Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Автомобилни Газови Уредби [АГУ]

проблем с газов инжектор

angelarii снимка angelarii 18 март 2008 - 10:22

Здравейте!
Първо да поздравя организаторите за чудесният форум!!!
От доста време чета форума и до сега не се е случвало да задавам въпрос. Основно причината е заради доста изчерпателната информация събрана тук.

Сега за проблема.
Колата е Омега 2.0 16V, закупена от мен през ноември 2007г. Купих я с монтиран газов инжекцион. Уредбата е монтирана в Италия през 2004 г. и е BRC. На всеки цилиндър има инжектор.
Колата е обслужена, газовата инсталация също. Свещите са на 10000 км.
На бензин всичко е ОК. Изключвам само лекият проблем, с много слабо колебаещи се обороти, кагато работи на място. Стъпковият мотор е почистван с ултразвук, но проблема не е отсранен на 100%.

Преди около месец, по време на движение, изведнъж се запушиха гърнетата. След смяна се появи проблем при работа на газ. Двигателят се тресе по време на работа, като вибрациите се засилват при натоварване на двигателя. Колата няма мощност. Разхода, по показанията на дебитомера, се повиши с 20-25%.

След дълго проучване посетих сервиз, препоръчан ми от BRC - София. Там обсулжиха филтри, ала бала и заявиха, че трябва да се препограмира компа. Мериха налягането на инжекторите и заявиха, че са ОК. Поради някакъв техен проблем програмирането остана за друг ден. Другият ден дойде след месец и хората бяха забравили каквво е положението с моята кола. Странно, но последва нова диагноза. Прецакан инжектор на първият цилиндър.
Сега почвам да се чувствам леко малоумен. Не съм запознат добре с работата на газовите уредби и вече се чудя дали не ме гъбаркат, но това е нормално състояние за незапознати с проблема хора.
Та конкретният въпрос е: - Какво прави този газов инжектор? Какво може да му се счупи?
Машинката се управлява от комп. Представям си го в две положения. Работи или не работи.
Отговори

Georgi - Plovdiv снимка Georgi - Plovdiv 18 март 2008 - 17:35

Не знам до колко е подходящо, но не можеш ли тоя инжектор - 1- вия да го смениш с някой друг. Да видим сервиза пак ли първия ще ти сменят или не.
Отговори

Piron45 снимка Piron45 18 март 2008 - 21:44

Газовите инжектори са нискоимпедансни горивни инжектори (1,25 – 8 ом на 20°С
за различните модели) с по-добро бързодействие от бензиновите инжектори.
Контролирани от газовия компютър, те снабдяват двигателя с необходимото
количество газ, което е прецизно дозирано. Високото бързодействие на газовите
инжектори осигурява добра работа на автомобила, както на ниски и високи обороти,
така и при рязко ускоряване и намаляване на оборотите.
Когато инжекторите се отворят, газта се инжектира във всмукателните колектори.
В затворена позиция инжекторът спира подаването на газ във всмукателните
колектори.Газовите инжектори се управляват честотно в режим “peak and hold”.
На газовите инжектори се пуска първо първоначален импулс, който да ги отвори
бързо, а след това - поддържащ честотен импулс, който само държи инжекторите
отворени. След приключване на поддържащия импулс инжекторите се затварят и
спират притока на газ.

Предимствата на честотното управление са:
- не горят инжектори, тъй като не се претоварват по ток и не се разбиват
механично;
- ниско ниво на шум при работа на газовите инжектори;
- повишено бързодействие и прецизно дозиране на газта благодарение на
поддържащия импулс, като при отпадането му инжекторът се затваря веднага;
- удължаване на живота на инжекторите.
Следователно животът на инжекторите се съкращава, ако не се използва честотно
управление „peak & hold сигнал” и не е възможно да се постигне прецизно
дозиране на горивната смес.
В заключение, за да не работи един инжектор трябва да е или запушен или да няма входен сигнал.Вероятността да се прецака електрически самия инжектор е много малка , по скоро може са е разбит механично от дългогодишна работа, при което трябва да се замени.
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 18 март 2008 - 22:00

Обикновено софтуера за настроика на газовите инжекциони позволява изключването на газовите инжектори по един.Или както е при тебе може да се изключи газовият инжектор на първи цилиндър и тои да работи на бензин а другите три цилиндъра на газ.Ако се стабилизира работата на мотора проблема е в инжектора.
Отговори

angelarii снимка angelarii 18 март 2008 - 23:04

 Georgi - Plovdiv, на Mar 18 2008, 04:35 PM, каза:

Не знам до колко е подходящо, но не можеш ли тоя инжектор - 1- вия да го смениш с някой друг. Да видим сервиза пак ли първия ще ти сменят или не.


Примамлива идея :19a: но все още не съм видял лошо от този сервиз.


 ivan_pop, на Mar 18 2008, 09:00 PM, каза:

Обикновено софтуера за настроика на газовите инжекциони позволява изключването на газовите инжектори по един.Или както е при тебе може да се изключи газовият инжектор на първи цилиндър и тои да работи на бензин а другите три цилиндъра на газ.Ако се стабилизира работата на мотора проблема е в инжектора.


Точно от този тест дойде диагнозата, но софтуера изключва за много кратко газта и за неопитният клиент остава съмнението.

@ Piron45, Благодаря за изчерпателното обяснение.

Достигам до няколко извода. Машинката може да инжектира газ към двигателя с необходимото налягане, но да е повредена и да не работи правилно. Износването, ако има може да и пречи да следва импулсите от компа.
Ако бъркам ме поправете веднага. Мразя да живея в заблуда.
Единственото, което не се връзва със сценката е внезапната промяна. При мен проблема се яви изведнъж. Обикновено проблемите с износени части се появяват постепенно.

Спонтанно някак си, изникна още един въпрос. Толкова много чета навсякъде за свещи и кабели, че почвам да се питам дали е възможно там да се търси проблема.
Отговори

Piron45 снимка Piron45 18 март 2008 - 23:38

Значи теста който ти предлага колегата би трябвало да не зависим от времето. Т.е. да може да се пусне който и да е инжектор на каквото си искаш гориво, поне при мен е така. По скоро зависи от желанието на сервизния специалист. Но моята не е БРЦ. Софтуера би трябвало да показва ясно дали има сигнал за инжектора от компа. А и лесно с негова помощ може да се хване проблема.
По принцип газовите системи са капризни по отношение и на най малки пробиви по кабелите за високо напрежение, така че е възможно и това да е проблема, но е най добре да се закачи за диагностика. Ако майстора не те будалка за да ти вземе повече пари проблема трябва да се изясни.
Успех и дано по скоро се оправи.
Отговори

angelarii снимка angelarii 19 март 2008 - 15:46

Отскочих до Ловеч. Там има един майстор Слави. Първият, който започна да монтира газови инжекциони в нашият район. Човека е препоръчван от доста места.

Значи проблемите се оказаха два.
Газовата уредба е била настроена по леко запушените гърнета. След смяната се налага да се програмира отново.
Инжекторът наистина е за смяна. Неправилната работа на мотора е от там.
Отговори

lazarov1979 снимка lazarov1979 14 април 2008 - 13:02

работи или не работи има и трети вариянт работи не както трябва като не му е добре гумичката и ако не затваря хубаво пак се 6ашка и ако хлабината му е разбутана тва са идеите пак и ниските обороти може да са от редуктора ако не загрява хубаво или вече е за смяна пак и от майсторите зависи софта също е важен
Мнението беше редактирано от 2.0 16v: 19 април 2008 - 08:09
Причина за редактиране:: КИРИЛИЦА
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg