Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Направи си сам

Автоматично вкл/изк на светлини

rbh снимка rbh 09 февруари 2007 - 22:07

Здравейте!
Бяхме вдъхновени с един приятел от vw-forum бяха пуснали някои теми за автоматично включване след запалване на двигателя след 15 сек и изключване след загасване на джигателя! Схемата е разработена от нас и е много по проста от тази на сектанкския форум :flag: тъй като този таймер 555 е много ненадеждени направихме импровизирана схема! цял ден си играхме докато нагласим кондензаторчето и резистора за да го угодим да включва на 15 сек :flag: ! Но уви успяхме :flag:
Схемичката е елементарна и евтина ето някои снимки от процедурите днес
Като първо необхдимите ви инструменти и консумативи
най важния с яка дръжка :flag:
Публикувано изображение

Публикувано изображение

Публикувано изображение


Ето го и в полуготов вид :flag:
Публикувано изображение


и най вече в готов вид и заваршен вид бая зор докато наместим всички елементи в малкото пространство на релето
Публикувано изображение


ето и схемата с нужните ви елементи всичко е тествано в домашни условия и нямах време да го монтирвам на :gsi: тъй като се стъмни много и неможах да си сваля ключа за фаровете
това е реализираната импровизирана схема от нас :19a:
Публикувано изображение


Качването на колата ще е другата седмица като имам вазможност такмо да намеря как се сваля този ключ на габаритите и късите фарове :19a:
Отговори

rbh снимка rbh 09 февруари 2007 - 23:06

ето и релето което е използвано и в което са напахани всички елементи!
Публикувано изображение
Отговори

YAMAHA88 снимка YAMAHA88 12 февруари 2007 - 15:52

схемата с таймера 555 също работи но забелязах че тока които е за реленцето е много слаб и трябва релето да е с много малка консумация иначе забележки за времето нямам.
Отговори

radok снимка radok 13 февруари 2007 - 15:26

Напротив, таймера 555 е една от най-надежните схеми. Захранва се с до 18 В. Лично аз съм я пускал на 24 В (по-погрешка) и е издържала. Плюс това схемичката превключва при напрежение над 13 В, което гарантира пускане на фарове при запален двигател.
Отговори

rbh снимка rbh 13 февруари 2007 - 16:02

таймера е хубав но просто трябва да се знае едно нещо ако е по просто по добре,далго и надеждно работи! Мои наблюдения :wave:
Доколкото тази схема дето включжа над 13В има някои грешки ако говорим за тази в VW FORUM -а ! :flag:
До включването след 13В примерно ако генератора не работи и тогава схемата няма да сработи :25: нали ?

тия дни требва да е монтирам на колата и ще видим как се държи в реални условия :flag:
Отговори

PeteRHR снимка PeteRHR 13 февруари 2007 - 16:09

radok, на Feb 13 2007, 03:26 PM, каза:

Напротив, таймера 555 е една от най-надежните схеми. Захранва се с до 18 В. Лично аз съм я пускал на 24 В (по-погрешка) и е издържала. Плюс това схемичката превключва при напрежение над 13 В, което гарантира пускане на фарове при запален двигател.

И аз съм "ЗА" че 555 е много надежден. Проблеми с него никога не съм имал.

Сигнал за запален двигател може да се вземе от много места. Аз лично си избрах бензиновата помпа.

Друг е въпроса, че аз лично предпочитам схемата да е по-сложна. Даже в момента си играя с един процесор за да вкл/изкл фаровете.
Отговори

r_gadzhev снимка r_gadzhev 22 февруари 2007 - 06:55

Защо е нужна цялата тази електроника. На бутона за включване на подгряването пристига напрежение само когато двигателя заработи, а не когато е на контакт, не помня кой цвят кабел, но мога да погледна. Нужно е само едно реле 30 А от 3 лева от Конрад и това е. При мен го направих така и вече три месеца работи безотказно!
Отговори

Angelinoff снимка Angelinoff 22 февруари 2007 - 08:57

Абе релета у а ... и тBа е да ви спаси ако не запали колата веднага да не харчи акомулатор ли кво ?

Тегли една жица долу до маслото и сичко е ок.

прекалено научно го правите :)
Отговори

Jony снимка Jony 23 февруари 2007 - 23:44

Ако пък последователно на релето, вържеш подходящо съпротивление, се получава задействие над определено напрежение.


Трети месец ползвам реле + диод 1N4007 + резистор 81 om и получавам супер проста и надеждна схема за забавяне м/у 10 и 50 секунди :kuku:


Всяко хубаво нещо е просто, но не всяко просто нещо е хубаво :bandito:
Отговори

zumer снимка zumer 13 декември 2007 - 22:31

http://avtoelektroni...d.ru/zumer.html
Колеги, вижте това. Нищо не се пипа по колата.
Сигнализира за вкл и изкл на фаровете и се слага за секунди.
Отговори

beos снимка beos 13 декември 2007 - 22:40

Колегите, говорят в темата за автоматично включване/изключване .. а не за предупреждение ..нали разбираш къде е разликата ..


А това е може би четвърта или пета тема, който скоро ще обединя с цел всичко да е на едно място, чисто и прегледно..
Отговори

Mihal снимка Mihal 15 декември 2007 - 11:19

Ето и за капак една схема с най-простия и според мене най стабилният вариант. Схемата е за Вектра А, цена на части: около 20лв(три релета, поне едното от които силово + копче за халогени от моргите) без кабелите. Много важно е при монтирането да се използват подходящи кабели защото вектра А е БЕЗ реле за фаровете фабрично, и всичко минава през ключа, също и да не се прекъсват фабричните проводници а само да се сцепи изолацията и да се запояват на място. Системата е изпробвана и работо идеално.
Предимства:
-през деня не свети таблото, задния номер, крушката под капака и други може да има, а само къси + габарити;
-когато динамото не зарежда и системата няма да се включва автоматично;
-фаровете се включват при запалване на ДВГ а не при подаване на контакт;
-с ключе могат да се спират, когато не са нужни;
-с контролната лампа на ключа може да следите исправността на системата през деня;
Недостатъци:
-вечер трябва да се включи от фабричния ключ за да светнат таблото, номера и др; и да се окъси веригата през ключа за да не загаснат случайно фаровете ако се скъса ремъка на динамото или нещо му се случи :k055: .
Пия всякаква бира :k055: :k055:
Публикувано изображение
Отговори

delnegro снимка delnegro 01 ноември 2010 - 19:01

колеги здравейте,извинявам се предварително ако въпросът ми не е съвсем точно за тук.
Значи днес се обаждах в опел да ги питам дали може да влезнат с лаптопче в колата и да ми настроят комп.да ми светкат фаровете с запалването.
Казаха ДА срещу 60 лв.Или аз съм много беден или просто съм много стиснат.Та идеята ми е ..някой правили го за по малко ИЛИ някой знае ли къде се продават кабели за диагностика ,с usb вход/изход за лаптоп,та да мога да си се понауча сам лека полека да си правя това,че има и други работи за доизкусоряване. Модела е зафира Б.
Отговори

Globe снимка Globe 01 ноември 2010 - 20:15

трябва минимум да си купиш диагностика която да може да програмира фарове на зафира Б..това което наричаш "кабел" след което бучиш в компютъра и ако знаеш какво правиш може и да успееш да го направиш.. да приемем ,че имаш лаптоп трябват ти над 100 лева за това "кабелче"

п.с програмирането на фарове е по-малко пари ! ,ако нямаш борд компютър също може да бъде добавен в повечето случай :)
Отговори

delnegro снимка delnegro 01 ноември 2010 - 22:51

 Globe, на 01 Nov 2010, 21:15, каза:

трябва минимум да си купиш диагностика която да може да програмира фарове на зафира Б..това което наричаш "кабел" след което бучиш в компютъра и ако знаеш какво правиш може и да успееш да го направиш.. да приемем ,че имаш лаптоп трябват ти над 100 лева за това "кабелче"

п.с програмирането на фарове е по-малко пари ! ,ако нямаш борд компютър също може да бъде добавен в повечето случай :)



да знам че кабелчето е 100-120лв, но незнам откъде да го купя.това с диагностиката отделно ли се купува или това дефакто е "кабелчето".иначе лаптопи има бол.Идеята на всичко това е че искам да сложа/лека -полека/ допълнително датчик за налягане в гумите ,ръчка за мигачите с темпомат и др.дребни глезотийки.Иначе си много прав колега :mhihi:
Отговори

Globe снимка Globe 02 ноември 2010 - 01:02

и доста от нещата няма да можеш да ги "програмираш" с този оп-ком и пак ще идеш в оторизиран сервиз за да тръгнат
Отговори

delnegro снимка delnegro 02 ноември 2010 - 12:40

 Globe, на 02 Nov 2010, 1:02, каза:

и доста от нещата няма да можеш да ги "програмираш" с този оп-ком и пак ще идеш в оторизиран сервиз за да тръгнат


ами тогава ще взема да те послушам,въпреки че имам един приятел който това му е хоби и ги разбира ,и щяхме да ги направиме, ама и той е много труден :mhihi:
Отговори

Shmortz снимка Shmortz 02 ноември 2010 - 20:47

много неща се правят с оп-ком, но има едно голямо ОБАЧЕ
обаче колеги за доста неща се иска секюрити код, ако го нямаш си приготви и 50-60лв за да ти го дадат от представителите защото може да се окаже че неможеш да си активираш дневните светлини без да го имаш
например аз сега за да активирам светлините на вектрата на баща ми трябва да сваля таблото за да прочета секюрити кода от там тъй като там знам къде се намира в паметта, иначе го има във всички модули, и цялата тази процедура за да активирам задните габарити, понеже в задния електронен център не става без код а във предния става, не знам как е при зафира Б но е напълно възможно да е същата процедура, така че намери някой с оп-ком, пробвайте първо и тогава си купувай евентуално и внимавай много като пишаш на места където иска секюрити кода ако въобще го имаш понеже може да забъркаш някоя голяма манджа
Мнението беше редактирано от Shmortz: 02 ноември 2010 - 20:47
Отговори

Globe снимка Globe 02 ноември 2010 - 20:56

36 лева струва да си изкараш секюрити код в представителство.. и по-новите опели не са баш като по-старите.. или поне за да пуснеш дневните светлини на старите не програмираш преден електрически център и евентуално заден електрически център в каквато конфигурация искаш

п.с и за двата центъра иска 100% код! и не е 100% сигурно ,че ще има и заден център
Мнението беше редактирано от Globe: 02 ноември 2010 - 20:58
Отговори

Globe снимка Globe 03 ноември 2010 - 10:32

едно програмиране светлини е 0.4 което е околу 20 лева и стотинки
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg