Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Показване на температурата на бордовия компютър

BobyNFS снимка BobyNFS 09 декември 2009 - 15:17

Здравейте колеги! от отдавна все се каня да попитам на кои пин трябва да свържа термодатчика за да ми показва външната температура. Знам, че по обикновения бордови компютри или там както се наричат показват само дата, час и външна температура а този има доста повече възможности и може ли да показва и втора температура - вътрешна? и ако може кажете и този втория датчик на кои пин е и на коя от двете букси трябва да го свържа - ляво или дясно. :) И още нещо датчиците задължително ли трябва да са от Астра понеже компютъра е от Астра или стават и от други опели и от други марки автомобили?

Благодаря! :newsm05_41:

ето го и бордовия компютър

Публикувано изображение

Публикувано изображение
Мнението беше редактирано от BobyNFS: 09 декември 2009 - 15:24
Отговори

stepo3 снимка stepo3 09 декември 2009 - 15:34

Датчика се свързва на 22 и 23 извод от голямата букса (синята), ако се вгледаш хубаво в ъглите са номерирани крайните изводи. Това е за външната температура, датчика се монтира от вътрешната страна на предната броня. Не е предвидено фабрично да мери/показва вътрешна температура. Датчика не е задължително да е от Астра, а още по-малко има връзка с компютъра (ECU) на колата.
Отговори

BobyNFS снимка BobyNFS 09 декември 2009 - 15:57

Благодаря за бързия отговор

А знаете ли каква му е максималната температура която може да измерва датчика от Астра или Тигра или Вектра мисля си, че ще са едни и същи но не съм сигурен. :mhihi: Питам за това защото след като няма възможност за втори датчик ще мина на друг вариант да ми измерва температурата на водата ако може естествено :) и за варианта за външна и вътрешна температура ще използвам тази джунджурийка http://www.dealextre...ls.dx/sku.27169 в бонус получавам и волтметър :newsm05_41:
Мнението беше редактирано от BobyNFS: 10 декември 2009 - 21:42
Отговори

BobyNFS снимка BobyNFS 10 декември 2009 - 21:41

?????
Отговори

BobyNFS снимка BobyNFS 11 декември 2009 - 12:58

Знаеш ли какво напрежение подава компютъра към термодатчика? (колата в момента е на ремонт и нямам възможност да го измеря а искам да го подготвя това и като я взема да го монтирам веднага). Видях в тази тема ТУК, че има вариант да се сложи и термистор и се сетих за термистора от дъната платка на един изгорял компютър :) поне него го знам, че може да показва високи стойности над 110 градуса (понеже му спекох процесора при един Overclock :newsm05_41: ) обаче не съм сигурен дали напрежението от бордовия компютър няма да го изгори все пак е по фина технология :) и също така не съм и сигурен колко време ще издържи на постоянното нагряване :D. А и също така в друга тема видях, че има вариант и с термодвойка

Някои ако знае как с термистори или термодвойка мога да направя това което искам моля нека да каже :) какви да са и с какви параметри за да отчита що годе по вярно
Мнението беше редактирано от BobyNFS: 11 декември 2009 - 14:35
Отговори

psycho87 снимка psycho87 11 декември 2009 - 14:34

До колкото съм запознат с темата, може да се ползва термистор, но трябва да е със същите характеристики. Това значи и че не можеш да ползваш датчик от друга кола, понеже ще ти показва различни показания от реалните. Иначе тоя датчик струва 10лв. Не си струват преправянията за тая цена. Гледай само да го сложиш по далеч от радиатора на колата, щото на моя кадет го боднах на бронята, ама пред радиатора, и като спирах в задръствания и температурата се дигаше до 30 градуса :D
Отговори

BobyNFS снимка BobyNFS 11 декември 2009 - 14:44

 psycho87, на 11 Dec 2009, 14:34, каза:

До колкото съм запознат с темата, може да се ползва термистор, но трябва да е със същите характеристики. Това значи и че не можеш да ползваш датчик от друга кола, понеже ще ти показва различни показания от реалните. Иначе тоя датчик струва 10лв. Не си струват преправянията за тая цена. Гледай само да го сложиш по далеч от радиатора на колата, щото на моя кадет го боднах на бронята, ама пред радиатора, и като спирах в задръствания и температурата се дигаше до 30 градуса :D



Благодаря но това вече го знам! :) Сега вече минавам на втория вариант които написах в втория ми отговор:

А знаете ли каква му е максималната температура която може да измерва датчика от Астра или Тигра или Вектра мисля си, че ще са едни и същи но не съм сигурен. 25.gif Питам за това защото след като няма възможност за втори датчик ще мина на друг вариант да ми измерва температурата на водата ако може естествено :) и за варианта за външна и вътрешна температура ще използвам тази джунджурийка http://www.dealextre...ls.dx/sku.27169 в бонус получавам и волтметър biggrin.gif

затова ме интересува дали оригиналния датчик може да мери температура около 90 градуса без да се повреди след известно време и ако не става дали има вариант с термистор или термодвойка която да може да се нагласи да мери що годе вярно показанията на водата
Мнението беше редактирано от Peshotiger: 11 декември 2009 - 14:52
Причина за редактиране:: Колега, моля попълни си профила според правилата на форума! Благодаря!
Отговори

Ecotec_user снимка Ecotec_user 11 декември 2009 - 15:19

Аз като слагах на астрата бордови компютър мерих напрежението при буксата на датчика,значи излизат ми точно 5 волта.
Отговори

Коцето-Шумен снимка Коцето-Шумен 12 декември 2009 - 12:28

глупости беее никакваи напрежения никакви 5лв !нищо няма да изгори просто няма да показва вярно !това с дъното къде си ми писал няма да стане ! всички термистори са различни има 2.5 к на 25 градуса има и 10к на 25 градуса , при опел най добре бяха мисля 2.5 к на 25градуса слагат се три и така горе долу се "уцелва" само едно ключети треба да превключваш между вътре/вънка и си ти! успех
Мнението беше редактирано от Коцето-Шумен: 12 декември 2009 - 12:29
Отговори

BobyNFS снимка BobyNFS 12 декември 2009 - 18:30

 Коцето-Шумен, на 12 Dec 2009, 12:28, каза:

глупости беее никакваи напрежения никакви 5лв !нищо няма да изгори просто няма да показва вярно !това с дъното къде си ми писал няма да стане ! всички термистори са различни има 2.5 к на 25 градуса има и 10к на 25 градуса , при опел най добре бяха мисля 2.5 к на 25градуса слагат се три и така горе долу се "уцелва" само едно ключети треба да превключваш между вътре/вънка и си ти! успех



Този вариант вече отпада.. за външна и вътрешна температура ще използвам това: http://www.dealextre...ls.dx/sku.27169 . Искам да измервам температурата на водата с бордовия компютър - да ми я показва електронно :) . Този вариант с 3-те термистора дали ще работи както трябва при + - 90 градусова температура! Смятам да ги сложа на маркуча който влиза в радиатора и да ги изолирам, че да не се влияят от околната среда по време на работа на двигателя! Как смяташ ще се получи ли и ако имаш някакви съвети и предложения чакам да ги споделиш :)
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg