Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Основен Форум

Данъци...EURO 3;4;5;6

mely снимка mely 24 февруари 2014 - 21:28

Пускам темата ,защото ще има много потърпевши. Такааа с какво се сблъсквам днес.Дойде ми на ума за новия закон които приеха и реших да проверя колко ми е данъка на автомобила.Влизам в сайта за проверка и виждам ,че данъка ми е увелечен с 15 лв/само да кажа че проблема не е до парите/.Реших да разбера защо.Звъня аз и служителя след справка по ЕГН ми казва " понеже колата няма ЕURO ... сертификат ползвате само 40% отстъпка за катализатор"Казвам му че колата има EURO 3 ,а той.."-донесете големия талон там пише и ще оправим нещата"
Да ама в големия талон на мястото на "екологична категория" V1 има само звездички.Отивам в данъчното и казвам че не го пише но да направят справка за кола от този модел ..те всички са с EURO 3 ..Тях това не ги интересувало искали в талона да го пише.След дълъг спор между тях си и справка с началника си излизе че може и с удостоверение от оторизиран сервиз.Питах в ОПЕЛ срещу 30 лв издават.Обаче аз имам спомен че в чуждестранния талон го пишеше ама той е в КАТ как да го видя.Прибрах се и разручках документите и о чудо копие на чуждия талон у мен.В него ясно пише v1 1999/102/CE което от тук http://www.bardellia...uro_1_2_3_4.htm става ясно че колата е с EURO 3 .
Сега съм решил да насмитам кат защо аджеба не е вписано в талона ми след като го има пък нека да ми кажат смени си талона и си плати.Решил съм да ги съдя до дупка.Един път завинаги в тази държава трябва да стане ясно че всеки служител трябва да си върши работата както трябва а не да си спестява 5 чукания по клавиатурата.Отделно и началниците им които не ги контролират да си вършат работата както трябва.
Колата е Опел Zafira 2.0 DTI 74 kW

Моля колеги да го разпространим по форумите за да може и други да разберат за какво иде реч.
Отговори

talatinov снимка talatinov 24 февруари 2014 - 22:07

Колега къде си провери колко ще ти е данъка ?
Отговори

dobbs снимка dobbs 24 февруари 2014 - 22:38

Отговарям за автопарка на компания с над 50 лекотоварни и товарни автомобила. На половина пише коя категория са в талона, а на останалите не :newsm05_41: :newsm05_41:
Мнението беше редактирано от dobbs: 24 февруари 2014 - 22:38
Отговори

Зенит-е снимка Зенит-е 24 февруари 2014 - 23:23

Както се вижда от профила ми Маршрутката е с Y код на двигателя, т.е. е ЕВРО 3, но в големия талон нищо не пише. Сега какво, трябва да дам 30лв за да ми издадат бележка с която ще ми намалят данъка с 10-15 лв?!? Само в България го има т'ва нещо. А следващия данъкоплатец, който след мен се появи с друг Опел със същия двигател и иска да се възползва от данъчното облекчение също ли трябва да плаща 30 лева. Та те нали вече знаят, че двигател Y22DTR отговаря на ЕВРО 3? Или...?
Мнението беше редактирано от Зенит-е: 24 февруари 2014 - 23:24
Отговори

Марто снимка Марто 25 февруари 2014 - 07:16

Това че Y22DTR е Евро нещо си слабо ги вълнува, защото си баровец и имащ мощен автомобил. Демек 75kw+ . В този случай не се ползва намаление , ако ще и планински въздух да ти произвежда мотора :icon_wink2:
Отговори

vladkin1980 снимка vladkin1980 25 февруари 2014 - 08:53

Това е поредната глупост на нашите прекрасни управници в наща загубена държава.За това, че някой не си е свършил работата в КАТ сега се налага да плащаме.
Отговори

Марто снимка Марто 25 февруари 2014 - 09:44

Еми разбира се че ще е така, като всеки си трае . И аз се надявах на някакво облекчение , но уви.
Отговори

ArIfAz снимка ArIfAz 25 февруари 2014 - 10:49

А на 1,8 зафира как ще стане и аз почнах да се занимавам с тез глупости
Отговори

myzrael снимка myzrael 25 февруари 2014 - 10:49

Че тия в данъчното са кухи лейки е ясно,но ей сега до месец-два ще взимам кола Нов внос може би.И при регистрацията като съм 200% сигурен,че е евро 3 примерно,а в КАТ сложат само звезда кво правим?"Шшшш ало не са правете на улави с това евро,че ша има е... в гъзо" :) На кой малоумен мозък там трябва да се каже и това да пишат.Те преди някоя година не са го пишели,защото е нямало никакво значение какъв стандарт е колата,ама сега...
Отговори

kibo_tom3111 снимка kibo_tom3111 25 февруари 2014 - 11:38

Истината е, че в КАТ, работят със стари методики и характеристики, дори нямат класификатори по производители за да погледнат кой с какво ЕВРО е. За тях е по лесно да не пишат нищо в талоните за да не влязат в противоречие с техническите спецификации на оторизираните дилъри и така топката да не е при тях.
За колегата със Z18XE - мотор е ЕВРО 4, но ще ти пишат че е Евро 3.
Отговори

Liubeznia снимка Liubeznia 25 февруари 2014 - 13:07

Просто в КАТ при регистрацията не си вършат работата. Затова и повечето коли нямат номер на двг. в големия талон. Мързи ги и базата им данни е стара и непълна. Да видите какво шоу е когато отидеш да регистрираш нещо което е първото такова в България и им го няма още в компютрите :mhihi:
Затова сега се почва едно ходене по мъките, а тези в данъчното са роботи без свободна мисъл - каквото изпише екрана, това е.
Отговори

valensi снимка valensi 25 февруари 2014 - 18:29

Питате ли ме мене като отидох в общината колко тъпо се почуствах??? Като ми резнаха 360 лева данък за колата дето е евро4 и отдолу като погледнеш са накацали катализатори отсекъде??? Живееме не в държава, а в една помиина яма дето прогрес няма да има никога! Не може кола покриваща евро4 стандарт, сравнително съвременна, изключително надеждна и сигурна на пътя да не получава никакво данъчно облекчение, а некой стар дизелов турлак от 80-те години дето като му дадеш газ и боядисва асвалта в черно след него и се чуди къде точно да се разпилее на пътя в повечето случай взимайки и жертви да плаща 15 лева данък. И другата страхотно гениална мисъл на наще управници която винаги ще ме изумява, как две сходни коли едната 100 коня плаща 20 лева данък, а другата 101 и плаща 120 лева примерно. И данъчното облекчение за евростандарт е само за коли под 100 коня. То се тая дали ще плащам 30 лева или 20 за цяла година. Олио да ги попари сичките!
Мнението беше редактирано от valensi: 25 февруари 2014 - 18:30
Отговори

borro снимка borro 25 февруари 2014 - 19:01

Така е, не се ядосвай. Тоя дизелов турлак, експертната му оценка е по-малко отколкото примерно да се даде на скап....
Все пак данъка е според собствеността, както за движимо, така и според недвижимото. Такива са каноните - който може и иска, да се съобразява.
На мойта вектра е 120 кинта.. и плащам.
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 25 февруари 2014 - 20:24

 borro, на 25 февруари 2014 - 16:05, каза:


Ами не зная в каква страна живеем!?Тези държавни служители вземат заплата за да вършат някаква работа.Тази заплата идва от нашите данъци.След това трябва и такси да се плащат.Оказва се че данъкоплатеца плаща два пъти.Веднъж плаща данъци и втори път плаща такси.Това не е нормално!На тези държавни служители ние им даваме заплати за да работят за нас,мамка му!!!
Отговори

borro снимка borro 25 февруари 2014 - 20:42

Малко да разсъждаваме по това:
Не е точно така, данъка си е данък. В различните институции , където искаш да го платиш - тогава плащаш различно. През online банкиране няма да платиш такса, но ако отидеш да платиш данъка чрез преводно нареждане в банка- тогава такса има. Едно време имаше два параграфа данъци - пътен данък и данък МПС. Отиваш да плащаш - плащаш всичко, няма как иначе да изкараш колата на пътя.
Нека да разграничаване такса от данък. Тези държавни служители са точно заради това - да събират дължимото. Има структура, органиграма и както още съществува определението за организация. Проблема по-скоро е в неимоверно раздутия щат. Това е "неизлечим вирус" навсякъде, където се чува думичката администрация. Факт, и то неоспорим.
Знаете в държавна фирма за какво иде реч.
Отговори

hudson снимка hudson 25 февруари 2014 - 22:27

 myzrael, на 25 февруари 2014 - 10:49, каза:

Че тия в данъчното са кухи лейки е ясно,но ей сега до месец-два ще взимам кола Нов внос може би.И при регистрацията като съм 200% сигурен,че е евро 3 примерно,а в КАТ сложат само звезда кво правим?"Шшшш ало не са правете на улави с това евро,че ша има е... в гъзо" :) На кой малоумен мозък там трябва да се каже и това да пишат.Те преди някоя година не са го пишели,защото е нямало никакво значение какъв стандарт е колата,ама сега...

Във оригиналния талон на колата си пише ной евро стандарт покрива. Затова им казваш да ти го напишат и ще го направят.

 kibo_tom3111, на 25 февруари 2014 - 11:38, каза:

За колегата със Z18XE - мотор е ЕВРО 4, но ще ти пишат че е Евро 3.

Пак повтарям - ще напишат това което им е в документа пред тях. Щом пише евро 4, ще напишат евро 4.

Точно днес регистрирах едно комбо С, казах го на жената зад гишето, след това и на човека на канала и сега в талона на колата си пише че е евро 4 и е на метан. Но, пак повтарям - това си го имаше написано в немския талон.

А що се отнася до сборуването на данъка - все още си е на стария комунистически принцип: Щом си имал пари за нова кола, значи ще имаш и за голям данък. Пък после защо бил стар автопарка в България... Наистина финансовите ни възможности са силно ограничени, спрямо останалите европейци, но отстъпката САМО за коли под 100 коня е направо смешна. Та нали при новите коли, дори мотори с 1000 кубика вече са над 100 коня.
Пример от Англия - тази такса се сформира само от генерирането на въглеродни емисии за дадения амтомобил. Не напразно във всички каталози наред със разхода на гориво присъства и величината mgCO2/100km. Та купуваш си там нова кола, с мотор в диапазона до към 160-170 коня и данъка е малко, защото колата е нова, отговаря на последния евростандарт и генерира малко въглеродни емисии. Купуваш си луксозна кола от премиум марка с някой шестак или осмак - много гори, много въглеродни емисии - голяма данък. Ама там вече не би трябвало да ти пука - след като си извадил кеш над 100 000 паунда, значи може да си го позволиш.
Мнението беше редактирано от hudson: 25 февруари 2014 - 22:28
Отговори

pooh снимка pooh 26 февруари 2014 - 02:23

Все пак колите не бълват само СО2. Има още много други вредни газове, които не се описват с параметъра mgCO2/100km, като например азотни окиси и т.н. За това Евро стандартите или броя на конете е вероятно по-добрият вариант. Проблем е липсата на облекчения за колите на алтернативни горива (пропан - бутан и особенно метан). Смешно е да няма облекчения за тях т.к те замърсяват в пъти по-малко атмосферата.
Това че старите дараци имат по-ниски данъци от новите коли - да за жалост е така, защото в България масовият автопарк е над 15 години. Преставете си ако сложат данъци за тези коли както например в Австрия. Това автоматично означава, че по-голяма част от хората няма да могат да си платят този данък, както и да си купят по-нова кола, което води до по-малко приходи в хазната от продажба на горива (а тези приходи са огромни). За това докато масовият българин е беден, данъците ще са такива, колкото и да не се вижда справедливо на по-заможните хора с нови коли.
Това което се наблюдава на запад - хората са по-богати и са стимулирани да си купуват нови коли, чрез по-ниски данъци. Това води до по-голямо търсене на нови коли и съответно по-голяма конкуренция между производителите. Те се стремят да намалят цените за да имат по-голям пазарен дял. Намалянето на цените е за сметка на работоспособността на колата в течение на времето. От тук се призвеждат повече коли в сравнение с преди 20 години. За производството на един автомобил отиват доста природни ресурси и се замърсява природата много повече, отколкото ако се експлоатира по-дълго време един стара напълно функциониращ автомобил. За жалост това е резултатът от консуматорското общество в което се превръща все по-голяма част от населението на Земята. Ето за това донякъде е по-морално, спрямо природата, хората с по-нови коли да плащат по-големи данъци.
Така или иначе системите на запад и в България са адаптирани да се събират колкото се може повече пари от населението...
Отговори

borro снимка borro 26 февруари 2014 - 08:49

 pooh, на 26 февруари 2014 - 02:23, каза:


Съгласен със повечето но:
Няма как да има облекчения за автомобили, задвижвани от алтернативните горива пропан бутан или метан. Чисто и просто никой не произвежда такива само на метан, или само на LPG. Няма как някой да те облекчава, поради неопровержимия факт, че ти като собственик имаш опцията, възможността и желанието да използваш алтернативни горива.
Купи си електромобил и тогава се похвали колко данък плащаш.
Отговори

kibo_tom3111 снимка kibo_tom3111 26 февруари 2014 - 09:43

 ivan_pop, на 25 февруари 2014 - 20:24, каза:

Ами не зная в каква страна живеем!?Тези държавни служители вземат заплата за да вършат някаква работа.Тази заплата идва от нашите данъци.След това трябва и такси да се плащат.Оказва се че данъкоплатеца плаща два пъти.Веднъж плаща данъци и втори път плаща такси.Това не е нормално!На тези държавни служители ние им даваме заплати за да работят за нас,мамка му!!!

Малко ограмотяване, че иначе ще залитнем нанякъде.........
1. Това не са държавни служители, а местна администрация - част от тях (ръководен състав) имат статут на "държавни служители".
2. Данъци се плащат по закон (ЗМДТ, ЗДДС, Закон за акцизите,Закона за наследството и т.н) Такси се плащат с приети вътрешни актове (наредби, правилници, методики и т.н.) приети от местните администрации (Общински съвети).
3. Тези данъци и такси не отиват само за заплати, а и за поддръжка и направа на общинска мрежа, поддържане на всякаква инфраструктура на територията на населеното място където лицето плаща данъци и много други разходи които общинските администрации са длъжни по закон да изпълняват при местното самоуправление. Таксите са предназначени за много цели - такса битови отпадъци, използва се само за сметосъбиране, сметообработване, извозване до депата на битовия отпадък. Такса за ясли, градини, гробни места, пазари и тържища, технически и административни услуги, за куче и много много други такси събирани от общинските администрации.

Да не се отклоняване от темата........ :confused:
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg