Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Как се познава дали термостата е повреден?

opel1924 снимка opel1924 23 май 2008 - 12:41

Здравейте колеги! Имам някакви съмнения, че термостата на Астра ф 1,7дтл е повреден - в смисъл седи постоянно отворен, защото струва ми се малко бавно загрява двигателя. Бихте ли ми казали някакви критерии по които да установя термостата работи ли или не?

Благодаря!
Отговори

Peshotiger снимка Peshotiger 23 май 2008 - 12:51

Например на извънградско шофиране стрелката
за температурата на антифриза трябва да пада
към синия сектор.
:whistle:
Отговори

batececo снимка batececo 23 май 2008 - 12:57

Един от многото начини:
Караш извънградско - спускане на скорост, около 5 минути... За лятото не знам, ама при температурите в момента, понеже на мен ми е прее**н термостата и така като спускам на скорост на 5-тата минута ми пада стрелката под синята зона. Това 100% показва, че е за смяна...
Ако е здрав - трябва да ти държи стрелката постоянно на около 80-90 градуса по Целзий (стрелката да е по средата), след като загрее и да не пада в синята зона докато работи двигателя нито на дълъг път нито при спускане на скорост...

Другото е като запалиш, ако едновременно със загряването на двигателя се затопля И маркуча, който излиза от термостата към радиатора - значи термостата е за смяна: Палиш колата (на студен двигател), след като двигателя поработи малко(започва да загрява), ако ПОЧТИ ВЕДНАГА след това започне да ти загрява И маркуча към радиатора ... термостата е постоянно отворен... и по принцип тряа да се смени...
Ако мислиш да си я караш колата повече време - го смени по-скоро, защото като загрява по-бавно и като работи в по-ниска температура от работната - двигателя се износва по-бързо, а и разхода леко се вдига... Аз карам на доизживяване и затова не сменям... Ти си преценяваш ;)
Отговори

outlive снимка outlive 23 май 2008 - 16:19

А ако пада до 81-82 градуса пак ли е повреден? :whistle:
Отговори

batececo снимка batececo 23 май 2008 - 16:24

Ако стрелката достига синята зона по време на движение (след като веднъж двигателя е загрял до нормална работна температура) - значи е повреден...
Отговори

outlive снимка outlive 23 май 2008 - 16:27

 batececo, на May 23 2008, 05:24 PM, каза:

Ако стига синята зона е повреден...


Аз нямам синя зона. Само червена има най-в дясно.
Отговори

batececo снимка batececo 23 май 2008 - 19:53

 outlive, на May 23 2008, 05:27 PM, каза:

Аз нямам синя зона. Само червена има най-в дясно.

Добре! И аз нямам синя зона! Да кажем първите две чертички, в началото на скалата... На мен ми е черно-бяло...

Не мога да разбера - заяждаш ли се? Ако можеш да го обясниш като по учебник - давай, няма нужда след всяко мое мнение да апострофираш. Опитал съм се да го обясня, ясно е че не се поддържа температурата постояно 90 градуса или 80 или 82 и т.н... Ако искаш да вадиш данни от документацията на Опел - вади и показвай, на мен не ми се занимава!

Човека пита как да познае дали термостата му е заминал и аз му казвам какви са признаците при мен!!! Ако имаш нещо да допълниш (да, има и други признаци, по които може да се познае дали е заминал термостата, ако имаш желание може да се поровиш из форума и да сложиш тука линкове на вече съществуващите теми)!

Ясно е, че зоната може да не е синя, а черно - бяла, или който както си е сменил цвета... Важна е идеята, ама както и да е...

Сега можеш да започнеш да проверяваш за правописни грешки и пропуснати запетаи...
Отговори

opel1924 снимка opel1924 23 май 2008 - 21:40

Ясно колеги, много ви благодаря! Утре ще направя необходимите експерименти и се надявам да разбера как е термостата.
Отговори

чук снимка чук 24 май 2008 - 10:25

...масово автомобилите са направени така, че независимо от уреда - аналогов-стрелка или електронна стълбица, раб. температура е позиция някъде в средата на скалата, е - ако всичко е наред...
термостатът умира най-често на отворено и стрелката седи в началото на скалата дълго време след потегляне.
Отговори

opel1924 снимка opel1924 24 май 2008 - 11:04

Да-аа. Не е май добре положението. Значи, запалих двигателя и след 2-3 мин пипнах мотора -беше доста топъл, но шланга към радиатора беше още студен. След още две минути, когато двигателя беше вече горещ но може за кратко да се пипне, дебелия маркуч беше още студен, но се усети как полека взе да затопля и за много кратко се нагорещи. Нагорещи се и радиатора. За мен това означава че термостатът отвори. Хубаво, че отвори ама стрелката още не беше мръднала от синия сектор и след това съм чакал още 3 мин да отиде на 90 гр. Значи отвори на много ниска температура -около75 гр. щом можех за кратко да пипна мотора.
Втория тест - изкачих се с колата на един баир откъдето имах към 4-5 км спускане, мотора загря нормално, обърнах и се пуснах на скорост по надолнището. И полека - лека температурата взе да пада - от 95 гр, после 90, после по-надолу, после в синия сектор и накрая почти в началото на скалата. Та така - според мен работата отива на полу-повреден термостат . Ако може още някое мнение да ми дадете колеги, ще съм благодарен, преди да пусна тема "Как се сменя термостат".Благодаря Ви!
Отговори

Astra 1.4mi снимка Astra 1.4mi 25 май 2008 - 17:21

Ами можеш да си провериш и стрелката за всеки случай - т.е. дали показанието на таблото е достоверно. За целта при Ц14НЗ като откача датчика за температура който е за таблото (не този който е за ЕКУ-то) и като дадеш жичката на корпус (маса), стрелката на срелката трябва да отиде на максимума. Това не става моментално! Минава може би половин минута докато достигне крайно положение. Ако не оттиде значи показва по-ниска температура от реалната. НО - не съм сигурен дали е така на твоя мотор, така че за по-сигурно питай още някой!
Отговори

opel1924 снимка opel1924 25 май 2008 - 18:57

За Датчика на температурата за таблото не бях се сетил да го пробвам, вярно, че е така, ама като не знам на моя мотор къде се намира...? Другото е,че гледам вентилатора тръгва точно на 95 гр. колкото го дават почти навсякъде по прочетената информация, тъй че той би ми служил като косвен еталон за точността на показанието на стрелката. Благодаря, колега , ако намеря къде е точно този датчик ще пробвам -защото като гледам отгоре, отдясно на термостата има един , мисля с една жица, и отляво също има един по-голям - мисля, че е с два проводника.
Отговори

Astra 1.4mi снимка Astra 1.4mi 25 май 2008 - 21:21

Този които е с 1 жица ти трвбва. Буксата не е изолирана и без проблем ще я дадеш на маса. Това с пшерката си прав че е косвен еталон. Но се сетих още нещо. Показанието на стрелката е доста инертно, Така че ако си в процес на загряване на колата (все още нее отворил термостата) колата загрява доста бързо и показанието на стрелката е малко "назад" с времето. Което значи че показва малко по-малко. Просто го имай в предвид.
Отговори

opel1924 снимка opel1924 26 май 2008 - 15:26

Благодаря, колега за информацията. Ще пробвам този датчик за всеки случай.Ще го дам накъсо към маса ище видя стрелката къде отива.
Отговори

Jony снимка Jony 31 май 2008 - 00:22

При читав термостат колата достига 70-80 градуса без да се загрява радиатора (82-87 по каталог ако не се лъжа). При стрелка на 1/3 от делението маркуча м/у термостата и горния край на радиатора не трябва да е топъл. Ако е -> за смяна е термостатчето. Ако не е вероятно датчика се ебава :mhihi:
Отговори

outlive снимка outlive 03 юни 2008 - 16:19

 batececo, на May 23 2008, 08:53 PM, каза:

Добре! И аз нямам синя зона! Да кажем първите две чертички, в началото на скалата... На мен ми е черно-бяло...

Не мога да разбера - заяждаш ли се? Ако можеш да го обясниш като по учебник - давай, няма нужда след всяко мое мнение да апострофираш. Опитал съм се да го обясня, ясно е че не се поддържа температурата постояно 90 градуса или 80 или 82 и т.н... Ако искаш да вадиш данни от документацията на Опел - вади и показвай, на мен не ми се занимава!

Човека пита как да познае дали термостата му е заминал и аз му казвам какви са признаците при мен!!! Ако имаш нещо да допълниш (да, има и други признаци, по които може да се познае дали е заминал термостата, ако имаш желание може да се поровиш из форума и да сложиш тука линкове на вече съществуващите теми)!

Ясно е, че зоната може да не е синя, а черно - бяла, или който както си е сменил цвета... Важна е идеята, ама както и да е...

Сега можеш да започнеш да проверяваш за правописни грешки и пропуснати запетаи...


Съжалявам ако съм прозвучал заяждайки се. Не целях това. Най-в ляво имам две бели чертички една до друга. Сигурно това е моята "синя зона". И наскоро забелязах, че по дълго нанадолнище на скорост температурата влиза в тях, което е под 80 градуса. Значи и моят термостат е за смяна. Благодаря на всички за темата и се извинявам за недоразумения. :mhihi:
Отговори

vaniuuu снимка vaniuuu 27 юли 2011 - 21:41

здравейте.понеже имах и аз проблем с моята тигра.искам да питам.изби ми гарнитурата на главата от прегряване.възможно ли е да е от термостата?? и след ремонта има ли вероятност да стане отново така??тоест ако забие на затворен за смяна ли е?? :25:
Отговори

ГостSatansho_* 28 юли 2011 - 11:09

лощо е, че при прегряването влачи след себе си и други бели
например виждал съм спукани глави в участъка м/у клапаните. заваряват ги но дали се постигат същите параметри на материала?материала на главата вече веднъж прегрята, като се свали се деформира. абе прегрята кола не е работа..
за да ти блокира затворен трябва да е клеясал много, но би трябвало да го смениш според мен при смяната на гарнитура, все пак е не кой знае колко пари
Мнението беше редактирано от Satansho: 28 юли 2011 - 11:11
Отговори

vaniuuu снимка vaniuuu 28 юли 2011 - 19:17

 Satansho, на 28 юли 2011 - 11:09, каза:

лощо е, че при прегряването влачи след себе си и други бели
например виждал съм спукани глави в участъка м/у клапаните. заваряват ги но дали се постигат същите параметри на материала?материала на главата вече веднъж прегрята, като се свали се деформира. абе прегрята кола не е работа..
за да ти блокира затворен трябва да е клеясал много, но би трябвало да го смениш според мен при смяната на гарнитура, все пак е не кой знае колко пари



мисля да звънна на майстора да го питам дали го е сменил.то ремонта след това ми излезе 500 евро :sad-smiley-046: :sad-smiley-046:
Отговори

Жорко снимка Жорко 29 юли 2011 - 08:28

 opel1924, на 24 май 2008 - 11:04, каза:

Да-аа. Не е май добре положението. Значи, запалих двигателя и след 2-3 мин пипнах мотора -беше доста топъл, но шланга към радиатора беше още студен. След още две минути, когато двигателя беше вече горещ но може за кратко да се пипне, дебелия маркуч беше още студен, но се усети как полека взе да затопля и за много кратко се нагорещи. Нагорещи се и радиатора. За мен това означава че термостатът отвори. Хубаво, че отвори ама стрелката още не беше мръднала от синия сектор и след това съм чакал още 3 мин да отиде на 90 гр. Значи отвори на много ниска температура -около75 гр. щом можех за кратко да пипна мотора.
Втория тест - изкачих се с колата на един баир откъдето имах към 4-5 км спускане, мотора загря нормално, обърнах и се пуснах на скорост по надолнището. И полека - лека температурата взе да пада - от 95 гр, после 90, после по-надолу, после в синия сектор и накрая почти в началото на скалата. Та така - според мен работата отива на полу-повреден термостат . Ако може още някое мнение да ми дадете колеги, ще съм благодарен, преди да пусна тема "Как се сменя термостат".Благодаря Ви!


Колега, признаците на изпляскал термостат са налице! Време е за смяна на термостата!
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg