Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Опит за палене след смяна на помпа

Стаевски снимка Стаевски 04 април 2019 - 00:05

 Д-и-м-о-в, на 31 март 2019 - 16:32, каза:

Може да ми се струва, но сякаш една идея по-бавно набира обороти самия мотор, не казвам че е така, може само да ми се струва.... че отдавна не съм "набирал обороти" с нея :) и може да съм забравил как беше.

На моята като сменях електрониката с двата клапана и датчика /демек ел.частта/ уж бях напълнил помпата с нафта....Уж запали пак с отвъртане на тръбички на дюзи...та:
От начало не искаше да се форсира. Работи стабилно на 1000 оборота /студена/...
После след минута някъде работа взе да "чува" като натискам газта, но до малко обороти.
След може би 5 минути на място и с пробване да ме "чуе" Взе все повече да "чува"
И всичко това при равномерна работа на двигателя.
Не е пушила. Поне не ми направи впечатление.
Само не искаше да се форсира. После се оправи.
Та дето се вика:

Како, како!
И аз да кажа!
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 05 април 2019 - 18:17

Днес отидох да я вадя от гаража. Докато завъртя стартера и моментално запали, не съм сигурен дали коляновия успя да подкара втори оборот и бръмна. Досега не бях засичал така да прави дори и топла. А това са поне два дни стояла и така запали.

Учудих се малко....

Колега Стаевски, при мен не е правила така, но може би ми се е струвало че е "набирал" обороти съвсем леко "по-мудно", сякаш няма такова нещо сега. Явно ми се е "присторило".

Мен друго ме притеснява. Дали след толкова въртене(като не беше наред), нещо маслото се е напълнило с нафта? Нали все пак от въртенето се пълнят цилиндрите , пък не изгаря и вероятно все нещо е слязло из картера. Как мислите ?
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 05 април 2019 - 18:35
Отговори

dimitarmark снимка dimitarmark 05 април 2019 - 18:37

Така си палят като няма въздух и е точна центровката.
Отговори

indi снимка indi 05 април 2019 - 18:43

 dimitarmark, на 05 април 2019 - 18:37, каза:

Така си палят като няма въздух и е точна центровката.

+1 :icon_lol2:
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 06 април 2019 - 10:44

Намерих скъсан маркуч от изхода на филтърната кутия към дебитомера парчето, от страна филтър.

Дали може от това да понамирисва малко повече. Няма видим пушек, никакъв, но сигурно нещо влияе на смесообразуването? Какво ви е мнението?


И да кажа за горенето, понеже не казах за него. Показанието на борда за моментен разход се нормализира както си беше преди. Като загрее пак си показва 0.6 на час на обороти при около 75 градуса на двигателя(даже пада на 0.5 ако е повече карана и качи до 88 градуса) на час.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 06 април 2019 - 10:51
Отговори

dimitarmark снимка dimitarmark 06 април 2019 - 12:41

Не влияе преди дебитомера, но влиза прах в мотора. Често се късат :/ все пак са на доста години. Смени го по бързичко.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 06 април 2019 - 18:03

Ясно, значи ако има нещо, то може да е от другата "снадка", тоест това което излиза от капака на клапаните и отива в гофрирания маркуч след дебитомера. Там уж се мъчих да го изтегля максимално така че да няма уж смучене на въздух ама знам ли... много тъпо измислено точно това място.

Предполагам маркучите от 82 и 100 коня нямат разлика нещо в диаметрите и размерите?
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 06 април 2019 - 19:05
Отговори

dimitarmark снимка dimitarmark 07 април 2019 - 22:37

Ами имат разлика, на 82 коня е с по малък вход турбото. На 2.2 и на 2.0 101 коня е еднакво.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 07 април 2019 - 23:35

Добре, това ще го оправим. Обаче има лоша новина. Карам си аз преди малко и си викам "А бе нещо не е наред".. И в един момент се светвам какво. Няма ми го турбо надува. Онова ритане след 1800-1900 оборота го няма.

Откривам че от въздуховода (дори и от спуканото на маркуча) духа, като си сложа ръката усещам че духа от там! Тоест хем смуче въздух хем духа, ще го нарека "смучо-духане".

Няма как да видя дали маркучите се надуват, защото или трябва да върви колата или някой да дава газ, но бях сам.

Е сега стана студио Х. Не виждам нищо нередно по маркучите след турбото, завити са скобите(дали са пробити? няма причина за това, защото не са мъчени нещо да се вадят трудно или подобно).


Но това май е притеснително че ако си отпусна ръката на входа на въздуха трепери навън-навътре в такт с двигателя и както казах ... духа от маркуча дето ми се е скъсал на връзката с филтърната кутия. Това нормално ли е, не съм го забелязал преди дали е така, ефект смучо-духане. Усеща се слабо духане от там.
Ако следвам логиката, за да духа обратно, може някой клапан нещо не е отворен/затворен когато трябва или пък незатварящ хубаво(тоест крив). Ама пък друга логика ми казва че ако имаше нещо подобно(незатварящи хубаво калапани) пък нямаше да пали така мигновенно може би? Даже не знам дали изобщо щеше да пали...
До тук с размислите(може би глупави).

Нещо е станало ама какво.....само да не изляза прав че заради "кривата центровка" съм навредил на двигателя.

Имаше едно нещо, което може да е станало, когато вадих MAP-а да го чистя, нещо трудно излезе и се чу леко "цък" докато го мъчих да излезе. Но ако не се управлява турбото, то няма ли да си надува но ще пренадува, защото няма да има кой да отвори гейта. А тук е обратното - не надува, не се усеща. Може би е постоянно отворен??????

Няма лампа(чек), не съм я закачал да видя грешки нещо има ли записани изобщо някакви...явно утре ще трябва да закача да видя.


Забравих да отговоря на dimitarmark, става дума за маркуча, който излиза от филтърната кутия и влиза в дебитомера. А не за след дебитомера към вход турбо.
Става дума за оградения на тая снимка: https://ibb.co/Sm36ssj
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 08 април 2019 - 00:06
Отговори

k opel e снимка k opel e 08 април 2019 - 05:53

Оборотомера вдига ли 5 хил. оборота?
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 08 април 2019 - 08:01

Не съм я пържил така, гледам малко по-спокойно да карам. Но смятам че ще вдигне...
Отговори

JorkataG снимка JorkataG 08 април 2019 - 08:18

Сменяй тоя въздуховод.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 08 април 2019 - 11:02

Закачих я да видя какво става.
Имаше 0400, 0725 и още една температурата на охлаждащата течност , не я запомних. Всички бяха Not present. Изчистих и сега няма никакви.

Обааче:

Barometer sensor -> 1.0 bar (не мърда от там)
Boost preasure command -> 1.1 bar на обороти, когато давам газ се качва
Boost Preasure -> 1.0 bar , когато дам газ да кажем до 3000, става 0.9 и пак се връща на 1.0. Тоест няма промяна.

Май май, онова "ЦЪК" е "цъкнало" сензора. Не отчита налягане, нали така ?

Дебитомерът показва 330-350 mg/strk и след определено време става около 500 (510-520). Когато дам газ и се успокои, пак става към 330, и след определено време пак отива на към 500.


Има и кратко видео, ако не съм го написал правилно, ще го кача и него за да видите.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 08 април 2019 - 11:07
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 08 април 2019 - 11:17

Това ако е на място е ОК.
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 08 април 2019 - 11:18

 Д-и-м-о-в, на 07 април 2019 - 23:35, каза:

Няма ми го турбо надува. Онова ритане след 1800-1900 оборота го няма.

Ако мога пак да се включа:
Накратко: при мен това ритане го имаше преди да изчистя клапанчето на турбото. До 1800 беше шумна и мудна.После сякаш някой ме рита отзад. Сега тръгва от 1400. На 1800 се усеща повече, но няма ритане, а е плавно.
Можеш да "прескочиш" въпросния клапан, като закачиш вакуума направо на тубото. Но не вдигай повече от 2000 об/мин. само пробвай - аз така хванах мойто клапанче.Ако няма ток към клапанчето турбото е с отворен гейт /дето му викат/.

А това дето смуче и духа...с мерене на компресия няма ли да покаже не работещ всмукателен клапан?
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 08 април 2019 - 11:23

На място е Тишо, но гледах видеа качвани от други хора и там това Boost Preasure се мести заедно с Другото "Boost preasure command" когато дава газ на място. При мен не се местят заедно. Едното седи на 1


А като казвам "ритане" нямам предвид зверско, но нищо не се усеща. Преди знам как беше, но сега го няма. И като гледам съм прецакал сензора като съм го вадил да го чистя. Изчатка като го напънах и явно съм го счупил/спукал.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 08 април 2019 - 11:24
Отговори

dimitarmark снимка dimitarmark 08 април 2019 - 11:26

Сензора ти е наред, отчита си. Барометричния няма да мръдне освен ако не се изкачваш по голямо нанагорнище или слизаш по голямо нанадолнище. Последното е важно, работи си сензора, но турбото не работи. Виж лостчето на актуатора, ако при запален мотор не издърпва нещо не е наред с вакуми или с клапана на турбото. Не търси проблема в сензорите.
Тишо не е наред, бууст прешър трябва да мръдне малко в плюс, а той мърда в минус защото турбото не работи.
Мнението беше редактирано от dimitarmark: 08 април 2019 - 11:28
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 08 април 2019 - 11:27

Възможно е да си прецакал МАП-а. Довечера ще погледна дали нямам един работещ.

Но може и да е управлението на турбото. Виж си вакуумите и ще ти се изясни работата.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 08 април 2019 - 11:29
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 08 април 2019 - 14:13

Колеги, днес отидох до една морга и се снабдих с въпросния маркуч + МАП за колосалните 25 лева двете.
Смених ги, и сега дори и на място сензорът отчита надуване когато давам газ, турбо тласъкът дойде на себе си.


Когато не си настъпал, командата и реалното ходят през 0.2 бара. Когато настъпиш обаче , двете тръгват нагоре и най-голямото което видях беше 2.1. Разбира се не мога да гледам там постоянно, но от поглед на поглед, 2.1 ми се мярна най-високото. Смятам че си дойдоха нещата на мястото.

Извод: Сякаш съм прецакал сензора като изчатърка при ваденето. не съм го хвърлил де, но ми дадоха същия номер даже. Доколкото знам се води 2.5 бара switch.
И още, както беше позагряла, отидох отзад, сложих си ръката и изобщо не миришеше ръката ми така, както предните дни. топъл въздух с почти никаква миризма.

Та така....
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 08 април 2019 - 17:46
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 08 април 2019 - 15:57

Браво, друго не остана какво да се каже.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg