Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

vectra b 1.6 16v прекъсва

angeltrifonov снимка angeltrifonov 10 март 2008 - 20:53

Здравейте.Имам следния проблем с колата ми,щте се радвам на всякаква информация от ваша страна.Колата върви добре,но при подаване на газта за набиране колата започва да придърпва.Водил сам я на диагностики 2 пъти но майсторите не откриват нищо :unsure: .Казаха ми че дюзите са ми запушени и да сам сложил добавка за прочистване.Сложих добавка REDEX за нея четох във форума но уви колата не се оправя.Моля колеги които могат да помогнат да ми пишат.
Отговори

paconi снимка paconi 10 март 2008 - 21:50

 angeltrifonov, на Mar 10 2008, 07:53 PM, каза:

Здравейте.Имам следния проблем с колата ми,щте се радвам на всякаква информация от ваша страна.Колата върви добре,но при подаване на газта за набиране колата започва да придърпва.Водил сам я на диагностики 2 пъти но майсторите не откриват нищо :unsure: .Казаха ми че дюзите са ми запушени и да сам сложил добавка за прочистване.Сложих добавка REDEX за нея четох във форума но уви колата не се оправя.Моля колеги които могат да помогнат да ми пишат.



Колега обърни внимание на катализатора и рецирколационната система за изгорелите газове(EGR)!!! :yuck: Провери ги и пиши кво е станало...А налягането на помпата мериха ли го? 
Отговори

Vectra_98 снимка Vectra_98 11 март 2008 - 00:55

 angeltrifonov, на Mar 10 2008, 06:53 PM, каза:

Здравейте.Имам следния проблем с колата ми,щте се радвам на всякаква информация от ваша страна.Колата върви добре,но при подаване на газта за набиране колата започва да придърпва.Водил сам я на диагностики 2 пъти но майсторите не откриват нищо :unsure: .Казаха ми че дюзите са ми запушени и да сам сложил добавка за прочистване.Сложих добавка REDEX за нея четох във форума но уви колата не се оправя.Моля колеги които могат да помогнат да ми пишат.


Ето тук и тук има информация по проблем подобен по описание на твоя (който и аз съм имал преди). Не е казано, че е това и в твоя случай, но не си дал много информация по въпроса, дали си сменял някакви консумативи или правил нещо друго (освен добавянето на REDEX-a).
Отговори

Laxy20 снимка Laxy20 11 март 2008 - 18:32

Колега (Vektra 98), понеже прочетох че си сменил някакво бобина(ДИС),БИ ЛИ МИ КАЗАЛ горе-долу каква цена е защото за сажаление и аз имам същия проблем.Може и на ЛС.Мерси предварително.
Отговори

angeltrifonov снимка angeltrifonov 11 март 2008 - 18:37

 Vectra_98, на Mar 10 2008, 11:55 PM, каза:

 angeltrifonov, на Mar 10 2008, 06:53 PM, каза:

Здравейте.Имам следния проблем с колата ми,щте се радвам на всякаква информация от ваша страна.Колата върви добре,но при подаване на газта за набиране колата започва да придърпва.Водил сам я на диагностики 2 пъти но майсторите не откриват нищо :unsure: .Казаха ми че дюзите са ми запушени и да сам сложил добавка за прочистване.Сложих добавка REDEX за нея четох във форума но уви колата не се оправя.Моля колеги които могат да помогнат да ми пишат.


Ето тук и тук има информация по проблем подобен по описание на твоя (който и аз съм имал преди). Не е казано, че е това и в твоя случай, но не си дал много информация по въпроса, дали си сменял някакви консумативи или правил нещо друго (освен добавянето на REDEX-a).
Благодаря за линковете колега.прочетох всичко.Следва и аз да сменя бубина.Ще пи6а какво е станало. :blink:
Отговори

Vectra_98 снимка Vectra_98 12 март 2008 - 01:02

 Laxy20, на Mar 11 2008, 04:32 PM, каза:

Колега (Vektra 98), понеже прочетох че си сменил някакво бобина(ДИС),БИ ЛИ МИ КАЗАЛ горе-долу каква цена е защото за сажаление и аз имам същия проблем.Може и на ЛС.Мерси предварително.


Колега, написал съм в темата от втория линк, който съм дал по-горе за колко съм я взел. Там има и други мнения относно цени.

Цитат

... Следва и аз да сменя бубина...


Макар и възможна причина, не е единствената. Затова и написах ако има нещо друго по-подробно свързано с проблема, да споделиш евентуално.
Примерно дали караш и на газ, скоро сменял ли си бензинов и въздушен филтър, свещи (и кабели ако е с такива), правил ли си профилактично чистене на регулатора на празения ход (МПХ) и дроселовата клапа със спрей. Какато колегата paconi ти написа налягането на горивото дали е добре. От там нататък може да пристъпиш към бобина (не е евтина).
Отговори

angeltrifonov снимка angeltrifonov 12 март 2008 - 01:32

 Vectra_98, на Mar 12 2008, 12:02 AM, каза:

 Laxy20, на Mar 11 2008, 04:32 PM, каза:

Колега (Vektra 98), понеже прочетох че си сменил някакво бобина(ДИС),БИ ЛИ МИ КАЗАЛ горе-долу каква цена е защото за сажаление и аз имам същия проблем.Може и на ЛС.Мерси предварително.


Колега, написал съм в темата от втория линк, който съм дал по-горе за колко съм я взел. Там има и други мнения относно цени.

Цитат

... Следва и аз да сменя бубина...


Макар и възможна причина, не е единствената. Затова и написах ако има нещо друго по-подробно свързано с проблема, да споделиш евентуално.
Примерно дали караш и на газ, скоро сменял ли си бензинов и въздушен филтър, свещи (и кабели ако е с такива), правил ли си профилактично чистене на регулатора на празения ход (МПХ) и дроселовата клапа със спрей. Какато колегата paconi ти написа налягането на горивото дали е добре. От там нататък може да пристъпиш към бобина (не е евтина).

Не сам сменял горивен филтър,колата не е на газ и на диагностиката ми казаха че свещите и кабелите са ми ок.За чистене на регулатора на празен ход не сам но моята работи ок на ниски обороти.Просто проблема ми е като настъпя газта колата направо забива предницата.Като цяло темата и много обширна и не предполагах че толкова хора имат такав проблем.Ще отида пак на диагностика та да обарнат внимание на тази бубина.Също не сам замерил налягането на горивото.
Отговори

Robotcheto снимка Robotcheto 12 март 2008 - 23:05

и моита беше така но от както смених тази бобина,сега е ок.и аз се 4удих какво е смених горивен филтар и и сжещи и небе от тях, а от бобината.
Отговори

calibra69 снимка calibra69 13 март 2008 - 16:53

Абе, не мога да разбера тоя Redex за някаква магическа отвара ли го имате!
Отговори

paconi снимка paconi 13 март 2008 - 22:25

 calibra69, на Mar 13 2008, 03:53 PM, каза:

Абе, не мога да разбера тоя Redex за някаква магическа отвара ли го имате!

То дума-дума отваря....та искам да добавя че....
Redex-а и други добавки от този род вдигат всякъкви боклуци от отайника на резервоара и по някой път се получава обратен ефект..Не почистване а запушване на дюзите <_<  Аз съм чувал дори че не било желателно използването на такива добавки към бензина на коли над 10г.точно поради тези причини... :crazy:
Отговори

generala_30 снимка generala_30 14 юли 2018 - 23:09

От началото на 2011г. имам Опел Вектра В, 1,6 16 клапана, 101 КС и двигател X16XEL20G. Още от самото начало и сложих газов инжекцион. До сега съм минал към 70-80 000 км., и съм нямал никакви проблеми с нея, освен че от последните 3-4г взе да погорва двигателно масло, но се ядва за сега.
От близо два месеца взе да се проявяват тези предръпвания (на бензин и на газ), които са описани в този форум. Та колата си предръпва при ускорение при всякакво положение на скоростния лост, когато оборотомера е от 0 до към 2 500 оборота. Над тези обороти няма предръпване. Като се заслушам в тези случаи, просто двигателя си „фърфори“ „припръдва“ и сякаш се губи един цилиндър. Много е лошо в града да караш така и да се чудиш как да се измъкнеш от проблемно кръстовище. Забелязах че при студен двигател то е минимално, след като загрее двигателя някъде над 60 градуса предръпването става много добре изразено. Обаче то не се случва винаги, някъде към 80-90% от ускоренията които правя, на загрят двигател.
От коментарите с хора, които се занимават с ремонти по двигателната част проблемите се свеждат до няколко израза „ами може би“. Не мога да намеря конкретния проблем обаче и за това ви пиша с надежда все някой от последните години да се е сблъсквал с това и да има сигурно решение. Дано някой прочете това и даде акъл какво да правя, че ужас направо. Изчетох целия форум с този проблем и до колкото виждам нещата май се свеждат до неработеща правилно бобинен блок, който не може да се регистрира на диагностика. Аз направих диагностика на двигателя, като излязоха само две грешки- Р 0170- Ланда сензор и Р 1231- Реле горивна помпа.
По първата грешка, като четох из каталога за грешки се установи че това е комплексна грешка и може да е съставена от проблеми по 4-5 направления. За втората грешка мисля че няма отношение на прекъсването при ускорение.
От автоморга си поръчах бобинен блок на старо, обаче проблема не се оправи. А аз вътрешно съм сигурен че проблема е (електрически) от него, просто нямам инфо дали този блок от моргата не е сдал багажа като моя. Ще пробвам ако стане от магазин да взема нова бобина и да я монтирам за 1-2 кръгчета в града, та дано да се установи че е от нея.
Тук във форума се споменават разни профилактики на клапан ЕРГ, стъпково моторче, температурни датчици, вакум маркучи и др., от които нищо не съм разглобявал и преглеждал.
Мога само да ви кажа от как я карам какво съм подменил:
1. Ламбда сонда- още от самото начало при закупуване на колата;
2. Свещи- сменени малко повече от година;
3. Филтри- подменени;
4.
За друго сменено нещо по този проблем имащо отношение не се сещам.
Чудя се утре да взема да сложа пробно старите свещи, които още пазя, та да не се окаже заминала свещ. Та и това ще пробвам….
Отговори

generala_30 снимка generala_30 08 август 2018 - 22:45

Колата не можах да оправя с моите разбирания които имам и след няколко часа четене по форумите. Наложи се да ида на сериозна диагностика в сервиз където имат сериозни уреди, програми, подготовка и какво ли не още на фирмата БОШ. Ето какво подготвих като инфо за този който ще прави диагностика:

Техническо състояние:
Двигателя пали без проблеми и подържа необходимите обороти на празен ход на бензин и на газ. Преди 2 месеца при ускорение (на бензин и газ) започна леко да предръпва между 1000 и 2500 оборота, като предръпванията ставаха все по чести и задълбочени (при студен двигател придръпванията ги нямаше и се появяваха като загрее над 60°). В края на втория месец станаха сериозни до там че колата се лашкаше цялата в посочените обороти. Над тези обороти вече се чуваше и един звук наподобяващ- неработещ цилиндър (двигателя фърфори). Чекът на таблото не ми е светвал да отбележи някакъв проблем. Направих компютърна диагностика, като същата показа:
- Р1231- реле горивна помпа, проблем с връзките;
- Р0130-ламбда сензор, грешка на веригата;
След изчистване на грешките колата не се оправи и след 50км. пак направихме диагностика, която показа:
- Р1231- реле горивна помпа, проблем с връзките;
- Р0130-ламбда сензор, грешка на веригата;
- Р1405- обратна връзка ЕГР клапан, повреда сигнал;
Направих проверка на вакумни маркучи за нарушена херметичност, като не съм открил пропуски;
Свещите са на 20 000км., като пробвах с други свещи и не се получи подобрение на проблема;
Свалих и почистих ЕГР клапана, дроселовата клапа със стъпковото моторче;
След почистването им карах колата 140км, като придръпванията рязко намаляха от преди, но все пак ги имаше в посочените обороти, над тях колата работеше много добре. На бензиностанция спрях да заредя и със потеглянето колата взе много да предръпва и да се лашка.
Купих нова запалителна бобина, като проблема не се оправи.
Махнах клемите от АБ за да изчистя грешките от компютъра, като след това лашканията понамаляха, но като изфорсирам двигателя над 2500 оборота на скорост, светва чека и прдръпванията рязко паднаха, но все пак се усещат. На всяко ново запалване се проявява това предръпване докато не светне чека при високи обороти и работата на двигателя става по нормална.
На 04.08.2018г. махнах + клема на АБ за 4-5 часа. След запалване на таблото светва чека, като след това при движение на газ не усетих да се появяват придръпвания.
На 04 срещу 05.08.2018г. махнах + клема на АБ за 12 часа. След запалване на таблото светва чека. Минах 200км. само на бензин, като при движението не усетих да има придръпвания.


1. Катализатора е махнат преди 4г.;
2. Ламбда сондата е сменяна през 2011г.;
3. Въздушен филтър и двата малки филтъра на газта са сменени преди един месец;
4. Мерена компресия на цилиндрите преди 5 дни, която е около 10 атм.;
5.

...............................................
По време на диагностиката майстора използва два компютъра и гледа разни диаграми на тях. След 15 мин ми каза да направя едно кръгче на бензин и да се върна при него. Колата си имаше пак лашкане в оборотите до 2500 и бързо влезе в авариен режим защото светна чека и работата на двигателя се подобри. След като закачи пак на диагностика ми каза че на 100% ЕГР клапана не работи правилно и си пропуска изгорели газове как му дойде. Каза ми или нов или втора ръка или най- евтиния вариянт затапване работата на клапана....
Сега е сряда, в петък имам свободно време и ще го изолирам с ламарина (между основата и клапана да поставая) и дано не оправи всичко че взе ми писва на килимявката...

Не знаех точно как работи тоз шашав клапан, обаче в нета какво нещо намерих... много добре е показано и е на Бг език...

https://www.youtube....hgGexK71I&t=13s
Отговори

generala_30 снимка generala_30 13 август 2018 - 17:47

От диагностиката сериозната с оборудване на Бош, и работа от два компа и какви ли не диаграми разглеждане с кратка обиколка тестова и пак закачане на комп, се установи че ЕГР клапана не работи. Казаха ми... или нов, или пак да се почисти и провери дали работи или на старо от морга. Аз реших да го затапя. ПОдготвих си дебела ламаринка към 1 мм. нераждавейка. Свалих клапана и какв се учудих. Блокирал е в затворено положение, при положение че бях почистил много добре. Явно силния обезмаслител който използвах и после отмиване с вода (е да гледах да не мокря бобината) е проникнал дълбоко във втулката на клапана който направлява и се е спекъл. Едвам се отлепи и остана в отворено положение. Трябваше ми към 40 мин да го раздвижа с ВВД40 и да раздвижвам. Та успях да сго раздвижа добре. Изрязах ламаринката и моннтирах обратно клапана. Сега двигателя си е спокоен и няма да предръпва. Само след запалване ми светва чека за неизправност, но да видя на комп диагностика като ида дали ще успеем да накараме тази лампа да не свети че ме дразни....

Та това от мене за сега, надявам се да съм си решил проблема...
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg