Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Opel Vectra B 2.0 DTI

Egze снимка Egze 03 ноември 2009 - 13:19

Здравейте :)

Колата ми е Vectra B 2.0 DTI 101 к.с. комби

Запалих колата и чух много станен шум. Минах 200-300 метра и реших да погледна какъв е точно този шум. Оказа се че шумът продължава дори и при изгасен двигател. Шумът е около турбото и е от вида: 100 прахосмукачки работят на веднъж на максимални обороти (не знам как по точно да го обясня). Едни викат че е от някоя перка, друг вика че е от турбото (ако е така ще се заколя), трети че е от някакъв датчик който определял кога да се върти перката, абе какво ли не чух.

Ще прикача и едно клипче, но след няколко часа.

Ударете по едно рамо че вече не издържам.
Отговори

Egze снимка Egze 03 ноември 2009 - 13:38

А ето го и клипчето. Не объщайте голямо внимание на картината :) Качвам го с цел да се чуе самия звук
Отговори

ivo123 снимка ivo123 03 ноември 2009 - 15:37

Можеш да си доволен от този шум.
Това означава че имаш монтирана печка на колата, който при температури под 6-7 градуса се включва.
това което чуваш при изгасен мотор е вентилаторчето на печката, което обдухва горивната и камера.
Сутрин при студено време печката се активира и се изключва обикновено малко след 80 градуса.
Разхода е малко по-голям, но затопля по-бързо мотора.
Отговори

Egze снимка Egze 03 ноември 2009 - 16:48

Преди малко се върнах от един сервиз и там ми казаха същото. Значи сигурно е това, тъй като колата си има мощност и се набира добре(което ме навежда на мисълта че е турбината си е наред). А нормално ли е чак толкова много да стърже. Има ли някакъв вариант да се смаже и да се намали този шум, защото според мен не е нормално чак толкова силно да вие.
Мнението беше редактирано от siegfrid: 03 ноември 2009 - 22:48
Причина за редактиране:: Цитат на предхождашо мнение е излишен !
Отговори

Egze снимка Egze 03 ноември 2009 - 17:11

ok но нормално ли е след като изключа двигателя да продължава да работи?
Отговори

kalqro000 снимка kalqro000 03 ноември 2009 - 19:02

да и на мен е така
Отговори

KRISS снимка KRISS 03 ноември 2009 - 20:50

Когато изгасиш двигателя прди да е изключила печката вентилатора й продължава известно време да обдухва, за да не остава неизгоряла нафта в нея, че при следващото й запалване ще й дойде в пвечко нафтата
Отговори

Ka4o_pi4a снимка Ka4o_pi4a 03 ноември 2009 - 21:24

Мен ако знаеш как ме изненада моята печка - на един светофар като започнаха да се издигат едни облаци дим изпод капака... смятай докато разбера, че не гори колата бех дигнал кръвно 200/200. Аз моята обаче така и неможах да я накарам да не пуши и махнах бушона за да не се пуска... Иначе е нормално да вие, даже и след като угасиш мотора. Имаш ли наблюдения при градско каране и около тези температури за колко време стига нормална работна температура ?
Отговори

dicthebig снимка dicthebig 03 ноември 2009 - 21:46

 Egze, на 03 Nov 2009, 13:19, каза:

Здравейте :)

Колата ми е Vectra B 2.0 DTI 101 к.с. комби

Запалих колата и чух много станен шум. Минах 200-300 метра и реших да погледна какъв е точно този шум. Оказа се че шумът продължава дори и при изгасен двигател. Шумът е около турбото и е от вида: 100 прахосмукачки работят на веднъж на максимални обороти (не знам как по точно да го обясня). Едни викат че е от някоя перка, друг вика че е от турбото (ако е така ще се заколя), трети че е от някакъв датчик който определял кога да се върти перката, абе какво ли не чух.

Ще прикача и едно клипче, но след няколко часа.

Ударете по едно рамо че вече не издържам.


Баце, да нямаш печка и сега като сви студъ - тя да ти се включва?
Я виж да не си дал на жега температурата и за тва да я включваш.Пробвай да намалиш на 10-ина градусите и ако няма шум - тва ще да е.

Щот при мен има прахосмукачка и кат угася вие за кратко, като 5 секунди, ама на спиране.Демек намаляващо.
Айде и да погледнеш под капака под горивния филтър, прилича на ауспух и е на гърба на таблото монтирано чудото.
Отговори

Egze снимка Egze 03 ноември 2009 - 22:31

Доста четох за тези печки и разбрах едно. Когато температурата е под 1-2 градуса се включва печката (при запален двигател) за да затопли двигателя и като достигне определена температура си угасва сама. Забелязах също така че шумът се появява само когато колата е студена. След като загрее нямам никакви проблеми.

dicthebig да ти кажа честно и аз не знам дали имам печка, ама така като гледам как се развиват нещата май ще се окаже че имам. Относно температурата - не включвам нито климатик, нито климатрноик ........ нито каквото и да е било.

Утре отново ще ходя на сервиз и ако има някакъв отговор ще пиша.

 Ka4o_pi4a, на 03 Nov 2009, 21:24, каза:

Мен ако знаеш как ме изненада моята печка - на един светофар като започнаха да се издигат едни облаци дим изпод капака... смятай докато разбера, че не гори колата бех дигнал кръвно 200/200. Аз моята обаче така и неможах да я накарам да не пуши и махнах бушона за да не се пуска... Иначе е нормално да вие, даже и след като угасиш мотора. Имаш ли наблюдения при градско каране и около тези температури за колко време стига нормална работна температура ?


Колата я има отскоро ........ но според мен за около 5 мин. си загрява добре
Отговори

OPELIN снимка OPELIN 03 ноември 2009 - 23:36

При мен се получи същата работа .Спирам на една бензиностанция да си купя нещо и като се връщам от към двигатела яко пуши и вие.Викам край, но в последсвтие и аз така се заинтересувах разбрах,4е имам печка.Странното беше,че печката ми заработи когато смених термостат понеже имах проблем с него.Така,че колегата Egze да не се притеснява това е много добре че колата има печка.При мен съм обръщал внимание че след 4,5 минути в купето почва да духа не баш топло,ама пречупен въздух.

Намира се под турбината захваната за купето.Правоъгълна кутия и към нея има маркучи.
Отговори

ivo123 снимка ivo123 04 ноември 2009 - 09:02

печките Ви се намират зад турбината, окачени са на стойка на торпедната стена.
За да пуши печката, значи вътре в котелчето има много нагар - трябва да се изкара и почисти /има една цедка около свеща - тя като се набие със сажди и започва пушека/.
Като купих колата моята печка беше с изгоряла свещ.
Дадох накъсо датчика, намиращ се до филтъра за климатика - и не тръгва нищо
Установих че свеща е заминала.
И един ден усетих че моторчето се развърта леко и спира.
А тя се опитва да запали - пуска малко нафта, не може да запали и вентилатора обдухва останалата по стените нафта.
След замяна на свеща и първо палене на колата беше ужас.
Страшен пушек, мислех че ще се запали колата. При затворени врати вътре стана димилник.
Поработи малко печката, обгори саждите и се изчисти.
Сега си работи нормално.
Когато е студено - 10-на секунди след запалване на студен мотор се развърта вентилатора и после се включва печката. Като подмине 80 градуса и спира печката. При топъл мотор над 40 градуса не се включва.
Това е общо взето - който има борд компютър лесно може да разпознае дали работи по моментен разход.
При загрял мотор /около 80 градуса/ ми е 0,7л/час, ако работи печката 1,1 - 1,2л/час
Отговори

VectraX20DTH снимка VectraX20DTH 04 ноември 2009 - 14:20

Колега сам ли сменя свеща и какви парички струва дай малко инфо ако може :)
Отговори

ivo123 снимка ivo123 04 ноември 2009 - 15:07

около 50лв е свеща.
само Беру я произвежда и няма аналог.
от Ауто+ я бях купил миналата година, т.е. 3 купих тогава - и за приятели.
мястото е неудобно но става на място.
не се разкача антифриз.
развиват се болтовете на капака /десен като си пред мотора/ т.е. ляв
встрани има болтове мисля бяха 3 на брой.
и ще се разпарчатиса печката.
кабелчето на свеща е с ключе 6 или 8 и мисля с глух ключ 13 беше самата свещ.
Отговори

Ka4o_pi4a снимка Ka4o_pi4a 04 ноември 2009 - 19:23

Иво за Еберспахер ли говориш или за Вебасто, че разликата в 2-та модела който слагат е доста голяма. Ако е Еберспахер е без модул за управление в купето, ако е Вебасто има модул. Имаш ли някакъв снимков материял на процедурата по почистването, че и при мен са едни пушилки....
Отговори

ivo123 снимка ivo123 04 ноември 2009 - 21:05

за Еберспахер говоря d3w-z, което е без водна помпа и управление в купето.
За съжаление нямам снимков материал
Тук в този сайт има доста снимки ако има някой желание може да погледне:
http://forum.opelclub-by.com/index.php?sho...=2916&st=45
Отговори

Ka4o_pi4a снимка Ka4o_pi4a 04 ноември 2009 - 21:35

Благодаря колега. Видяло се е - щом се докопам до колата ще я разглобя. Извинявам се на автора на темата, че малко се отклонихме.
Отговори

doctordre снимка doctordre 05 ноември 2009 - 17:38

колеги, тази печка не става ли за отопление на купето или само загрява антифриза :icon_wink2: не разбирам нищо от тия неща и се чудех... и аз мисля че имам печка(има някаква голяма кутия закачена в двигателния отсек, с маркучи) но не виждам подобна перка или нещо с което да се пуска от купето
Отговори

Ka4o_pi4a снимка Ka4o_pi4a 05 ноември 2009 - 19:50

ДокторДре - за да ти духа парното топло, трябва антифриза да ти се е загрял, щом печката го загрява по-бързо значи ще духа топло по-бързо.... само дето разхода малко ще се дигне докато печката работи.
Отговори

KRISS снимка KRISS 05 ноември 2009 - 20:09

Качо пробвай лесния вариянт вмсто да се бъхтиш да разглобяваш остави я да запали и нека да си пуши 10-15мин и половин час да е ще си обгори мизерията и ще трябва да изчисти пушека.

Докторе вътре няма копчета за печката тя се включва и изключва сама според температурата около 5 градуса трябва да се включва.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg