Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Гори 1 литър масло на 900 км.

stoyang снимка stoyang 20 октомври 2015 - 20:26

Здравейте колеги, на 28 юли смених свещи, гарнитура на капак на клапаните и масло(ГМ) с маслен филтър в Пловдив. За 2000 км изгори около 3л. масло. Посъветван от съфорумници отидох при Миро турбината в Люлин, оказа се че е имало малък теч от гарнитурата на масления корпус(тоест част от тези 3л. е изтекло, не е изгорено). Сменихме гарнитурата на масления корпус и маслото. Миро ми сложи Репсол 10w40 и една добавка(забравих и името). За 900 километра изгори повече от литър. Най-много гори извънградско(над половин литър за 300км), като не вдигам повече от 120км/ч (3600 об./мин). Много изчетох тук и по други автофоруми и очевидния извод е, че е за смяна на гумички на клапаните и сегменти. Имате ли други предположения защо гори толкова много масло? Не пуши, не играят оборотите. Колебая се дали да не започна просто да доливам евтино масло, защото не знам дали си струва инвестицията. Може ли да ме ориентирате горе-долу колко излиза такъв ремонт(части и труд). Споделете опит и мнения, ще са ми от полза.
Отговори

Nasix снимка Nasix 20 октомври 2015 - 20:49

Здравей колега, първо добре огледай за течове (да няма пак нещо). Имах кола с този двигател и ми течеше от семеринга на коляновия вал и отделно че го гореше. За ремонт - отваряне на глава сменяне на гумички на клапани ми искаха 300-400 лв, но с уговорката че може да излязат семеринги на буралата и др. с което сумата може да нараства до 1000лв (това е в Бургас тук за съжаление е малко по скъпо). В крайна сметка продадох колата и не съм отварял двигателя. Ако има още нещо питай, голямо обикаляне беше може да мога да помогна!
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 20 октомври 2015 - 21:19

Миро ми прави основен на двигателя преди 6 години. Вече съм на 65000 и нямам никакви проблеми. Тогава смених лагери, сегменти, гарнитури, семеринги + пълна ревизия на главата и тн. Харчеше по 1л. на 1200-1300 км. Излезе ми близо 1000 лв. тогава ремонта, като за работа ми спести доста пари, защото сме близки приятели и съученици.


п.п. И какво значи струва ли си инвестицията? Хора, караме коли 3-4-5 ръка, които не си знаят километрите и състоянието. Какво очаквате да получите, като си вземете такава кола? Ако ти върши работа колата, запазена е интериорно и екстериорно, според мен си струва да се направи. Ако я продадеш ще си вземеш друга таратайка отново в неясно състояние и тн.
Мнението беше редактирано от IvailoM: 20 октомври 2015 - 21:27
Отговори

DeeZoo снимка DeeZoo 20 октомври 2015 - 22:02

Гаранция си за сегменти колега.карам х20хев и сегментите спекоха преди месец два и разхода на масло беше същия силистра -бургас и вартенето вътре и после назад демек около 800км ми изгори почти 1л масло.като замерих комшресията и се уплаших-7.5 до 8 бара на всички цилиндри.ревизирахме главата и сложихме нови сегменти.за сега имам почти 400км откакто сме я затворили и за сега аспуха не е черен,не пуши и негори масло.сега чакам да видим кога ще дойде компресията,че и сега е ниска.премери и тваята чисто и формативно за себе си
Отговори

stoyang снимка stoyang 21 октомври 2015 - 16:57

Няма течове, аз ако я правя ще е пак при Миро, ама мисълта за 500+ лева ме плаши. Варианта със доливане на евтино масло ми изглежда по възможен за момента. Иначе колата не е лоша, от 5 години е в семейството, но си върви с недостатъците на Зафирата (шумна, къси скорости и т.н.).
Отговори

DeeZoo снимка DeeZoo 21 октомври 2015 - 18:18

При мен след като спекоха сегментите разхода стана като на зил 18-20 градско и 10-11 извънградско и за капак и масло и ако го сметнеш за един пробег от 10 000км парите са дабъл и за капак рано или късно пак ще отвориш мотора щото с тоя разход на масло те клапани и тя глава стават леща...аз карах 4000км така и като махнах главата се уплаших колко нагар има...
Отговори

stoyang снимка stoyang 21 октомври 2015 - 20:31

Странно, при мен разхода не е мръднал (около 10 смесен)
Отговори

DeeZoo снимка DeeZoo 21 октомври 2015 - 21:17

Останах учуден маслебите сегменти каква роля играят за компресията.ключът на старите ми сегменти беше 0.55мм само маслените бяха спекли...имах компресия 7-7.5 бара и както каза един приятел "на ръба си изобщо да запалиш..." и понеже компютрите са на умни и има какви ли не джаджи по мотора еку-то всячески се опитва да докара някакъв вървеж и разхода се вдига двойно и колата е спъната много поради липсата на компресия.все едно караш 1.6 75 коня с включена клима...всеки байр е мъка...
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 21 октомври 2015 - 22:04

Отговора на твоят въпрос е свързан с това колко километра още ще караш тази кола ако се задържи разхода на масло както до сега за следващите 100000км ще налееш масло за +-850лв ако тръгнеш да правиш ремонт със ремонта на глава смяна на сегменти,лагери и всички гарнитурки около това ще скочиш на +-1000кинта зависи от труда и частите по груби сметки ще бъдеш на 0 с кинтите след 100-120000км в цената не влизат и приказките дай сега като сме свалили всичко да сменим и съединителя да знаеш че после всичко е бетон пък недай боже яйцето на цилиндъра да е по голямо от кръгчето на сегмента защото много от майсторите не знаят какво е микромер и вътромер то тогава говорим за изхвърлени кинти през балкона.
Отговори

stoyang снимка stoyang 24 октомври 2015 - 16:07

Лек ъпдейт. Преди да сменя маслото първия път, колата се караше в Русия(много по-студен климат целогодишно) с 15в40. Тук ме посъветваха да сложа 10в40. Вчера един познат ми каза че имал подобен проблем с горене на масло(1л на 1000км)на Рено, минал от 10в40 на 15в40 и спряла да му гори. Сега обмислям да мина на 15в40. Някой с подобен опит?
Отговори

mistarmi снимка mistarmi 24 октомври 2015 - 16:38

Нищо не ти пречи да пробваш ,не вярвам да спре да го гори ,но харча ще намалее при нормално каране.
Отговори

freeqwerty снимка freeqwerty 24 октомври 2015 - 18:21

 stoyang, на 24 октомври 2015 - 16:07, каза:

Лек ъпдейт. Преди да сменя маслото първия път, колата се караше в Русия(много по-студен климат целогодишно) с 15в40. Тук ме посъветваха да сложа 10в40. Вчера един познат ми каза че имал подобен проблем с горене на масло(1л на 1000км)на Рено, минал от 10в40 на 15в40 и спряла да му гори. Сега обмислям да мина на 15в40. Някой с подобен опит?


И на мен един квартален майстор ми каза същото. Не вярвам да спре да гори, но може да намали горенето на масло. Моята гори горе-долу същото. Познавам исторята на колата си от както е в България и напоследък гореше масло само на дълъг път до морето от София. В градски условия не гореше, а сега като чели е обратното. До Пловдив и обратно около 260км. не виждам някаква разлика, може и да има, но е незабележима.
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 24 октомври 2015 - 18:37

 stoyang, на 24 октомври 2015 - 16:07, каза:

Лек ъпдейт. Преди да сменя маслото първия път, колата се караше в Русия(много по-студен климат целогодишно) с 15в40. Тук ме посъветваха да сложа 10в40. Вчера един познат ми каза че имал подобен проблем с горене на масло(1л на 1000км)на Рено, минал от 10в40 на 15в40 и спряла да му гори. Сега обмислям да мина на 15в40. Някой с подобен опит?


Колега, тва, че колата ти гори масло не означава,че като сложиш грес нещата ще се оправят (образно казано). Ще досъсипеш мотора, през това време ще ти издуха и другото масло и така.....Тоест губене на време и пари.
Отговори

aniyanki снимка aniyanki 02 февруари 2016 - 22:30

Здравейте, имаме същият проблем с двигателя (X16XEL-1996г.)- доливане на около литър масло на 1 000км., баща ми постоянно я оглежда за теч, но няма; не пуши; компресията е около 11. Имате ли други предположения, освен посочените сегменти като най-честа причина, които да проверим или кадърен монтьор в района на Силистра? Благодаря предварително за съветите и мненията.
Отговори

DeeZoo снимка DeeZoo 05 февруари 2016 - 22:45

 aniyanki, на 02 февруари 2016 - 22:30, каза:

Здравейте, имаме същият проблем с двигателя (X16XEL-1996г.)- доливане на около литър масло на 1 000км., баща ми постоянно я оглежда за теч, но няма; не пуши; компресията е около 11. Имате ли други предположения, освен посочените сегменти като най-честа причина, които да проверим или кадърен монтьор в района на Силистра? Благодаря предварително за съветите и мненията.


Аз съм от Силистра.пиши ми на лично за допълнителна връзка...ще хвърлим едно око да видим с какво може да помогнем
Отговори

Sixkiller снимка Sixkiller 28 март 2016 - 20:16

Имам въпрос към колегата aniyanki какво стана с проблема с маслото от месец Февруари, реши ли се и ако да - как.
Питането ми е защото имам същия проблем (друга кола, не е Зафирата под аватара).

Astra F комби, 1997, X16XEL от седмица-две започна да пуши доста, кара се предимно градско и разхода на масло се повиши значително - почти през ден е под минимума, а въобще не се кара дълго, почти само градско и малко километри. Течове няма, върви добре, обаче много пуши - сив пушек и си мирише на масло. Като се отвори капачката на маслото докато работи мотора пръска навън, все едно се опитва да го изхвърли. Питахме майстор, който каза че според него мотора трябва да се отвори защото е за смяна на гумички на клапаните и сегменти като цената на ремонта ще излезе около 600 лв. Затова питам тук, понеже гледам че колегата aniyanki е имал подобен проблем дали го е отстранил, възможно ли е това да е проблема и при тази цена въобще струва ли си да се ремонтира.
Мнението беше редактирано от Sixkiller: 28 март 2016 - 20:18
Отговори

kolin 4 снимка kolin 4 29 март 2016 - 19:13

Колега,ако са запекани сегменти със промивка с газ за осветление(керосин)ще ти помогне.Но ако са износени.....Пробвал съм на моята кола лично и има ефект.Ако не помогне , няма да навреди.Купуваш само един литър газ!Имам такава тема където е описано подробно всичко.Ако е износено,ново няма да стане.Успех,и пиши за резултата.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 30 март 2016 - 15:01

Това с газта я стане я не :) аз го пробвах веднъж и не свърши работа. Няма какво да навреди де. На тоя мотор точно си има други проблеми с маслото и според мен не идва от запеклите сегменти. Да си призная веднъж не знам как ме навиха от еврото да си купя статойл масло. Та сложих го на клиото и изведнъж почна да харчи зверски. От тогава 7/8 години и поне толкова смени не съм долял и една капка. Винаги седи както съм си го сипал. Просто смених маслото. Това е най-евтината проба дето може да направиш. Сложи 15/40 хубаво масло (явно не като това дето си сложил сега). Аз в момента си купувам опелско от 3/4 години и съм доволен. Просто трябва да си сигурен че е оригинално. (идеята е че може последното масло дето си сипал да е ментак)
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 30 март 2016 - 16:27
Отговори

don_pepone снимка don_pepone 30 март 2016 - 15:57

Това с студените паления (за русия примерно) с масло 15в40 е допринесло до смърта на лагери и сегменти. За температури средногодишно под 0 градуса е добре дори 5в40,а не 10в40,а на новите коли дори 0в40, 5в30 и тн.
Все пак не напразно хората казват че най-голямто износване на мотора е от студените стартове,а някой хора си доубиват колите зимата с това масло.

Относно идеята пак да се мине на 15в40 , за мен е отлагане на ремонта или на тоталната смърт на мотора,ако това минерално творение ще ви решава проблема то работата нее добре.
Мой съвет е да се отвори мотора и да се провери какса лагерите долуи ако са ОК, едни сегенти и гумички на клапаните и обратно на пътя.

Колата пуши ли или само го гори маслото без къдежи??

И сега за хората които ще надигнат глас че караме стари коли и маслото трябва да е гъсто-Ами нее така, ако мотора е ОК няма да гори никакво масло,а ако е леща ще гори всякакво , просто количеството щее различно. И варианта да доливаме кофти масло за по-евтино,само ни доубива колата, по- добре ремонт за 500-600лв, отколкото 2-3 смени на маслото с доливанки по 6-7-8 литра масло на всяка смяна- сметнете си го сами ;)
Поздрави на всички идано клегата мине с евтин ремонт
Мнението беше редактирано от don_pepone: 30 март 2016 - 16:00
Отговори

Sixkiller снимка Sixkiller 03 април 2016 - 16:55

Ne6to Smisleno, Астрата в момента се кара с масло GM 15W-40.

 don_pepone, на 30 март 2016 - 15:57, каза:

Колата пуши ли или само го гори маслото без къдежи??


По принцип до скоро само го гореше без да кади - не е засичана точно, просто се доливаше отвреме-навреме. Колата се кара само на бензин, газов инжекцион няма и не е имала. Но последните 2-3 седмици още с паленето и започва да кади отзад, сиво-синкав цвят, мирис на масло. Проверена е за течове - не го губи.

Иначе и мен ме съмнява качеството на маслото, например Зафирата (под аватара която съм описал) я карам с масло GM 10W-40 (от същото място е купено маслото), и на мен ми харчи около 350 ml/1000 km, но чад няма (не кади зад нея) нито на газ, нито на бензин. Евентуално при форсиране на място до прекъсвач се вижда съвсем малко сив-синкав дим. Иначе има ли някъде тема тук във форума тема или поне мнения от къде може да се купи гарантирано качествено масло (GM или друго).
Мнението беше редактирано от Sixkiller: 03 април 2016 - 16:56
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg