Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Гуми и джанти

Зимни гуми

Vectra_777 снимка Vectra_777 06 ноември 2007 - 23:53

Всякви гуми слагайте само ЛАСА не си слагайте !!! Голям боклик са !!!
На служебният автомобил са ми такива преди тва на старата ми служ. кола пак бяха такива и мога да кажа само 1 ....
.... ОТВРАТИТЕЛНА ГУМА !!!! :opel_forever:
Отговори

SnAp снимка SnAp 09 ноември 2007 - 09:51

 Vectra_777, на Nov 6 2007, 11:53 PM, каза:

Всякви гуми слагайте само ЛАСА не си слагайте !!! Голям боклик са !!!
На служебният автомобил са ми такива преди тва на старата ми служ. кола пак бяха такива и мога да кажа само 1 ....
.... ОТВРАТИТЕЛНА ГУМА !!!! :beer:


Съгласен съм с теб.И на мойта сложебна кола са такива.Никога няма да си кача такива гуми на моята кола!
Отговори

ickko снимка ickko 09 ноември 2007 - 10:07

 Buynov, на Nov 1 2007, 11:44 PM, каза:

Здравейте,

Днес по новините заплашиха, че щели да правят проверки за зимни гуми, та се постреснах. Бях отложил смяната, щото температурите не са много ниски и няма сняг, ама явно ще се наложи. Та ще помоля запознатите за съвет.

Карам Опел Сигнум 2.2 DTI (призведен 2003-та), със 16 цолови лети джанти. Летните гуми са ми Pirelli P7 215/55 и нямам оплаквания.

Първо, наложително ли е да се карат с отделни джанти зимни и летни или може да си ги сменям? Знам че има допълнителна такса при гумаджията, ако се налага да се сменят гумите на джантите, но с железни джанти много грозно ;)

После, след като летните гуми са ми 215/55/16, същите зимни ли да сложа, или 205/55/16? Гледам че на конфигуратора на гуми на Боряна Груп (много полезен между другото) ми дава два размера за 16 цолови джанти на Сигнум - 215 и 205.

Посъветваха ме, че трябва да се пита търговеца за добрите гуми като марка и модел за всеки сезон, щото от година на година имало разлики. И все пак, вие какви марки предпочитате? Ако кажете и къде ги сменяте, още по-добре :)

Предварително благодаря!


Имах същата дилема. Летните са ми 205/55/16 , бях решил да взема 195/60/16 за зимата с железни джанти.
Но като проверих как вървят железните джанти (които между другото винаги са ме отвращавали) и установих че за общо още 300 лв ще взема лети джанти, реших направо да сложа и същия размер гуми, та даже и седят по-добре от летните. Като цяло според мен няма смисъл да сменяш размера. На Сигнум-а по - малък цолаж май и да искаш да сложиш - неможеш, а да намалиш широчината би имало смисъл ако живеехме в Швеция, примерно, да са яко коловози зимата, да се ровиш по снега, но за наща зима просто не е необходимо... :dancin:
Иначе летните са ми GoodYear , не съм особено впечатлен. Лошо поведение на дъжд, грозна шарка и някак си профила се раздува мн. грозно и 55 изглежда като 70...
За зимата взех BF Goodrich, за тях още незнам как са, но цената им е върха. за 16"-ка 210лв , на фона на Мишлен примерно които са 300 и нагоре си е без пари, пък и съм чувал добри думи за тях.
Отговори

dj_simo_boy снимка dj_simo_boy 09 ноември 2007 - 18:24

 Buynov, на Nov 6 2007, 11:09 PM, каза:

Здравей,

Това което казваш звучи доста смислено, но понеже бях малко "на зор" вече бях поръчал гумите. Направих справка и в книжката (която е на италиански - ужас!), и там размерите за 16 цолови джанти са 205/55 и 215/55. Както ти казваш, "Производителя препоръчва размер гуми,..." и понеже повечето гумаджии препоръчват по тесни гуми за зимата, си взех 205/55. По препоръка на гумаджията си взех Nordman 2 XL, които били на Nokian и са подсилени (по твърда странична стена имат). Вече навътрях 200 км с тия гуми и са доста стабилни - има малък шум като ги карам, ама ми казаха че шума бил нормален за гуми с голям грайфер. Та засега всичко изглежда Ок.

Единствения проблем беше, че при смяната, по някаква причина, се прецака единия винтил на едната джанта - което подсказва че може би е по-добре да си имам едни джанти за зимата (стоманени) и едни за лятото, ама засега ще го оставя така.

Благодаря пак за съвета!


Да така е - зимните гуми са по-шумни, а за вентила не го мисли - дреболя е и ако заради това мислиш да правиш 2-ри комплект джанти - по добре недей. Смисъла на стоманените съм ти го написал, но вече като имаш 16-ки гуми може би ще ти е проблем(повече пари) намирането на 16-ки стоманени - виж 15-ки под път и над път....
Успех и много безаварийни колиметри с новите гуми :beer:
Отговори

_shady снимка _shady 09 ноември 2007 - 18:30

 SnAp, на Nov 2 2007, 09:31 AM, каза:

Това пониятие зимни и летни гуми сме си го измислили ние.Ако идете примерно в Берлин в някой голям магазин за гуми и попитате за зимни гуми ще ви се изсмеят.Такова пониятие няма.Има гуми с по голям и с малак грайфер.

колега ти изби рибата с тоя коментар... :beer: 'моля 4 кумхо с голям грайфер... от най-големия!'
а относно проверките и глобите и аз чух че вече си проверяват за това дали си със зимни джапанки :)
Отговори

miirro снимка miirro 09 ноември 2007 - 20:40

Изискването за минимален праг на грайфера на гумите винаги го е имало но хубавото е , че започнаха да го прилагат. Каква като си караш със зимни гуми и се държиш по добре на пътя и те връхлети някой друг с гуми почти без грайфер и...
Отговори

hudson снимка hudson 09 ноември 2007 - 20:58

 Vectra_777, на Nov 6 2007, 11:53 PM, каза:

Всякви гуми слагайте само ЛАСА не си слагайте !!! Голям боклик са !!!
На служебният автомобил са ми такива преди тва на старата ми служ. кола пак бяха такива и мога да кажа само 1 ....
.... ОТВРАТИТЕЛНА ГУМА !!!! :beer:

Аз пък мога да кажа точно обратното! На старата вектра бях със зимна ласа и гумите се държаха перфектно. Наистина бяха по-шумни, но коя зимна гума с голям грайфер не е? На сегашната вектра пак съм с ласа, само че летни - супер гума за парите си. Тиха, с много добро сцепление и на сухо и на мокро, дори сега като застудя не са ме подвеждали. Така че хайде без крайни изказвания.
Отговори

Асен Мишев снимка Асен Мишев 09 ноември 2007 - 23:47

Днеска си купих зимни гуми BFGoodrich Winter G made in France и първото ми впечатление е че са доста тихи, и освен ако в сервиза не са сбъркали налягането и доста по-меко вози от оригиналните Bridgestone. Като дойде снега ще пиша пак :).
За Ласа. Имах на старото пежо такива, и зимни и летни, всъщност то още си е с тях. Впечатления като стабилност нямам нито лоши, нито хубави, износват се бавно, но ми се струва че се напукаха доста бързо. Мога да кажа че ударих една голяма дупка и изкривих бая джантата, а на гумата и нямаше абсолютно нищо.
Отговори

boro72 снимка boro72 10 ноември 2007 - 10:44

bf goodrich ги правят мишелин така че са доста хубави мой приятел е 3 зима с тях и е мега доволен.абе не трябва да се прави никакъв компромис с гумите щото аз примерно имам 2 въртенета с едновремешната ми вектра и с едно голфче 3. имах късмет и двата пъти а трети ше е тъпо да имам.само да добавя че вектрата която е мн по-тежка като поднесе и то не от спирачки а от сменяне на предавка и даване на газ значи имах чувството че съм в безстегловност напълно безспомощен а и от тежката кола силата на въртене беше голяма добре че нямаше коли зад и пред мен :beer: а голфето се врътна 2 пъти и спря. не се ебавайте за да не ви се случват такива неща. успех... :beer:
Отговори

jikko снимка jikko 10 ноември 2007 - 12:24

мишлен алпин 2 - няма такова сцепление :beer: 185/55/14 отпред на "баба яга" А,стои малко гладно,ама тва е единствения кусур :beer: отзад сложих ханкок (корейски ташак) :beer: ,бая са лигави на мокро ама.... :beer: :beer:
Отговори

SnAp снимка SnAp 10 ноември 2007 - 21:58

 _shady, на Nov 9 2007, 06:30 PM, каза:

 SnAp, на Nov 2 2007, 09:31 AM, каза:

Това пониятие зимни и летни гуми сме си го измислили ние.Ако идете примерно в Берлин в някой голям магазин за гуми и попитате за зимни гуми ще ви се изсмеят.Такова пониятие няма.Има гуми с по голям и с малак грайфер.

колега ти изби рибата с тоя коментар... :beer: 'моля 4 кумхо с голям грайфер... от най-големия!'
а относно проверките и глобите и аз чух че вече си проверяват за това дали си със зимни джапанки :)


Ами по точно брат ми изби рибата.Човека си разбира от дограми ама от коли нищичко не разбира.Нищо де повече няма да коментира.Вече няма да си оставям рега така.Относно зимните гуми днес си качих 4-ри Корморанчета T88 185/65/15
В сервиза майстара се оказа колега и ми показа, че и на неговата Астра са такива и е много доволен.Та и аз качих такива. :beer:
Отговори

phayzer снимка phayzer 18 ноември 2007 - 13:44

Има летни и зимни гуми.... разликата между летните и зимнте гуми е във химическите съединения ...тоест в летните ила по-малко сяра и за това сцеплението е по малко а при зимните съдържанието на сяра е по-вискоко следователно и сцеплението е по-гомяло...също така и зимните гуми са по-мелки!!!

Та перди да пишеш нещо първо го научи !!!
Отговори

phayzer снимка phayzer 18 ноември 2007 - 14:57

Има летни и зимни гуми.... разликата между летните и зимнте гуми е във химическите съединения ...тоест в летните ила по-малко сяра и за това сцеплението е по малко а при зимните съдържанието на сяра е по-вискоко следователно и сцеплението е по-гомяло...също така и зимните гуми са по-мелки!!!

Та преди да пишеш нещо първо го научи !!!
Отговори

opel fan снимка opel fan 24 ноември 2007 - 14:56

Аз ги смених миналата седмица с 4 чисто нови Vredestein Snowtrac 2. Просто съм възхитен от тези гуми. Не мога да опиша задоволството си. Вярно е, че са малко скъпички, но тук става въпрос за собствената сигурност и според мен не трябва да се правят компромиси.

А на колегата със Сигнума поздрави и дано е доволен от новите гуменетки. :)
Отговори

sauber снимка sauber 24 ноември 2007 - 22:01

 phayzer, на Nov 18 2007, 01:57 PM, каза:

Има летни и зимни гуми.... разликата между летните и зимнте гуми е във химическите съединения ...тоест в летните ила по-малко сяра и за това сцеплението е по малко а при зимните съдържанието на сяра е по-вискоко следователно и сцеплението е по-гомяло...също така и зимните гуми са по-мелки!!!

Та преди да пишеш нещо първо го научи !!!


И в геометрията на карказ-а и в конструкцията и формата на шарката и в още много много неща... Тъй че не е само химическата смес. Пък и тая сяра...Аз до колкото знам сега основна бойна единица в модерните авто гуми е силиция, а не сярата :thu:
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg