Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Важни теми

Vectra A - Бордови компютър

didko_just снимка didko_just 13 ноември 2012 - 15:25

 DiTkU, на 05 октомври 2012 - 22:06, каза:

Нямам инсталация :-( за БК. Имам само за копчето, но файда от него няма.



Има Има :smile3560:/> .Когато електрифицирах шибидаха пуснах кабели и до копчето за бордкомютьра и сега го отварям и затварям от там :icon_razz2:/>
Отговори

mavricio снимка mavricio 22 ноември 2013 - 21:16

Пичове, тази тема я прочетох много добре , и викам и аз да се позанимавам с щуротиии , и що ли се и хванах , махнах часовника на моята Калибра , намерих жълтата букса , и викам добре , на следващия ден сложих и борд комютър , поръчах си и копче за управлението , ама не намерих бялата букса в която трябва да включа копчето. Разглобих жабки , пепелници и кво ли не още , ама не мога дда я открия тяая бяла прословута букса . Провери жълтата букса дали има свободни пинове , на тези цифри на които трябва да е вързано копчето , както сса написали някои колеги в по горните отговори , викам аиде да пусна инсталация ( 5 кабелчета) ама нещо ударих греда . Моля накой ако има чалъм да дане акъл или помощ. От Пловидв съм :) , благодаря предварително
Отговори

Peshotiger снимка Peshotiger 22 ноември 2013 - 23:15

Колега, под ръчната провери ли за буксата?
Щом си от Пловдив, намини в неделя вечер на сбирката, ще огледаме
на място и ще съдействаме с каквото можем.
Поздрави!
Отговори

mavricio снимка mavricio 24 ноември 2013 - 19:40

Само в резервната гума не съм ровил за тая букса, смятам че ще е някъде по таблото ако въобще я има ама , не искам да ровя на посоки само и да разглобявам и сглобявам , ами горе долу да търся там където може да е . Зад пепелника , го махам като вариант и под ръчната , някъде другаде е ако я има .
Отговори

borro снимка borro 01 януари 2014 - 12:34

Аок не си се оправил, мога да ти кажа, че снопа от 5 кабела за копчето при мен (ц20не вектра) идва заедно със снопа за електрификацията на предните врати - по-точно тръгва от лявата колонка по прага, после под лявата седалка и оттам към ръчната.
Мнението беше редактирано от borro: 01 януари 2014 - 13:28
Отговори

borro снимка borro 20 януари 2014 - 09:51

Написаното долу смятайте за Важно мнение:
Тъй като не виждам в цялата тема по-добре обяснено и синтезирано нещата по този казус,
се опитах накратко като за "боси ора" да го обясня. Работещо е на 100%

След като рових един млн. пъти се установи, че жълта букса няма, а има само бяла за копчето - която за какво са ми я сложили незнам. Така и не я използвах.
Накратко и просто описвам монтажа на кабелите от 26 пинова букса за бордови компютър на моята вектра Ц20НЕ, модификация GL от 1992г.

Предварително трябва да подготвим:
- Бордови компютър с букса за същия модел двигател.
- копче за управление с буксите му.
- Петкабелен сноп около 1,5 метра за управлението на БК. Аз го вкарах в шлаух за по пригледно.
- няколко метра разноцветни кабели със същото сечение като оригиналните, по възможност със същите цветове в описаната по-долу схема.
- запалка, изолирбанд на Tesa, макетен нож, термошлаух с фи 3,5, или 6. Евтини са, аз взех по няколко метра.

Като се настроите за няколко часа мотане, следвайте тези стъпки:
- изключвате на акумулатора клемите:
- сваляте таблото с уредите, таблото на ръчната, таблото с предния пепелник, кората която закрива ЕКУ-то (изважда се само предната част на прага).
- започвате да подвързвате в ред избран от вас по схемата долу:
- всяка връзка да е изолирана двойно с термошлауха.
- където термошлауха е невъзможно да се използва, идва ред на tesa-та.

цвят кабел на бордовия компютър – предназначение.

1. Кафяв – маса, пин 6 на копчето за управление.
2. Кафяв – маса, подвързва се на буксата на стария аналогов часовник.
3. Празно.
4. Празно.
5. Кафяв/черен – малък бутон за сверяване на минутите, пин 1 на копчето за управление.
6. Червен/бял (1,5м.) - реле на горивната помпа, пин 87 и 87Б, или пин 37 на ЕКУ, подвързах го букса Х9, която е пред ЕКУ-то.
7. Празно.
8. Празно.
9. Кафяв/червен (1м.) – диагностичен конектор пин D.
10. Кафяв/бял (1м.) – диагностичен конектор пин G.
11. Черен (0,5м.) – захранване през контакт, клема 15 (взето от запалката).
12. Син (около 2м.) – температурен датчик, маса.
13. Син/бял (около 2м.) – температурен датчик, сигнал.
14. Червен (0,2м.) – постоянно захранване, клема 30 (взето от радиото).
15. Сив/черен – подвързва се към сив/зелен на буксата на аналоговия часовник, това е подсветката на БК при включени светлини.
16. Празно.
17. Празно.
18. Празно.
19. Празно.
20. Кафяв/бял – изпъкнал бутон на копчето за управление, пин 4.
21. Син/червен (0,5м.) – скоростомер, пин 3 на голямата (лява) букса към таблото с уредите.
22. Кафяв/червен – вдлъбнат бутон на копчето за управление, пин 2.
23. Кафяв/син – малък бутон за сверяване на часа, пин 3.
24. Черен/кафяв (1,5м.) – разходомер, пин 32 на ЕКУ-то, подвързах го букса Х9, която е пред ЕКУ-то.
25. Кафяв – маса, подвързва се на буксата на стария аналогов часовник.
26. Син/черен (0,5м.) – нивомер, сигнал за скорост, пин 7 на голямата (лява) букса към таблото с уредите.

Това е - вече може да закачате клемите на акумулатора.
След като пуснете тока трябва да се появят абсолютно всички данни, които изкарва борда. Числата няма да бъдат реални, докато не се калибрира уреда към данните от ЕКУ-то.

Интересно, на газ ми дава моментен разход 1-2 десети по-малко от този на бензин. подобна релация е и при разхода на 100.
Последно трябва да се извърши калибрация по описания начин от колега - има го в предишна страница на темата.

Снимки нямам, щото няма нужда - ако някой желае помощ, въпреки тези ми писания, да свирка на ЛС.
Мнението беше редактирано от borro: 21 януари 2014 - 12:40
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg