Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Направи си сам

"принудително" подгряване на двигателя

ALF снимка ALF 27 октомври 2010 - 20:48

Здравейте , колеги . От известно време се замислям за нещо което да подгрява по-бързо студения двигател . мисля да пиша какви са ми идеите , а вие да коментирате и да дадете съвети . Та идеята ми е такава : примерно на някой маркуч , на малкия кръг трябва да е , да се направи нещо като метален байпас на който да се монтира нагревател , за да затопля по-бързо ДВГ . Това е в общи линии , а сега по- подробно . Единия от въпросите е : 1. Дали ще върши работа подобно приспособление 2. Какво ще се използва за подгряване - мислих си за дизелови свещи или имало бързоварчета за 12 волта които да се монтират на въпросния байпас (в трабата да се пробият един или повече отвори , прави им се резба като на подгряващите свещи , те се навиват там , а водата докато преминава покрай тях да се затопля) 3. Включването може да се направи с бутон от купето . Та като цяло : качваш се зимата в колата ,палиш , натискаш бутона и колата затопля примерно за два или три пъти по- малко време . Това е.
Отговори

siegfrid снимка siegfrid 27 октомври 2010 - 20:52

Изпитано е и върши работа - има го имплементирано при 1.9ТДИ двигателите на ВАГ групата - поради простия факт, че дизеловите агрегати загряват по-бавно имат тръба с 3 броя свещи, които служат да подгряват водата, като при достигането на определена температура се изключват :devil-smiley-019:
Отговори

petio_78 снимка petio_78 27 октомври 2010 - 20:55

Това с бързоварчето ми се струва лоша идея.По-добре е с подгряващи свещи.
Мнението беше редактирано от petio_78: 27 октомври 2010 - 20:56
Отговори

ALF снимка ALF 27 октомври 2010 - 20:57

Значи има такова фабрично . А дали мога да намеря такова по моргите и да ми кажете от каква кола да тъся ,че това ВАГ не ми говори нищо . Ако наметя такова ще го имплантирам някъде и на моята
Отговори

siegfrid снимка siegfrid 27 октомври 2010 - 20:57

Определно, поне според мен, случката трябва да се развие с черпене на идеи и технически идеи от ТДИ-тата, а защо не направо да се ползват и свещи от Бора, например :devil-smiley-019:

ПП1 ВАГ = VAG = Volkswagen-Audi Group :mhihi:
ПП2 Ауди А3, А4, Бора, Голф 4, Пасат Б5 и т.н.

ПП3 Сега се сетих, че такива свещи има и при JTD двигателите на Фиат, като отново одеята е напълно същата - по-бързо достигане до работна температура.
Факт обаче е, че не мога да се сетя и при двата вида двигатели къде са монтирани свещите - на фланец/тръбопровод, или директно на блока на ДВГ :drinkin:
Отговори

Kondo снимка Kondo 27 октомври 2010 - 21:59

Начи буквалното прехвърляне от дизел към бензинова кола трябва да отчита далеч по-ниския въртящ момент при бензина на ниски обороти. Тия свещи гълтат ток майка си и баща си и това за акумулатора на дизела може и да не е проблем,ама и в комбинация на студен мотор зимата не знам до колко е добра идея.То така или иначе подгряването е за сметка на горивото което върти динамото та едно каране в малко по-високи обороти на по-ниска предавка би имало добър ефект ако няма време колата да се позагрее малко преди тръгване.
Отговори

boichev снимка boichev 27 октомври 2010 - 22:09

 Kondo, на 27 Oct 2010, 22:59, каза:

едно каране в малко по-високи обороти на по-ниска предавка би имало добър ефект ако няма време колата да се позагрее малко преди тръгване.

Студен мотор и високи обороти, и двигатела си занимава. :devil-smiley-019: Чувал съм от много хора, че студен двигател не трябва го натискаш, докато не загрее. :mhihi:
Отговори

Kondo снимка Kondo 27 октомври 2010 - 23:07

Хората са прави но не знам защо на мен го казваш предвид,че никъде не съм написал да се "натиска",а точните думи бяха "в малко по-високи обороти на по ниска предавка".
Освен това не отчиташ факта,че за да има някъв ефект тоя нагревател трябва да е поне 500 вата което с разни КПД-та значи още един киловат на вала,което пък значи повече бензин на студен мотор на ниски обороти при условие,че сместта така или иначе си е богата,което също не е добре.
При дизелите такъв проблем няма -един кон повече на ниски-бълха ги уиапала с тия въртящи моменти, пък и не сгъстяват смес,ачист въздух.
Мнението беше редактирано от Kondo: 27 октомври 2010 - 23:21
Отговори

Shmortz снимка Shmortz 28 октомври 2010 - 00:25

това с подгрването съм го виждал и на HDI-тата, но наистина сте прави че е голям консуматор, въпреки че една хубава подгревна свещ консумира 5-6 А ток, не е чак толкова много, по принцип най-добрия вариант е печка, както при дизелите така и при бензиновите двигатели се монтират бензинови печки, който могат да се палят и с дистанционно и с програмиране от самите тях
Отговори

zorkovp снимка zorkovp 28 октомври 2010 - 00:31

Това нещо го има фабрично при Фолцвагените дизели.....и другите по нови модели Представлява едно буренце с 3-4 подгревни свещи което се монтира непосредствено преди парното Мисля че мошноста на една такава свещ е околу 300 вата а като ги мерна с уреда консумацията на една е към 5-6 ампера което не е много за бензинов мотор 3 свещи макс 20 ампера консумаця но имаш реотан 1000 вата който ти загрява добре водата .....

Публикувано изображение

http://www.kosser.ne...ducts/Iskra.php
Мнението беше редактирано от zorkovp: 28 октомври 2010 - 00:34
Отговори

Kondo снимка Kondo 28 октомври 2010 - 03:30

Бе ти хубаво мислиш ама аз съм учил ,че мощността на тока е равна на ток по напрежение демек ако тока е 6 ампера,аре по 14 волта са само 84 вата или за 1000 вата ти трябват 12 свещи и акумулатор от танк за да поддържат тая мощност на ниски обороти на бензин щот не знам баш как се държи генератора и дали може да отдаде дори да е 100 амперов пълната си мощност при да кажем 800-900 оборота на празен ход.Се пак 12 по 6 са си 72 ампера,а не 20.То като се замисля само 2 литра антифриз да има в малкия кръг 1000 вата са нищо и им трябва поне половин час да ги загреят,та добре,че КПД-то на моторя е под 30% и другото става на топло иначе тоя антифриз бая време има да се нагрява с котлона 1000 вата.
Иначе верно някаква печка би била по-доброто решение -особенно който е на газ едно газово бойлерче :devil-smiley-019:
Мнението беше редактирано от Kondo: 28 октомври 2010 - 03:35
Отговори

mitaraf снимка mitaraf 28 октомври 2010 - 11:04

Колега, така сгода съм виждал на Рейндж Роувър 2,5 ТДИ - от старите модели. В коша на двигателя беше изкаран контакт и с удължител се включваше в ел.мрежата. Естествено това осмисля нещата само при наличие на гараж електрифициран. Видях правено такова нещо и на Алфа 75. Човекът беше направил допълнително казанче с нагревател и отново ползваше 220 волта. Смисъл от такова начинание виждам единствено ако имаш някаква стара, поизносена дизелова техника, която се кара много рядко и седи под навес или в гараж. Просто в зимните студени дни увеличаваш доста вероятността да я стартираш. Самото губене на време при провеждане на процедурата по подгряването я леко обезсмисля при кола за ежедневно каране. Ежедневието при мен е такова, че излизам, разчитам, че колата ми е изправна, паля, изчаквам на ниски обороти да позагрее 1-2 минути тръгвам, като отначало карам леко. Сега, естествено, ако съм на мястото на дядо ми, който 1 път в месеца си припалва Москвича, за да отиде да си докара фураж и обикновено това е съпроводено с наливане на топла вода, качване на затопления акумулатор, подкачване на бензини т.н. сигурно щях да си поизгубя времето да се правя такава джаджа, най-малкото, за да не мъкна кофите с топла вода, но иначе.... си е чиста проба загуба на време.
И то говорим за вариант 220 волта. Че иначе не зная какъв акумулатор трябва да имам да му остане ток и за стартера после. :devil-smiley-019:
Отговори

speedo снимка speedo 28 октомври 2010 - 11:45

При Газ Газела мисля,че имаше нагревател на 220волта поставен в картера с цел да загрява маслото. То се ползва от неоходимост а не като екстра.
Отговори

Kondo снимка Kondo 28 октомври 2010 - 11:48

Ако съм разбрал правилно идеята е не преди да палиш да го загрееш,а като запалиш по-бързо да загрее.Един байпас на парното с електрически клапан би ускорил процеса.То в самия мотор има сравнително малко охладител.Друга идея е водната омпа да е с магнитна шайба като климатика и да пусне циркулация като водата се загрее ама е доста рисково ако откаже.
Отговори

tonkata92 снимка tonkata92 28 октомври 2010 - 12:20

Тъй като имаше доста мнения дали ни трябва по-голям алтернатор или не, инжинерите са го сметнали. При Пасат с подгрев на антифриза алтернатора е 120А, а без подгрев е 90А.
Отговори

zorkovp снимка zorkovp 28 октомври 2010 - 18:42

Колеги не мислете чак толкова че консумацията е убийствена ....дали ще запалиш пускаш фаровете реотана за задния джвм чистчаките ако е влажно не са повече апмери от колкото 3 подгревни дюзи......
А за колегата дето смята добе по математика :devil-smiley-019: да погледне линка дето съм дал че има и подгрев свещи по 800вата а сега пресметни колко Апмера е това или просто вземи една свещ подай и 12 волта топни я в една чашка 200мл. и ще видиш при 6 ампера консумащия колко бързо загрява водата.......с 84 ватастава само за поялник ...... :mhihi:

аз лично съм си правил пробата 2 подгрев дюзи стоплят 2 литра вода за доста бързо ....Въпроса е да запалиш и след 2 минути да си имаш топло в колата .....аз например немам такова търпение да седа и да чакам пред нас 5-7 минути да работи колата.........
Отговори

ulieliadi снимка ulieliadi 28 октомври 2010 - 18:58

А аз имам един въпрос към автора на темата:
Искаш да имаш такава "екстра" , за да загрява бързо мотора или за да имаш по-бързо топъл въздух в купето???
Отговори

ALF снимка ALF 28 октомври 2010 - 19:41

целта ми е не на мен да ми е топло , аз ще се облека и ще се стопля , а двигателя да се стопли по-бързо , хем по добре за самия двигател ( аз съм учил ,че студения старт на ДВГ е изключително вреден ) хем колкото по - бързо загрее , толкова по - бързо ще обръща на газ . Мисля да потърся такъв фабричен кагревател от въпросните дизели и/или да се свържа със завод "ИСКРА" или с "КОСЕР" както единия колега беше писал , те произвеждат такива . А да седна да пробивам отвори в блока за директно подгряване - няма да стане , виж един маркуч мога да прежаля да му сложа подобно нещо .
Мнението беше редактирано от ALF: 28 октомври 2010 - 20:39
Отговори

stefan_suny снимка stefan_suny 28 октомври 2010 - 22:48

Колега ако е само за газовото защо просто не си направиш подгряване примерно само на изпарителя а ще се мъчиш да загряваш целия двигател?!
Колеги не знам как ги смятате нещата ама явно физиката ви е слабост...
800вата на 12 волта изобщо не са 6 ампера ... повече от 60 са!
За да ви се загреят двигателчетата е необходимо определено количество енергия, която в случая се получава при изгаряне на определено количество бензин за определено количество време! Еми не става да загреят за половината време с половината бензин!! Не може да очаквате половината бензин хем да върти двигателя хем да върти генератора и да храни подгряването и в крайна сметка половината бензин да свърши работата на целия! Единственото истинско решение на въпроса е да се сложи печка на малкия кръг на антифриза, така за половината време ще изгори всичкия бензин и ще загрее двигателя! Грубо казано това е, дано съм бил ясен ;)
Извинявайте че съм толкова директен ама в общия случай от нищо нещо не става :)
Отговори

Kondo снимка Kondo 28 октомври 2010 - 22:52

 zorkovp, на 28 Oct 2010, 19:42, каза:

А за колегата дето смята добе по математика :devil-smiley-019: да погледне линка дето съм дал че има и подгрев свещи по 800вата а сега пресметни колко Апмера е това или просто вземи една свещ подай и 12 волта топни я в една чашка 200мл. и ще видиш при 6 ампера консумащия колко бързо загрява водата.......с 84 ватастава само за поялник ...... :mhihi:

аз лично съм си правил пробата 2 подгрев дюзи стоплят 2 литра вода за доста бързо ....Въпроса е да запалиш и след 2 минути да си имаш топло в колата .....аз например немам такова търпение да седа и да чакам пред нас 5-7 минути да работи колата.........

Колега,не ме изкарвай математик умножението се учи в 4-ти клас ли беше. Няма нужда и да откриваш формулата за топлата вода -тя си е открита. И с тия 800 вата при напълно изолирано от външна среда топлене на 2 литра вода от 0 до 40 градуса са ти нужни 7 минути.А подгряването ти не е изолирано щото водата освен,че циркулира топли мотора и въздуха.Така,че тия 2 минути за загряване просто ги забрави особенно за охладителна система като мойта която ми се струва е преоразмерена което си е + лятото.Тия които се оплакват от загряване лятото сега трябва да са по-добрре.Аз лично за бензинова малолитражка и за нашия климат виждам упражнението като безсмислено и товарещо електрическата система ако говорим за подгряване с ток.
Мнението беше редактирано от Kondo: 28 октомври 2010 - 22:54
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg