Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Важни теми

EGR Клапан

StK снимка StK 15 септември 2006 - 15:54

dj_simo_boy, на Sep 15 2006, 01:29 PM, каза:

Като казваш високи сигурно имаш в предвид 3-4-5 К оборота защото при 6-7 не знам дали изообщо преминава нещо през него...
 


Да имам предвид до между 3000 - 5000 оборота. По нагоре да каже някой който има наблюдения.
Отговори

ГостDelyan_* 15 септември 2006 - 16:14

Тъкмо намерих данни, но пак са за дизел... Но ето малко цифри:

За покриване на Евро 3 норма- 10% рециркулация. За Евро 4- 20%.

Условия за изключване на системата за Евро 3 двигател:
Температура на охл течност под 60 и над 95 град.
Температура на въздуха на пълнене(понеже е турбодизел,има датчик за налягане и температура) - под 10 град. и над 70град.
Обороти на двигателя под 1100 и прибл. под 15% натоварване на двигателя.
Отговори

ГостDelyan_* 15 септември 2006 - 16:27

Остава да добавя, че изключва и при по- голямо натоварване на двигателя, но не е уточнено като проценти....
Отговори

НеаМ РаВеН снимка НеаМ РаВеН 03 ноември 2006 - 09:50

Здравейте, колеги,
не съм специалист, не съм и компетентен, за това няма да навлизам в подробности, а само ще споделя впечатления. Преди време един приятел ми каза, че ако си запуша ЕГР клапана, мощността ще се вдигне, ще ми падне малко разхода и няма да пуши толкова много. Речено - сторено. Наистина след 2-3 дни не пушеше вече толкова, вървеше осезаемо повече и гореше малко по-малко от преди. Не искам да се изкарвам компетентен, но смятам, че при дизеловите двигатели има полза за личното удоволствие/джоб за сметка на екологията. Карам 1.7ТД.

se7en, на Jun 12 2006, 10:57 PM, каза:

При грешка: "Рециркулация на отработените газове", възможно ли е да е въпросния ЕРГ клапан?! Моя го наблюдавахме, при подаване и връщане на газ очевидно работи, но захващането му в долната част нещо не е както трябва и излиза от гнездото си от време на време.
 

Може да се е запушил от саждите и да не смогва на количеството газове, причина и да излиза от гнездото си, евентуално.
Мнението беше редактирано от Neam_Raven: 03 ноември 2006 - 10:04
Отговори

Silver снимка Silver 10 ноември 2006 - 02:05

HYDROLIC, на Nov 3 2006, 08:49 AM, каза:

а като дава грешка ЕГР-а и ми гасне колата мога ли да го сваля и почистя вместо да купувам нов? тигра Х1.6ХЕ
 

Сваля се и се почиства,раздвижва.След като дава грешка,идва време когато блокира в отворено състояние и няма палене...
На Вектра Б с тоя двг. и с десен волан достъпа е доста ограниен,но не е невъзможно свалянето(2 болта вътрешен Torx).На други коли може да е по-лесно...не знам.
Когато ми се случи за пръв път дадох £50 в сервиз,но видях как става и сега го свалям за 5 мин.Слагането е по-трудно-има алуминиева гарнитура,която мажа със силикон,че иначе пада докато олуча болтовете...
Отговори

ОМЕГА снимка ОМЕГА 13 ноември 2006 - 18:17

Я да се включа и аз в темата с едно въпросче.
На Омега Б с двигател X20XEV от испускателния колектор излиза един маркуч
минава през EGR вакум модулатора и отива в някакъв електричаски компресор
който се намира отляво под предната броня,от него излиза друг маркуч ,който не
можах да видя къде отива.
За какво служи това нещо?
Отговори

dj_simo_boy снимка dj_simo_boy 13 ноември 2006 - 20:54

ОМЕГА, на Nov 13 2006, 06:17 PM, каза:

Я да се включа и аз в темата с едно въпросче.
На Омега Б с двигател X20XEV от испускателния колектор излиза един маркуч
минава през EGR вакум модулатора и отива в някакъв електричаски компресор
който се намира отляво под предната броня,от него излиза друг маркуч ,който не
можах да видя къде отива.
За какво служи това нещо?
 


Това е т.нар. Secondary Air Injection Pump - като запалиш колата студена а понякога и топла се включва и набива въздух в генерацията, шуми като прахосмукачка. Има за цел понижаване на вредните газове в началото на стден мотор и по-бързо загряване на ламбда сондата... Ааа и най-важното - неразделна част от системата Екотек :sad-smiley-046:
Отговори

ОМЕГА снимка ОМЕГА 13 ноември 2006 - 21:14

Ихуууууууу имам си вградена прахосмукачка!
:newsm05_41:
А защо никой досега не спомена за съществуването и или я няма на всички Екотеци.
Какво представлява "Secondary air injection solenoid" ,ЕГР ли?
Системата Екотек влияе ли на разхода на Газ,нали уж понижавал разхода на бензин.

P.S Някъде няма ли и скрита вградена пералня? :sad-smiley-046:
Отговори

VanVan снимка VanVan 08 декември 2006 - 23:46

ОМЕГА, на Nov 13 2006, 09:14 PM, каза:

Ихуууууууу имам си вградена прахосмукачка!
:thu:
А защо никой досега не спомена за съществуването и или я няма на всички Екотеци.
Какво представлява "Secondary air injection solenoid" ,ЕГР ли?
Системата Екотек влияе ли на разхода на Газ,нали уж понижавал разхода на бензин.

P.S Някъде няма ли и скрита вградена пералня?  :thu:
 


Не, това е клапана който позволява на въпросната "прахосмукачка" да духа в колекторите. При студен мотор, когато имаме наличие на обогатена смес, определена част от горивото остава неизгоряла, поради ограничените количества кислород в колекторите. Това води до ограничаване ефективността на катализатора, откъдето пък ще имаме повече вредни емисии на изхода му. За да се противопостави на това, дадената система вкарва известно количество въздух(кислород) в колекторите, така че горенето на неизгорелите газове да продължи...
Системата не влияе на икономичността на двигателя...
Отговори

Morski снимка Morski 17 декември 2006 - 12:52

Колеги има ли разлика в ЕГР клапана на двата дизелови мотора на Вектра Б (ДТЛ и ДТИ) или клапна е един и същ.Благодаря Ви предварително!
Отговори

valkata снимка valkata 15 януари 2007 - 09:45

Изолирах клапана на двигателя 1,6 sh с карбуратор verajet II посредством алуминиева подложка и определено мотора подобри работата си на газ .Клапана вероятно пропускаше част от газовете и при затворено положение поради нагар тъи като със спирането на вакума които го уравлява не постигнах желания резултат .
Отговори

Mbyte снимка Mbyte 19 февруари 2007 - 21:51

Колеги, наскоро си взех Астра Г. и при по-детайлен преглед установих, че има промени по мотора. Първо изпусактелния колектор няма дупка,която я има на главата (за отаработените газове или нещо такова). Освен това отдясно на мотора има едно цилиндрично (май е ЕГР клапана) от което стърчи малък маркуч,който е затапен. Та въпроса ми е е следния: Какъв е ефекта от цялата тая работа? Повече или по-малко коне? Трябва ли да се прави някакав допълнителен чип тунинг и тн.
Благодаря предварително.
Публикувано изображение

Публикувано изображение
Отговори

VectraB снимка VectraB 02 март 2007 - 16:00

Клима друг път. :wall:
Това е много пъти обсъждания ЕГР клапан с филтърчето. Е липсват и някои неща, но сега нямам време да ги описвам.
Отговори

Scorpion_BV снимка Scorpion_BV 02 март 2007 - 16:12

До колкото съм в час с тия Екотеци, колега, мисля, че ти е направено това дето много колеги тук искат! Махнат ти е ЕГР-а и ти е сложен колектор от XE предполагам. Това уж трябва да ти направи колата по вървежна. :wall:
Отговори

Mbyte снимка Mbyte 04 март 2007 - 22:10

И все пак никой не ми отговори какви са ефектите от съответната промяна и какви са последиците за мотора, тъй като ЕЦУ си мисли че клапанът работи и го ползва, а това не е така и сигурно се обърква сместа. Моля някой компетен да ми отоговори и благодаря предварително. :wall:
Отговори

Mbyte снимка Mbyte 05 март 2007 - 15:20

Аз сичко що има изписано и з форума за този ЕГР съм го прочел, но никъде няма еднозначно менение по въпроса с неговото изолиране от системата и ефекта от цялата тази работа.
Отговори

StK снимка StK 06 март 2007 - 09:22

Mbyte, на Mar 5 2007, 03:20 PM, каза:

Аз сичко що има изписано и з форума за този ЕГР съм го прочел, но никъде няма еднозначно менение по въпроса с неговото изолиране от системата и ефекта от цялата тази работа.
 


Да няма еднозаначен отговор. Според мен, от това което аз съм изчел и от малко опит мога да кажа, че ако ЕГР е изолиран като хората, трябва малко да се намали предварението за да се постигнат оптимални настройки. Не зная ако твоя двигател има нок сензор (сензор за детонации, чукане на аванса) тогава нищо не пипаш, но ако няма трябва да се пипне някъде с около 3-4 градуса. Опитай на добре загряла кола да я подкараш в баир, с по-ниска скорост на по-висока предавка да я понастъпиш, ако ти зачука аванса, отговорът е ясен.
Отговори

Prilo снимка Prilo 08 март 2007 - 11:25

Абе четох,четох,четох тая тема (както и други като нея) и като се надъхах да бия шута на ЕГР-а........Излизам навън,вдигам капака на кошника, дърпам маркучето на вакуумката и какво да видя?......Запушеноооо :doh: По-точно предвидливо затапено с отчупено болтче и пак мушнато във вакуумката.Е да,ама мене не ми стига това.Ще му слагам плочка.Може да не е затворил и да пропуска малко газове нон стоп.
Въпроса ми е: - няма ли неработещият ЕГР да доведе до повишаване температурата на остатъчните газове, и от там до ошашкване на ЕКУ-то.Ясно е,че ще се повиши температурата на газовете и сместа в горивната камера (това малко си противоречи с термодинамичните формули).Може и с малко да е,може и да не ми детонира,ама това малко увеличение ще увеличи температурата на газовете в такта изпускане.Ламбдата ще реагира и ще се опита да обедни сместа.
Казвайте какво да очаквам.
Апропо - C18NZ съм.Вакуумен ЕГР. :bishop:
Отговори

Prilo снимка Prilo 15 март 2007 - 09:01

Така.......значи:
Вчера окончателно изтръгнах ЕГР-а и сложих на негово място шлайфана плочка 8мм.Клапана си беше спукан и файда от него никаква.Само дето много нагар по конуса и сигурно е пропускал газове.Подкарах колата докато е още топла и на газ забелязах най-напред,че потегля значително по-лесно от преди.При ускоряването в ниските обороти не се нуждаеше от такова натискане както преди.Това говоря до към 2500 об.Във високите няма как да я преценя,понеже тя си е с компресия на долна граница и едвам бере душа.Ама ми се струва (може и да си въобразявам),че при първоначален старт мотора работи нестабилно за около 10 секунди и после се нормализира.Това без да му падат оборотите.
Също така опитах да я карам на баир с ниски обороти на висока предавка и натоварване.Не ми причука аванса.То на газ няма вероятност,но тя и на бензин не го направи.
Абе ще покарам пък ще видим.
Отговори

chudomir снимка chudomir 25 март 2007 - 13:22

Здравейте колеги.Някой може ли да публикува малко снимков матерял отностно каде точно се намира ЕГР клапана на X16XEL или да поясни малко по-точно каде се намира,че да го изолирам.Или да проверя здрав ли е или не.То искам да го изолирам та да видя дали ще върви повече колата или няма.Просто да човъркам нещо по колата.Благодаря ви предварително.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg