Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Други технически въпроси

Zafira A - Климатроник (теч на фреон, диагностика и пълнене)

dvasilev снимка dvasilev 09 юли 2018 - 07:49

@tisho.74 Обикновено първото нещо, което майсторите гледат е точно радиаторът отпред /кондензатора/. Ако перката е отпред вероятността от теч е доста голяма заради буклуците/камъчета, които се набиват и сулфатизират. И двамата майстори гледаха отпред - единия с неонова лампа, а другия с детектор, но теч няма. Освен това при мен перката е отзад.

Знаеш ли някакви други интересни/проблеми случаи с автоклиматици, които тези майстори, от които ти си доволен са оправили ? Постни все пак името и координати на човека/сервиза.

@Ne6to Smisleno Видях че тук си писал относно проблем със спукана тръба при ниското налягане. Това ли са ти оправили ? Това не е ли също голям теч, които лесно би се хванал ? Може ли да кажеш името на сервиза, от който си останал доволен и дали знаеш също други случаи на проблемни течове, които са оправили? Каква точно е гаранцията, която дават и всяко пълнене при теч ли се плаща ?

Тук гледам, че са изброени най-честите проблеми. При мен най-вероятно ще е от изпарителя. Видяха се малки точици от оцветител, но пък другия майстор не открива с детектор там теч и каза, че нямало смисъл да се сменя. В двигателния отсег пък се чу изпускане при надуване, но после спря и не можахме да чуем от къде е. Друго за което прочетох за теч е при уплътненията тръбите на изпарителя. До там детектора на знам дали е стигнал от вътрешната страна.

Освен това тези дни като навъртях 200км пак протече зверски в пасажерския отсег. Преди това пак вкарахме в тръбичката на отводнителя изкривяваща се пръчица, но явно не помогна. Ще се пробвам да направя нещо като пружинка, за да обере буклуците. Като гледам обаче май ще трябва да се махне изпарителя, за да се почисти качествено.

Тези дни ще отида пак при Евгени на диагностика. После 2 седмици съм командировка и след това пак ще отида да видим колко е изтекло. Ако и тогава има теч и не се хване (до тогава не смятам да пълня), ще отида при някой от препоръчаните майстори по-горе, ако дадете адрес и контаки :) Видях някои положителни мнения за елбатрон, d&d и импас, но не бяха много като количество.

поздрави,
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 09 юли 2018 - 08:48

Не искам и няма да правя реклама на тия пичове. Отидох при тях само защото бяха намерили теч на фреон от гумен маркуч, ама от самия маркуч от явно някакви микроскопични пукнатини, на един приятел, който дълго време неуспешно търсеше откъде пуска. С оцветител нямаше нищо, но с детектора го хванаха от първия опит.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 09 юли 2018 - 10:27

https://www.opelclub...ic=58789&st=100

Това са хората. Дават гаранция ако идеш на време да видят от къде тече. Ако идеш след месец като е изтекъл поне аз не бих я уважил, но ако идеш след ден като е изтекъл 100 грама, ще я уважат. Дават бележка и гаранционна карта на която пише километрите и да се явиш след 150 км.

При мен на астрата ми беше заминала една гарнитура дето ми я поръчаха и смениха преди 3 години. Не беше о-пръстен а със специфична форма. Тогава пратих жена ми и хората въобще не се опитаха да я измамят щото е жена, както правят на друго място. Даже правиха колата няколко часа, защото беше на кофти място теча и после търсиха гарнитурата, че е сепцифична. Страшно много внимание обърнаха тогава.

На вектрата всичко беше "туш". Имаше челен удар и двата радиатора бяха фира като я взех. Първо смених в княжево радиатора, но после се оказа че има теч от тръбите които са между компресора и дехидратора. После смених голямата пробка и ми взе 30 лв занея и още 70 за пълнене. Смених после трабите, после се оказа, че компресора изпуска, защото уплътненията са му заминали от годините стоене празен. Тогава смених майстора от Княжево, защото за всяка повреда трябваше да се пълни, а и пълнеше скъпо. После отидох при едно момче в Лозен, той ми смени тръбите и всичку уплътнения по компресора и климатика (рециклиране, о-пръстени на всички тръби и пълнене за 195 лв, но тогава фреона бепе 30 лв примерно). И той свърши добра работа, но той нямаше машина за пълнене, а надуваше и гледаше с гъба от къде изпуска. В крайна сметка пак изпускаше от малката игличка и тогава отидох при въпросните момчета. Смениха игличката и ми препоръчаха да сменят и голямата пробка, защото според тях няма шанс да тече от друго място. Не ги послушах и не я смених, стиснах се за 15 лв, защото беше нова все пак. На другата пролет нямаше фреон и отидох. Напълниха я и се видя че точно голямата пробка изпуска. Смениха я и нея и после 3 години нямаше проблем до тая пролет, но и сега проблема беше механичен, а не от тяхната работа. Все пак 3 години за мен е прилично време да им държи работата. Особено при условие че на тях дадох 60 лв за това.

Един приятел си направи двете коли при тях и още работят преди 2 години. Един друг колега миналата година му закарахме колата бяха се преместили край Сточна Гара, но бяха същите момчета. Не намериха теча, защото колата беше останала с малко фреон, но и ние не ходихме втори път за проверка. Колата още има климатик, което ме кара да мисля че изпуска по съвсем малко и на 3/4 години почва да не и стига. Такъв теч може и да не се хване, но пък и пълнене на 3/4 години се преживява.

Иначе ги препоръчвам, защото работят пред теб и виждаш всичко. Дори ако изявиш желание вземаш очилата и лампата и почваш да гледаш с тях.

Препоръчвам ти да идеш сега при твоя човек първо да направи ув теста и без това си дал пари, пък ако не свърши работа тогава мисли друг вариант. Погледнете внимателно компресора при сглобките. Оцветителя ще се вижда ясно. Вижте тръбите при дехидратора, радиатора и компресора, както и при входа на купето. Следи като е топла колата сивай по малко вода в пробките да видиш да не почват да пускат. Това можеш сам да го следиш.

При мен теча от тръбите дойде постфактум, защото ми липсват оригиналните захвати и на практика се търкаха една в друга от вибрацията. След някакво време просто едната беше изтънила другата.

Гаранцията им важи ако идеш в рамките на тия 150/200 км или две седмици мисля и не плащаш пълнене ако тогава се появи проблема. Ако на втората проверка няма проблеми, мисля е 6 месеца, но те ще ти кажат.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 09 юли 2018 - 10:35
Отговори

dvasilev снимка dvasilev 22 август 2018 - 00:23

Колеги, благодаря за информацията !

@tisho.74 Не смятам, че споменаването на името на майстор/сервиз в случая е реклама. По-скоро е обратна връзка какво е/не е направил и тя е важна за хората като мен например, които имат такъв проблем. Във форума доста колеги споменават имената на определени сервизи във всякакви теми за 'по-общи' проблеми, но за някои по-специфични неща като например теч на фреон няма много актуална информация. Ако нямаш нищо против драсни ми на лично.

@Ne6to Smisleno Май и аз минавам по твоя път с пълненията, тоест още едно пълнене няма да ми се размине. Точно месец и половина мина от пълненето, засега имам фреон, но очаквам до седмица/две да свърши, както досега. Малък ъпдейт:

04.07 - Пълнене.
16.07 - Измимнах над 200/300км. Премерихме само налягането. На мен ми се стори, че е паднало малко, но майстора каза, че е ок.
09.08 - Измимнах над 200/300км. Премерихме само градусите - показа 8.5 градуса. Майстора, каза че щом температурата е ниска значи няма загуба на френ. Предишни мерения температурата е падала до 6.5, но нямам спомен колко време сме чакали.
Към днешна дата 22.08 още има фреон.

Ще пробвам този сервиз, така или иначе освен теча трябва да се почисти тръбичката за отводняване. Основната й част е пластмасова под 90градуса и не може лесно да се бръкне. Предложиха ми с компресор да се обдуха отвътре, но не намерих свободен майстор с канал и компресор :(

И един 3-ти проблем се появи, този път с клапата за рециркулация на въздуха - при изключен климатик клапата може да се отваря/затваря. Обаче когато включа климатика клапата винаги се затваря и копчето не работи. Има ли нещо общо това с проблема с разваленото моторче или е нещо софтуерно ?

поздрави,
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 22 август 2018 - 02:47

Мери се колко фреон има като се източи и машината или кантара каже колко има (съответно колко е изгубила). Това с мерене на налягане е глупаво. Нещо те мята на джанката и тоя симпатяга. Моята препоръка е да идеш при момчетата в дружба.

Клапата така работи на всички опели. Не е дефект, а ефект. Като си пуснеш климатика винаги се затаря. И на вектрата и на астрата ми е така, а и на всички волксвагени дето съм карал е така. Идеята е да не тормозиш климатика с потребителските си хрумвания най-общо.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 22 август 2018 - 02:48
Отговори

dvasilev снимка dvasilev 28 август 2018 - 23:22

Писах на сервиза да им обясня проблема преди седмица, но още не са ми отговорили. Явно нямат мн. време да четат пощи и май ще остава теча на фреона за догодина - не ми се кара зимата на студено да тествам, а и вече го правих този номер миналата година :)

За момента ме притеснява теча на кондезна при пасажера - при пуснато парно зимата предполагам пак трябва да има конденз, който да се оттича от същото място.

За затварянето на клапата за рециркулация при пуснат климатик не знаех, че така си работи, но явно и единият майстор не знаеше, защото при пуснат климатик (затворена клапа) натискаше бутона да се затвори :)

В тази връзка преди няколко седмици намерих обяснение и на един 'проблем' с климатика, който ме мъчеше от 4-5 години и го имаше и на предната кола, и на тази. Карам на дълъг път на климатик, спирам климатика и той продължава да духа на тези градуси, на които съм го оставил, но все едно е на първа степен. Питал/споделял съм за този проблем с няколко майстори на климатици, както и приятели, и никой не можа да ми отговори/предположи, че просто клапата е отворена по принцип и въздухът отвън обдухва, а при затваряне няма да духа.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 29 август 2018 - 08:53

Ако спреш климатика най-вероятно се отваря клапата на този модел. Не съм наясно с всички как работят, но е възможно. Примерно имах корса б и там клапата се отваряше мисля механично. Там вече климатикаджията може да ти каже да я затваряш като пускаш климатика :)
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 29 август 2018 - 08:53
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 29 август 2018 - 09:17

Конденза го има само при работещ климатик. Зимата нямаш такова нещо.
На парното в къщи конденз имаш ли? :icon_wink2:
Ръчкай със свинската опашка и промий каналчето и улея........

Според мен не е логично при включен климатик /било то и климатроник/ клапата за рециркулация да е задължително в режим рециркулация. При мен /климатик/ при обдухване само на предното стъкло, задължително въздуха е външен. Клапата винаги е в това положение.
Пример: Врътката е в "обдухване само на предното стъкло"
Натиснал съм бутона "рециркулация"
Клапата си е на рециркулация

Включвам климатика,клапата веднага обръща на външен въздух.
Изключвам климатика,клапата обръща на вътрешен въздух.

С други думи не вярвам и няма логика при работещ климатик да нямаш свеж въздух. Първо - много често се изпотява предното стъкло, второ - можеш да заспиш от СО2
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 29 август 2018 - 09:22

Зимата има конденз като спреш колата топла и е доста повече от лятото и колегата е прав да се притеснява.
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 29 август 2018 - 09:46

Ти сериозно ли?
Зимата като спирам колата, отвътре винаги е по-топла от колкото вън.
Конденз има по цялото купе /тенекия/. Баш около радиаторчето на парното, дето е най-топлата част в купето, как ще се появи конденз? Ако и да влезе студен въздух там /при изгасена кола-откъде ли/...конденз няма да има, щото кондензира таплата страна. А тя е вътрешната част на радиатора - а вътре е антифриза.
Аз ли нещо съм се бъгнал :unsure:
Зимата не ми тече конденз от никъде. Лятото на климатик - доволно си тече!
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 29 август 2018 - 14:03

Конденза в купето се образува по стъклата и когато е голяма разликата в температурата е много. Случвало ми се е на боровец да имам 2/3 мм лед от вътре на колата на сутринта. Като пуснеш парното това нещо се оттича някъде. Не съм съвсем сигурен, но мисля че едня отвор е същия.

Освен това при над 5 градуса климатика се ползва, за да суши стъклата. На практика убира всичката влага дето е в купето (ако работи де).
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 29 август 2018 - 14:06
Отговори

dvasilev снимка dvasilev 29 август 2018 - 14:07

Мерси колеги!
За свинската опашка откъде да я вкарам - отвън през тръбичката или отвътре през изпарителя ?
Относно сервиза, понеже спомена момчетата от дружба, а обявата дава адрес в Младост1 на Малинов, за един и същи сервиз ли става дума, може би да са сменили адреса ?
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 29 август 2018 - 15:20

Щом това е Зафира А, то тя има същото каквото има и Астра Г като климатроник. А това система BEHR . А клапата за "рециркулация" (външен въздух) се затваря само когато го дадеш на LOW(следващата степен под 16-те градуса), при всички останали случаи (освен чрез бутона), тя се отваря и имаш външен въздух.
Поне при мен е така.
Само ще кажа че относно фреона, приготвяй се за радиатор на климатика. При мен като го зареждаха със скапан радиатор, имаше 10-12 градуса. След като го направих,веднага го пуснахме....и температурата на LOW след почти минута и половина духане в термометъра - той показа съвсем малко над 3 градуса, може би 3.3. Седалките се бяха "напоили" със студено, стъклата започнаха да се замъгляват отвътре.

Оригиналният ми радиатор имаше петно на него и въпреки това, пускаше съвсем малко и то само когато надуе компресора. И фреонът изчезна за почти два месеца.

А при теб провериха ли и "игличките" на двете налягания? Капачки имат ли ? Обикновено всичко тръгва от радиатора, затова имай си едно на ум.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 29 август 2018 - 15:28
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 29 август 2018 - 21:57

https://www.opelclub...ic=58789&st=100

Ето тези са. Не знам къде им е новия сервиз, не съм ходил още (не ми се е налагало да чукна на дърво). Другата пролет може пак да падне цената на фреона, че сега е двойно.
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 30 август 2018 - 08:11

 dvasilev, на 28 август 2018 - 23:22, каза:

За момента ме притеснява теча на кондезна при пасажера - при пуснато парно зимата предполагам пак трябва да има конденз, който да се оттича от същото място.


 Ne6to Smisleno, на 29 август 2018 - 14:03, каза:

Конденза в купето се образува по стъклата и когато е голяма разликата в температурата е много. Случвало ми се е на боровец да имам 2/3 мм лед от вътре на колата на сутринта. Като пуснеш парното това нещо се оттича някъде. Не съм съвсем сигурен, но мисля че едня отвор е същия.

Пътя на излизането на конденза от купето е един - през чучурчето, дето е на тавичката под радиатора на парното.
Всичко друго: Лед по стъклата, изпотяване на стъклата, влага... за да излезе от купето, трябва да се изпари и да излезе през задните клапи за проветрение или през някой отворен прозорец, ама не като конденз, а като пара.
Та.... през зимата през чучурчето не излиза конденз. На +5 градуса, като ти се запоти стъклото и го сушиш с климатика, конденза е минимален, щото при обдухване на предното стъкло въздуха е само външен и е 5+ градуса... А и кой ще кара на климатик през зимата? Духалката си духа доволно и на топло. Прозореца се суши. Друго е ако не ти работи клапата и остава на рецилкулация, а ти си мислиш, че е на външен въздух.
Лятото е сезона на конденза.

Свинската опашка я пъхаш отвътре/надолу/. Махаш жабката, филтъра на купето, чистиш улея за конденза и през отходната тръбичка пъхаш така, че да може да се криви напред. Трябва като наливаш вода с шише или с друго, водата да не се замисля, а да си излиза... Обикновено причината за задръстване са листа!
Отговори

dvasilev снимка dvasilev 30 август 2018 - 23:23

@Д-и-м-о-в Ще пробвам клапата на Low и по-висока температура. За радиатора - моят няма перка отпред. Проблемните са с перката отпред, защото тя вкарва буклуци. При теб най-вероятно е бил такъв случая, щом казваш, че и петно е имало. Искрено се надявах проблемът да е от радиатора, обаче няма теч от фреон по него.

За температурата в момента показва 8, но може би защото е намалял. Имам спомен, че веднага при зареждане е давало до 4-5 градуса. Игличките ги провериха, тази отпред (мисля за високото) я смениха с клапата, а задната не. Слагаха вода на тях и така хванаха едната. Капачки имат. По самите клапи има оцветител, но ми казаха, че това е нормално при вкарването.

При надуване с въздух се чуваше издишане отпред, но не успяхме да го видим, защото ичезна. Имаше много малки петънца оцветител по изпарителя, но пък детектора на теч не хвана нищо по него. За догодина явно ще го оставя, пък тогава може и фреонът да поевтинее :)

@Ne6to Smisleno Явно са сменили адреса.

@Стаевски Майстора пробва с телче отвътре да бръкне, обаче чучура е пластмасов под 90 градуса и не стана. Свинската опашка дано да свърши работа :) Казваш да чистя улея за конденза, но изпарителя е плътно залепен. Ние с прахосмукачка изсмукахме листата, но този улей не знам как да се изчисти без да свалям изпарителя. Иначе от месец си карам с разкачена жабка, че няколко пъти я свалям/махам уж да гледат там.
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 31 август 2018 - 07:16

Улея ти е непосредствено преди изпарителя. Като махнеш филтъра се вижда. Има наклон към каналчето /към теб/. С тел не става. Със свинска опашка става. Може края да го изкривиш малко напред да подвежда. Ще стане. После с шише вода поливай да се промие хубаво. И никакви препарати. Можеш да го надуеш с уста и шлауха пъхната в каналчето...
Успех.

...и ако е изпарителя...виж 5 снимки на това какво те чака

Прикачен файл  01.jpg (307,93K)
Брой изтегляния: 6 Прикачен файл  02.jpg (281,41K)
Брой изтегляния: 4
Прикачен файл  03.jpg (263,17K)
Брой изтегляния: 4 Прикачен файл  04.jpg (296,93K)
Брой изтегляния: 5
Мнението беше редактирано от dvasilev: 02 септември 2018 - 21:25
Причина за редактиране:: Качвам снимките директно в темата, за да не се загубят :)
Отговори

dvasilev снимка dvasilev 14 юли 2020 - 11:51

 Ne6to Smisleno, на 09 юли 2018 - 10:27, каза:

https://www.opelclub...ic=58789&st=100

Това са хората. Дават гаранция ако идеш на време да видят от къде тече. Ако идеш след месец като е изтекъл поне аз не бих я уважил, но ако идеш след ден като е изтекъл 100 грама, ще я уважат. Дават бележка и гаранционна карта на която пише километрите и да се явиш след 150 км.



Записах си час за утре при тях. 4ти майстор, 4-та година, дано да е на късмет този път :)
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 14 юли 2020 - 20:19

Моите впечатления са, че климатичните майстори са едни малки шмекяри!
Карам Вектра Б.Преди 2 години, 2018г. бях малко в чужбина.Прибрах се Август за 10 дена и климатика хич го няма.А предната година беше перфектен.Отидох на климатичен майстор с молба да закрепи климатика за минимална сума да изкара 10 дена само.Майстора смени дихтунгите на тръбите дето са на компресора и зареди някакъв фреон.Взе ми 50лв.Сега 2 години по-късно, климатика работи перфектно без да е пипан от тогава!А според мен трябва да се ходи на климатичен майстор в края на Април, началото на Май.Сега имат много работа и може да претупат нещата набързо да ти вземат парите!
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg