Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Направи си сам

X20DTL Intercooler монтаж

Ka4o_pi4a снимка Ka4o_pi4a 23 януари 2009 - 23:42

Здравейте колеги !

И така след дълго лутане и обмисляне наскоро се заех със задачата да си монтирам интеркулер на колата, че както всички знаят си няма фабрично. След като купих колата следващата стъпка бе да се сложи чип - сложих го и дойде ред да се монтира кулера, но поради разлики във водния радиатор, изхода на студената турбина, и малко дребулий задачката леко се усложни. И така преди 5-6 месеца си купих оригиналния кулер и така си стоя в гаража до скоро. С един приятел и той голям ентусиаст се захванахме и за 2 дни го монтирахме. Имахме известни затруднения със гумените съединения и те бяха, че при бууст над 0.5 се вадеха на няколко места, но след подмяната на тръбите, скобите и направата на ръбове на тръбите всичко заспа. Комбинирах интеркулера с конусен въздиушен филтър тъй като уволних всичките всмукателби тръбички и кутии на оригиналната система за да има от къде да минат турбо пътищата и звука е много по хубав и се чува как смуче турбото. Тия дни ще сложа обаче по-голям филтър на JR, че сегашния е Yed и е само за малко докато се снабдя с по-хубав. Ето й снимките: http://www.snimka.bg...album_id=332759
Ефекта от кулера се усеща главно когато колата е натоварена (например 5 човека + багаж), преди се зачудваше и едвам ускоряваше, сега разликата е голяма. Забелязвам и намален разход на гориво при нормално каране. Ако имате въпроси питайте. Поздрави на всички и много се радвам че форума пак работи !!!
Мнението беше редактирано от Ka4o_pi4a: 23 януари 2009 - 23:43
Отговори

Shades снимка Shades 24 януари 2009 - 00:30

Защо не сте изкопирали разположението на турбопътищата при Y20DTH? Така щеше да се запази мястото около филтърната кутия. А по този повод е добре да изолирате конусния филтър по някакъв начин, защото ще гребе само горещ въздух. Иначе евала за ентусиазма. :wall: Скоро ще правим същата схема на Астрата на колегата, но още сме на ниво планиране и прогнозиране.
Отговори

Ka4o_pi4a снимка Ka4o_pi4a 24 януари 2009 - 00:44

 Shades, на 24 Jan 2009, 12:30 AM, каза:

Защо не сте изкопирали разположението на турбопътищата при Y20DTH? Така щеше да се запази мястото около филтърната кутия. А по този повод е добре да изолирате конусния филтър по някакъв начин, защото ще гребе само горещ въздух. Иначе евала за ентусиазма. :wall: Скоро ще правим същата схема на Астрата на колегата, но още сме на ниво планиране и прогнозиране.


Ами не копирахме същия път защото няма място, за тръбите. Незнам дали си запознат. но при DTL водния радиатор е по-сплескан и по-дълъг и няма място за монтаж на кулера както е при DTH. А за филтъра - незнам до колко ще има нужда след като въздуха минава през кулера и се охлажда. Отворен съм за всякакви предложения.
Отговори

Shades снимка Shades 24 януари 2009 - 15:53

Уточнявам само, че аз говоря за Астра Г и може да има конструктивни разлики. При мен кулерът е вдясно като застанеш срещу колата и е изправен вертикално, а турбопътищата минават над водния радиатор и заобикалят мотора отдясно. Тоест не би трябвало да има значение дължината на радиатора, но пък вашия може да е и по-висок, което ще е пречка.
Как се усеща турбо-лага? Повече ли е от нормален DTH или няма осезаема разлика? Ние се бяхме замислили, защото хиляда човека казаха, че DTL-ската турбина е с по-малък надув и ще пълни по-бавно, но за мен разликата е минимална и не би трябвало да пречи много.
А за филтъра, ако си се спрял на К&N, може би е добра идея някой от моделите, които са изолирани, защото не съм сигурен доколко кулера ще съумява да охлади горещия въздух засмукан от моторния отсек.
Говорихте ли с Владо дали има нужда от корекции на ремапа след монтажа на кулера? Май беше споменал преди време, че няма нужда заради наличието на дебитомер ...
Отговори

Ka4o_pi4a снимка Ka4o_pi4a 24 януари 2009 - 16:04

 Shades, на 24 Jan 2009, 03:53 PM, каза:

Уточнявам само, че аз говоря за Астра Г и може да има конструктивни разлики. При мен кулерът е вдясно като застанеш срещу колата и е изправен вертикално, а турбопътищата минават над водния радиатор и заобикалят мотора отдясно. Тоест не би трябвало да има значение дължината на радиатора, но пък вашия може да е и по-висок, което ще е пречка.
Как се усеща турбо-лага? Повече ли е от нормален DTH или няма осезаема разлика? Ние се бяхме замислили, защото хиляда човека казаха, че DTL-ската турбина е с по-малък надув и ще пълни по-бавно, но за мен разликата е минимална и не би трябвало да пречи много.
А за филтъра, ако си се спрял на К&N, може би е добра идея някой от моделите, които са изолирани, защото не съм сигурен доколко кулера ще съумява да охлади горещия въздух засмукан от моторния отсек.
Говорихте ли с Владо дали има нужда от корекции на ремапа след монтажа на кулера? Май беше споменал преди време, че няма нужда заради наличието на дебитомер ...

Място няма, загледай се в снимките. Турбо лаг в сравнение преди кулера няма разлика, но аз съм с чип, така че може заради това да е така. до Владо несъм се допитал за софтуера, но мисля че няма нужда, ако прочете темата нека все пак изкаже мнение. Иначе определено е дигнал малко, тия дни ще поразуча за филтрите как стоят нещата и като сложа по-голям и "истински" пак ще пиша, само се чудя дали да се опитвам да го изолирам защото гледам, че бегачките с турбини на нито една филтъра не е изолиран...
Отговори

vankis снимка vankis 24 януари 2009 - 17:47

Много хубав проект !
И аз съм на мнението , че е хубаво да изолираш филтъра или да си вземеш панелен K&N, мисля ,че са към 100лв.
Иначе на една от снимките ми се стори че тръбата към интеркулера опира в перката на радиатора ?
Поздрави
Отговори

Shades снимка Shades 24 януари 2009 - 19:06

 Ka4o_pi4a, на 24 Jan 2009, 04:04 PM, каза:

...

Сеага се загледах подробно. Наистина радиаторът е много нависоко и няма никакъв шанс за пътищата оттам. Явно си има разлика между Астра и Вектра. Само не видях, колата май е без климатик?
Отговори

Ka4o_pi4a снимка Ka4o_pi4a 24 януари 2009 - 20:24

Панелен немога да сложа защото съм махнал всички тръби до кутията на филтъра за да има от къде да минат турбо пътищата. Не опира тръбата, просто е мноооого близо, но това е максимума за да се прибере към гредата :wall: Амисигурно има разлика в двигателния отсег. Иначе колата е без клима, но има 2 перки...странна работа...
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg