Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Други технически въпроси

Ремонт на Климатик на Калибра

Nerven_Hamster снимка Nerven_Hamster 12 юни 2009 - 12:47

Здравейте колеги, колата я купих с развален климатик преди година и вече е време да го ремонтирам, значи започвам от компресора защото мисля това е наи-важната част от климатика... не съм специалист но ще опитам сам ( с ваша помощ )да го ремонтирам надявам се да го докарам в положение да е готов за зареждане само.
Така, ремъка на компресора го развих още преди година , ремъчната шайба на компресора знам че има някакъв съединител които напълно е заминал защото има голям луфт а бе направо си играе шайбата.. а другата част ( нз как е името, да я наречем оста на компресовра ) се върти меко и без хъркане ( на ръка) , Но при свалянето на компресора от едната алуминиева тръба изтече масло... това нормално ли е? предполагам не :newsm05_41: ...
Моля за всякаква информация ,съвети и помощ с ремонта на компресореа и следващите елементи в последствиве. Поздрави


Публикувано изображение

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Публикувано изображение
Мнението беше редактирано от Nerven_Hamster: 12 юни 2009 - 12:57
Отговори

Коцето-Шумен снимка Коцето-Шумен 12 юни 2009 - 12:58

готин бегай на майстор това е малко двигателче ,а масълцето вътре е нормално ! масълцето циркулира с фреона през системата !
Мнението беше редактирано от Коцето-Шумен: 12 юни 2009 - 14:55
Отговори

Nerven_Hamster снимка Nerven_Hamster 12 юни 2009 - 13:08

Мерси за Ценното инфо за маслото божее колко съм бил гламав :newsm05_41: ,ама аз малки двигателчета съм отварял  уж... а бе искам да разбера дали ще стане нещо от него или да търся друг 2 ръка...защото си смиля че като  ида на маистор с тоя разнебитен компресор ще ме засипе с цифри...иначе съединителя как се сменя? продават ли ги поне по опел магазините?
Отговори

Коцето-Шумен снимка Коцето-Шумен 12 юни 2009 - 14:56

един ремонт на компресор почва от ...150лв и стига до знам ли 500 ! имам подобен модел за продаване ще ти пиша модела и мога да ти го пратя !
Отговори

Nerven_Hamster снимка Nerven_Hamster 12 юни 2009 - 15:22

Ще го имам като вариянт да се купи друг... за сега ще човъркам моя  до където стигна до там... ще поствам тук с напредъкът а ако го прецакам ще пращаш снимки на твоя... почвам да го човъркам
Отговори

Nerven_Hamster снимка Nerven_Hamster 13 юни 2009 - 17:43

Колеги някои може ли да ми обясни как точно работи съединителят на компресора? ,мислех че просто поема резките удари при вклучване но явно не е така? възможно ли е да преплъзва постоянно докато не включим климатика  и като го включим някакъв датчик да зацепва съединителя и да за завърта компресора? или говоря пълни глупусти? :first: :clap:  
Отговори

oci снимка oci 13 юни 2009 - 18:12

Шайбата на компресора требва да се върти постоянно без усилие. Като дадеш "+" на компресора "съединителя" се прибира и така да се каже зацепва и почва да върти самия компресор(преди това се върти като паразитна ролка).

Това като гледам е от оригиналните компресори. Пробвай следното подай "+" за да залепи съединителя и почни да го въртиш на ръка - от едната дупка трябва да смуче от другата да надува.
Отговори

Коцето-Шумен снимка Коцето-Шумен 13 юни 2009 - 20:07

е не де зако да го зацепва като може да върти съединителя и всичко вътре заедно с него
Отговори

Nerven_Hamster снимка Nerven_Hamster 14 юни 2009 - 15:47

Колеги голям зОР! 2 часа мъки и не можах да извадя съединителят на комрпесора има еднагаика след като се развие на никаде не мърка удари, скоба му слагах никак не мърда! :clap:
 Някои има ли представа как се вади съединителят???

Публикувано изображение

Публикувано изображение
Мнението беше редактирано от Nerven_Hamster: 14 юни 2009 - 15:57
Отговори

Nerven_Hamster снимка Nerven_Hamster 14 юни 2009 - 17:51

Kолеги, никои никога никъде ли не е вадил съединителят на климатика? :clap:
Отговори

gogo65 снимка gogo65 14 юни 2009 - 20:18

вади се много лесно ако имаш скоба.Както се вади маховика на Балканче 50,съединителя има резба на главината там се завива скобата която има отвор с резба в които се навива болт и да опре вьв вала.като навиваш болта тои изтегля съединителя.
Дано ме разбра.Един стругар ми я направи.
Мнението беше редактирано от gogo65: 14 юни 2009 - 20:20
Отговори

Коцето-Шумен снимка Коцето-Шумен 14 юни 2009 - 21:00

абе махна ли зегерката ?
Отговори

Nerven_Hamster снимка Nerven_Hamster 15 юни 2009 - 00:03

Няма никаква зегерка... ще пробвам пак със скобата
Отговори

Nerven_Hamster снимка Nerven_Hamster 15 юни 2009 - 00:13

 gogo65, на 14 Jun 2009, 09:18 PM, каза:

вади се много лесно ако имаш скоба.Както се вади маховика на Балканче 50,съединителя има резба на главината там се завива скобата която има отвор с резба в които се навива болт и да опре вьв вала.като навиваш болта тои изтегля съединителя.
Дано ме разбра.Един стругар ми я направи.


Колега а нама ли да е същият ефект ако намеря дебел болт с размера на резбата на главината
 и го разпробия 1 см да може да захапе няколко намотки от резбата и,като го навивам тои ще опре във оста на компресора и ше издърпа съединителя?
П.П  оста на комресора ( тази с 10мм резба) завършва  с някъв ръб около 1мм и през него ми се струва не възможно да премине суединителя много го мъчих с отверки и какво ли не и не излиза.... освен с този дебел болт да пробвам?
Отговори

Коцето-Шумен снимка Коцето-Шумен 15 юни 2009 - 10:19

ни мъ пръй на гламав имам същият компресор на колата и един за части ! и зегерката я виждам на вала ясно на снимката !
Публикувано изображение
това, което съм отбелязал при мен е зегерка там има дупки свива се и излиза !
Мнението беше редактирано от Коцето-Шумен: 15 юни 2009 - 10:22
Отговори

vladopi4a снимка vladopi4a 18 юни 2009 - 22:32

здрасти колега. И аз като теб се чудех как се сваля тоя съединител, даже пуснах тема с въпрос, но никой не ми отговори. Днес реших да се пробвам с моя кумец бай Марян. Става въпрос за Астра Г 1,7 ДТЛ. Със задоволство мога да кажа че успяхме да извадим съединителя, без да сваляме компресора или да източваме фреона. Цялата последователност ще опиша в неделя със снимки, защото отивам за риба. Работата е много проста.

виж тук:
http://www.opelclub-bg.com/forum/index.php...mp;#entry609133
Мнението беше редактирано от vladopi4a: 20 юни 2009 - 09:59
Отговори

Коцето-Шумен снимка Коцето-Шумен 19 юни 2009 - 10:32

аз бих казал че без скоба не може -но дерзайте ! тук имам едни момчета доста си разбират от работата и са мн упорити оня ден до 22.30 работиха по колата ми! ако искаш прати ми компресора да ти направят пълна ревизия ! на разумна цена !
Мнението беше редактирано от Коцето-Шумен: 19 юни 2009 - 10:33
Отговори

Nerven_Hamster снимка Nerven_Hamster 19 юни 2009 - 13:07

 Коцето-Шумен, на 15 Jun 2009, 11:19 AM, каза:

ни мъ пръй на гламав имам същият компресор на колата и един за части ! и зегерката я виждам на вала ясно на снимката !
Публикувано изображение
това, което съм отбелязал при мен е зегерка там има дупки свива се и излиза !


Колега нито се  бъзикам нито те правя на гламав :icon_razz2:  това е ръб от СЪЕДИНИТЕЛЯТ излиза с него при струговането като са го правили са оставили 1мм ръб м . ЗЕГЕРКАТА е след като се извади съединителят тя държи един пръстен гумен като се махне вече свободно се цепи компресорът. поздрави
 Публикувано изображение
Публикувано изображение

 Коцето-Шумен, на 19 Jun 2009, 11:32 AM, каза:

аз бих казал че без скоба не може -но дерзайте ! тук имам едни момчета доста си разбират от работата и са мн упорити оня ден до 22.30 работиха по колата ми! ако искаш прати ми компресора да ти направят пълна ревизия ! на разумна цена !

 Колега извадих съединителят !!! две тънки планки намушени междо съединителят и шаибата на ремъка подпират се на 2 трупчета компресора да остане във въздуха и бои по оста с алуминиев прът... ИЗЛЕЗНА предаде се :icon_wink2:  компресорът вече е раглобен... но имам друг проблем с намирането на части... Буталата и всичко вътре е в доста добро състояние трябва ми само семерингата и Лагерът на шаибата на ремъка в Опел магазина в Стара загора нямат частите... някои ако има идея къде да ги намеря? после ще ги снимам
Мнението беше редактирано от Nerven_Hamster: 19 юни 2009 - 13:15
Отговори

doolettle снимка doolettle 19 юни 2009 - 17:32

ами така като гледам далеч не е перфктен но..... Като правих моя преди две години тук в Пловдив си взех ремонтен комплект за целия компресор на цена около 35лв. Маслото е скъпичко обаче и не тряаше да биеш по оста но дано да си извадил късмет а и резбата на оста не е 10 а 9х1.25 мноо рядка работа!!!!. Тряа да почистиш внимателно всичко с нафта или нещо подобно до появата на метален блясък навсякъде. Щом шайбата се е клатела значи е отишъл лагера на съединитела (10на лева) а що се отнася до челния семеринг- работата е доста специфична. Там се иска един специален инструмент или много много сръчност иначе след сглобяването пак ще изпуска.
Отговори

Nerven_Hamster снимка Nerven_Hamster 19 юни 2009 - 23:45

колега първо ще търся лагера и семеринга после ще те питам как точно се напасва семеринга нали може? аз мислех че както се вади така се слага явно си има тънкости...а резбата не ме притеснява дори и да има проблем колко е да се навие една флашка 8мм или 6 примерно...казваш че далеч не е перфектен от вътре а гледах няма надирания... какво друго да гледам? не искам да сменя лагерите и като го затворя труда ми да е бил на вятъра или като се напълни тогава ще разберем?може ли да споделиш от кои магазин в пловдив си купил лагера и семеринга? и какво още е съдържал този ремонтен комплект?
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg