Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

климатроник на Зафира А

donchev снимка donchev 22 август 2014 - 08:22

Здравейте колеги! От скоро съм горд собственик на Зафира А 2.2 dti. Купих я с неработещ климатроник .Заредих я с фреон ,но компресора не включи. При диагностика с ОР СОМ излиза грешка Р 1530 -отворена верига на АС реле. Въпроса ми е къде се намира това реле? Търсих при бушоните и в двигателния отсек ,но не го намерих там. Благодаря предварително!
Отговори

donchev снимка donchev 26 август 2014 - 08:51

Сагата с климатроника продължава.В момента нямам достъп до OP COM и Autodata и проследих всички кабели които стигат до компресора и вентилаторите.Прегледах всички околни релета,но резултат нула .В левия калник до акумулатора обаче открих модул,леко преработен от автоджамбаза-разкапсулован и с едно липсващо болтче.Ще се опитам да кача снимки.
Публикувано изображение
Публикувано изображение
Публикувано изображение
Публикувано изображение

Дали това е модула за охлаждането?
Мнението беше редактирано от donchev: 26 август 2014 - 14:42
Отговори

hudson снимка hudson 26 август 2014 - 16:22

Не, това ти е модула за подгряването (управлява подгревните свещи).
Електрония модул на охлаждането се намира между предна лява гума и левия халоген, скрит е зад подкалника.
Мнението беше редактирано от hudson: 26 август 2014 - 16:22
Отговори

donchev снимка donchev 26 август 2014 - 16:41

Мерси колега за уточнението,явно ще трябва да ровя малко по дълбоко.Доколкото знам модула за охлаждането управлява скоростите на вентилаторите в режим охлаждане и режим климатик и има връзка с включване и изключване на компресора като взема сигнал от пресостата. Поправете ме ако бъркам. Имах три Опела (Астра,Вектра и Тигра) с климатици и при тях беше лесно,но тази Зафира с климатроник ми е мътна...
Отговори

hudson снимка hudson 27 август 2014 - 17:33

Работата на кулинг модула е точно такава каквато си я описал.
При астра Г и зафира А, точно този модул позволява перките да имат 8 или 10 скорости, а не само две като на колите които си изброил.
Няма никаква разлика между климатик и климатроник, поне що се отнася до двигателния отсек.
При климатика сигнала за компресора идва от бутона за включване, а при климатроника от ЕКУто му.
Огледай самия компресор дали релето не е на него или проследи кабелите до него - те ще те отведат до релето.
Отговори

donchev снимка donchev 20 юли 2015 - 06:59

Здравейте Колеги!Реших да подновя темата с прословутото АС реле.
Мина почти година а аз все още нямам клииматроник.В няколко сервиза в Пловдив вдигат рамене,а в Стефанов ми казаха това ,което вече знаем.
Смених два охладителни модула,но ефекта е нулев.За това време климата се включи само венднъж с продължително изщракване на релето някъде в купето.Неочаквах това да се случи и не успях да определя откъде точно дойде звука.Свалих жабката,но там са релето за къси-дълги,букса за реле евентуално за дневни светлини и свободна букса за СД чейнджър.В десния калник е централното.Зад таблото с бушоните има зелено реле,не успях да определя точно какво командва ,но не е това което ми трябва.
В схемите на Аутодата и Толерансдата АС релето липсва!Моля някой колега ако е разглобявал цялото табло или централната конзола на Зафира А с климатроник да даде жокер дали има някакви релета там.Благодаря ви предварително!
Отговори

espero2000 снимка espero2000 20 юли 2015 - 08:51

Ще чупиме една зафира защото е размазана след катастрофа и когато стигна пак до нея, ще се опитам да ти реша проблема.
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 20 юли 2015 - 11:23

Не, че разбирам много, но климатика не работи при положение на врътката към обдухване на предния прозорец. В панела за управление на самата врътка отвътре има изключвател.Може от него да е. Може да е лош контакт в букса. Щом си чул продължително?? щракане, проблема клони към не добър контакт. Не е от зеленото реле зад таблото.... Провери буксата на компресора.Провери съпротивлението на самата муфа на компресора.
Гледам в едни схеми компресора се управлява от модула за охлаждане... Казваш, че си сменил 2 модула..буксите му как са?
Мнението беше редактирано от Стаевски: 20 юли 2015 - 11:33
Отговори

donchev снимка donchev 20 юли 2015 - 12:17

Буксите са ОК.Колата е с климатроник и това е големия проблем.Управлението работи,модула на охлаждането също,но някъде се губи връзката между тях.
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 21 юли 2015 - 10:29

Колега, днес се поразрових из схемите...... в панела за управление има реле, което включва първа степен на вентилатора на купето и самия климатик-климатроник. На изход от панела кабела е розов на 4-ти пин. Розовия кабел отива в на руски - "Защитный выключатель антифриза" ... и не знам къде се намира по колата, след това отива в на руски - "Модуль управления двигателем (ECM)". Ако си чул щракане в купето, когато е тръгнал климатика, евентуално си чул релето в управляващия панел.

Ако не ти тръгва вентилатора на купето значи е от самото копче за пускане или хлабава връзка....така излиза според схемите.
Ако можеш провери на розовия кабел излиза ли +12v.

Друго за сега не се сещам.
Отговори

donchev снимка donchev 23 юли 2015 - 16:09

Публикувано изображение
Това е схемата на климатроника ,розовият кабел има 12в и според аутодата отива във вентилатора.
Отговори

kibo_tom3111 снимка kibo_tom3111 31 май 2016 - 13:07

Дончев 1 година мина, как са нещата, оправи ли се. Аз също имам подобен проблем с климатроника. Повече от година не ми работят степените на вентилатора на климатроника. Като го пусна духа на най високата степен, независимо на каква скорост е. На ниски степени не реагира (не духа слабо). Иначе си има охлаждане и отопление.
Мнението беше редактирано от kibo_tom3111: 31 май 2016 - 14:51
Отговори

donchev снимка donchev 31 май 2016 - 15:00

Няма промяна,все така не работи.Сега съм се заканил тази събота и неделя да проверя всички кабели един по един.Какви ли не схеми гледам,но това реле просто не мога да го открия.
Видях твоята тема за модула,смени ли го?Ако пак не работят степените провери кабелите.На 4ти крак на буксата му е кафяво син кабел,а на 2ри черно син.Провери с мултицет дали се променя волтажа като сменяш степените от управлението.Черния кабел е захранващ 12v.Кафяв-маса.
Отговори

kibo_tom3111 снимка kibo_tom3111 01 юни 2016 - 12:35

Радо от нашия форум с ник- C_H от В.Търново ги мери, провери и каза, че с транзисторите всичко е наред. Модула нямал причина да не работи. Друг жичкаджия ми спомена, че между двата транзистора имало термо-резистор и той вероятно правел тези неща, като изгори прави верига и затова работело на най високата степен духалката. Ще свалям модула пак и ще видя дали има такъв и да го сменям, пък дано се оправи, че за морето да си бачка нормално. Иначе ще зъзна 5-10 минути изключвам го, после пак 5-10 минути и така през целия път. За сваляне на конзолата и релето зад дисплея не ми се мисли. За кабелите ти благодаря, ще направя проверка, но ти пиши дали си го оправил пък може и аз да съм със същия проблем. Кабелите на модула не са объркани но за волтажа не съм го проверявал, тази събота и неделя ще се пробвам да го измеря както казваш.

Ето цитат от наш колега:
1. пускаш парното, но натискаш да светне бутона еко (изключваш компресора), а бутона за рециркулация трябва да не свети (да взима въздух одвън)

2. Махаш филтъра за купето под чистачките дето е.

3. Като си застанал срещу колата, бъркаш от лявата страна в дупката на филтъра. Ако клапата за рецирколация на въздуха е отворена (ако си спазил предните точки ще е), ще напипаш една букса. Поразмърдай я и виж дали няма да има промяна.

Пък в тая тема така пише:
http://www.opelclub....pic=99242&st=40


Но моят филтър за купето се намира отстрани на на сферата (вентилатора).
Мнението беше редактирано от kibo_tom3111: 01 юни 2016 - 13:06
Отговори

donchev снимка donchev 01 юни 2016 - 13:18

Ако имаш OP COM под ръка ,може да видиш дали има записани грешки в климатроника и да пробваш да тестваш принудително скоростите на вентилатора.Обърни внимание и какви температури показват датчиците.
Този цитат който си го пуснал, май не се отнася за Зафира,защото в нашите коли филтъра за купето е зад жабката.
Вземи от някоя морга регулатор с уговорката да го върнеш ако не е в него причината и пробвай.От както си купил колата ли не работят степените или в последствие спряха? Ако някой автоджамбаз е ровил по компютъра може да се наложи и препрограмиране на климатроника.

Имаш ЛС
Мнението беше редактирано от donchev: 01 юни 2016 - 13:24
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 01 юни 2016 - 18:29

А не е ли по-добре да се установи къде точно е проблема?
Аз на този метод проба/грешка му казвам,маймунски метод!
Отговори

donchev снимка donchev 02 юли 2016 - 19:27

Здравейте отново!
В момента съм в Холандия,налегнала ме е скуката в това дъждовно време,пия си биричката и размишлявам за моя прословут климатроник. Толкова време мина,а никой не може да открие причината да не се включва компресора и вече се хващам за най-дребното като удавник за сламка!Ето грешките при диагностика:


OP-COM 150406b - KW2000 Communication Window> 2003 (3) > Zafira > Engine >

Normal timing parameter
VIN: W0L0TGF7532143489
vehicleManufacturerECUHardwareNumber 55352863
systemSupplierECUHardwareNumber: BOSCH010000001401
systemSupplierECUHardwareVersionNumber: 0000
systemSupplierECUSoftwareNumber: VMCM1020_S
systemSupplierECUSoftwareVersionNumber: 012D
exhaustRegulationOrTypeApprovalNumber: B02012
systemNameOrEngineType: Y22DTR
RepairShopCodeOrTesterSerialNumber: O100044844
ProgrammingDate: 20100819
Identifier: 1414
VehicleManufacturerSpecific: 0470504225
Total number of fault codes: 2
P1530 - A/C Relay Circuit Open
(04) - Present

P0195 - Engine Oil Temperature Sensor Circuit High Input
(01) - Present

Та мисля си дали Р1530 не е в следствие на Р0195? В живите данни температурата на маслото е 130 градуса,по простата причина ,че датчика е удрян и буксата му е извадена.Дали ЕКУ-то не забранява климата,за да не натоварва ДВГ при тази температура на маслото? Вие на какво мнение сте?
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 02 юли 2016 - 19:51

възможно е, ма 130 градуса е някво не пълно късо. Ако е изваден трябва да дава -40. Разчопкай му инсталацията и му раздели кабелите към компа. Пък не е лошо да се сменя тоя датчик.
Отговори

donchev снимка donchev 02 юли 2016 - 20:11

Предстои ми смяна на масло тези дни като се прибера и задължително ще сменя и датчика.Ще му пусна и нови кабели за всеки случай,вече станах спец в тази операция.
Отговори

sdonio снимка sdonio 15 май 2019 - 08:51

Здравейте колеги,

използвам темата за да не разводнявам форума. Мой колега има следния проблем - пред месец и половина си докара Zafira A Z18XE с климатроник. Уж проверявал всичко при покупката, НО климатроника не работи /не охлажда/. Също така не се включва и перката за охлаждане на двигателя. До момента е ходил на електричар и сервиз за климатици - казват, че няма никакъв проблем с тоците, системата е херметична и пълна с фреон. Тук обаче идва най-интересното, и според мен ключа за палатката - помоли ме да му проверя кодовете на грешките - изкарва P1540 и P0340, НО - по някаква причина ECU-то му е сменяно! При четене с OP-COM излиза, че ECU-то е от Astra G и изкарва различен VIN от този на колата... Доколкото знам климатроника на Zafira A се командва именно от ECU-то и подозирам, че сегашното просто е монтирано без да бъде адаптирано по никакъв начин. Вие на какво мнение сте? Какво може да се направи, за да се оправят проблемите?

Благодаря ви предварително!
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg