Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Вектра Б 1.8 16V

metalogy снимка metalogy 12 януари 2012 - 18:52

Здравейте много бих се радвал някой да ми помогне. Имам Vauxhall Vectra b 1.8 16V 1999-та година и от доста време имам проблем. Когато запаля не поддържа обороти - понякога пада към 500 и гасне. Трябва да форсирам доста или да карам без да удрям съединител, иначе гасне. Когато я покарам двигателят загрява и този проблем изчезва. Другият проблем е, че придърпва и се мъчи по нагорнищата, а е 115 коня. Когато подавам по-рязко газ се дави, докато не набере скорост, което става бавно (придърпва и се дави както казах). И третият проблем скоро засичах разхода - около 13л на 100. Колата е на бензин и няма газово. На диагностика съм я давал 3 пъти и нищо не ми казват. Излиза само някакъв проблем с датчик на педала на газта и не може да се изчисти. На един единствен сервиз в Сливен ми казаха, че това е от дроселовата клапа и ми я почистиха. Пооправи се за около няма и месец и после пак така. Дали наистина е от нея и дали е само от нея. Чудя се понеже дроселовата клапа е доста скъпа...ако я сменя дали ще ми падне разхода на бензин. Андренажите за добре, маслото е сменяно скоро с филтри и бензинов филтър. Ще ви бъда много благодарен да споделите какво мислите по въпроса и какво да правя и къде да ида - от Варна съм. Благодаря предварително!
Отговори

martin_kolev снимка martin_kolev 13 януари 2012 - 09:56

Колега, каква е тая Вектра, с кой мотор 1,8 е- x18xe или x18xe1?Ако е фейслифт значи си с втория.Някаква лампа свети ли на таблото?Така като го обясняваш ми мирише на скапана свещ и евентуално бобина/ЕКУ.Ако беше дебитомер/ламбда/ЕГР трябва да излезе на диагностика.
Относно дросела няма за какво да го сменяш, почисти си го хубаво самичък с ВД 40.Датчик за положение на дроселова клапа гледан ли е, защото фейслифтовите нямат моторче за празен ход.
Аз бих ти препоръчал сервиз да ти я огледат, ако прецениш, че искаш- на ЛС
Мнението беше редактирано от martin_kolev: 13 януари 2012 - 09:58
Отговори

metalogy снимка metalogy 13 януари 2012 - 14:50

С x18xe1 е! Датчици не са гледани. Друго от диагностиката не излиза. Таблото си е наред - нищо не свети. Свещите ми казаха, че са наред, но не съм ги сменял поне от 20 000, 30 000 км, а преди това не знам колко е карано с тях. Евентуално, да сменя свещите и да видя какво ще стане, но този разход на бензин възможно ли е да е от тях?
Отговори

martin_kolev снимка martin_kolev 13 януари 2012 - 16:06

Махай свещите веднага!!!Заради "нищо им няма свещи" смених това лято бобина ~ 230 лв+комплект нови свещи.И да се окаже, че не е от тях,на тези километри определено са за смяна.А при нашите мотори логиката е следната- скапана свещ/и-прецаква ти се бобината-скапана бобина-прецаква ти се ЕКУ-то.Цифрите няма да ги коментирам.
А, имай предвид, че прецакана бобина лампа не светва, диагностика не я лови...
Мнението беше редактирано от martin_kolev: 13 януари 2012 - 16:06
Отговори

metalogy снимка metalogy 13 януари 2012 - 21:20

Благодаря много! Като за начало ще сменя свещите и ще видя какво ще се случи, а клапата да се надяваме, че ще успея да я сваля и почистя сам. Ако имам пак въпроси и проблеми ще пиша :) Ще пиша да кажа какво е станало след смяната.
Отговори

Toto2 снимка Toto2 14 януари 2012 - 09:32

Здравей,колега.Не е лошо да замериш и температурния датчик за компютъра.Както обясняваш,че като загрее,спира да гасне,това ме довежда до мисълта,че имаш ниски показания в омове от този датчик.В аутодата има таблица и при 15 градуса на охладителната течност,трябва съпротивлението в датчика да е около 2800-3000 ома.Ако омовете са малко,компютърът взема имформация,че двигателят е загрял и бърка сместа бензин-въздух и оттам и нямаш обороти.Нямаш смукач.Не е трудно,само трябва да имаш мултицет,откачаш буксата и проверяваш в датчика.Успех.
Мнението беше редактирано от Toto2: 14 януари 2012 - 09:33
Отговори

metalogy снимка metalogy 17 януари 2012 - 14:27

Здравейте, случайно ходих на едно на пръв поглед зле изглеждащо сервизче, но се оказа, че момчето разбира доста...Та свещите смених и се оказа, че са си плачели за смяна. Аз му споделих какъв ми е проблема и както казахте да видя дали датчика за температурата е добре. Предложи ми безплатно да я погледне и направи диагностика. За пръв път някой след диагностика да ми каже какво и има и какво трябва да се прави. Та дроселовата клапа си е скапана то си излезе, но измери колко количество въздух пуска дебитомера. Оказа се, че работи на много силен волтаж и подава двойно повече въздух. Сега свалих дебитомера и ще го почистя със спрей за карбуратори, както и дроселовата клапа. Ако не се оправи ще търся дебитомер от морга. Предположи, че гори повече именно заради този дебитомер. Благодаря за помощта и ако някой има идея как да го почистя нека сподели :)
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 17 януари 2012 - 16:08

 metalogy, на 12 януари 2012 - 18:52, каза:

Излиза само някакъв проблем с датчик на педала на газта и не може да се изчисти.


И това е още един проблем - потенциометъра на дроселовата клапа. Има ли я тази грешка отново и каква е точно като найменование ?

Дебитомера лесно може да се изчисти в някой сервиз с/у 10-15 лева.
Отговори

metalogy снимка metalogy 17 януари 2012 - 18:17

Смених дебитомера, не е от него.... на диагностиката не знам точно какво излизаше за този педал на газта. Мисля, че беше проблем с датчик на педала на газта, а на последната диагностика излезе и дроселовата клапа. Търсих по моргите и намерих за 100 лева дроселова с всички моторчета. Чудя се дали да я взимам и дали всичко ще се оправи като я сменя?
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 17 януари 2012 - 18:56

Колега, предполагам, че става въпрос за потенциометъра на дроселовата клапа. Най-грубо казано това представлява един потенциометър, чиято ос се движи заедно с педала на газта. Чрез него ЕКУ-то разбира точно колко е натиснат педала на газта за да знае какво количество бензин да управлява да впръскват дюзите. Разбира се е хубаво да се проверят електрическите връзки към него дали не са разхлабени.
Мнението беше редактирано от javor_bg: 17 януари 2012 - 18:58
Отговори

metalogy снимка metalogy 17 януари 2012 - 19:00

Хмм, направо не знам какво да правя. Да не сменям клапата, а да търся такъв потенциометър само или направо да сменя цялата клапа. И този потенциометър къде се намира?
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 17 януари 2012 - 19:24

Ако наистина грешката е свързана с този потенциометър ЕТО малко снимков материал. Вижда ми се сложничко и май са няколко неща събрани в едно. Някой, който е сменял да даде едно мнение !
Отговори

metalogy снимка metalogy 17 януари 2012 - 19:36

Да това е клапата ми, но наистина изглежда доста сложно и евентуално утре, ако купя клапата със всичките неща по нея не знам къде да отида да я сменят. Това е най-добрата цена, която са ми предлагали до сега и май ще я купя и ще се надявам да се оправи. Похарчих сума пари и ако и от това не се оправи не знам
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 17 януари 2012 - 19:52

Колега, все пак ако можеш искай някаква гаранция за клапата 1-2 дни ако може да ти дадат примерно и наистина нека пак се прочетат грешките и да се види дали има такава свързана с TPS (throttle position sensor). Мисълта ми е чак толкова много не бързай преди четене на грешките за да не си дадеш парите напразно !
Отговори

metalogy снимка metalogy 17 януари 2012 - 22:50

Еми за пръв път намирам на такава цена да ми предлагат клапа и то с нещата по нея. Предполагам, че този датчик е на клапата и ще ми го дадат с нея, ако не ще кажа да ми дадат и него. Ще звънна в един сервиз в с.Кичево и ще питам и там какво мислят, понеже съм доволен от него. Дано да се оправи най-накрая. А гаранция от тази морга силно се съмнявам да ми дадат
Отговори

metalogy снимка metalogy 19 януари 2012 - 19:48

Благодаря ви много за помощта! Днес си сложих новата клапа и оборотите си са наред. Държи си 1000 оборота и като е студена, не се дави като преди и съм доволен. Явно е имало проблем и с дебитомера, понеже парното работи по-добре сега :) Още веднъж благодаря
Отговори

ivo1972 снимка ivo1972 13 януари 2020 - 15:56

Здравейте, колеги. Нов съм във форума и не намерих друга подходяща тема за моя въпрос. Имам следния проблем който е сходен с този в темата но моя ДВГ е Х18ХЕ без 1-ца и педала на газта е с жило. Та проблема е следния: Сутрин пали от 5 или 6 път. Пали все едно на 1 цилиндър и гасне, така няколко пъти и след това като запали държи 1200 об/мин. за 5 секунди и отново гасне. Това се повтаря още нови 4,5 пъти. Пеоблема е само когато е студена. Като загрее нямам НИКАКВИ проблеми. Според мен не и достига гориво на студено (бедна смес). Премерихме датчика за температура, всичко е ОК. Смених нови запалителни свещи. Премерихме налягането на бензина което стига до дюзите, в норми е. Свалих и почистих дюзите. Резултат никакъв. При четене на диагностика не дава никаква грешка. Ако някой се е сблъсквал с този проблем и ми помогне ще съм благодарен, че не ми се играе играта проба/грешка и само да давам пари за датчици или други неща и да чакам от какво ще се оправи.
Отговори

Коцето снимка Коцето 13 януари 2020 - 19:30

Диагностиката ти ли я правиш с Оп-ком или ходиш на "доктор"? ако си я правиш сам погледни след като загрее колко ти показва температура на двигателя. На сутринта преди да я запалиш пак погледни каква температура ти показва, датчика сигурно сте го мерили по съпротивление и на място с мултицет. Това не е съвсем меродавно защото може в опроводяването от датчика до ЕКУ-то да има проблем. Вижте също и как се вижда ТПС-а на диагностиката като при пуснат педал трябва да е на 0% а при плавно натискане да се изменя плавно нагоре. Пробвай с друга бобина и кабели от някой колега. Дроселна клапа чистена ли е скоро? Дюзите ако са чистени на ултразвук не ги смятай за чисти.
Мнението беше редактирано от Коцето: 13 януари 2020 - 19:32
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg