Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Стрелката на оборотомера подскача

desert_fox снимка desert_fox 11 април 2012 - 19:17

Здравейте! Отскоро(може би проблема съвпада със затапването на ЕГР с алуминиева планка) при работа на ДВГ(на газ и бензин) на празен ход, форсиране и по рядко в движение на скорост стрелката на оборотомера подскача(100-250 за около половин секунда) и се връща; На слух увеличение на оборотите в този диапазон(100-250) не мога да доловя); понякога прави 2 подскока по 200оборота за по малко от секунда. Опитах:
1) почистване със спрей на видимо замърсения стъпков мотор(без да го разнитовам), който все пак се движеше при подаване на контакт;
2) Замяна на стъпков мотор с нов
3) Оглед за нагар по дросела-беше чист мато момина сълза.

Накрая сглобих впръскващата система(моното) като използвах видимо здравите гарнитури над корпуса на дроселаи тази на смесителната плочка, затегнах корпусана моното до упор(да улегнат гарнитурите), свързах куплунзите на ТПС и степ мотора и при запалване и работа на празен ход и форсиране оборотомера пак ме "зарадва".
Почти съм изключил възможността да смуче въздух под дросела.
Подозирам връзката: датчик на коляновия вал->еку->оборотомер (предполагам това е пътя от датчика към оборотомера, но не открих къде се намира този датчик.
някакви идеи ?
Мерси предварително :)
п.с: самодиагностиката, която първия път изпуснах от око(разсеяха ме) казва грешка 25: Ниско напрежение към дюзата(предполагам от работата на газ)- ще покарам и ще я направя пак
.
post2: Не намерих този датчик за положение на колянов вал да го тествам. С него ще започна щом разбера къде е ;)
Мнението беше редактирано от desert_fox: 11 април 2012 - 19:50
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 11 април 2012 - 21:38

Колега, да не би да има някакви пулсации на напрежението от реле регулатора. Лошото е че може да се разбере само на осцилоскоп :(
Отговори

детеборе снимка детеборе 11 април 2012 - 22:06

Ако иска да е сигурен колегата за пулсациите може да откачи генератора и да покара малко и да види как е,няма да му стане нищо на акумулатора.
Отговори

desert_fox снимка desert_fox 11 април 2012 - 22:58

Не съм бутал алтернатора(не знам къде е тоя регулатор), но скоро проверявах напрежението на акумулатора на ПХ- 14-14.2V. Ще потърся информация за този регулатор преди да отстранявам така хубаво обтегнатият ремък на генератора
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 12 април 2012 - 08:00

 детеборе, на 11 април 2012 - 22:06, каза:

Ако иска да е сигурен колегата за пулсациите може да откачи генератора и да покара малко и да види как е,няма да му стане нищо на акумулатора.


Това не се бях сетил, но е много добра идея !
Отговори

desert_fox снимка desert_fox 12 април 2012 - 12:56

За малкото време без клиновидния ремък на алтернатора като чели подскачането стана по-агресивно. След откачане на минусувата клема от акумулатора, малко работа на ПХ и 2 маневри на полу загрял мотор( 50-60 градуса) самодиагностиката показа грешки 25 и 44- съорветно ниско напрежение на инжектора(дюзата) и бедна смес(според ламбда сондата)- напълно съм съгласен с тях заради работата на газ(без емулатор). Подскачането си остана. Направи ми впечатление че форсирайки рязко 3 пъти до 3000об./мин първия път при отпускане педала на газта падът на опборотите беше до 300-350(по оборотомер, на слух и усет),(без двг да угасне) и след 1-2 секунди пак се качиха до 800.


п.с. алтернатора си зарежда както си му е редът: 14-14.2V

Чудя се откъде да почна: Да върна ЕГР(почистен)-крайно неудобно-имам ход на гаечния ключ 10градуса, а болтовете са 5-7см дълги :/.
2) Да махна корпуса на дросела и да проверя гарнитурата, която го уплътнява фугата м/у него и всмукателните тръби(колектори)-възможно е да смуче въздух там.

Но най ме съмнява връзката датчик за обороти->ЕКУ->табло за която нищичко не знам.
Някой би ли споделил къде се намира датчика за оборотите на кол.вал. :Topic-is-closed-bg:
Мнението беше редактирано от desert_fox: 12 април 2012 - 13:03
Отговори

desert_fox снимка desert_fox 12 април 2012 - 18:36

Нека актуализирам: При ускорение стрелката подскача като нестинарка при пожар( с по голяма честота и подскоци-500-1000 оборота) без това да влияе на поведението на мотора(може би малко по бавно реагира в ниските, а може и да си внушавам).
Може би смуче въздух под дросела (think)
При първа възможност ще сменя гарнитурата над корпуса на дросела(тя се явява над смесителната плочка); между корпуса на др. клапа и всмукателните тръби предполагам също има уплътнение, и него ще инспектирам. Отвора на ЕГР е затапен с алуминиева планка 4-5мм- не ми се вярва да дърпа от там.
Свещите са сменени преди 400км., кабелите са на 30 000 видимо здрави.
Интересно ми е аз ли съм първия с такъв проблем (think)
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 12 април 2012 - 19:22

Такива подскоци би трябвало да се усещат не само по стрелката, а би трябвало и сам да ги усещаш. Според мене причината не е в ЕГР клапана или гарнитурата на дросела.
Отговори

desert_fox снимка desert_fox 12 април 2012 - 19:38

 javor_bg, на 12 април 2012 - 19:22, каза:

Такива подскоци би трябвало да се усещат не само по стрелката, а би трябвало и сам да ги усещаш. Според мене причината не е в ЕГР клапана или гарнитурата на дросела.

Разбирам, но засега само стрелката се ебава(без реално мотора да си променя оборотите с 1000 нагоре при ускорение за половин секунда ). Преди ми се е случвало същото скокване(само нз газ) при ускорение с прекалено завит тройник- недостатъчен дебит, при развиване с оборот се оправя. Тоя датчик за оборотите май хич не е евтин и остава само да го намеря и пробвам(на съпротивление- по Аутодата).
Отговори

kalkki снимка kalkki 13 април 2012 - 00:03

 desert_fox, на 12 април 2012 - 19:38, каза:

Разбирам, но засега само стрелката се ебава(без реално мотора да си променя оборотите с 1000 нагоре при ускорение за половин секунда ). Преди ми се е случвало същото скокване(само нз газ) при ускорение с прекалено завит тройник- недостатъчен дебит, при развиване с оборот се оправя. Тоя датчик за оборотите май хич не е евтин и остава само да го намеря и пробвам(на съпротивление- по Аутодата).

Колега виж че сам си отговори на проблема! Бедна смес от там ти подскача стрелката. И на мойта вектра С16НЗ също така подскачаше но на газ когато бе бедна сместа, виж си и защо на бензин ти е също бедна. Може също и от кабели неизправен комутатор на запалването, на осцилоскоп биха се видели тези работи.
Отговори

desert_fox снимка desert_fox 14 април 2012 - 13:45

 kalkki, на 13 април 2012 - 00:03, каза:

Колега виж че сам си отговори на проблема! Бедна смес от там ти подскача стрелката. И на мойта вектра С16НЗ също така подскачаше но на газ когато бе бедна сместа, виж си и защо на бензин ти е също бедна. Може също и от кабели неизправен комутатор на запалването, на осцилоскоп биха се видели тези работи.

В запалителната система бих се съмнявал ако ДВГ не работеше добре:пали без зор, а на празен ход(равномерен) и ускорение(до 60км/ч съм я тествал само в града) колата се представя прилично- без прекъсване, притрисане и т.н. . Резултатите от тестовете(на съпротивление) на запалителна бобина и потенциометър (ТПС) са в рамките, посочени от АУтодата. Само за комутатора(съпротивлемюнията с ва норма) нямах тестова лампа на 12В. Съпротивлението на всички бушони е 1,3 Ома, има само един със съпротивление 0,3 Ома(забравих да го сменя, смятам че щом не е в другата крайност-огормно няма проблеми).
Някой би ли споделил къде се намира датчика за положение на Коляновия вал да го премеря и него.
Весели празници :)
Отговори

desert_fox снимка desert_fox 19 април 2012 - 16:38

Нека актуализирам: Смених кабелите , поради леко прекъсване на студен мотор(градско каране), прекъсването и подскачането се оправи. Само не ми е ясна ролята на едно намотано кабелче(на високоволтовия кабел идващ от бубината към делкото); въпросното кабелче е омотано около 20 пъти и отива във сноп към клапана след изпарителя(предпоалгам за захранване). Дали генерира 5-12 ВОлта от магнитното поле на високоволтовия само мога да гадая, но без него работата на газ е зле :) , така де , това само от любопитство го споденям, иначе след смяната на кабелите работата на мотора и оборотомера е добра с изклщчение на оборотите на ПХ- бензин/газ-1500/1000(на слух и оборотомер) независимо от темп. на мотора. И това със 2те стъпкови моторчета. Диагностиката го потвърждава- грешка 35: Engine control module, idle speed control- idel speed incorrect.
Не ми се вярва и 2те моторчета да са нередовно.
Някакви идеи ?
Отговори

miti1 снимка miti1 20 април 2012 - 05:19

 desert_fox, на 19 април 2012 - 16:38, каза:

Нека актуализирам: Смених кабелите , поради леко прекъсване на студен мотор(градско каране), прекъсването и подскачането се оправи. Само не ми е ясна ролята на едно намотано кабелче(на високоволтовия кабел идващ от бубината към делкото); въпросното кабелче е омотано около 20 пъти и отива във сноп към клапана след изпарителя(предпоалгам за захранване). Дали генерира 5-12 ВОлта от магнитното поле на високоволтовия само мога да гадая, но без него работата на газ е зле :) , така де , това само от любопитство го споденям, иначе след смяната на кабелите работата на мотора и оборотомера е добра с изклщчение на оборотите на ПХ- бензин/газ-1500/1000(на слух и оборотомер) независимо от темп. на мотора. И това със 2те стъпкови моторчета. Диагностиката го потвърждава- грешка 35: Engine control module, idle speed control- idel speed incorrect.
Не ми се вярва и 2те моторчета да са нередовно.
Някакви идеи ?

Това кабелче колега е да ти отваря и затваря клапана на газта.Когато протича ток по кабела за делкото,по индукция през това кабелче се отваря и клапана за газта,няма ли ток - клапана се затваря.
Отговори

desert_fox снимка desert_fox 21 април 2012 - 10:50

 miti1, на 20 април 2012 - 05:19, каза:

Това кабелче колега е да ти отваря и затваря клапана на газта.Когато протича ток по кабела за делкото,по индукция през това кабелче се отваря и клапана за газта,няма ли ток - клапана се затваря.

Мерси за разчснението :)
Малко прясна информация: Пробвах с нов потенциометър(ТПС)-никаква разлика 1500/1000(бензин/газ) оборота на ПХ при загрял мотор- хич не е близко до истината. Като поизстине ще пробвам датчика за темп. на охл. течност в блока(ЕКУ-то не ми даде грешка за него).
А гарнитурите под и над дросела и смесителната плочка са си добре, корпусите има са плътно стегнати към всм.колектор и не вярвам високите обороти да са от смучене на въздух, по скоро датчик/ЕКУ.
За протокола пробвах с изправни бубина и комутатор- никакъв ефект.
Някакви идеи ?
Отговори

pacho85 снимка pacho85 13 март 2013 - 13:56

 desert_fox, на 21 април 2012 - 10:50, каза:

Мерси за разчснението :)
Малко прясна информация: Пробвах с нов потенциометър(ТПС)-никаква разлика 1500/1000(бензин/газ) оборота на ПХ при загрял мотор- хич не е близко до истината. Като поизстине ще пробвам датчика за темп. на охл. течност в блока(ЕКУ-то не ми даде грешка за него).
А гарнитурите под и над дросела и смесителната плочка са си добре, корпусите има са плътно стегнати към всм.колектор и не вярвам високите обороти да са от смучене на въздух, по скоро датчик/ЕКУ.
За протокола пробвах с изправни бубина и комутатор- никакъв ефект.
Някакви идеи ?


Здравейте колеги, и аз имам подобен проблем с оборотомера, но моята стрелка играе само когато колата е загряла, + това светва една лампа на таблото която показва проблем в мотора и колата угасва. След това като дам контакт стрелката играе и не иска да запали. Къде може да е проблема ?
Преди време имах проблем с тихите обороти, но го оправих(оказа се маркуч на дроселовата клапа - беше напукан), свалях и изчистих стъпковото моторче
Отговори

npace снимка npace 13 март 2013 - 17:30

На делкото има букса с 3 пина (датчик на хол).Извади я, почисти я, виж дали пиновете са на мястото си.
Отговори

sando_ снимка sando_ 15 март 2013 - 12:44

До колкото разбрах това е само по оборотомер а не и на двг оборотите, което за мене лично е 100% тръгнал комутатор.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg