Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Astra G

Осветление табло

nurim снимка nurim 25 март 2013 - 18:16

искам да попитам не ми светят две крушки на осветлението на таблото (на тем и оборотомер )подменям ги пробвах с други обикновени и диодни днес цял ден никакъв ефект. някакви идей за проблема и този ред на мисли таблата от астра г (дисел ) взаимо заменяеми ли са?благодаря ви предварително
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 03 юни 2013 - 22:12

Колеги, да попитам знаещите - ако сваля таблото/километража и случайно дам на контакт, и/или запаля колата.. ще запише ли грешка ? Трябва ми да знам със сигурност, изобщо да откачам ли акумулатора докато се занимавам с таблото, или мога да процедирам смело и така ?
Отговори

лъки снимка лъки 03 юни 2013 - 22:18

Не съм на 100% сигурен ,но мисля че изобщо няма да запали!Не съм се сетил да пробвам,но така мисля,а и не съм откачвал акумолатора докато съм си правил еkcперименти с таблото.
Мнението беше редактирано от лъки: 03 юни 2013 - 22:24
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 03 юни 2013 - 22:40

Предполагам досетили сте се, че става въпрос за подмяна на лампичките (с диоди), но ме притеснява малко това, да ли ще улуча от 1-вия път + и - на платката, също така не съм сигурен, да ли ще се справя със стрелките.. та за това питам да ли да махам акумулатора, и да ли ще изскочи някоя грешка, ако дам на контакт за проба.. :unsure:
Отговори

BiserRs снимка BiserRs 04 юни 2013 - 07:59

Няма да имаш ядове, аз съм карал без таблото :) В първият момент след като запалипш няма да сработи ел. хидравликата, но после се появава поне при мен беше така. Грешки не се записват ;)

Успех с пробите.
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 04 юни 2013 - 08:32

 BiserRs, на 04 юни 2013 - 07:59, каза:

Няма да имаш ядове, аз съм карал без таблото :) В първият момент след като запалипш няма да сработи ел. хидравликата, но после се появава поне при мен беше така. Грешки не се записват ;)

Успех с пробите.


-Благодаря много! :thu:

Това ми трябваше да знам, щото ми се струва, някъде бях срещал мнения от сорта на.. като разкачиш буксата на таблото и дадеш контакт - светва грешка за AirBag.

p.s. Забравих да попитам - някой да е срещал някъде схема/снимка в нета, на разглобено табло, да е показно къде на платката са + и - !? :confused:
Мнението беше редактирано от DALGONSKi: 04 юни 2013 - 08:33
Отговори

Vectra Rulzz снимка Vectra Rulzz 04 юни 2013 - 10:54

Това за Airbag-a и аз съм го чувал, но сега се сещам, че като пробвах MID-а го бях извадил от таблото и го пробвах само него. давал съм поне 10 пъти на контакт без таблото и не е имало проблем после.
Няма смисъл да сваляш акумулатор. Пробвай смело и това е - не би трябвало да има проблеми.

П.П успех и да се похвалиш после в темата за осветлението.
Мнението беше редактирано от Vectra Rulzz: 04 юни 2013 - 11:11
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 04 юни 2013 - 12:37

 Vectra Rulzz, на 04 юни 2013 - 10:54, каза:



MID-a и аз съм вадил и карал без него цифра пъти вече, но за километража - още не съм му посягал. :biggrin:

А за осветлението - всъщност всичко започна много, много.. НЕЛЕПО :mhihi: - имах проблеми с крушките на парното, сложих няколко диода вътре.. после си викам, що да не сменя и крушките в ключа на фаровете (и без тва го разглабям вече 10-пъти).. та така. Мисля да се пробвам с километража, след това ще довърша с останалите 'дреболии'. Като една друга подобна тема, спомням си заглавие от сорта на "Проект на случаен тунинг".. :mhihi:
Отговори

Vectra Rulzz снимка Vectra Rulzz 04 юни 2013 - 13:40

При Вектра Б е малко по-различно- дисплея е заедно с таблото и аз съм го махал, за да го пробвам само него (та да не слагам и махам 10 пъти цялото табло).Но сега като се замислих, всъщност май пробвах от бутоните без да давам контакт.Не помня вече, но за всеки случай не давай на контакт без табло.
Мнението беше редактирано от Vectra Rulzz: 04 юни 2013 - 13:57
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 04 юни 2013 - 17:31

Благодаря за напътствията. Да разбирам обаче, че не би следвало да е проблем, че няма да откачам клемите, докато свалям километража !?
Отговори

Vectra Rulzz снимка Vectra Rulzz 04 юни 2013 - 17:59

Не откачай нищо,давай смело.
Ако правиш бутоните по волана, тогава може да откачиш плюса.
Мнението беше редактирано от Vectra Rulzz: 04 юни 2013 - 18:03
Отговори

Dimas снимка Dimas 04 юни 2013 - 20:21

Аз съм вадил километражите и проблем при даването на контакт не съм имал (втория път, щот първия не бях сложил таблото, където трябва).

И на мен ми стана интересно, но не бих се захванал, без някой "светнат", така че ще следя темата с интерес.

Някой има ли идея, колко струва подобно удоволствие (в бяло примерно)? Материали и труд имам в предвид.
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 05 юни 2013 - 07:56

 Dimas, на 04 юни 2013 - 20:21, каза:

Аз съм вадил километражите и проблем при даването на контакт не съм имал (втория път, щот първия не бях сложил таблото, където трябва).

И на мен ми стана интересно, но не бих се захванал, без някой "светнат", така че ще следя темата с интерес.

Някой има ли идея, колко струва подобно удоволствие (в бяло примерно)? Материали и труд имам в предвид.


-Много зависи какво и как правиш. Аз лични вече няколко пъти за различни цели (плафони и блока на парното до сега), останах много доволен от един вид диодна лента. Тя е с вградени съпротивления, и принципно е "разграфена" през 3-диода (т.е. - може да се реже най-малко на 3бр. диоди, разположени на общо 5 см. дължина). Има доста по.. по-"гъстонаселени" диодни ленти, но лично аз предпочитам конкретно тази, която описах.

Публикувано изображение

http://elimex.bg/pro...28-60-3led.html

Аз лично съм я намирал и на малко по-ниска цена, но вчера взех именно от ЕЛИМЕКС и точно на тази цена (излиза около 7лв/метъра), като 1-метър мисля ще бъде напълно достатъчен за километража, блока на парното + ключа за фаровете.

Всеки сам преценява обаче колко 'едноцветно' да му бъде таблото, ключа на фаровете и т.н. Според-зависи, може да се добавят тук-там по някой друг цветен диод (от тези единичните) + съпротивление разбира се, те са стотинки.

Отивам да разглабям километража, като имам някакъв напредък ще пиша. За сега съм направил блока на парното и ключа на фаровете. Както казах, днес предстои километража, след това ще се заема с информационния дисплей.. и накрая ще довърша "подробностите" (бутони ел. стъкла и т.н.).

п.п. Тъй като всичко научавам буквално В ДВИЖЕНИЕ - бих искал да попитам, на единичен светодиод (не е SMD), какво съпротивление да сложа ?

Ето такъв ТОЧНО същия е -->

Публикувано изображение

LED 5MM CLEAR WARM WHITE 1000/100 <-- това е информацията за него..
Отговори

titan22 снимка titan22 05 юни 2013 - 08:05

Слагай по 1к и не се притеснявай.
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 05 юни 2013 - 10:52

 titan22, на 05 юни 2013 - 08:05, каза:

Слагай по 1к и не се притеснявай.


-Ей сега опитах, ма много слабо ми се струва, пробвах с 680 (имам такива под ръка, пък всичко е разглобено) - свети по-добре. Да ли ще греят много с 680 !? :confused:
Отговори

Vectra Rulzz снимка Vectra Rulzz 05 юни 2013 - 11:44

Такива диоди светят най-силно с 470ома,но на мен ми идват силни.
При мен такива са само на MID и не помня вече какъв резистор съм им слагал, но е или 1Ком или 820ома.
Мнението беше редактирано от Vectra Rulzz: 05 юни 2013 - 11:46
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 05 юни 2013 - 14:25

Приключих. Ще опитам да намеря техника тия дни да снима резултата. Изненадах се от себе си, стана много добре.

Появи се обаче един малък проблем (ако е такъв) - преди да сглобя нагласих стрелките и застанаха точно където/както трябва, след като обаче го монтирах и запалих няколко пъти (на място), имам чувството (всъщност не мисля, че е САМО чувство..), но ВСИЧКИ стрелки се върнаха една идея по-'назад' (в ляво, един вид "зад" изходното си положение). Подлежи ли това на някакво САМОрегулиране, или евентуално може ли с ОП-КОМ, че не ми се разглобява наново.. :confused:
Отговори

Junier снимка Junier 05 юни 2013 - 15:09


дано съм ти бил полезен колега
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 05 юни 2013 - 15:37

 Junier, на 05 юни 2013 - 15:09, каза:

http://www..
дано съм ти бил полезен колега


-Такива гледах вчера и ония ден, преди да се реша да разглобя моето. :biggrin: То вече е готово само по себе си, както казах - резултата е много задоволяващ, особено 7-те лева бюджет, който бе необходим за целта. :loser:

Но си остава НЕ РЕШЕН проблема с "изместените" стрелки. И повече ме вълнува, да ли подлежат на калибриране с диагностика, или трябва отново сваляне и наместване ?

п.п. За любознателните:

-таблото/километража може да се сваля при закачен акумулатор, може да се дава на контакт БЕЗ ПРОБЛЕМИ и без да се записват грешки;

-не ми беше до снимане (целия бях в жици, поялници и диоди), пък и нямам подходяща техника под ръка, но поне запомних къде са + и - по платката (ползвам чужда снимка)

Публикувано изображение

като ЧЕРВЕНАТА е 'плюс'
а СИНЯТА е 'минус'

Като цяло, знаейки вече това (без да има нужда от експерименти), не е кой знае каква философия монтажа на диодни ленти. Има една пластмасова плака, която служи за разсейване на светлината от оригиналните крушки - по съвет на колега (Ванка - благодаря още веднъж!) се изважда, и без нея свети достатъчно равномерно и силно.

По-голямата игра е, ако примерно някой иска да си направи стрелките да светят в друг цвят (аз също се заиграх). Тогава, отново по съвет на по-опитните колеги - освен, че трябва да добавите отделен диод/или няколко/, ами и трябва по някакъв начин да го 'оградите/изолирате', за да не се смесва светлината му с другата. Аз лично ползвах студено бяло за подсветка на целия километраж (диодната лента), а за стрелките използвах, съответно за всяка стрелка по 1 бр. червен диод + съпротивление 680 Ом-а, и ги "оградих" с една черна пластмасова тръба, която нарязах г/д с размер, колкото да влезе без особен проблем под плаката.

Та така, съжалявам, че нямах с какво да снимам, но обещавам ако се налага да разглобя километража заради стрелките - да снимам с каквото намеря. Ако някой има затруднения или въпроси - с радост ще помагам с каквото мога! :drinks:
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 06 юни 2013 - 14:11

 DALGONSKi, на 05 юни 2013 - 15:37, каза:

Но си остава НЕ РЕШЕН проблема с "изместените" стрелки. И повече ме вълнува, да ли подлежат на калибриране с диагностика, или трябва отново сваляне и наместване ?


Не знам дали подлежат на калибриране с ОП-КОМ-а. Ама лесно можеш да си ги оправиш, като свалиш само пластмасовата, прозрачна част, пред стрелките. Тези на оборотомерът и километража ги поставяш малко, преди началото. Като дадеш на контакт те си застават точно, където трябва. Пробвай и ще видиш, че е супер лесно. Тези за температурата и бензина си имат маркери, които показват къде трябва да се сложат.

Между другото мисля, че крушката на дневния километраж е с обратен поляритет на останалите. За нея няма значение как ще се постави, но за диод да. :icon_wink2:
Отговори

Бърз отговор

Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg