Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Неприятен проблем с ел. стъкла

Samo снимка Samo 17 март 2013 - 20:41

Ами, вчера си откачих акумулатора да се зарежда и тази сутрин го закачих. Тръгнах да обучавам стъклата за комфорт функцията.
Оказа се че от шофьорската врата мога само да смъквам задно дясно стъкло, но не и да го вдигам. От задна дясна врата - няма проблем. Останалите стъкла са в ред.
Смъкнах модула с копчетата и го разглобих предполагайки че проблема е в микретата. Уви всичко е наред там. Предполагам остава да се е прекъснал кабел във вратата или модула за централното да е дефектирал.
Някакви други предложения?
Още един въпрос: Кабелите от вратата директно към модула за централното ли отиват? Да знам от къде да хвана да меря за прекъснат кабел евентуално.
Отговори

maketo снимка maketo 18 март 2013 - 21:42

Колега ,свали гофрираните маншони на кабелите между купето и проблените врати и провери за прекъснати кабели или за такива с напукана изолация-обикновено там е проблема с ел.стъкла и централно заключване.Успех.
Отговори

hudson снимка hudson 18 март 2013 - 23:33

99.9% проблема е във кабелите между вратата и купето.
Изключаш буксата от вратата, избутваш маншона назад и проблема ще е пред теб. Съветвам те да ги подмениш всичките, за да не ти се налага да сменяш следващия прекъснат скоро.
Като ги наставиш и още не работят ел. стъклата - провери за изгорял бушон. Понякога освен че се прекъсват, кабелите успяват и да дадат накъсо.
Отговори

pitbula74 снимка pitbula74 18 март 2013 - 23:49

Болно място на Зафирата
Отговори

ivozet снимка ivozet 19 март 2013 - 11:48

 Samo, на 17 март 2013 - 20:41, каза:

Ами, вчера си откачих акумулатора да се зарежда и тази сутрин го закачих. Тръгнах да обучавам стъклата за комфорт функцията.
Оказа се че от шофьорската врата мога само да смъквам задно дясно стъкло, но не и да го вдигам. От задна дясна врата - няма проблем. Останалите стъкла са в ред.
Смъкнах модула с копчетата и го разглобих предполагайки че проблема е в микретата. Уви всичко е наред там. Предполагам остава да се е прекъснал кабел във вратата или модула за централното да е дефектирал.
Някакви други предложения?
Още един въпрос: Кабелите от вратата директно към модула за централното ли отиват? Да знам от къде да хвана да меря за прекъснат кабел евентуално.


Защо трябва да обучаваш стъклата за комфорт функцията? Колкото и пъти да съм свалят акумулатор, не се е налагало да обучавам стъклата.
Мнението беше редактирано от ivozet: 19 март 2013 - 11:49
Отговори

rercho снимка rercho 20 март 2013 - 11:24

 ivozet, на 19 март 2013 - 11:48, каза:

Защо трябва да обучаваш стъклата за комфорт функцията? Колкото и пъти да съм свалят акумулатор, не се е налагало да обучавам стъклата.

Губи се функцията за дигане на стъклото само с едно натискане без задържане на копчето.
Отговори

Dimas снимка Dimas 27 март 2013 - 16:14

Не знам дали има разлика в окабеляването на мойта Астра и вашите Зафири, но ми е направило впечатление, че винаги когато откачам клемите комфорт функцията изчезва, но след около час всичко се оправя само. Само да вметна, че моята кола е с ел. стъкла само отпред.
Отговори

AstraBertone1.8V16 снимка AstraBertone1.8V16 18 април 2013 - 18:24

Здравейте колеги! Пиша тук за да не почвам нова тема, но ако се наложи ще почна :/ . От прочетеното виждам, че проблемите са сходни(искам и да задам няколко въпроса). Карам Астра Г (Бертоне)с ел.стъка. Значи днеска исках да си оправя запалката(беше изгорял бушона), отворих капака на бушоните(обаче защото не знаех кой точно е за запалката(а инструкциите са ми на италиански)) почнах да махам бушоните един по един докато го намерих. След като си свърших работата относно запалката, тръгнах да заключвам колата( а когато включа алармата, ако има свален прозорец автоматично се вдига), но нито единият, нито другият прозорец се вдигнаха?! Бързах и реших, че ще оставя проблема за по късно (а и ми се беше случвало и преди, оправи се от самосебе си или поне създаде илюзията че се е оправило). По едно време ми стана топло в колата и цъкам покчетата да ми се свалят прозорците( попринцип автоматично) но вече и функцията за автоматично сваляне не работи(както май вие го нарекохте "комфорт функция"). Викам си като се освободя ще прегледам таблото за бушони пак. Изведнъж докато си карах се случи чудо! Стъклото на дясната врата почна да си работи перфектно! Вдига се и се сваля автоматично без проблеми, но лявото още си правеше базици. Прибирам се в нас тръгвам да слизам от колата( тъй като е купе, прозореца има един луфт във който влиза при затворена врата, в момента в който дръпнеш дръжката за отваряне той слиза с няколко милиметра за да може да се отвори вратата, но стъколото на лявата врата не слезна надолу и имах чувството че щях да скърша стъклото на две! Поръчках го малко надолу-нагоре отварях затварях... не ще! :X. Сега да си дойдем и на въпросите! Първо нали естествено, ако имате идея защо прозорците си правят такива базици с мен ще съм искрено благодарен да ми споделите! Дали е от моторчето на прозорците или както вие споменахте горе- проблем с кабелите или просто при откачане на бушона съм рестартирал тази "комфорт функция", която даже не знаех, че я има :X. Което ме води до вторият въпрос. АКО е от тази комфорт функция как мога да си я настроя и аз? Според един приятел проблемът бил във алармата на колата, но аз лично се съмнявам. защото какво общо има алармата с автоматичното сваляне на прозорците и смъкването с няколко см при отваряне на вратите?
Сега ще седна и с речник до мене ще почна да търся бушон за стъклата и да се надяваме че е от това, защото ако се наложи да бъркам по кабели и глупости, докато намеря време да го оправя сигурно ще ми откраднат колата(имам навика да оставям прозорците отворени и да ги оставям да се затварят с алармата. Още днес успях да забравя прозореца отворен :X)

Благодаря ви за отделеното време :) Силно се надявам да имате съвети и решения.
Отговори

Cecko2.0 снимка Cecko2.0 20 април 2013 - 01:04

Комфорт функцията се настройва като свалиш и вдигнеш прозореца докрай и още 1-2 сек. задържаш бутона. Трябва да се чуе някакво щракване.
За друго не мога да помогна :)
Отговори

hudson снимка hudson 20 април 2013 - 10:05

Не е необходимо да се сваля до долу - напълно достатъчно е да го свалиш 2 сантиметра надолу и да го качиш обратно като не пускаш бутона 2-3 секунди след като се е качил в крайно положение.
Отговори

s_toshkov снимка s_toshkov 17 април 2016 - 09:35

Здравейте ,подобен проблем на същата Зафира,само че е 125 кс,1,8 ,2001 г

Паля,тръгвам смъквам стъклата и след известно време понякога отказват всичките копчета и си остават смъкнати стъклата.Гася ,отключване,заключвам ,паля Гася и се оправят от самосебеси до следващия път.Проблем с прекъснат кабел в гумения маншон илу в клемореда на ключа е това ?

Друг често срещан проблем е че се случва постоянно дистанционото на ключа да губи памет , и да не работи отключвабео и заключването. Батерията си има ток , обаче трябва да дам на контакт и като задържа бутона за заключване се програмира отово и работи до следващия път когаро решава и пак не сработва
Отговори

CH_M снимка CH_M 17 април 2016 - 14:43

 s_toshkov, на 17 април 2016 - 09:35, каза:

постоянно дистанционото на ключа да губи памет

Ами ще губи памет защото е разпоен държача на батерията и прекъсва в спойките.
Презапояват се спойките, събираш ключа, обучаваш наново и забравяш за проблема.
Отговори

Boby_H снимка Boby_H 14 декември 2016 - 12:32

Здравейте колеги,
пиша тук за да не отварям нова тема, а и явно с някои колеги имам сходни проблеми. Иде реч за Опел Вектра Ц с предни ел стъкла.
Значи понякога, съвсем произволно при спускане донякъде /примерно на половина/ на стъклата и при следващо натискане на бутона в същата посока /надолу/ стъклата тръгват нагоре. Друг път при сваляне на стъклата до долу, не могат да се вдигнат - та трябва да си играя доста време с первключване на копчето нагоре-надолу да се вдигнат. Много пъти съм "обучавал" стъклата с описани начини на ресетване, а именно: ключа на позиция "запалване", качване на прозорците до горе и задържане на копчето 3-4 сек. В началото стъклата "слушат", но след 5-6 отваряния и затваряния пак започват да правят каквото си искат. Проблемът се явява и при двете стъкла.
Та в тази връзка моля за съвет, а ако смятате, че проблемът е сериозен и за читав майстор.
Благодаря предварително.

P.S= Иде реч за София.
Отговори

borro снимка borro 14 декември 2016 - 12:56

Този ефект е наличен и при Вектра А. За твоя случай нямам точна информация, но в моя размених модулите на вратите и разбрах, че единия има проблем в платката.
виждам че втора ръка моторче е около 20, а цял механизъм около 70. Аз бих рискувал с 20, ако няма откъде да намеря за проба.
Отговори

kiki снимка kiki 14 декември 2016 - 19:51

При мен имаше проблем в бутоннитте за вдигане и сваляне и другото, ако стъклото не върви нормално и се затруднява движението проблема е идентичен.
Отговори

Boby_H снимка Boby_H 16 декември 2016 - 20:53

Благодаря за отговорите.
Отговори

Христо Г. снимка Христо Г. 29 март 2020 - 06:04

Как се сваля гофрирания кабели на предна лява врата.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg