Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

От 10W40 на 5W40 - за или против?

MCM снимка MCM 21 септември 2015 - 18:56

По същество- обзаведох се с Астра G 2002 седан, мотор Y17DT - 75 HP.От познат - близък роднина, който се занимава с внос на МПС от 15 години.Първи впечатления - отличен интериор, няма белези по педали, копчета , кожени калъфки на скорости и ръчна - отлично състояние.И започвам след регистрация -ремъци, ролки и т.н.Ремъците - нови, щампите седят, при положение, че се търкалят по "гръб" през две ролки /паразитна и обтяжна/ - дата на производство 2013/септември/.Ок, но бях купил вече нови.Айде смяна - за по-сигурно.Слагам масло за промивка 10W40 на GM - наливно + нов филтър mahle.Пробег - 200 км. за промивката и айде ново масло Castrol 5W40 DPF 5 л. с филтър SCT /за 59,90 лв. от maslo1.com/.Констатации - при 10W40 лампата на маслото гаснеше още при стартиране, а при 5W40 - чакам 5-6 секунди при студен двигател.При топъл двигател на 850 оборота няма проблем, не свети, оставя ли я 1- 2 часа - пак 5-6 сек. при първоначално пускане - свети.От прочетеното по форуми - вероятни причини -
1.Масло
2.Филтър /не знам дали има клапан в двигателя за задържане на маслото в кожуха, тъй като филтъра е хартиен елемент/
3.Датчик
4.Помпа /цедки, зъбчатки, гарнитури и клапан/
5.Лагери /биели и колянов вал/
6.Картер - деформации /в случая е 100% изключено/
Питането ми е - може ли с тези симптоми да се ползва колата без риск за двигателя, или да слагам 10W40 и нов качествен филтър. Не знам обаче как ще се отрази това на турбото, тъй като до момента съм имал опит само с "бензинки".
Отговори

vdwind снимка vdwind 21 септември 2015 - 19:41

На колко хиляди километра е колата, това че няма белези по педали и че кожите на скоростния лост и ръчната са добре не е никакъв проблем. Имаше един пич дето правеше кожи по 10 лева бройката и колата добива оригинален вид. Но се надявам пък да е била пазена твоята. Аз моята я взех на 120000 км и я карам винаги с 10W40 на кастрол за дизелов двигател. Маслото е достатъчно добро и го сменям на 12-15 хил.км Колата не ми губи и грам масло, колкото сипя толкова и източвам после, не доливам нищо. Ако не ти губи масло карай с 5W40. Като гледах техническите характеристики на този двигател, го дават за нормално разход от половин литър на 1000 км, което е някакво безумие за мен, но производителя казва че това е нормално. Така че според производителя няма да имаш никакви проблеми. Моята лампа за маслото изгасва след 4-5 сек. при минусови температури, сега на топлото минават пак 2-3 сек. Мисля че няма какво да обръщаш внимание, не знам какво показва тая лампа, може би налягане на маслото, някой по-запознат може да каже точно. Щом си с нов филтър и масло, карай така проверявай само нивото сутрин преди да я запалиш и да е на равно сложена колата. Ако не губи значи си късметлия.
Отговори

vladkin1980 снимка vladkin1980 21 септември 2015 - 19:48

Да знаеш мойта кола вече 8 смени имам с 10w40 и 6-та година вярна служба. Не робувам на скъпи и прихвалени марки.Последните 2 смени и бяха от Метро, Castrol 10w40.Според мен е по важно навреме да се обслужва един автомобил.
Отговори

danymish снимка danymish 21 септември 2015 - 20:08

Здравей, моята кола я имам от 5 години,първите три смени на маслото карах с GM 10/40 и нямах никакви проблеми лампата ми изгасваше след около 4-5сек. и никога не съм доливал.Последната смяна тази година през месец Януари реших да налея GM 5/30.Сега след близо 9 хил. км. след проверка не мога да кажа,че имам някакъв разход на масло.Лампата пак изгасва след 4-5 сек.
Отговори

MCM снимка MCM 22 септември 2015 - 00:51

Километража показва 119000, но на това едва ли може да се вярва на 100%, като се има в предвид, че колата е от Италия, независимо че я взимам от познат. Иначе е с 3 ключа, книжки с инструкции за ползване и поддръжка, талончета със сервизни кодове за касетофона номерата на ключовете и т.н. - липсва обаче документ с информация за сервизното обслужване, което за мен е по-важно.Днес ще направя проба с нов филтър, което не вярвам да промени ситуацията, и ще пиша за резултат.В предвид наближаващата зима не ми се иска да съм с 10W40, но ако се налага, ще го ползвам.Обмислям за Aral Blue Tronic 10W40 /бутилирано, 10 лв. литъра с отстъпката/.Приемам и други съвети за подходящи за турбото масла 10W40.
Мнението беше редактирано от MCM: 22 септември 2015 - 00:52
Отговори

k opel e снимка k opel e 22 септември 2015 - 07:02

Според температурите в нашата страна 10W40 полусинтетика е удачен вариант за дизел. Всичките ми коли съм ги карал с този визкозитет и не съм имал проблеми, особено зимата. Колега тази цена на маслото за полусинтетика ли става дума? Ако е така е много добра цена.
Отговори

powercar снимка powercar 22 септември 2015 - 18:00

Какво стана колега, пробва ли с друг маслен филтър?
Отговори

MCM снимка MCM 22 септември 2015 - 18:24

Още не съм пробвал, изникнаха други задачи за деня.В момента, в който направя теста, ще пиша за резултата.Мeжду другото, попаднах на доста английски форуми, в които пишат, че има директива, относно двигателите Y17DTL, които се вграждат в Vauxhall и е нормално в новите автомобили закъснението от 5 секунди на контролната лампа.Ето линк - с превод на български от Гугъл се разбира за какво става въпрос - http://www.vauxhallo...g-light.128143/
Мнението беше редактирано от MCM: 15 декември 2020 - 06:18
Отговори

kolin 4 снимка kolin 4 22 септември 2015 - 19:10

А филтрите които ползвате имат ли клапан,който не позволява маслото да се отича в картера при загасен двигател?Без този клапън филтрите са по–ефтини!? 5сек. е горе-долу времето за напълване на масления филтър.Толкова свети лампата при смяна на масло и филтър при първо палене. При пълна система(маслена)лампата гасне веднага.
Отговори

asensio снимка asensio 22 септември 2015 - 19:20

Клапана на тия коли си е в тялото до колкото знам аз. Тоест, винаги имаш масло там. Моя опит - Репсол 5W40 лампата чат пак свети, особено след по дълъг престой. С кастрол 5W40 нямам такива ядове. Другото което съм карал преди години беше Мобил, и пак не съм имал ядове.
Отговори

MCM снимка MCM 23 септември 2015 - 18:30

Да докладвам.......смених масления филтър - Mahle.Старият беше SCT - на 200 км. и се беше пресовал /явно габаритите не отговаряха на корпуса на тялото, а излезе под код за този мотор/.Но и с новия е същото - лампата за маслото изгасва след 5 секунди на студен старт.Звъня на СофияАуто ГД Благоевград /имам познати, защото служебните ми автомобили - 8 на брой са при тях по договор за поддръжка /зафири, шевролети епика и т.н./ - та те ми казват - това е нормално за този мотор - филтъра има дренаж директно към картера и няма клапани за задържане на маслото.Аз съответно се завирам зад мотора и наистина има гумен маркуч /около Ф10/ директно от долния край на алуминиевото тяло на филтъра, директно включен в картера.Дали идеята е да се "свличат" утайките от филтъра към картера или това е вид защита при високо налягане във филтъра и от там да се връща обратно.....да кажат японците.Иначе порових в интернет за снимки от всеки ъгъл на мотора и наистина този маркуч присъства навсякъде в "Исузото".Остава да сложа 10W40 и да видя резултата, но както писах по-горе - идва зима и не ми се рискува с непознат мотор - за сега държи налягането на ниски обороти /850/ при 90 градуса с 5W40 без присветквания и т.н.
Отговори

k opel e снимка k opel e 23 септември 2015 - 19:20

Имаме две служебни Опел Комбо с 1,7 Исузо и ги караме с 15W40. Лампата гасне след 5 секунди. Синът ми доскоро караше Корса със същия мотор с 10W40 и там беше същото. Имам приятели със първия вариант на исузото на Астра F и Вектра А, които карат с каквото масло им падне от години и не са имали ядове. Не се притеснявай мотора е железен.
Отговори

powercar снимка powercar 23 септември 2015 - 19:25

Интересувай се дали и при други е така със същия вискозитет масло, но ако питаш мен карай си така и не се притеснявай въобще чак на следващата смяна на маслото щом искаш сложи 10W40. Поздрави и приятна вечер!
Отговори

MCM снимка MCM 04 октомври 2015 - 06:37

Ето официален отговор на въпроса за закъснението на налягането на маслото в Y17DT:

http://workshop-manu...ter_cold_start/

В превод от интернет "звучи" така:

Предмет: Двигател / Z17DT / L / H Y - индикация на налягането на маслото остава след студен старт
Модели: Двигатели: Вариант:
Astra G-2000 ... 2004 г., Corsa-C 2001 ... 2006, Astra-H 2004 ... 2006, 2003 ... 2006 Meriva, Corsa-C Combo 2001 ... 2006 Y17DT | Z17DTL, Y17DT | Y17DTL | Z17DTH, Z17DTL | Z17DTH, Y17DT | Z17DTH, Y17DT | Y17DTL | Z17DTH

Жалба: Индикатор за налягането на маслото остава до 5 секунди след студен старт.

Причина:
Поради факта, че масления филтър събрание не разполага с клапан обратен поток инсталиран елемент на масления филтър работи празна след дълго двигателя спирка.

В случай на жалба клиент информира клиентите за техническа причина
както е споменато. Въз основа на дългосрочни тестове за издръжливост не съществува въздействие
на двигателя отговорност.

Забележка: Не е позволено да се инсталира на обратен поток клапани в маслената
верига.

Това автоматично ще доведе до липса на смазване в цилиндъра
Галерия главата.
Отговори

MCM снимка MCM 12 януари 2021 - 07:52

Да освежа малко темата, която пуснах преди 5 години - от дилемата между 10W40 и 5W40, след доста ровене по форуми и сайтове на производители на моторни масла, включително и сравняване на параметрите от документацията на видовете масла, стигнах до извода, че 5W50 e най-оптимално за нашия климат с известно презастраховане към положителните температури.На нашия пазар има доста богат избор от тях на добри цени.От 2000 км. пробег, първи впечатления от 5W50 - двигателя значително утихна, може и да си внушавам, но стана по-пъргав в ниските обороти.Това са лични мои констатации за моят автомобил и не ангажирам никой с избора на вискозитет на масло.Всеки сам решава какво масло да ползва за своя двигател.
Мнението беше редактирано от MCM: 12 януари 2021 - 07:52
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg