Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Помощ Зафира-А X18XE1 свети чека

Joro_Z снимка Joro_Z 12 февруари 2009 - 16:39

Здравейте от скоро имам Зафира 1,8 118кс. Бях и монтирал ГИ който в момента е свален. Та проблема е следния СВЕТИ ЧЕКА на празен ход тресе леко и когато в движение изключа от скорост гасне при ~70% от случаите или ако не загасне оборотите се променят докато се успокои. Карам я предимно градско и затова много ме дразни това непрекъснато гаснене. На извънградско при каквито и да е обороти пак свети чека, но не усещам да има съществен проблем. Ходих при един майстор по др. причини и му се оплаках при което той изключи дебитомера и ми каза да карам така. Подкарах я така не забива муцуна но чека пак свети. Имам чувството че и разхода е по-голям от обикновено. Прочетох доста теми във форума за ламбдата и за ЕГР но някой може ли да ме ориентира къде да търся проблема.
Отговори

VectraB снимка VectraB 12 февруари 2009 - 16:43

Отиди на Компютърна Диагностика.
Гледам че си от София, може и Аз да ти направя . Това с гадаене няма да стане.
Мисля че X18XE1 няма самодиагностика, по метода на Кламера.
Много е вероятно да е дебитомер, но може да бъде и друго.

И смени майстора, дето ти е изключил дебитомера. Това не рашава въпроса, двигателя работи в сервизен режим.
Дебитомера и Ламбдата основно определят работата на двигателя. Нормално е да харчи повече и няма да върви като хората.
Отговори

Hevy снимка Hevy 12 февруари 2009 - 23:08

Има,има.....кламера в 5 и 6 дупка започва да мига чека...

Жоро, като вземе да мига броиш. Първия път ще мигне сигурно 10 пъти , това е нула, посли сигурно три...ще даде още две цифри и ще даде или още грешки или ще почне да повтаря. Ето тука ги гледай или пиши и ще видим



http://opel-astra.5go.ru/html/7_1.htm
Отговори

Joro_Z снимка Joro_Z 13 февруари 2009 - 09:33

 Hevy, на 12 Feb 2009, 11:08 PM, каза:

Има,има.....кламера в 5 и 6 дупка започва да мига чека...

Жоро, като вземе да мига броиш. Първия път ще мигне сигурно 10 пъти , това е нула, посли сигурно три...ще даде още две цифри и ще даде или още грешки или ще почне да повтаря. Ето тука ги гледай или пиши и ще видим



http://opel-astra.5go.ru/html/7_1.htm



Благодаря за съвета но може ли по-подробно описание на процедурата(или линк) къде се намира куплунга и как са контакт ли се подава и т.н. Извинявам се предварително но все още не съм достатъчно запознат със Зафирата.
Отговори

VectraB снимка VectraB 13 февруари 2009 - 10:57

Да Има, аз съм в грешка :icon_wink2: X18XE1(Simtec 70) има, а Z18XE(Simtec 71) няма. Много отдавна не ползвам метода на кламера, извинявам се за подвеждането.
Трябва да провериш дали има 6 пин на куплунга и ако има действаш по "Метода на Кламера"

Куплунга за диагностика X13, се намира под капака под ръчната спирачка.
Другото съм описал за VectraB Тук.
Но същата процедура важи и за AsctraG и ZafiraA, които имат 6-pin.

p.s. Ето и един линк който е за AstraG
Отговори

Joro_Z снимка Joro_Z 13 февруари 2009 - 11:46

 VectraB, на 13 Feb 2009, 10:57 AM, каза:

Да Има, аз съм в грешка :icon_wink2: X18XE1(Simtec 70) има, а Z18XE(Simtec 71) няма. Много отдавна не ползвам метода на кламера, извинявам се за подвеждането.
Трябва да провериш дали има 6 пин на куплунга и ако има действаш по "Метода на Кламера"

Куплунга за диагностика X13, се намира под капака под ръчната спирачка.
Друдото съм описал за VectraB Тук.
Но същата процедура важи и за AsctraG и ZafiraA, които имат 6-pin.

p.s. Ето и един линк който е за AstraG


Благодаря за полезната информация ще пиша какво е грешката при самодиагностиката

Така направих самодиагностиката и кодовете за грешка са следните:

0135 - Heated Exhaust Gas Oxygen (HEGO) sensor heater
0131 -
0100 - Mass Air Flow (MAF) sensor
0110 - Intake Air Temperature Sesnor (ATS)

Нямам представа какво е 0131 и последователността е тази която съм описал. Моля кажете от къде да започна.
Мнението беше редактирано от Joro_Z: 13 февруари 2009 - 13:14
Отговори

VectraB снимка VectraB 13 февруари 2009 - 14:30

Като прави диагностиката, беше ли закачил куплунга на дебитомера ?
Ако не, то 0100 и 0110 са 100% от това. Може да ги има и ако куплунга е закачен, но ....
0131 не знам какво е.
0135 е ламбдата.
Отговори

Joro_Z снимка Joro_Z 13 февруари 2009 - 15:30

Дебитомера беше закачен при измерването. Може би трябва да измеря стойностите на датчиците (дебитомер и ламбда сонда)
Отговори

Hevy снимка Hevy 15 февруари 2009 - 19:03

0135-неизправно подгряване на лабдата
0131-слаб сигнал от ламбдата
0100 неизнравност в веригата/датчика разходомер на въздуха
0110-неизправност в веригата/датчика термометър на входащия въздух.

Като начало свали минуса да се изчистят грешките, ако светне пак нова диагностика. Размърдай буксата на разходомера. Вероятно ще трябва да смениш ламбдата.....

П.С. и на Z18XE има самодиагностика но с педалите,не с кламер
Отговори

Joro_Z снимка Joro_Z 16 февруари 2009 - 09:01

Забравих да кажа че има и някакъв проблем с показването на температурата на двигателя. Изразява се в следното: когато заработи стига до някаква температура след което бавно се връща към нулата. Като загася двигателя и е топъл и отново дам контакт уреда показва температурата и след малко отново се връща към нулата. Много рядко при градско каране уреда за температура показва температурата за повеч време. Това от какво може да е?

Мерих ламбдата и нагревателя вероятно е изгорял. Нямам идея дали самия датчик е изправен.
Мнението беше редактирано от Joro_Z: 16 февруари 2009 - 09:23
Отговори

Вымпел снимка Вымпел 16 февруари 2009 - 12:01

колега,както са ти написали по горе отиди в опел,ще ти прочетат грешката и поне ще знаят на 100%ор какво ти свети чек-а
препоръчвам ти този на бул.българия там бързо ми откриха на мен проблем създаден от ги-монтажниците-свързан с кабели жици и нисък волтаж!
Отговори

Joro_Z снимка Joro_Z 16 февруари 2009 - 18:50

Добре къде се намират и колко е проверката?
Отговори

Hevy снимка Hevy 16 февруари 2009 - 19:07

На нашия мотор има само един температурен датчик, там дето излиза дебелия маркуч за радиатора, върху корпуса за термостата. Като начало му почисти контактите, ако не се оправи го смени - има го отделно,30лв. Естествено ако ти работи термостата,не знам дали си го проверявал...
Отговори

Оги снимка Оги 16 февруари 2009 - 19:15

Типично за 18ХЕ1, когато има проблем дава всички възможни грешки! Аз когато ми беше спукана мембраната на сервото на спирачките ми показа грешки дебитомер, ламбда, нок сензор и каквото се сетиш. Неправилния ход на двигателя, причинен от 1 нещо повлича всичко след себе си и се пишат грешките. Е прочиташ ги, ма пак си нямаш хабер от какво е, нищо чудно да е като при мен т.е. от нещо, което компа не може да улови като грешка!
Послушай съвета и закарай колата някъде където разбират, не някъде, където могат да прочетат грешките :cabrio:
Типични проблеми обаче се оказват бобината и замърсената дросел клапа. Те създават всевъзможни мизерии и за съжаление не могат да бъдат отчетени като грешка!
За всичко по охладителната и климатична инсталация при теб се грижи един cooling modul (като второ ECU), което седи в предния ляв ъгъл (м/у подкалника и предната броня) Имаш ли грижи със загряване и отчитане на темп знай, че или датчик или самия модул се е*ава!
НО ..
Разцъкай тази тема: http://www.opelclub-bg.com/forum/index.php...c=21879&hl=
Може да ти се оправят оборотите (като ти гледам описанието типичните симптоми има), но не влияе на чек-а по никакъв начин .. та все пак занеси някъде колата да ти я оправят!

 Joro_Z, на 12 Feb 2009, 04:39 PM, каза:

Ходих при един майстор по др. причини и му се оплаках при което той изключи дебитомера и ми каза да карам така.


:rwd: :rwd: :bishop: :rwd: ... по други причини хубаво, ама по такива недей отива повече!
Мнението беше редактирано от Оги: 16 февруари 2009 - 19:32
Отговори

lini снимка lini 16 февруари 2009 - 20:03

При подобни проблеми миналото лято със същия мотор отидох на диагностика. Там почистиха дебитомер, дросел, ЕГР и смениха свещите (защото имаха нагар и не бяха сменяни скоро). След това оборотите се стабилизираха и чека не светна повече.
Отговори

blagom снимка blagom 18 февруари 2009 - 10:00

само да уточня
0131 е ламбда сонда - бедна смес
0130 е липса на сигнал от ламбда сондата
за да не отварям друга тема, а си мисля че има много общо - може ли от замърсен ЕГР или от ниско налягане на бензина да прави тея мизерии с ламбдата и да изписва горните грешки?
моята ги показа същите грешки 0130 и 0131 в рамките на един - два месеца - 4 пъти, от които веднъж като е студена. останалите три пъти е светвала (и основно дава грешка) като е карана колата и е оставена за 1/2 час, т.е. като е топла и е запаля - при повторно палене загасва.
от 2-3 месеца забелязвам че като обръщам на бензин от газ (имам ГИ) от ключа докато е студена колата и първоначално малко падат оборотите все едно не и стига бензина. също така си мисля че нещо егр може да се бъзика понеже малко не и стига мощност в ниските и веднъж се опита да запали на 3 цилиндъра, а доколкото съм чел тук във форума егр влияе при старт на мотора и при ниски обороти. ламбдата си работеше перфектно през лятото(водена е на диагностика).
другия вариант е да си заминава ламбда сондата.
Отговори

Hevy снимка Hevy 18 февруари 2009 - 19:08

Те ламбдите по принцип не я обичат газта и от време на време си светят....друга е скороста на горене и т.н.
Отговори

Joro_Z снимка Joro_Z 19 февруари 2009 - 14:50

Къде мога да отида и да ми решат проблема? Ако някой знае нека ми напише може и на ЛС.
Отговори

GarrettFen снимка GarrettFen 19 февруари 2009 - 22:27

Здрасти гледам че си от София.Понеже аз съм от Бургас и работя в Дженеръс ауто мога да те съветвам да отидеш в софия в някои от трите оторизирани дилъра в София Дженеръс ауто,Булвария и София ауто-та убеден съм че колегите от софия в които и да е от 3 те сервиза да отидеш ще ти направят наи добрата диагностика с ТЕХ 2 и ТИС 2000.
Та това е от мене при тея коли не се гадае а се чете грешки и дейта листа.
Поздрави и ти пожелавам да ти се оправи колата възможно наи бързо и евтино!!!
Отговори

Joro_Z снимка Joro_Z 22 февруари 2009 - 14:20

Благодаря ще се вслушам в съвета на колегата GarrettFen и др. седмица отивам.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg