Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Вакуумен ЕГР клапан на мотори 1.7, 2.0 и 2.2 DTI

bojo06 снимка bojo06 27 март 2011 - 20:51

Механично елиминиране:
Тук ще изложа как да елиминираме гадния вакуумен ЕГР клапан на 2.0 DTI мотора. Материала е от руски форум http://forum.vectra-team.com и вече е тестван от мен. Изминал съм около 6000 км. Сложил два броя диоди 1N4001, а релето е със съпротивление на намотката около 280 Ома и има два нормално включени и два нормално изключени контакта. Контактите съм свързал в паралел.
1. Снемаме куплунга от електромагнитния клапан(EGR Solenoid), намиращ се непосредствено до разширителния съд на охладителната течност.
ЕГР соленоид
2.Има два проводника, на които заголваме изолацията, за да привържем релето.
3.Релето, което трябва да си набавим е обикновенно с пет клеми за подключване, като две от клемите са за захранване на самото реле(85 и 86), третия е общ(30), четвъртия и петия са съответно затворен(88) и отворен контакт(87).
4.На куплунга на разходомера, който е от пет проводника, считано от ляво към дясно, режем петия с цвят син и поставяме диод-например КД105. В зависимост от диода може да се наложи да се сложат още няколко последователно, за да се постигне желания ефект.
Разходомер
5.Вакуумния ЕГР клапан следва да се изолира, като се запуши вакуума към него.
Схемата на свързване:
Схема

Софтуерно елиминиране
Записваш информацията от ЕКУ-то( например с това MPPS K+CAN flash tool - https://www.youtube....h?v=GtjPtYYFF9k ), след това файла се обработва с EGR remover (https://www.youtube....h?v=FSRRdWFYXss) и наново се качва на ЕКУ-то с първия софтуер.
Мнението беше редактирано от bojo06: 13 февруари 2014 - 10:25
Отговори

ivo123 снимка ivo123 28 март 2011 - 12:22

Браво Божо за добрата работа.
мисля че ще е по-добре без ЕГР динамиката, както и това че няма да се цапа толкова много всмукателния колектор
едит:
пробвано е - не светва чек без ЕГР :)
мерси Божо
Мнението беше редактирано от ivo123: 28 март 2011 - 14:24
Отговори

pepihan снимка pepihan 29 март 2011 - 15:19

Според Autodata за упоменатите мотори и при грешка Р0400 и това върши работа:Публикувано изображение
Отговори

ceko снимка ceko 29 март 2011 - 17:20

Tова е за по новите егр клапани които използват ел.управление.А изложената схема е за изолиране на егр клапан управляван от вакуум соленоидчето,демек стария.
Отговори

ivo123 снимка ivo123 29 март 2011 - 17:33

и върши работа - от вчера карам така.
в ниските обороти си се усеща - по леко върви колата
над 3000 той не действа така или иначе.
Мнението беше редактирано от ivo123: 29 март 2011 - 17:35
Отговори

doctordre снимка doctordre 29 март 2011 - 18:11

Аз съм с електронния ЕГР, ако отрежа проводника от снимката, ще престане ли да действа клапана и ще се спре ли с проблемите от блокирането му?
Отговори

variable intake system снимка variable intake system 29 март 2011 - 19:44

 doctordre, на 29 март 2011 - 18:11, каза:

Аз съм с електронния ЕГР, ако отрежа проводника от снимката, ще престане ли да действа клапана и ще се спре ли с проблемите от блокирането му?


За въпросният електрически ЕГР на по-новите Y20DTH (както и на Y22DTR) има 2 сервизни бюлетина : единият касае въпросният проводник, който се реже, а другият касае инсталирането на по-нова версия софтуер. И ДВАТА СЕРВИЗНИ БЮЛЕТИНА НЕ ИЗОЛИРАТ ЕГР-А!!! Двата бюлетина са за да се направи системата по-не чувстителна към флуктациите на егр-а, съответно и на дебитомера. Така, че ако егр-а блокира и съответно не помага чистене си за нов, колега :(((
Отговори

variable intake system снимка variable intake system 29 март 2011 - 19:52

 ivo123, на 29 март 2011 - 17:33, каза:

и върши работа - от вчера карам така.
в ниските обороти си се усеща - по леко върви колата
над 3000 той не действа така или иначе.



Колега, ще питам теб, пък и всеки който е излорал егр-а и е врътнал повечко километри. Според дебелите книги излорането на егр-а е опасно, от гледна точка на това , че се повишава температурата на изпусканите газове, оттам се нагрява повече и търбото, което може да доведе до прегряването му, влошаване на мазането и оттам дефектирането му. Принципно това е теоретично и ме интересува дали някой, който е с изолиран ЕГР и е карал повечко километри дали има проблеми с турбото!

Отговори

ivo123 снимка ivo123 29 март 2011 - 20:08

не съм карал много километри колега - вчера видях темата и пробвах. Досега съм правил проби да изключа вакума и записваше грешка Р0400. След интервенцията с диода няма грешки и това което ми прави впечатление че колата се ускорява по-леко в диапазона 1000-3000 оборота. Но за съжаление нямам отзиви - не мисля че толкова ще се повиши температурата в изпускателната система, тъй като малка част от изгорелите газове влизат наново във всмукателния колектор за доизгаряне.
Отговори

variable intake system снимка variable intake system 29 март 2011 - 20:18

 ivo123, на 29 март 2011 - 20:08, каза:

не съм карал много километри колега - вчера видях темата и пробвах. Досега съм правил проби да изключа вакума и записваше грешка Р0400. След интервенцията с диода няма грешки и това което ми прави впечатление че колата се ускорява по-леко в диапазона 1000-3000 оборота. Но за съжаление нямам отзиви - не мисля че толкова ще се повиши температурата в изпускателната система, тъй като малка част от изгорелите газове влизат наново във всмукателния колектор за доизгаряне.


Не съм чел темата от руския форум, но не се ли изолира егр-а напълно? Както и да е, чакам по-нататъшни отзиви. Поздрави!
Мнението беше редактирано от variable intake system: 29 март 2011 - 20:18
Отговори

robber_wrc снимка robber_wrc 29 март 2011 - 20:28

А дали някой от посочените начини ще проработи на Астра Г с мотор Y17DT (isuzo мотора)? Питам за някой от начините, защото не съм сигурен с какъв точно ЕГР клапан съм.
Отговори

ivo123 снимка ivo123 29 март 2011 - 20:51

за този мотор мисля че първо трябва да пробваш да затапиш само вакума към егр и ако свети чек, значи с тази схема ще стане, поне като гледам стойностите на дебитомера и крачетата - еднакви са с опеловия мотор
Отговори

bojo06 снимка bojo06 29 март 2011 - 22:04

Цитат

.... Според дебелите книги излорането на егр-а е опасно, от гледна точка на това , че се повишава температурата на изпусканите газове, оттам се нагрява повече и търбото, което може да доведе до прегряването му, влошаване на мазането и оттам дефектирането му....

Логично е ако се повишава температурата на изпусканите газове да се повиши и температурата на двигателя, което пък от своя страна ще се отчете от приборите на таблото.Турбото пък засмуква свеж въздух и го нагнетява в всмукателния колектор, т.е. няма как да се прегрее. Може и да съм прав!?!
Отговори

doctordre снимка doctordre 30 март 2011 - 16:17

 variable intake system, на 29 март 2011 - 19:44, каза:

За въпросният електрически ЕГР на по-новите Y20DTH (както и на Y22DTR) има 2 сервизни бюлетина : единият касае въпросният проводник, който се реже, а другият касае инсталирането на по-нова версия софтуер. И ДВАТА СЕРВИЗНИ БЮЛЕТИНА НЕ ИЗОЛИРАТ ЕГР-А!!! Двата бюлетина са за да се направи системата по-не чувстителна към флуктациите на егр-а, съответно и на дебитомера. Така, че ако егр-а блокира и съответно не помага чистене си за нов, колега :(((

Ясно, значи не става. Иначе като блокира- чистене помага, но исках ако може изцяло да се махне ЕГР, но явно не става...
Отговори

ceko снимка ceko 30 март 2011 - 20:01

Аз немисля че ще прегрява турбото.Защо да му е зле щом като след 3000 оборота егр неработи и всички газове си заминават по предназначение през турбото и нищо му няма!
Отговори

ivo123 снимка ivo123 30 март 2011 - 20:18

именно - няма разлика в температурата на двигателя.
Отговори

variable intake system снимка variable intake system 30 март 2011 - 23:44

Такаааа, сега въпросното повишаване на температурата на турбото едва ли ще доведе до повишаване температурата на мотора, защото си имаме термостати и охл вентилатори, но температурата на турбото се повишава и в следващите редове ще обясня защо:
Най-вредните газове от отработените такива са Азотните Окиси (NOx) , които се образуват при високи температури и съответно за да се намалят нивата на азотни окиси трябва да падне температурата на сместа в цилиндрите. Това се постига като в цилиндрите се вкара вещество, което заема обем, но не е възпламенимо и точно заради това се появява ЕГР-а. И когато затапим ЕГР-а следва последващо увеличаване на температурата в цилиндрите, после на отработените газове, а те именно въртят турбото. Така, че турбото се нагрява повече, но колко точно не мога да кажа със сигурност (не съм се ровил достатъчно да видя дали някой някъде е направил необходимите замервания) . Не ме разбирайте погрешно - и мен ме блазни идеята да шунтирам ЕГР-а, заради подобрената динамика на колата, но малко се замислям. Имам приятелчета с ФВ и там затапването на ЕГР-а е честа практика без проблеми, не би трябвало да има проблем и при нас. Просто ме интересуват отзивите до момента, пък и занататък.

Поздрави!
Отговори

ivo123 снимка ivo123 31 март 2011 - 07:43

от малкото време с което карам без ЕГР мога да кажа че има подобрение в динамиката до 3000 оборота и колата тръгва чувствително по-леко.
С чип съм и не мога да кажа как е при сток кола, но в руския форум откъдето е и темата пишат че пропада дупката в ускорението между 1500 и 2000 оборота.
ЕГР за мене има повече екологично предназначение отколкото влиянието на температурата на турбото, но може и да не е точно така. Времето ще покаже как е работата на мотора с неработещ ЕГР.
Отговори

horacii снимка horacii 03 април 2011 - 12:15

 variable intake system, на 30 март 2011 - 23:44, каза:

Такаааа, сега въпросното повишаване на температурата на турбото едва ли ще доведе до повишаване температурата на мотора, защото си имаме термостати и охл вентилатори, но температурата на турбото се повишава и в следващите редове ще обясня защо:
Най-вредните газове от отработените такива са Азотните Окиси (NOx) , които се образуват при високи температури и съответно за да се намалят нивата на азотни окиси трябва да падне температурата на сместа в цилиндрите. Това се постига като в цилиндрите се вкара вещество, което заема обем, но не е възпламенимо и точно заради това се появява ЕГР-а. И когато затапим ЕГР-а следва последващо увеличаване на температурата в цилиндрите, после на отработените газове, а те именно въртят турбото. Така, че турбото се нагрява повече, но колко точно не мога да кажа със сигурност (не съм се ровил достатъчно да видя дали някой някъде е направил необходимите замервания) . Не ме разбирайте погрешно - и мен ме блазни идеята да шунтирам ЕГР-а, заради подобрената динамика на колата, но малко се замислям. Имам приятелчета с ФВ и там затапването на ЕГР-а е честа практика без проблеми, не би трябвало да има проблем и при нас. Просто ме интересуват отзивите до момента, пък и занататък.

Поздрави!


Топлината на изгорелите газове , които влизат през ЕГР-а за доизгаряне в цилиндрите , къде отива.....пак в моторааа :icon_wink2: За температурата на турбото не знам как стоят нещата....както е писал по горе колегата ....

При мен температурата на охладителната течност даже падна след манипулацията по премахването на ЕГР-а !!!!

Бих Ви препоръчал един колега от Хасково....пефектно си свърши работата ..... :biggrin: и съм много доволен !!!

Колата почти не пуши " Тротле-респонзето " се подобри осезаемо......та по отношение на екологията не знам как стоят нещата , но сега съм по екологично чист :biggrin: .....няма го характерния облак с дим при "смачкване" на педала :biggrin:

Та вчера е тествах.....при поддържане на 140-180 км/ч ....разхода е 7.5 литра на 100 км...дизел , карах е "колкото може"..."ръчкане" ...дано не ме е снимала някоя камера :biggrin: ...подгоних един джип В-6 на ВАГ групата....не можах да го задмина....ама не ми и` избяга де :biggrin: :unsure:

Колегата от Хасково ...силно Ви го препоръчвам....ще го питам , ако разреши ..координати , ще ви ги пратя :biggrin:

Поздрави
Мнението беше редактирано от horacii: 03 април 2011 - 12:16
Отговори

sofkata снимка sofkata 13 април 2011 - 20:47

някои може ли да го измайстори това чудо срещу заплаштане разбира се.
ако има желаещи да ми пишат на лс цена и евентуално кога може да стане
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg