Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Други технически въпроси

Какво точно представлява TDI ?

AnalHappinesS снимка AnalHappinesS 31 юли 2014 - 17:37

Искам предварително да се извиня ако не съм избрал правилната тема.

Това, което ме интересува е следното - TDI се превежда Turbocharged Direct Injection или Turbocharged Diesel Intercooler ? В wikipedia пише, че се превежда по първият начин, но има и така нареченото топлоотделящо тяло, което всъщност придава смисъл на второто. Ако питам първия чичко дето има голф кое би ми казал ?

На второ място искам да попитам защо на VW Golf има оцветени в червено букви на TDI и какво означава това.

На трето място искам да попитам има ли разлика между TDI и TDi или е просто начина на изписване.

Благодаря на тези, които ще се отзоват на въпросите ми.
Отговори

Vectra Rulzz снимка Vectra Rulzz 31 юли 2014 - 18:14

HDi - разшифрова се като "High-pressure Direct injection", а ако говорим на български, то това означава: непосредствено впръскване под високо налягане. Разработката принадлежи на концерна PSA и се използва за двигатели с т.нар. Common Rail.

TDI - означава "Turbocharged Direct Injection", което от своя страна може да се отнесе към всеки съвременен дизелов мотор с "прикачен" турбо компресор към него. Това обаче не е така. Съкращението е патентовано и се използва само за дизелови двигатели на концерна Volkswagen.

JTD - тази абревиатура може да се види на италиански двигатели и по-конкретно на тези, произведени от концерна Fiat. Разшифрова се като "Jet Turbo Diesel", а думата Jet в случая може да се преведе като дюза или жигльор. Първоначално се използва uniJet,а при следващата генерация - multiJet.

CDTI - съкращение, използвано от Opel, което означава "Common rail Diesel Turbo Injection". Принципно, механизмът common rail представлява най-общо казано акумулиращата горивна система с високо налягане.

Както се вижда от примерите, повечето автомобилни производители зашифроват в абревиатурите си за дизелови мотори думи като common rail, diesel и injection. Подобни са и обозначенията на Mercedes-Benz (CDI - Common rail Diesel Injection) и на корейците от Kia и Hyundai (CRDi - Common Rail Diesel Injection). От Renault кодират тези думи с индекса dCi - Direct Common-rail Injection.

Относно цветовете, червените букви обозначават по-мощен мотор от сивото TDI.
Мнението беше редактирано от Vectra Rulzz: 31 юли 2014 - 18:20
Отговори

CuMo снимка CuMo 31 юли 2014 - 20:35

Само не разбрах защо въпрос отнасящ се за вид двигатели на VАG групата е зададен тук, но все пак... колегата преди мен е дал достатъчно ясно определение на това кое, какво означава. Колкото до оцветените "буквички", (доколкото знам) когато трите букви са си сребристи мотора е 90 коня, когато "I"-то е оцветено значи, че турбината е с променлива геометрия на лопатките и мощността на агрегата е 110, когато "DI" са червени значи двигателя е около 115-116 коня (които бягат много, от личен опит казвам), а когато и трите са червени мисля, че мощността беше нещо от рода на 136 коня, но не съм сигурен, ако греша за нещо, някой да ме поправи :)
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 31 юли 2014 - 20:50

66-81-96kw
Отговори

AnalHappinesS снимка AnalHappinesS 31 юли 2014 - 23:42

Тоест Turbocharged Diesel Intercooler е неподходящото наименование ?
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg