Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Автомобилни Газови Уредби [АГУ]

почистване на изпарител и газов клапан ловато

kikaha снимка kikaha 16 февруари 2010 - 20:16

здравейте колеги от скоро бабата започна да губи мощност и нещо да придърпва като я понастъпя огледал съм тоците уж всичко е ок стигам до вариант почистване на изпарителя и газовия клапан и така кога /на загрял мотор или студен с парцалче разредител и т.н. / се чисти изпарителя след като отворим дренажното капаче /винтче/ с какво се чисти мизерията по газовия клапан /уточнявам че не съм го свалял още и не съм гледал какъв тип е/клапана/ газовото е ловато клапана БРЦ благодаря предварително на всички отзовали се /днес отвих капачето и от вътре излезе една черна слуз не е истина просто........
Отговори

Десислав снимка Десислав 21 февруари 2010 - 21:27

:icon_wink2:
Мнението беше редактирано от Десислав: 07 март 2010 - 16:59
Отговори

gujo78 снимка gujo78 21 февруари 2010 - 21:31

 Десислав, на 21 Feb 2010, 21:27, каза:

в капана има филтарче то се подменя

Интересна част :icon_wink2:
Отговори

4ebura6ka снимка 4ebura6ka 21 февруари 2010 - 23:38

Ех, Гуджо, все да се подбъзикнеш някого :25: . Ми то си е капан за всяква гняс.
Отговори

djface снимка djface 22 февруари 2010 - 09:30

 kikaha, на 16 Feb 2010, 20:16, каза:

здравейте колеги от скоро бабата започна да губи мощност и нещо да придърпва като я понастъпя огледал съм тоците уж всичко е ок стигам до вариант почистване на изпарителя и газовия клапан и така кога /на загрял мотор или студен с парцалче разредител и т.н. / се чисти изпарителя след като отворим дренажното капаче /винтче/ с какво се чисти мизерията по газовия клапан /уточнявам че не съм го свалял още и не съм гледал какъв тип е/клапана/ газовото е ловато клапана БРЦ благодаря предварително на всички отзовали се /днес отвих капачето и от вътре излезе една черна слуз не е истина просто........

Някой може ли да обясни как точно става почистването, в смисъл кое се сваля, почиства и т.н.
Търсил съм из форума но няма подобна тема.
Благодаря ви!
Отговори

djface снимка djface 24 февруари 2010 - 12:00

Хайде колеги знам, че има знаещи и можещи. Споделете!!! Ако може и със снимки ще е супер!
Отговори

AlexMav снимка AlexMav 24 февруари 2010 - 15:34

Какво точно искаш да чистиш и какъв ти е изпарителя? Той не е сложно устроен, ама знам ли колко си сръчен...
Отговори

djface снимка djface 24 февруари 2010 - 16:17

 AlexMav, на 24 Feb 2010, 15:34, каза:

Какво точно искаш да чистиш и какъв ти е изпарителя? Той не е сложно устроен, ама знам ли колко си сръчен...

Здравей колега, искам да си направя профилактика на изпарителя- Ловато и газовия клапан, мисля, че филтърчето е замърсено. Та кое и как се разглобява, за сръчността ще си проличи :icon_confused: .
Отговори

AlexMav снимка AlexMav 24 февруари 2010 - 17:29

Е, Ловатото е лесно- прилагам СХЕМА

Най-общо, развиваш по 6-8 болта на двата капака отпред и отзад и си готов- мембраните са свободни. Почистваш всичко със спирт, оглеждаш мембраните за дуупки или напукано, при необходимост сменяш. Гумичките се намират на две клапи, които щ евидиш като махнеш мембраните- държат се на осички с по две винтчета. Внимателно сглобяваш. Единствената тънкост е при дебелата мембрана, закача се със завъртане- като я свалиш ще видиш как става, елементарно е. Като стягаш не стягай до скъсване, все пак е алуминий.
Отговори

andrey снимка andrey 24 февруари 2010 - 17:47

 AlexMav, на 24 Feb 2010, 17:29, каза:

Е, Ловатото е лесно- прилагам СХЕМА

Най-общо, развиваш по 6-8 болта на двата капака отпред и отзад и си готов- мембраните са свободни. Почистваш всичко със спирт, оглеждаш мембраните за дуупки или напукано, при необходимост сменяш. Гумичките се намират на две клапи, които щ евидиш като махнеш мембраните- държат се на осички с по две винтчета. Внимателно сглобяваш. Единствената тънкост е при дебелата мембрана, закача се със завъртане- като я свалиш ще видиш как става, елементарно е. Като стягаш не стягай до скъсване, все пак е алуминий.


този на снимката е вакумен малката мембрана при електрическия я няма иначе е същото
Отговори

AlexMav снимка AlexMav 24 февруари 2010 - 18:08

Ето схема и на електрическия - за да сме напълно коректни:

СХЕМА
Отговори

milenxe снимка milenxe 24 февруари 2010 - 19:26

Полезна тема,и при мен се загуби "повера" а отива 3-та година откакто колата е на газ,без нищо да е отваряно.Изглежда просто,така че и аз ще почовъркам :icon_confused:
Отговори

ОМЕГАДЖИЯТА снимка ОМЕГАДЖИЯТА 24 февруари 2010 - 19:47

Чиновник съм и не ми е силата разглобяване и сглобяване, но тая процедура си я правя всяко лято. Мисълта ми е - давайте смело - развивайте където има за развиване и с четка за зъби и коресилин почиствайте да блясък. Не е никава философия. Съвета ми е да си смените мембраните, независимо как изглеждат, барабар с филтърчето в клапана - целия комплект е двайсетина лева. При стари мембрани разхода сигурно се е повишил, вероятно и вървежа не е същия.
Мнението беше редактирано от ОМЕГАДЖИЯТА: 24 февруари 2010 - 19:50
Отговори

AlexMav снимка AlexMav 25 февруари 2010 - 10:30

Единствено трябва да запомните кое откъде сваляте, няма много елементи, които да може да им объркате местата, основно болтчетата. След едно разглобяване ще сте по-уверени. И не забравяйте, че след смяната най-вероятно няма да заработи перфектно, ще трябва да се регулира.
Отговори

djface снимка djface 25 февруари 2010 - 11:43

Благодаря ви много за отговорите!!!
Отговори

IvanGrigorov снимка IvanGrigorov 25 февруари 2010 - 21:46

Само да добавя, че ако някой разполага с ултра звукова ваничка там металните части ще се изчистят СУПЕР. Само като идея го казвам. Следващия път ще си чистя дросела на ултра звук.
Отговори

goro21 снимка goro21 28 февруари 2010 - 11:48

колеги да ви питам някои знае ли този клапан ловато дали има филтър в него или е без
http://www.gazland.r..._gas_klapan.jpg
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 28 февруари 2010 - 12:24

Според мен в долната чашка би трябвало да има. Само незнам отдолу с кръстата отвертка ли се отваря.
Отговори

Lukarev снимка Lukarev 28 февруари 2010 - 13:21

Има филтър и се отвърта със шестограм.
Отговори

DarkRider снимка DarkRider 25 април 2010 - 18:42

Виждам, че темата е сравнително стара, но за да не отварям нова тема реших да питам тук.

Колата ми е Астра Ф C16NZ с изпарител Landi Renzo. Карам колата вече 3та година без да съм пипал нищо по газовата уредба, в града ми гори 10-11л, извънградско 8-9л и съм доволен. Миналата седмица обаче ми даде изведнъж доста по-висок разход 14л само градско, до сега никога не бях имал толкова висок разход дори при минусови температури зимата. Днес ми направи впечатление, че при работещ мотор се чува някакво съскане от изпарителя, не успях обаче да доловя мирис на газ. Какво значи това :manta: да не са мембраните??
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg