Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Други технически въпроси

Датчик за перката на климатика

Жоро снимка Жоро 17 юли 2010 - 14:35

Така карам Астра Ф - 96г. 2.0 16V
Тази година реших да си съживя климатика. Закарах колата, напълниха я с фреон и оцветител и ме пуснаха да си ходя с уговорка да се върна след няколко дни...
Резултата беше 0гр фреон :(((
Казаха ми, че съм за рециклиране на компресора. Бях там и гледах. Смени ми семеринга на вала и още 2 "О"пръстена + почистване...
Сглобиха го и след 300км на климатик, се налижи пак да си свалям прозорците :(
Отивам днес, а причината била, че уплътнителя на иглата за високото налягане издут отгоре /предния път бях питал, дали не трябва да се сменят профилактично и майстора каза, че нямало нужда./
След като сменихме иглите и пак я напълнихме, я запалихме. Първо се пусна вътрешната перка, после и външната. Тогава момчето ми каза, че трябва да си сменя датчика за климатика. Причината е, че не се включвала втората степен на перката. До тогава да не я карам в задръстванията на климатик, защото пак щял да загрее и да избие от някъде. Аз доколкото знам втората степен е за охлаждането на колата, но не съм сигурен...
Минах през друг майстор за климатици. Той ми каза, че това което предния му вика датчик, било пресостат. Функцията му била да пуска и спира компресора при ниско или свръх налягане. И другата му функция била да пуска перките. Но щом се пускали и двете, значи си работел...
Буксата на "пресостата" е черна с 4 пина...
Някой може ли да ме посъветва какво да правя?
Дали това не е било за замазване на очите за това, че не ми е сменил иглите предния път и дали не е да ида сега при него да ми го смени той и да ме цоца още пари???
Мнението беше редактирано от Жоро: 17 юли 2010 - 14:38
Отговори

siegfrid снимка siegfrid 17 юли 2010 - 14:45

Не претендирам за акуратност, но поне за мен това си е чиста проба шантаж и замазване на очите, заради тоталното оакване от тяхна страна, а именно да рециклират компресора, но да не сменят иглите....

Ето ТУК се получи сравнително добра дискусия, разясняваща функцията на втория датчик...

 Shmortz, на 17 May 2010, 19:31, каза:

вторият датчик на радиатора обикновено е комбинира за втора степен и изключване на компресора при достигане на 105 градуса, а твоя проблем е много вероятно да се е получил от частично запушен радиатор и лоша циркулация особено ако скоро си разреждал антифриза с вода
Отговори

Жоро снимка Жоро 17 юли 2010 - 22:44

 siegfrid, на 17 Jul 2010, 15:45, каза:

Не претендирам за акуратност, но поне за мен това си е чиста проба шантаж и замазване на очите, заради тоталното оакване от тяхна страна, а именно да рециклират компресора, но да не сменят иглите....

 Shmortz, на 17 May 2010, 19:31, каза:

вторият датчик на радиатора обикновено е комбинира за втора степен и изключване на компресора при остигане на 105 градуса...

Ето ТУК се получи сравнително добра дискусия, разясняваща функцията на втория датчик...

Да но и точно тук пише, че "пресостата" както го нарича единия майстор, е и за перката освен за наляганията...
Но въпроса е как да позная дали ми включва втора степен на перката?
Защото втората перка включва...
Утре мога да снимама датчика ако трябва...
Мнението беше редактирано от Жоро: 17 юли 2010 - 22:44
Отговори

silvaro снимка silvaro 18 юли 2010 - 07:40

Колега , на колата имаш два датчика на радиатора за охлаждането . Единия е горе на радиатора и той е за първата скорост която се влкючва при 100 C , а втората скорост се вллючва от втория датчик долу, и двата датчика подават последователно на маса за да цъкнат релета и да включат перките. СЕГА ЕТО ТИ НАЧИН ДА ПРОБВАШ ВСЯКА ОТ СКОРОСТИТЕ:
1-ва скорост - вадиш буксата на горния датчик и подаваш маса към Кафяво/Белия кабел
2-ра скорост - вадиш буксите и на двата датчика и даваш на маса кафяво/белите кабели едновременно от двете букси

Ето и едно решение на загряването в жегите - опъваш едно кабелче от кафяво/белия кабел на долния датчик до кафяво/белия на горния и по този начин колата като загрее включва направо бързата скорост и охлажда много бързо без проблем. А сега относно климатика той си има защита и тя веднъж е по високо и ниско налягане и веднъж долния датчик може да го изключи при достигане на много висока температура на двигателя (мисля 115 C)
Това е моя опит, дано съм бил полезен!

EDIT: Бързата скорост няма как да я включи климатика , само температурата на двигателя е определяща за бързата скорост на перките. А при включване на климатика тръгва бавната скорост!!! И при бързата и при бавната скорост винаги въртят и двете перки . Ако колата ти не достигне 110 C , няма как да се влючи бърза скорост, затова направи това с кабелчето както аз направих и си карам спокойно сега !
Мнението беше редактирано от silvaro: 18 юли 2010 - 07:47
Отговори

tonkata92 снимка tonkata92 18 юли 2010 - 10:05

На Астрите, които са оригинално с климатик има два датчика на радиатора. Единия (този в долната част) си е за включване на перката, с три пина (за да се управляват двете скорости на перката). Втория датчик (този в горната част) е за включване на втората скорост на перката на охлаждането, когато налягането в климатичната система е над определена стойност (мисля, че са 12 бара) без колата да е достигнала висока температура на охладителната система, т.е. когато е доста топло и си пуснал климатика на 4-та степен, но колата не е загряла до толкова висока температура, за да се пусне перката на охлаждането се използва втория датчик.
Обаче повечето майстори, или поне тези, с които аз съм говорил, наричата пресостат датчика на тръбата на климатика точно зад радиатора, т.е. ако двата датчика са си напълно отделни.
Иначе болката на опеловите компресори са т.нар.осеви уплътнения, които са ти сменили. Защо обаче не са сменили о-пръстените на иглата....това не мога да го разбера.
Тест на системата правиха ли ти? Няма как ако не ти работи някой от датчиците да изгубиш фреон, може системата да не работи коректно, но фреона ще е там.

п.п.Подобно на Божо и аз не казвам, че съм на "ти" с климатиците, особено с оригиналните... :newsm05_41: , но това са нещата, които ми обясни един приятел, който ми монтира климатика. Че бях тръгнал и радиатори да сменявам....
Отговори

Жоро снимка Жоро 26 август 2010 - 20:45

 silvaro, на 18 Jul 2010, 8:40, каза:

Ето и едно решение на загряването в жегите - опъваш едно кабелче от кафяво/белия кабел на долния датчик до кафяво/белия на горния и по този начин колата като загрее включва направо бързата скорост и охлажда много бързо без проблем. А сега относно климатика той си има защита и тя веднъж е по високо и ниско налягане и веднъж долния датчик може да го изключи при достигане на много висока температура на двигателя (мисля 115 C)
Това е моя опит, дано съм бил полезен!

Така, значи пуснах кабелче между двата кафяво бели кабела и сега на 98 градуса се пуска вътрешния вентилатор направо на втора степен...

Обаче неволите ми не спират до тук!
При пускане на климатика вътрешната перка се върти бавно все едно не съм я окъсил с бързата степен а външната ту работи, ту спира. А аз доколкото знам, външната трябва да се върти постоянно. Та питането ми е кой е датчика на черната перка, т.е. тази дет е отвън пред радиатора на климатика. Може ли с годините да се е бъгнала или е от някой датчик? Как мога да я пробвам дали е от нея или е от датчик, реле, кабел? Дайте съвет?
Отговори

siegfrid снимка siegfrid 26 август 2010 - 21:37

Датчикът за външната (тази за охладителната система) трябва да е долния.

Датчик - поне според мен е по-малко вероятно, но не изключено при такова поведение на перката.
Пробвай да подадеш директно напрежение на перката и виж какво ще е поведението и - от там почваш да изключвап възможните причнители.

Провери дали перката не "задържа" някъде и от там да идва този проблем - срещал съм проблеми от този род при счупени компоненти, попривършващи четки, отчупени детайли от колекторите (контактуващите с четки детайли), спекъл лагер (втулка).

Също можеш да провериш връзките за влошени или нагорели контактни повърхности.
Отговори

Жоро снимка Жоро 26 август 2010 - 21:47

Зиги, аз долу имам 2 датчика, едичния е тоя дет аз му викам пресостат / той е по-дебел/ и в който е втората степен на вътрешната перка...
Но той май няма участие за външната...
Това с тока го мислих ама се уплаших да не я изгоря. За запиране мисля, че не запира. Но за четки незнам...
Лошото е, че не мога да разбера как се маха тая перка. Имам чувството, че трябва да се махнат радиаторите...
Отговори

tonkata92 снимка tonkata92 27 август 2010 - 08:36

До перката на климатика не се ли достига като махнеш решетката между фаровете, а може да се наложи и бронята!?
Поправете ме ако греша, но доколкото знам при пускане на климатика перката за охлаждането автоматично се включва на първа степен, т.е. това е нормално. Самата перка на климатика обаче мисля, че има две скорости в зависимост от налягането в климатичната система, и ако пробваш тези две скорости на самата перка и те работят значи би трябвало да е датчика за налягане в климатичната система.
Ако датчика се е скапал не ти се пуска втората скорост и перката спира.
Отговори

niggaz_nature снимка niggaz_nature 27 август 2010 - 09:09

Аз до колкото знам перката на климатика е само с една скорост. Датчика служи за да ти пусне втората степен на голямата перка на радиатора.
Отговори

tonkata92 снимка tonkata92 27 август 2010 - 09:57

Може и с една да е, не споря, аз така знам
Отговори

siegfrid снимка siegfrid 27 август 2010 - 16:48

Климатичната е с една скорост, датчика пуска втората степен на Охлаждащата перка при достигане на определена температура :61:
Отговори

tonkata92 снимка tonkata92 27 август 2010 - 22:18

:icon_wink2:

Обаче за свалянето мисля, че и отпред може.
Мнението беше редактирано от tonkata92: 27 август 2010 - 22:20
Отговори

kalkki снимка kalkki 07 септември 2010 - 21:31

Колега и аэ имам Астра fx16xel с климатик датчиците на радиатора са эа темперетурата на водата първа и втора степен на перните а датчика на трабата на климатика с 4те крачета е эа включване на компресора и 2те степени на перките в эависимост от налягането. Първа степен се включва веднага с пускането на климатика а втората при достигане на високото налягане над 20 атмосвери а при по голямо от 25 датчика спира компресора за да не стане авария. Това с включването на 2рата степен на климатик се вижда на машината эа эареждане колега гледай манометъра эа високото налягане. Ако налягането минава 20те и не се включва2ра степен тогава можеш да се съмняваш в тоэи датчик при мен го сменях няколко пъти. Както си карам и на някоя дупка се включват перките на 2ра степен като му махна буксата и спират.
Мнението беше редактирано от kalkki: 07 септември 2010 - 21:34
Отговори

shipkolini снимка shipkolini 07 декември 2014 - 20:43

Здравейте колеги, от скоро карам Астра Г 1.6 16V и сутрин когато колата е студена (искам да кажа не е загряла поне до 80 градуса) има много не стабилни обороти. Това става след като премине на газ ( нестабилните обороти) пробвах да сменя стъпковото моторче но ефект няма (или поне не голям) вчера видях, че един датчик които според моите проучвания е датчик високо налягане на климатика. Та този датчик е направо откършен от пластмасовата си части виси на кабела а от него стърчи лентово кабелче, когато го махна перката отпред се включва непрекъснато а когато го сложа обратно спира ама и при разклащане на кабела с датчика ми мърдат оборотите. Въпросът ми е мислите ли, че ако го сменя този датчик високо налягане на климатика ще ми се оправят ниските обороти на газ(с газов инжекцион съм).

Благодаря предварително за помоща и съжалявам ако не е трябвало да пиша за това в тази тема.
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 07 декември 2014 - 22:07

Ако проблема е само на газ,той трябва да се търси в газовата!
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg