Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Ходова част

Астра Ф

becinko снимка becinko 23 февруари 2010 - 17:09

Колеги,астричката ми много ама найстина много се е разтропала.Смениха ми 2 тампона на носачите и ми казаха "Всичко е 6" След смяната започна да тропа повече.
Междувременно гредата под радиатора ми е крива,и ми каза ,че тя оказвала много сериозно влияние на ходовата част и ако тропа то е заради нея.
Интересува ме по ходавата част какво може да тропа и дрънка като изключим полуоските.
Шарнири*,биалетки*,Втулки*,Тампони?

* - това означава ,че незнам за какво служат.Евентуално смяната на всичките скъпа ли е ?
На шарнира разбрах ,че накрайниците се разбивали,амаа тоя накрайник може ли да се смени или върви целия шарнир ?И къде другаде може да тропа ?

Благодаря !
Отговори

dionisi снимка dionisi 23 февруари 2010 - 17:29

Колега от крива греда не виждам как може да тропа, освен това всеки добър майстор трябва да ти каже от какво тропа. Ако имаш възможност иди при друг майстор да ти я прегледа.

Иначе за частите:
1. Шарнир 2бр - от 10-12лв до 30на лв в зависимост от марката. Стои от долната част на макферсона и го държи към носача.
2. Кормилен накрайник 2бр. - същия ценови диапазон. Свързва кормилната рейка с макферсона, с него колата завива.
3. Биалетки 2бр - 10-12лв. Държи стабилизиращата щанга, която подобрява устойчивостта на колата в завой.
4. Тампони - пишеш, че си ги сменил. Цената не им помня но мисля бяха към 20-30лв.

Друго не мога да се сетя в момента, но не е необходимо да сменяш всичко. Просто трябва да се установи от кое е проблема. А затова че се е разтропала повече след смяна на тампон на носача, не говори добре за майстора. Веднага след смяната ли усети, че тропа повече или след известно време.

П.с. цените ги сравнявам с такива за Вектра А и Корса Б, но са аналогични с тези на Астра Ф.

Поздрави.
Отговори

becinko снимка becinko 23 февруари 2010 - 17:35

Еми след като смени тампоните колата продължи да тропа.Той ми каза ,че следващото нещо за колата трябва да бъде смяна на гредата,защото от нея носачите са се отдалечили един от друг и ремонта ставал доста тегав.Той гледа и смени само 2 тампона.
След като я беше разкачил каза ,че всички работи са здрави,аз се очудих защото от както я имаме (5 години) са сменяни само аморт.
Та след смяна на тампоните продължи да тропа-по-малко ,но от известно време това тропане поне според моя слух се превърна в дрънчане на ламарина.Всеедно джантата ми не е затегната и се клатушка наляво надясно...
Ще я закарам някъде в сервиз,специализиран за ходова част само да я прегледат и да ми кажат какво трябва да се смени,защото моя майстор,няма подемник ...
Иначе мерси за отговора!

П.С.Това което си написал като бр. на определена част значи ,че на колата отпреде има 2 шарнира само ?или 2 на гума ?
Отговори

dionisi снимка dionisi 23 февруари 2010 - 17:58

 becinko, на 23 Feb 2010, 17:35, каза:

П.С.Това което си написал като бр. на определена част значи ,че на колата отпреде има 2 шарнира само ?или 2 на гума ?


Имаш 2 общо, по 1 един на всяка гума. И принципно на някой места пълнат проблемните шарнири, накрайници със силикон, за да спрат да тропат, но това според НЕ Е решение на проблема и е супер опасно даже, понеже той клопа защото се е износил. Казвам ти го само, да не да те зарибят да ти ги пълнят.
А това за джантата проверили да се не оттегнала, че на мен ми се е случвало на Корсата. Иначе за дрънченето на ламарина не мога да помогна.

Поздрави.
Отговори

B@i N@s снимка B@i N@s 23 февруари 2010 - 18:18

Колегата с тропа6тата предница отиваш на стенд(преден мост),при някои по добар маистор да ти е закачи да ти е прегледа само какво има разбито дали тая крива греда е проблем само тои ште ти помогене. А за колкото за парите най мн 10 лева преблизително няма да и правиш стенд само проверка. След като ти каже кво и има ги отстраняваш проблемите и после пак при него за реглаш на предницата.
Мнението беше редактирано от B@i N@s: 23 февруари 2010 - 18:20
Отговори

becinko снимка becinko 23 февруари 2010 - 18:22

Добре,ако да речем съм сменил всичко износено ,състоянието на гредата ще влияе ли на ефекта от стенда или той ще бъде безмислен.
Отговори

Peshotiger снимка Peshotiger 23 февруари 2010 - 18:27

Колега, като измерят геометрията, ще проличи кое е криво и какво влияе на окачването.
Ако се е изместила на една страна, гредата може да окаже влияние, въпросът е колко
е зле състоянието, само на стенд ще се види.
Поздрави!
Отговори

VanVan снимка VanVan 23 февруари 2010 - 18:47

Аз си правих тотален ремонт по предницата на моята Ф-ка. Шарнири, накрайници и биалетки не съм менил - тея части явно са бетон. За 300 лева всичко дойде ново (амортесьори, лагери и тампони макферсон, рейка), но имам и процент при някой дилъри на части... Колата сега е топка.

Така че съвсем спокойно може да си тропа и от амортесьори или лагери на макферсона. Освен това ако си с механична рейка и тя се отразява страшно много.
Отговори

tonkata92 снимка tonkata92 23 февруари 2010 - 23:52

Ако говорим за гредата под радиатора, както казваш в първия пост, тя няма нищо общо с тропане в предницата. Иначе колегите са го казали - може да тропа от шарнири, амортисьори или тампони на амортисьорите (сменят се отделно). Това е, друго няма....
Отговори

becinko снимка becinko 24 февруари 2010 - 00:01

Еми смятам ,че аморт. са здрави все още.Но тампоните (тези бомбетата горе,дето си слагате разпънките) са свършили.. смисъл сутрин трака от там като навивам волана (лагерчетата) и самия тампон от едната страна е излязъл..
Отговори

becinko снимка becinko 24 февруари 2010 - 17:06

След диагностика ще бъдат наказани виновниците :2 шарнира и тампоните на макферсоните

+ ратайте на майстора ми който са прецакали резбата на един от болтовете на носача и просто съм карал на магия и някой (от горе) явно не е позволил носача да изпадне ...

П.С.Може ли да видиш ,че слагаш болт,че той върви на криво и да прецакаш резбата... утре ще ги трепа !
Отговори

becinko снимка becinko 25 февруари 2010 - 14:34

Колеги,неска ми разглобиха предницата.Всичко е здраво нищо не е за смяна.Направиха ми болта на носача.Но нямах кинти за смяна на тампоните и лагерите на бомбетата.Сега колата тропа в завой само и сега като я качвах на бордюра пред блока с навит десен волан и 7-8 см бордюр лопането беше ужасно силно.Възможно ли е това да бъде от тампоните и лагерите на макферсона ?То просто не остана друго .. всичко останало е здраво.
Един познат ми каза ,че ако тези тампони са много зян при натискане на колата надолу трябва да усещам тропане в ръцете си ,но нищо подобно...
Ако е от тях тропането-ще ги сменя ,но от къде другаде може да идва.?

П.С.Тампоните на двигателя са сменени,и полуоските са здрави ...
Отговори

VanVan снимка VanVan 25 февруари 2010 - 15:56

Ако си още с оригиналните амортесьори бих казал, че е от тях. Те тропат отвътре и квото и да си сменяваш, все ще си тропа. Отделно не си казал дали рейката ти е хидравлична или не? Ако е механична и не си я пипал и нея - най-вероятно и тя трябва да се провери.
Отговори

becinko снимка becinko 25 февруари 2010 - 16:22

Хидравлична е рейката...До сега си писах в скайп с един колега и единодушно стигнахме до извода ,че са амортисьорите...

Като имам кинти ще си покаже!

Благодаря на всички за мненията и съветите!
Отговори

becinko снимка becinko 25 февруари 2010 - 21:24

Междудругото,отностно тропането което остана забравих да спомена,че го има и като спра по рязко или отпусна съединителя по рязко ...

Сега като карах из града ми направи впечатление ,че тропането отляво е по често и отколкто в дясно...

От ляво има некво тък-тък-тък на всяка малка неравност,дори на цепките в асфалта,докато отдясно тропа в завой..
Отговори

пешо-жоро снимка пешо-жоро 26 февруари 2010 - 15:13

 becinko, на 25 Feb 2010, 21:24, каза:

Междудругото,отностно тропането което остана забравих да спомена,че го има и като спра по рязко или отпусна съединителя по рязко ...

Сега като карах из града ми направи впечатление ,че тропането отляво е по често и отколкто в дясно...

От ляво има некво тък-тък-тък на всяка малка неравност,дори на цепките в асфалта,докато отдясно тропа в завой..


Колега, ако причуква в завой (особено при крайно ляво или крайно дясно положение на волана) e най-вероятно да е външно каре . Пробвай я при маневриране с малка скорост и навий до край , като потеглиш по-пъргаво.Това са първите симптоми за каре. По-късно започва да причуква и при по-голям радиус на завой и най- накрая си чука и направо като се движиш.Дано съм бил полезен, но е добре да ги тестваш каретата по този начин.
Отговори

becinko снимка becinko 26 февруари 2010 - 19:24

Явно е каре,защото при маневра трака,и както съм писал по-горе,трака при рязко потегляне и рязко спиране,и докато се движи колата трака ...
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg