Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Други технически въпроси

Питане за TPMS Opel Astra K

Ramsezsh снимка Ramsezsh 20 май 2019 - 00:35

Здравейте.
От няколко месеца съм собственик на Opel Astra K. Автомобила има система TPMS. Свикнал съм да имам два комплекта гуми с джанти, а не да сменям само гумите. Питането ми е дали, ако си купя оболудвани джанти от Opel Astra J, които са идентични с моите, ще станат? Ще трябва ли да се обучават по накакъв начин? Ако не е необходимо това е най-лесния и бърз начин да си реша проблема. Друтия вариант е, да си купя необорудвани джанти и да им сложа датчици. В сервиза на Дунев мотор спорт виждам, че има услуга клониране на датчици. Доколкото разбирам клониранити датчици, ще подават сигнал към компютъра, сякаш са оригиналните. При тази ситуация, при положение, че втория комплект гуми се съхраняват в гаража при колата няма ли да има проблем, когато компютъра получава два сигнала от от една и съща за него гума?
Надявам се някой да може да ми отговори на въпросите, за което благодаря предварително.
Мнението беше редактирано от Ramsezsh: 20 май 2019 - 20:56
Отговори

Жоро снимка Жоро 20 май 2019 - 08:44

Колега, това е доста чест проблем... Понеже обаче не зная колко потребители тук имат К, ще ти кажа за моя опит с други марки, при повечето коли и марки обаче е различно.

Аз за семейната, която не е Опел си купих втори комплект джанти и доста разпитвах. Охаза се, че само оригиналните датчици за 400лв сработват без програмиране, т.е. махаш едните джанти, слагаш другите и след 5км са се обучили. Кодих по повечето големи сервизи и ми предлагаха вариант за неоригинални датчици, който обаче след смяна трябва да се записват в паметта на колата което е скъпо и нерентабилно.

Ходих наскоро с колега в Пежо за една 6008 и там ми казаха, че не се получавало при тях. Предложиха да въртят само на едни джанти два комплекта гуми. Друго което предложиха е зимните да нямаш датчици на втория комплект и или да караш цяла зима със символ за спукана гума, или да изключат от менюто тази екстра и на пролет пак да ти я включат.
Отговори

Ramsezsh снимка Ramsezsh 20 май 2019 - 21:01

 Жоро, на 20 май 2019 - 08:44, каза:

Колега, това е доста чест проблем... Понеже обаче не зная колко потребители тук имат К, ще ти кажа за моя опит с други марки, при повечето коли и марки обаче е различно.

Аз за семейната, която не е Опел си купих втори комплект джанти и доста разпитвах. Охаза се, че само оригиналните датчици за 400лв сработват без програмиране, т.е. махаш едните джанти, слагаш другите и след 5км са се обучили. Кодих по повечето големи сервизи и ми предлагаха вариант за неоригинални датчици, който обаче след смяна трябва да се записват в паметта на колата което е скъпо и нерентабилно.

Ходих наскоро с колега в Пежо за една 6008 и там ми казаха, че не се получавало при тях. Предложиха да въртят само на едни джанти два комплекта гуми. Друго което предложиха е зимните да нямаш датчици на втория комплект и или да караш цяла зима със символ за спукана гума, или да изключат от менюто тази екстра и на пролет пак да ти я включат.


Благодаря за бързия отговор. Доколкото пише в книжката при промяна на датчиците трябва да се обучават. Така че, май първия вариант със смяна и чакане да се саморазпознаят отпада. Щом намеря време ще отида в Дунев мотор спорт да попитам какво се случва когато ми ги клонират и резервния комплект гуми седи в къщото помещение, в което е и колата.
Отговори

Ramsezsh снимка Ramsezsh 21 май 2019 - 00:34

Аз май успях сам да си отговоря на въпроса :)
Дано е полезно и на някой друг с моето чудене.
Оказа се, че датчиците на Астра К и Астра J са едни и същи:
https://www.ebay.com...W-/264130114145

При проявата им обаче е необходимо да се активират. За целта се ползва активатор VXDAS TPMS EL-50448 OEC-T5, който стува около 15-20 долара.
Цялата процедура може да се види тук:
https://www.youtube....IdYpSt_Id8&t=6s

Така, че ще си купя второупотребни джанти от Astra J и ще си поръчам активатора.
Отговори

s.p.ivanov снимка s.p.ivanov 22 юли 2019 - 14:09

Колега, реши ли проблема с датчиците.
Гледам този активатор го има на цени от 5 до 50$ по сайтовете, да знам дали да го поръчвам и аз.
Че и аз съм на същата чуденка като теб.

Поздрави. :beer:
Отговори

Ramsezsh снимка Ramsezsh 05 август 2019 - 20:15

 s.p.ivanov, на 22 юли 2019 - 14:09, каза:

Колега, реши ли проблема с датчиците.
Гледам този активатор го има на цени от 5 до 50$ по сайтовете, да знам дали да го поръчвам и аз.
Че и аз съм на същата чуденка като теб.

Поздрави. :beer:


Здравей, колега.
Мисля, че реших проблема и се оборудвах със всичко необходимо.
Активатора пристигна миналата седмица, а сензорите в петък. Купих си и джанти от Шевролет Крузе, които обаче нямаха сензори, та се наложи и сензори да търся.
Сега остана да отида на гумаджия да монтираме сензорите и гумите на джантите.
Обучаването става, както в клипчето (дори и в книжката на колата е описано).
Активатора го поръчах за 13$, четирите сензора излязоха 30$.
Мнението беше редактирано от Ramsezsh: 05 август 2019 - 20:44
Отговори

Boko_74 снимка Boko_74 28 април 2020 - 10:57

Здравейте

Има ли опция да се изключи от колата проверката на сенсорите, така че да си сложа джанти без датчици ?
Аз съм с Астра J и би било чудесно някой ако ме насочи как да изключа от колата този чек и да не свети таблото за налягането на гумите.
Благодаря
Отговори

ulieliadi снимка ulieliadi 31 януари 2021 - 17:25

А някой има ли идея дали датчици от Мока ще сработят на Астра К.
На външен вид са различни, номера също е различен.
Някакъв сайт да има, за да проверя за съвместимост :unsure:
Имам и активатора, с него дали ще се разбере по някакъв начин?
Лошото е ,че на джантите няма гуми.
Отговори

ulieliadi снимка ulieliadi 06 февруари 2021 - 15:50

Понеже се изтрепахте да пишете, ето до къде я докарах :mhihi:
Направих програмиране с един от новите датчици, и о чудо - работи. Попрочетох че е достатъчно да са на една честота, и всичко е шест. Нищо че и на вид, и по номер са доста различни.
Показа ми налягане нула, ако не се свърже показва само черта.
Отговори

Sim снимка Sim 07 февруари 2021 - 10:33

Следя с интерес темата, защото карам Астра К. Въпреки огромното ми желание, не изказвам мнение, защото обучението на датчиците го правят в сервиза, ако е необходимо. Малко са хората запознати и притежаващи лично оборудване за обучение на датчици за налягането на гумите.
Благодаря за предоставената информация.
Отговори

ulieliadi снимка ulieliadi 07 февруари 2021 - 13:23

Е той струва 10 долара, грехота е да не си го купиш :biggrin:
Някой ако има нужда, да свирка - операцията е 30 секунди.

Ще кача и снимки, но имам проблеми със снимка.бг засега :ranting:
Отговори

ulieliadi снимка ulieliadi 07 февруари 2021 - 14:41

https://prikachi.net...nvasilev/albums
Това са снимките на датчиците от Мокка, вижда се и номерът. Работят на 433мхц.
https://www.aliexpre...2958198533.html
Такива са оригиналните ми датчици, номера се вижда, също на 433мхц.
https://www.aliexpre...earchweb201603_
Това е програматора.
Отговори

Sim снимка Sim 07 февруари 2021 - 21:42

Благодаря за предоставената информация. Не бях търсил, наистина е евтино.
Отговори

kvn снимка kvn 24 октомври 2021 - 17:21

Днес сложих зимните гуми сам в моя гараж. Зимните джанти са фабричните за модела, с оригинални датчици. Интересното е, че след смяната не се случи нищо:
1.Колата продължава да си показва налягането от 4-те летни гуми, без тези данни да се променят, но и без да излиза каквато и да е аларма?!?
2. Тъй като благодарение на тази тема си купих уредчето TPMS EL-50448 OEC-T5 For Opel/GM, опитах с него да ги обуча, но колата не разпознава сигналите нито към новите(зимните) датчици, нито към старите(летните). Сега се чудя дали уредът просто не работи, или в колата нещо не функционира с тази система - защо не алармира, че не са нейните датчици, а си стоят старите показания?!? Защо не реагира на сигналите?!? Прилича ми на бъг в колата ?!? За жалост, няма на кой друг Опел да тествам уреда.
Накакви идеи по този казус?
Отговори

ulieliadi снимка ulieliadi 24 октомври 2021 - 17:34

Ха! Значи не съм само аз. Писах в друга тема https://www.opelclub...ic=119664&st=20
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg