Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Основен Форум

Съвет за Опел

TiestoSataza снимка TiestoSataza 13 юли 2018 - 16:23

Здравейте колеги. До преди седмица карах Опел Астра Ф 1992 година. Продадох я защото ръждата я изгриза много.Искам да си купя друг опел , но не искам да е от новите нещо до 2001 година.Финансови причини. Та принципно знам че до 1998г май гният много. Или само за определени модели. Та искам да питам кой модел не гният до степен на разпадане. Нещо между 1999 и 2001 ако може да ми препоръчате. Да не е комби само и Дизел.Бензитовите ме интересуват. Благодаря за вниманието.

Поздрави!
Отговори

sathv снимка sathv 13 юли 2018 - 17:11

Corsa b 1999-2000 година. 1.2 16v Двигател x12xe. Поне може да намериш читава, защото от астрите няма.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 13 юли 2018 - 18:06

Изводът е един единствен: Която и удряна да вземеш, ще бъде "до степен на разпадане". От това в най-голяма степен зависи "разпадането". Все пак сам каза 1992-ра. Сега сме 2018 - тоест колата дори "изгниваща" е издържала 26 години, нали така? Не знам какво още си очаквал от нея де.

Затова, колкото повече си наясно дали е удряна/мачкана и поправяна, толкова по-добре ще бъдеш откъм "изгниването". Не очаквай и от "неръждясващите" да изтраят 36 или 46 години (ако това си мислиш). Сега колко и дали ще попаднеш все пак на нетъркаляна кола или такава, която е била като "блъскащите се колички" и след това е "маскирана с два тона кит" - е отделно.

Това накратко по въпроса. По другия въпрос за "финансовите причини" : По-добре вземи нещо на по усреднена цена и гледай повече на място, защото може да се окаже че ще я купиш втори път после. И "финансовата причина" отива по дяволите.

Запомни, каквото и да вземеш - приготви едни поне 1/3 пари още, за да я вкараш малко от малко в ред - сам ще се увериш че ще има защо.
Затова има тук един колега benzy, той направи така : взе един модел надолу и тръгна да си го достегне за да има "кола в кондиция". За Корса Б не знам дали са от поцинкованите изцяло купета, но за Астрите мога да ти кажа че Г-то е първата с изцяло поцинковано купе, докато Вектра Б е само пода й мисля беше(не съм сигурен).

Успех с покупката и знай - двигател се сменя(или поправя), купе не можеш да смениш - това значи да смениш колата.

Като цяло личното ми мнение е : ако първата и единствена мисъл ще ти бъде "финансовата причина", по-добре изчакай още малко , събирай още малко, докато не си махнеш тази причина от причините(тоест да си по-спокоен), защото ще ти изиграе лоша шега. По-добре се подсигури да имаш, отколкото после да не останат, ако ме разбираш правилно. Пък Корса ли е, Морса ли е - ще го решаваш след това.

П.С: Само не знам защо, колегата горе съветваше други да бягат от Опелите, но ти предлага и хвали "своето" и то Опел, аз няма да правя подобно нещо, защото който и каквото да ти каже - вероятността да попаднеш на изтормозена и прикрита кола - си е все 50%, независимо кой модел е и кой двигател е. Затова умната. Гледай, сядай, пробвай - тя ще си каже дали е твоята или не е. Аз така направих и не съм питал никого нищо, защото знам какво щеше да стане (1 милион мнения и 1 милион оплювания), просто се доверих на себе си - и не съжалявам, казвам ти го 1:1.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 13 юли 2018 - 18:16
Отговори

me109e7 снимка me109e7 13 юли 2018 - 20:46

Нека и аз да дам своите 5 лв. по въпроса защото и аз бях в подобна ситуация. Най важния и съществен момент е колата която избереш била Вектра, Астра или Корса е да е от 10 до 15г. По млада повече пари за покупка а по стара повече за ремонти. Имаме в семейството Вектра Б 1.6 16В х16хел преди фейса 98г. купувана 09г. т.е. 10г. която до своите 15г. беше тип топ след това се почнаха сериозните ремонти. Която въпреки че е преди фейса не е светвала чека никога за разлика от такава фейсова. Имаме и Астра Ф със същия двигател която също бе лимка, и тя почна да иска нов чарколяк, друг въпрос е че наскоро скъса ангренаж а уж комплекта на 20к. км, но изглежда на 150к. - калпави майстори колкото искаш. Миналата година познат си взе 15г. Вектра Б фейс и за една година в момента гони 8000лв. с ремонти, обслужвания и пари по калпави майстори. То не бе АБС модул, ЕКУ, свещи - 2 компл., бобини - 4бр., десетки диагностики, скъсани тампони на макферсоните, нова гарнитура на капака на клапаните която поиска второ отваряне и слагане на силикон, преди 2 седмици тампони на стабилизираща щанга които от 7 дена скърцат отново, биалетки, тампони на задното окачване които се сцепиха, съскащи амортисьори все ремонти които се наложиха заради епичния ремонт на околовръстното в гр. Добрич. А миналата година като се взе колата - Никой, повтарям никой не би казал че тази италианка е на 15+ годинки. Ни скръц, ни пръц - лимка, всичко работи всичко е тип топ с масло което бе на 7к а изглеждаше като ново - не бе потъмняло. В момента е на втора смяна и след първите 2-3к км е чернилка. Т.е. избора колега е дали ще се ремонтира нещо старо и ще се играе на котка и мишка с части ментаци или ще се кара нещо по ново, но за малко повече левчета. На база на това препоръчвам и предвид скромния бюджет или събиране за нещо по читаво или една Астра Г. Вярно няма екстрите на Вектра Б но е много по здраво куче. Почти всеки ден се возя в такава служебна и сглобена 01г. и на 230к км. вярно скърца си, но повтарям това е истинско куче. Скъсан ангренаж,карана с пробила бобина и калпави свещи, с задръстен катализатор, карана без масло, хвърляла водата няколко пъти - прегрявана, карана без антифриз и почти всеки ден в лютеницата - ами не иска да мре гадината. Колега това е. Ако искаш съвет посочи бюджет и модел, че поне може да те насочим. Ако ли не - скачай с двата крака и каквото сабя покаже. Поздрави и успех.
Мнението беше редактирано от me109e7: 13 юли 2018 - 20:48
Отговори

Silencer снимка Silencer 14 юли 2018 - 17:19

Вземи си корейски я брат на Опел - Деу. Не гние особено след 99 год., по-здрави мотори и кутии, няма дизелаци, моторите дори и до 2005 са опростени от към електроника, частите им са по евтини от на Опел и дори са взаимозаменяеми. Давам и премер:

https://www.mobile.b...80&slink=7lixt2
Отговори

FrIsKy_86 снимка FrIsKy_86 14 юли 2018 - 20:18

Здравейте и от мен, аз харесвам по опростените. Сега имам Астра Г 1,6 моно 75коня. Преди това имах Астра Ф със същия мотор, а най напред беше Кадет Д с същия двигател но беше с карборатор. Харесвам в него това че ремонт може да се направи за не чак толкова много пари (сигменти, усновни лагери, обслужване на главата, масло, антифриз, всички гарнитури и труд около 600лв), издражлив е и защитен ако скъса ремък. Газ се слага без никакви проблеми за около 300-350лв. Гори около 7 - 7.5/100 извън града. В града 10,5 - 11/100 но все пак зависи от десния крак. Забелязвам че опелите с този мотор държат цена, за което смятам че не е случайно
ПОЗДРАВИ :icon_wink2:
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 14 юли 2018 - 20:57

Колегата не е казал конкретно колко пари мисли да даде за покупка и колко за реставрация. Не е казал какво купе му трябва. Дали иска купе или комби или корса или вектра и т.н. За мен Корсите са малки. След 97-ма не гние нищо произведено от опел. Сменят материалите които ползват. Ако се купи внос от Италия няма да е гнила.

Ако ще е корса да се пребърка малко повече и да взема корса Ц. Имаше един колега от Созопол и той беше пред тая дилема и го убедихме. Бръкна се малко повече и взе много добра корса за 2 и нещо.

Ако ше е нещо по-голямо бих препоръчал астра или вектра след 2000-та с z18xe. Другото е много разправия и не си струва.
Отговори

benzy снимка benzy 15 юли 2018 - 20:23

Значи астра Г z18xe забрави да намери - аз 4 месеца търсих и огледах всичките на пазара - като знам някои от тях в какво състояние бяха сигурно са още за продаване освен ако не са ги дали вече за скрап.

Лично аз залагам на Астра - 1во винаги астрите са им били най-добрите коли и 2ро е чудесен компромис. По-голяма от корсата и много по-комфортна и по-малка от Вектрата като не е много назад спрямо возията и, но е малко по-икономична и лесна за поддръжка. Ако не е състезател колегата 1.6 моно ще му пасне прекрасно, а Х16SZR е неубиваем двигател и евтин за газифициране.

Обаче, както повечето са споменали - задължително бюджет за ремонти!
Имаш едни около 4-500 лева административни разходи за регистрацията и пускане в движение
Имаш едни 300 до 500 лева първоначално обслужване според колата
и задължително си остави още 500 лв за непредвиден ремонт.
Ако искаш да спестиш малко пара може да се огледаш за вече регистрирана това може да смъкне едно 3-400 лв
Отговори

FrIsKy_86 снимка FrIsKy_86 15 юли 2018 - 20:53

Радвам се че поне някой разбра какво исках да кажа.
Не съм казал човека да вземе и да започва да ремонтира....... и аз като взимах нямах нагласа за ремонт но в последствие се наложи какво да се прави. Колкото и да се оглежда една кола няма как да се види вътре мотор и други скрити дефекти. Исках да кажа че "АКО СЕ НАЛОЖИ" не е много пари. Както казва колегата benzy този мотор е нестрошаем но и не е бегачка. Виждал съм този мотор и на вектра но е малко по тежичка от астра :icon_wink2:


а и мотора не е маслояд както повечето екотеци :icon_wink2:
Мнението беше редактирано от FrIsKy_86: 15 юли 2018 - 20:55
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg