Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Insignia

insignia и нейните проблеми

Bareto снимка Bareto 26 март 2021 - 10:51

Здравей колега, правилното отчитане нивото на маслото е на топъл мотор около 5мин. след изгасяне. Прави се така за да се даде малко време на маслото да се събере в картера, но не и прекалено много време за което ще се източи и маслото от филтъра и маслените магистрали. Това последното се случва само ако имаш проблем с някой от двата клапана, единия е в корпуса на масления филтър а втория в блока на мотора - на главната маслена магистрала. При теб най-вероятно има такъв проблем, щом налягането на маслото ти е ниско в началото при студен старт и хващаш такива големи разлики в нивото на маслото сутрин на студено и при загрял мотор. Това са общи положения и би трябвало да са в сила и за твоя двигател.
Мнението беше редактирано от Bareto: 26 март 2021 - 12:40
Отговори

todo1 снимка todo1 26 март 2021 - 11:09

Привет,
благодаря за отговора!
клапан "втория в блока на мотора - на главната маслената магистрала" - дали има такъв на моя мотор?
И възможно ли е в него да е проблема?
Мнението беше редактирано от todo1: 26 март 2021 - 11:14
Отговори

Bareto снимка Bareto 26 март 2021 - 11:29

На 100% не мога да твърдя че го имаш и къде се намира, тук колегите ще помагат, но при мен го има и симптомите са същите като при теб. При мен се намира зад алтернатора, представлява едно малко съчмено клапанче в блока скрито зад една пробка. Няма как да се провери сътоянието му, защото се разрушава при изваждане и трабва да се замени (поне при мен на зафирата е така). Съветвам те първо да започнеш от клапана в масления филтър, може пък да е от там. Аз съм установил, че при някой марки маслени филтри клапана не затваря добре и маслото се изтича в картера, а може и да е счупено самото клапанче.
Мнението беше редактирано от Bareto: 26 март 2021 - 12:35
Отговори

todo1 снимка todo1 26 март 2021 - 11:31

Масления филтър е сменен.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 26 март 2021 - 12:03

Отговорът си си го дал сам. "Маслената помпа не е сменяна".
На нея има клапан, който ако е запечен/спечен, се случва точно каквото описваш + че самата помпа започва да се износва по-бързо, ако този клапан не работи както трябва.
И като се сменя "гумичката", особено на взета кола на незнайно километри, е хубаво да се смени направо с цялата помпа + да се направи и промивка на двигателя преди новата помпа, ако трябва две промивки.
Съветът ми е, да се погрижиш за тази работа колкото се може по-бързо, за да не стигаш до още по-скъпи ремонти.
Смяната на маслото, специално при този двигател, не го оставяй за след 10к км, за да нямаш по-голяма липса на пари от портфейла.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 26 март 2021 - 12:28
Отговори

todo1 снимка todo1 07 май 2021 - 09:54

Благодаря за помощта!
Сменихме клапана, който е до масления филтър и маслената помпа.
Всичко е ОК в момента, стискам палци и през зимата да е така.
Отговори

devailo снимка devailo 20 юни 2021 - 16:28

Айде, удари и моя час. Прибирам се от почивка по магистралата , направи ми леко впечатление че като натисна газта и колата звучи една идея по различно(нямам идея дали не си и въобразявам), това на 20-30 км от София, после почна да си звучи нормално ускорението и точно на отбивката за кръговото до Перник изписа Low oil pressure - turn off engine. Отбих веднага спрях , изчаках малко почетох пак мнения и т.н. и Пробвах пак , запали , звучи нормално всичко и след 5 секунди някъде излиза пак съобщението и светва червената лампата на аладин на таблото и гася веднага. Прибрахме се с репатрак , и утре сервиз. Не знам в този сервиз до дома дали някога са се занимавали с този проблем на инсигния , но какво да правим ? може ли да се пали да се гледат стойности диагностики и т.н. или да се разглабя двигател вече да се гледа жив ли е. Звъннах по телефона на сервиза където ходя за дреболии и ми казаха че ще я видят и за компресии и не разбрах и аз какво, ама това не се ли прави като се пали. Студиото ми отказаха защото имали работа за над месец плътно вече.

Ако има значение , е и време за смяна на маслото по принцип.
Мнението беше редактирано от devailo: 20 юни 2021 - 18:40
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 20 юни 2021 - 18:45

Проблемът е , че когато излезе това съобщение, обикновено е вече късно.

Добре си направл, че си изгасил и си я прибрал на репатрак. Не е препоръчително да палиш и да си праивиш експерименти. Направо евентуално да проверят истинското налягане в сервиза и да отварят за смяна. Дано не си унищожил коляновия вал.
Но така или иначе, има валове от 1.9, все ще намериш някъде. Кофтито е, че ще се разделиш с едни пари, но за сметка на това после ще си караш. Както винаги казвам, погрижи се максимално, като сложиш направо нова маслена помпа. Задължителна промивка на двигателя и проверка за стружки по пътя до масления охладител и филтърнто тяло.
Отговори

devailo снимка devailo 20 юни 2021 - 20:13

 Д-и-м-о-в, на 20 юни 2021 - 18:45, каза:

Проблемът е , че когато излезе това съобщение, обикновено е вече късно.

Добре си направл, че си изгасил и си я прибрал на репатрак. Не е препоръчително да палиш и да си праивиш експерименти. Направо евентуално да проверят истинското налягане в сервиза и да отварят за смяна. Дано не си унищожил коляновия вал.
Но така или иначе, има валове от 1.9, все ще намериш някъде. Кофтито е, че ще се разделиш с едни пари, но за сметка на това после ще си караш. Както винаги казвам, погрижи се максимално, като сложиш направо нова маслена помпа. Задължителна промивка на двигателя и проверка за стружки по пътя до масления охладител и филтърнто тяло.



Благодаря за отговора, какво представлява това проверяване на истинското налягане? колата пали ли се за това нещо? Маслената помпа като се смени тя с уплътнение ли си идва или и него да поръчва? Като се провери налягането какво трябва да показва и какво трябва да не показва? Чета си цяла вечер по темата , и за сензори за налягането говорят , но рядко. Та налягането се гледа и примерно направо да се види за стружки в маслото? Ако нещата изглеждат добре сменям помпата и уплътнението ако не върви с помпа и да се надявам че всичко е наред или да се гледа още нещо?
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 20 юни 2021 - 20:40

 devailo, на 20 юни 2021 - 20:13, каза:

Благодаря за отговора, какво представлява това проверяване на истинското налягане? колата пали ли се за това нещо? Маслената помпа като се смени тя с уплътнение ли си идва или и него да поръчва? Като се провери налягането какво трябва да показва и какво трябва да не показва? Чета си цяла вечер по темата , и за сензори за налягането говорят , но рядко. Та налягането се гледа и примерно направо да се види за стружки в маслото? Ако нещата изглеждат добре сменям помпата и уплътнението ако не върви с помпа и да се надявам че всичко е наред или да се гледа още нещо?


То стружки ако има, няма да са само в маслото в картера, вероятно ще има и при филтъра, затова е хубаво да се провери и промие.
А за налягането, да палят, но те ще преценят. Помпата си идва с уплътнението.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 20 юни 2021 - 20:41
Отговори

Dowper снимка Dowper 21 юни 2021 - 07:15

 devailo, на 20 юни 2021 - 16:28, каза:

Айде, удари и моя час. Прибирам се от почивка по магистралата , направи ми леко впечатление че като натисна газта и колата звучи една идея по различно(нямам идея дали не си и въобразявам), това на 20-30 км от София, после почна да си звучи нормално ускорението и точно на отбивката за кръговото до Перник изписа Low oil pressure - turn off engine. Отбих веднага спрях , изчаках малко почетох пак мнения и т.н. и Пробвах пак , запали , звучи нормално всичко и след 5 секунди някъде излиза пак съобщението и светва червената лампата на аладин на таблото и гася веднага. Прибрахме се с репатрак , и утре сервиз. Не знам в този сервиз до дома дали някога са се занимавали с този проблем на инсигния , но какво да правим ? може ли да се пали да се гледат стойности диагностики и т.н. или да се разглабя двигател вече да се гледа жив ли е. Звъннах по телефона на сервиза където ходя за дреболии и ми казаха че ще я видят и за компресии и не разбрах и аз какво, ама това не се ли прави като се пали. Студиото ми отказаха защото имали работа за над месец плътно вече.

Ако има значение , е и време за смяна на маслото по принцип.


На колко хиляди км е двигателя и сменяна ли е някога гумичката?
Отговори

devailo снимка devailo 21 юни 2021 - 07:18

 Dowper, на 21 юни 2021 - 07:15, каза:

На колко хиляди км е двигателя и сменяна ли е някога гумичката?


към 190 000 км, не е сменяна от мен(за бой съм знам) по скоро въобще не е сменяна.
Отговори

Dowper снимка Dowper 21 юни 2021 - 08:26

 devailo, на 21 юни 2021 - 07:18, каза:

към 190 000 км, не е сменяна от мен(за бой съм знам) по скоро въобще не е сменяна.


Ясно, трябва като минат 150к км и изтече гаранцията да се подсигури човек. Дръж ни в течение за развитието на ситуацията.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 21 юни 2021 - 16:47

 Dowper, на 21 юни 2021 - 08:26, каза:

Ясно, трябва като минат 150к км и изтече гаранцията да се подсигури човек. Дръж ни в течение за развитието на ситуацията.


И не само това. Сменяш ли си я на 100-120 хилки след това, аз лично мисля, че няма какво да му стане на тоя двигател, освен от "старост" да си замине накрая.
Бил гаден, бил "мЕтал лагери".. ами ще ги мЕта, защото никой не му се поддържа. За жалост я има тая му простотия с тая "гуменетка".. но поне е супер известен проблем, та се чудя защо хората въпреки това, пак не правят необходимото.
Дори на всеки 100-120 хиляди, едни там.. 250 ли 300 лева ли за смяната.. смятам , че си струва отвсякъде.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 21 юни 2021 - 16:48
Отговори

Hotblooded снимка Hotblooded 21 юни 2021 - 17:11

Тоя двигател не вади това съобщение само от гумичката, дълги интервали за за смяна, масла - менте, прегряване на маслото, запушване на маслени пътища - все "благинки", които не са за подценяване.
Моята навремето я сменях на около 190 000 - нищо и нямаше, но бях психясал и я смених...
Ако съобщението е излязло в оранжев, а не в червен фон - има шанс да се размнеш леко. Но щом е било в движение и си чувал странни звуци - "Лошо, Седларов, лошо...
Отговори

devailo снимка devailo 21 юни 2021 - 17:58

Много натоварени всички сервизи, чак края на седмицата ще я видят, За оренжево или червено не мога да кажа, то си е червен Интерфейса(не съм забелязвал нюанси до сега) и такъв цвят си излизаше и съобщението но и светваше лампичката на маслото. Но за пръв път карам 15к км на тази кола с едно масло и ако е някое менте - ще се надявам да е това. А относо шума дето се чу в движение нямам идея наистина какво беше, нормалното дизеолово тракторско звучене ама с леко изменена честота и беше за малко , после още десетки километри каране си звучеше добре и при тестовото запалване също - не е имало чукане и удари отпред. Чакаме сега.

P.S. Понеже си чета мнения постоянно по темата и видях че някъде е описано да се мери налягането на баир, та онози по различен звук на двигателя беше в тази част на магистралата където имаше наклон на горе малко. Не знам има ли значение това.
Мнението беше редактирано от devailo: 22 юни 2021 - 08:18
Отговори

devailo снимка devailo 28 юни 2021 - 12:25

Успяха най после да я видят , биелни лагери надрани, колянов вал много малко, според тях не е за смяна, маслена помпа и уплътнението са за смяна - не знам дали просто щото си им е време или са видяли някаква точна причина, ама в крайна сметка на близо 190к км е и навсякъде се казва да се смени помпата , дори ще е късно. За основни лагери не разбрах какво ми казаха, не можели да се сменят ей така защото нещо си .. Посъветваха ме да сменя и ангренажен комплект - пак не разбрах дали заради сегашния проблем или просто щото му е време според тях (70-80к км) и 5-6 години от последната им смяна. Стружки няма никъде , маслото си е за смяна понеже е на 15к км. Ще ми кажат и цени по късно за нещата. Тоест биелни лагери, маслена помпа, ангренажен комплект и нормалното обслужване. Нещо друго да правя ли ? да искам ли от тях? Според тях нагоре нямало проблеми. Лагерите не бяха като огледало но и не бяха някакви унищожени. Ще ги сменим тях де, казвам го като сериозност на проблема до къде сме стигнали. И казаха че не вдигала налягане на маслото до 1 колата иначе. Да се занимавам ли с търсене на колянов вал от 1.9? особено като се има предвид че е ремапната колата? И този колянов вал от 1.9 имам ли някакви години граници в които да го търся , примерно от след еди си коя година? И лагерите други ли стават ако се смени с фиатски коляновия вал? Ако се остави стария колянов вал трябва ли да се прави по него нещо? Полиране чух че се правело.
Мнението беше редактирано от devailo: 28 юни 2021 - 13:38
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 28 юни 2021 - 14:14

Вала дали става или не ще каже микромера иначе ако се ползва ноктомера на ;Майстора; работата е изуй гащи за теб. Самия вал за да се измерят основни шийки трябва да е свален.
Отговори

kalin09 снимка kalin09 28 юни 2021 - 22:14

 devailo, на 28 юни 2021 - 12:25, каза:

Успяха най после да я видят , биелни лагери надрани, колянов вал много малко, според тях не е за смяна, маслена помпа и уплътнението са за смяна - не знам дали просто щото си им е време или са видяли някаква точна причина, ама в крайна сметка на близо 190к км е и навсякъде се казва да се смени помпата , дори ще е късно. За основни лагери не разбрах какво ми казаха, не можели да се сменят ей така защото нещо си .. Посъветваха ме да сменя и ангренажен комплект - пак не разбрах дали заради сегашния проблем или просто щото му е време според тях (70-80к км) и 5-6 години от последната им смяна. Стружки няма никъде , маслото си е за смяна понеже е на 15к км. Ще ми кажат и цени по късно за нещата. Тоест биелни лагери, маслена помпа, ангренажен комплект и нормалното обслужване. Нещо друго да правя ли ? да искам ли от тях? Според тях нагоре нямало проблеми. Лагерите не бяха като огледало но и не бяха някакви унищожени. Ще ги сменим тях де, казвам го като сериозност на проблема до къде сме стигнали. И казаха че не вдигала налягане на маслото до 1 колата иначе. Да се занимавам ли с търсене на колянов вал от 1.9? особено като се има предвид че е ремапната колата? И този колянов вал от 1.9 имам ли някакви години граници в които да го търся , примерно от след еди си коя година? И лагерите други ли стават ако се смени с фиатски коляновия вал? Ако се остави стария колянов вал трябва ли да се прави по него нещо? Полиране чух че се правело.

Дим-офф ,помощ! Помогни на човека!
Отговори

devailo снимка devailo 01 юли 2021 - 12:22

Убиват ме малко по малко, не могат да свалят болта сега ма шайбата на ангренажа, за да стигнат до маслената помпа. Обявяваха ми стабилни суми за някой да дойде да го свали, ама и той не могъл и сега да се режело ли, да се свалял ли целия двигател и да се вади вала и да се кара на стругар.. баси чудесата.
Мнението беше редактирано от devailo: 01 юли 2021 - 13:28
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg