Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Тигра 1.4 16в Екотек - Работи На 3 Цилиндъра

blagun снимка blagun 09 февруари 2008 - 12:15

Днес ходих на "измислената" диагностика в Бош и там ми казаха, че колата така работи заради блокирал повдигач!
Причина било "скапаното масло" според тях и срещу 150лв. щяла да се оправи с промивки с 2 добавки и смяна на маслото, бобината си работела нормално, а изобщо не се свързаха с компа на колата :bravoo:
Иначе вчера смених свещите, кабелите и нищо. Колата работи без 1ви цилиндър.
Като се вкара в обороти се оправя и работи нормално!
Писна ми от пишман майстори и искам да си кажете мнението!

П.С. Приятелката ми вече се е отчаяла и иска по-скоро да и оправя любимото "Тигърче"
Отговори

beos снимка beos 09 февруари 2008 - 12:31

Здравей колега! Щом не са ти закачили компа на колата - това не е диагностика .. опитай сам да направиш такава, лесно е!
Свети ли ти оранжева/жълта лампа на таблото?

Прочети това което е писал колегата Swing има по надолу таблица с грешките който дава колата, а на края на тази тема съм прикачил файл на Български език пак за тях!
http://www.opelclub-bg.com/forum/index.php...st&p=256914

Пиши после каква грешка, ако има такава ти е изписало, за да можем да те насочим към какво да се ориентираш да правиш/сменяш. Поздрави :bravoo: и успех с оправянето на проблема !
Отговори

Swing снимка Swing 09 февруари 2008 - 12:34

Както описваш проблема, в сервиза са ти дали абсолютно точна диагноза с единствената уговорка, че може и да не се оправи само с добавки, а и със сваляне и промиване на повдигачи. Не е било необходимо да тестват нищо с компютър, защото колата се държи по един начин, когато прекъсва заради бобина и по-друг начин, когато прекъсва заради отворен клапан от "одървен" повдигач. Ти не знам защо си решил, че си попаднал на пишман майстори. Ако тези в сервиза бяха такива щяха да ти сменят бобина, кабели и свещи, а проблема щеше да остане. Естествено, можело е за авторитет да омотаят колата с кабели, но явно са ти го спестили:)

Колата "италианка" ли е?

Edit:

 beos, на Feb 9 2008, 12:31 PM, каза:

Щом не са ти закачили компа на колата - това не е диагностика .. опитай сам да направиш такава, лесно е!
Свети ли ти оранжева/жълта лампа на таблото?

При проблема, който описва колегата едва ли свети лампа. Тиграта не е толкова умна, че да хваща прекъсване по цилиндри. При по-новите инжекциони това вече може да се хване от ECU, но такава записана грешка може да се получи от лоша работа на бобина, на бензинова помпа, на свещ, на дюза, от отворен клапан заради повдигач или от изгорял клапан, т.е. диагнозата не е еднозначна и трябва да се мисли преди да се сменя каквото и да било. За мен диагнозата на Bosch сервиза в случая е точна, а защо колегата е решил, че са пишман майстори - не знам.

Не съм от пишман майсторите, нито ги защитавам:) Просто давам своето мнение по темата.
Мнението беше редактирано от Swing: 09 февруари 2008 - 12:58
Отговори

blagun снимка blagun 09 февруари 2008 - 18:39

Да колата е внос от Италия!
Значи аз съм убеден, че има записана грешка, тъй като преди да се скапе гаснеше и светеше продължително жълтата лампа! Другото интересно беше, че като я пусна по нанадолнище - например моста Чавдар и освободя от скорост тя гаснеше и светеше грешката до следващото палене!
Днес смених бобината за проба и не се оправи,
мерих компресия - 13 на 4-те цилиндъра!
Отговори

Swing снимка Swing 09 февруари 2008 - 19:07

 blagun, на Feb 9 2008, 06:39 PM, каза:

Да колата е внос от Италия!

Чудесно:) Значи вероятността повдигачите да са пълни с една гъста лепкава гадост, която прилича на нещо средно между грес и масло е огромна. Това се получава от нередовна смяна на маслото, което е характерно за много от автомобилите внесени от Италия.

 blagun, на Feb 9 2008, 06:39 PM, каза:

Значи аз съм убеден, че има записана грешка, тъй като преди да се скапе гаснеше и светеше продължително жълтата лампа! Другото интересно беше, че като я пусна по нанадолнище - например моста Чавдар и освободя от скорост тя гаснеше и светеше грешката до следващото палене!

Това не е свързано с проблема ти с прекъсването. Най-вероятно е проблем с моторчето за празния ход или със сигнала за скорост, особено ако колата е от по-старите (до '97) с жило на километража. Все пак, бодни кламера, направи самодиагностика и виж какво ще излезе като грешка.

 blagun, на Feb 9 2008, 06:39 PM, каза:

мерих компресия - 13 на 4-те цилиндъра!

Компресията е прилична, но тя не може да ти даде насока за проблема с прекъсването. Когато мериш компресия и въртиш на стартер маслената помпа не може да създаде такова налягане, че някой от позапушените повдигачи да се втвърди и някой от клапаните да остане отворен, съответно компресията на някой цилиндър да е по-ниска.

Пробвай с промивка както са те посъветвали. Нищо няма да загубиш. Ти в момента си дал повече пари за кабели и свещи, отколкото ако беше взел една читава добавка, беше промил мотора и беше сменил маслото.
Отговори

blagun снимка blagun 09 февруари 2008 - 19:33

Koлата е регисртирана на 23.10.1997 , ако това може да помогне с нещо.
Тази вечер ако успея ще пробвам с кламера и ще пиша какво е станало!
С какво да направя промивката на мотора?
Ако махна капака на клапаните ще се видят ли повдигачите?
Ами възможно ли е, да не работи някоя дюза като хората и от това да е проблема :unsure:
Отговори

Pav снимка Pav 09 февруари 2008 - 20:56

хей колега, аз имам съшия проблем само че с тигра 1.6, откакто стана студена и почна да прекъсва..смених кабели свешщи и температурен датчик и преди като загреепе се оправяше, но вече и загряла на ниските обороти клати и прекъвса но не постояно, върви си нормално като и дадеш гас, няма по висок разход, но кгоато започне да прекъсва дими доста бял пушек. Аз х одих на няколко сервиза и човека ми каза че е от хидравличен повдигач, без да я гледа нито да я закача на комп, няма грешки .чудя се какво да правя зашото на мен ми искат 500лв за някаква баня на главата на ултразвук и за работа... при теб оправя ли се когато загрее или пак си прекъсва на нсиките обороти и като я настъпиш се изстрелва сякаш няма проблем?
Отговори

blagun снимка blagun 09 февруари 2008 - 21:20

 Pav, на Feb 9 2008, 08:56 PM, каза:

хей колега, аз имам съшия проблем само че с тигра 1.6, откакто стана студена и почна да прекъсва..смених кабели свешщи и температурен датчик и преди като загреепе се оправяше, но вече и загряла на ниските обороти клати и прекъвса но не постояно, върви си нормално като и дадеш гас, няма по висок разход, но кгоато започне да прекъсва дими доста бял пушек. Аз х одих на няколко сервиза и човека ми каза че е от хидравличен повдигач, без да я гледа нито да я закача на комп, няма грешки .чудя се какво да правя зашото на мен ми искат 500лв за някаква баня на главата на ултразвук и за работа... при теб оправя ли се когато загрее или пак си прекъсва на нсиките обороти и като я настъпиш се изстрелва сякаш няма проблем?

Точно така! На ниски обороти прекъсва, а над 3000 изчиства и все едно нищо и няма, независмо от температурата на мотора!
Отговори

opeLtigra снимка opeLtigra 09 февруари 2008 - 21:54

 blagun, на Feb 9 2008, 09:20 PM, каза:

 Pav, на Feb 9 2008, 08:56 PM, каза:

хей колега, аз имам съшия проблем само че с тигра 1.6, откакто стана студена и почна да прекъсва..смених кабели свешщи и температурен датчик и преди като загреепе се оправяше, но вече и загряла на ниските обороти клати и прекъвса но не постояно, върви си нормално като и дадеш гас, няма по висок разход, но кгоато започне да прекъсва дими доста бял пушек. Аз х одих на няколко сервиза и човека ми каза че е от хидравличен повдигач, без да я гледа нито да я закача на комп, няма грешки .чудя се какво да правя зашото на мен ми искат 500лв за някаква баня на главата на ултразвук и за работа... при теб оправя ли се когато загрее или пак си прекъсва на нсиките обороти и като я настъпиш се изстрелва сякаш няма проблем?

Точно така! На ниски обороти прекъсва, а над 3000 изчиства и все едно нищо и няма, независмо от температурата на мотора!

имах същия проблем ! едвам се движише тиграта ми..на 4-та предавка повече от 60 км не можеше да вдигне ..смених свещи..кабели..казаха ми после че е повдигач..после маслена глава трябвало да се сменя ,но реално си е за ултразвук,защото дюзите се запушват...имах много ядове с този проблем докато един познат не ми каза да е изцеждам на място..палиш колата ,оставаш е да загрее 2-3 мин и после на място и вдигаш оборотите до 5-6 хиляди..така 2-3-4 пъти ..колкото искаш..после като тръгнеш първа и втора предавка ги изцеждаш до краи ..общо взето трябва постоянно да се кара на високи обороти за да може да се прочистват дюзите...поне при мен това беше проблема..след тези процедури ми върви перфектно колата ..а забравих да кажа че смених и бензина с А98
Успех ..дано съм успял да ви помогна
Отговори

Pav снимка Pav 09 февруари 2008 - 22:14

е какво казваш колега, да сменим бензина, да сложим присадки и да режим колите?:) бтв има нещо вярно като я изрежиш на по дълъг път се оправя, но после в града пак същата работа, следващата сутрин 2-3мин работи добре след като я запалиш и проблема изкача отново, мерси за съвета:) opeLtigra а ти ходи ли на ултра звук и като запалеше колата сутрин почваше ли да прекъсва мощно след 2-3 мин нормална работа?
Отговори

veseliq roger снимка veseliq roger 09 февруари 2008 - 22:16

Колеги зд.докараха тиграта от италиа с метан -страшни проблеми имах,кадели не я водих-не и не,искубнах шибаниа метан ,при смяната на маслото и ремака смукателниа вал беше с 2.назат ,испускателниа с 1 назат-и колата се оправи,в момента между 2500 и 3000.об.има едно прекьсване,и немога да разбера какво е;Проверете дат4ик колянов вал. :unsure:
Отговори

Pav снимка Pav 09 февруари 2008 - 22:46

 veseliq roger, на Feb 9 2008, 10:16 PM, каза:

Колеги зд.докараха тиграта от италиа с метан -страшни проблеми имах,кадели не я водих-не и не,искубнах шибаниа метан ,при смяната на маслото и ремака смукателниа вал беше с 2.назат ,испускателниа с 1 назат-и колата се оправи,в момента между 2500 и 3000.об.има едно прекьсване,и немога да разбера какво е;Проверете дат4ик колянов вал. :unsure:


да, но копютъра не открива грешки , препдолагам ако тоя датчик се повреди би трябвало грешката да се засече на таблото...тоя датчик някъде на главата ли се намира и дали има някакъв начин да се провери примерно ако се откачи от клемата и двигателя мине в авариен режим?
Отговори

opeLtigra снимка opeLtigra 09 февруари 2008 - 22:46

 Pav, на Feb 9 2008, 10:14 PM, каза:

е какво казваш колега, да сменим бензина, да сложим присадки и да режим колите?:) бтв има нещо вярно като я изрежиш на по дълъг път се оправя, но после в града пак същата работа, следващата сутрин 2-3мин работи добре след като я запалиш и проблема изкача отново, мерси за съвета:) opeLtigra а ти ходи ли на ултра звук и като запалеше колата сутрин почваше ли да прекъсва мощно след 2-3 мин нормална работа?

не съм ходил на ултра звук и даже не съм слагал присадки,защото ми се оправи...за града нали ти казах какво да правиш..на място си е изрязваш.после като тръгнеш просто 1-ва предавка е караш до 4-5 хидяди оборота ,после и 2-ра така и после вече може да си караш нормално..и периодически може да и вдигаш оборотите до 4-5 хиляди : :unsure:
Отговори

veseliq roger снимка veseliq roger 09 февруари 2008 - 23:03

дат4ика е нат коляновиа вал -под капака на ангренажниа ремак,провери и белезите на раз.валове и коляновиа вал.
Отговори

Swing снимка Swing 10 февруари 2008 - 16:28

 blagun, на Feb 9 2008, 07:33 PM, каза:

Тази вечер ако успея ще пробвам с кламера и ще пиша какво е станало!
С какво да направя промивката на мотора?
Ако махна капака на клапаните ще се видят ли повдигачите?
Ами възможно ли е, да не работи някоя дюза като хората и от това да е проблема :unsure:

Какво каза кламера?:)
Промивката можеш да направиш с добавка на Redex, Sonax, Holts или STP. Има ги по бензиностанциите и на тях пише как се ползват. Обикновено се наливат в маслото преди смяната и след това двигателя работи определено време на място.
Ако махнеш капака на клапаните ще се видят повдигачите, но не и какво има вътре в тях. Най-добрия ремонт за такъв проблем (ако не се оправи с промиване) е сваляне на главата, старателно промиване и раздвижване на всички повдигачи, пасване на клапани и смяна на гумички.
Дюза не вярвам да ти прави проблем, защото и високите обороти щяха да са ти зле.
Отговори

blagun снимка blagun 10 февруари 2008 - 17:31

Значи кламера каза едно мигване и само това!
След което си казах, абе аз не правя нещо като хората и махнах темп. датчик на мотора и запалих. Колата индикира грешка и загасих. Пак пробвах с кламера и той каза: 10 мигания, пауза 1 пауза 1 пауза, 5 мигания! И сега непрекъснато я повтаря тая комбинация - дали съм бъгнал нещо или ще изчезне грешката, защотто сега не ми индикира на таблото нищо!
Иначе колата се оправи! Сипах 20литра 100 октана и една тубичка добавка Хелиос и 14 км с яко ръчка до 7000 оборота по Ботевградско и колата си заработи като хората :unsure: Сетих се, че и преди време нещо прекъсваше и като я изръчках се оправи!
Тя мацката кара колата до 3000 оборота и пак ще се запуши :knee:
Но не вярвам това да е решение на проблема, затова кажете какво да правя занапред!
Отговори

rumengazeto-sliven снимка rumengazeto-sliven 10 февруари 2008 - 17:54

мом4ета това е проблем на пове4ето тигри само4е има скрито нещо това е 4ерната кутийка която влиза в нея вакуум и три кабела оттам ви са проблемите ако имате въпроси тел;0884528166
Отговори

blagun снимка blagun 10 февруари 2008 - 18:37

Колега, ще съм ти много благодарен както и останалите колеги, ако напишеш за какво става въпрос?
Каква е тая черна кутия и какво и се разваля?
Благодаря!
Отговори

opeLtigra снимка opeLtigra 10 февруари 2008 - 19:16

Иначе колата се оправи! Сипах 20литра 100 октана и една тубичка добавка Хелиос и 14 км с яко ръчка до 7000 оборота по Ботевградско и колата си заработи като хората Сетих се, че и преди време нещо прекъсваше и като я изръчках се оправи!
Тя мацката кара колата до 3000 оборота и пак ще се запуши
Но не вярвам това да е решение на проблема, затова кажете какво да правя занапред

вии обаче сте много странни..написах ти как да се оправи тиграта..направил си го ..и стана ли ? СТАНА ! какво искаш повече..щом не те устроива това отиди на Ултразвук и си готов.
Отговори

Pav снимка Pav 10 февруари 2008 - 19:55

и аз се сетих понеже нагоре колегата написа нещо за вакумите....когато взехме колата от дясно на двигателя близо до мястото откъдето може да дадеш гас ръчно имаше едни затапен маркуч, незнам къде отива към егр клапана или някъде другаде, но в сервиза когато я ослужваха го сложиха където му е било мясотото заводски и маи от тогава мъките започнаха лятото прекъсваше лекичко а зимата направо се скъса да прекъсва като е студена, таа някой има ли идея за какво е тоя маркуч аз ще я нося на пълна диагностика в сряда но все пак трябва да имам някакви препдоложения че има бая пишман майстори:)
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg