Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Други технически въпроси

Как да намалим разхода?

IvanGrigorov снимка IvanGrigorov 26 ноември 2009 - 21:46

Здравейте колеги. Изправен съм пред една дилема. Ще започвам да изминавам дневен пробег от минимум 100км/6 дни седмично/. Колата ми гори 7.5 литра бензин в маршрута който карам/проверено многократно/. Дилемата е следната газова уредба ли да слагам? Предпочитам да инвестирам в нещо друго. При всички новости дето се измислят има ли според вас вариант да дам до ~1000лв за нещо/вие кажете какво/ и да и смъкна разхода с 1 литър? :mhihi:
Отговори

Peshotiger снимка Peshotiger 26 ноември 2009 - 21:51

Здравей, колега!
Газовите инжекциони вървят около 1000 лева, дори има и някои промоции за по-малко.
Разходът ти с такъв ГИ ще е около 10-11/100 градско и около 8-8,5 извънградско.
Разликата с бензина можеш да я сметнеш.
Иначе друг вариант за сваляне на разход евентуално е чип, но там разликата няма да е голяма.
Поздрави!
Отговори

BatSlav снимка BatSlav 26 ноември 2009 - 21:56

Според мен имаш два варианта.Първи да сложиш газ.Втори да се возиш в колата на друг :mhihi: :turbo: .
Отговори

becinko снимка becinko 26 ноември 2009 - 22:03

А защо не метан ?Модерно е ,евтино е ...
Отговори

hudson снимка hudson 26 ноември 2009 - 22:05

Или да си вземеш малолитражка.
Отговори

вълчев снимка вълчев 27 ноември 2009 - 09:33

 becinko, на 26 Nov 2009, 22:03, каза:

А защо не метан ?Модерно е ,евтино е ...



Първо:метановата бутилка заема много място.Второ е много тежка и трето с пропан-бутан е по-евтино
Отговори

Николай Коев снимка Николай Коев 27 ноември 2009 - 09:49

колега неси прав защо си мислиш че метана на тез цени е по скъпо,напротив сега метана се возиш по евтино от ГАЗ поне за моя мотор х20хев 10лв 130км как ти се вижда за Варна говорим!
Отговори

IvanGrigorov снимка IvanGrigorov 27 ноември 2009 - 22:16

Благодаря на всички за отговорите. Малко не съм се изразил правилно и затова нека да размислиме върху две посоки.
1. Ако е газ ще е пропан бутан. Обаче когато говориме за надежност аз лично съм на мнение, че ламда контрола е пъти по-надежден от ГИ. Мое мнение. Изхождам от четене и практиката, че по-простото е по-здраво. ГИ е много готин ама всичко при него зависи от монтажа и настройката. А вече май и марката зве да е критерии.
2. Темата я пуснах за да видя има ли запознати с някой тънкости. Всички караме коли който са сглобени в рамките на някакъв бюджет. Този някакъв бюджет е наложил и ограничения в проектирането на колите ни. Аз конкретно си мисля че ако се подобри по някаъв начин запалването колата трябва да започне и да харчи по-малко. Мисля си за плазмено запалване или някакви хубави свещи. Другото смесообразуването. Има ли някакви тунинг процедури които да го подобрят?

ПП - Темата се върти около размишления. Аз съм запознат г/д с колите и наблюдавам различни системи на различни производители. Обаче вярвам че трябва да има начин да се постигне намаляне на разхода с поне 1 литър.

Иначе какво ще се получи с газова:
На бензин 2400км при 7.5л/100км са 180 литра в пари 345.6лв при 1.92 за литър. :mhihi:
На газ 2400км при 9.5л/100км/средно/са 228 литра в пари 232.56 при 1.02 за литър. Но само на газ неможе да се кара, колко бензин е необходим за 100 км каране на газ средно за да мога да получа краен реален резултат? Имал съм кола с газова, но с двигател който небеше 16V и друга кубатура. А тогава се запознах и с минусите при монтаж на газова: загуби си празния ход на бензин, малката бутилка ме принуждаваше да зареждам на 1-2 дни, на бензин колата не вървеше което не беше приятно, и др.

Поздрави :turbo:
Мнението беше редактирано от IvanGrigorov: 27 ноември 2009 - 22:17
Отговори

svetli_78 снимка svetli_78 27 ноември 2009 - 23:30

 IvanGrigorov, на 27 Nov 2009, 22:16, каза:

Но само на газ неможе да се кара, колко бензин е необходим за 100 км каране на газ средно за да мога да получа краен реален резултат?

Здравей Колега!
За ноември месец, бензин около 15-16 литра при условие че се колата се кара основно сутрин 5км в немного натоварен трафик и вечер пак така(в София). След запалване,колата работи около минута две на празен ход, докато изчистя стъкларията ,минавам около 0.5-1км и обръща на газ(при 30 градуса на охл.течност).
При твоето каране(предполагам 100км непракъснато каране) сигурно трябва да сипваш за около 10-15 лв бензин на месец, при положение че сложиш Г.И. Ако си с обикновенна газова(на твоя двигател е малко рискова), използваш бензина да запалиш и подгрееш малко и обръщаш на газ, но така май бензиновите дюзи се спичат.
Горното важи за колата в профила ми.
Поздрави:
Светли
Отговори

Agamemnon снимка Agamemnon 28 ноември 2009 - 00:42

Колега, аз моята я докарвам редовно до 6.5 среден разход на бензин(последно засечено по 250км на ден смесен цикъл с 5 човека 6.6), много зависи обаче къде се кара и как. Кутията ми е от дългите, може и това да помага. Според мен, ако си правиш дългосрочни планове си вземи малка кола, корса 1.5 тд или 1.4 моно с газ.
Отговори

IvanGrigorov снимка IvanGrigorov 28 ноември 2009 - 11:45

Ами аз си я харесвам Вектрата много, това е причината да търся някакъв начин.
Колкото и да не я натискам неможе да слезе на по малко. Маршрута ми започва с извън градско/Искърско дефиле/, околовръсното, и после градско/Бусманци, гара Искър, и Дружба/. И това е точно 100км до вкъщи.
Agamemnon - Колега явно Ф-ката е много по-лека от ОВБ-то и от там идва и намления разход.

Добре колеги то се видя LPG ще е!!! Сега ми кажете каде в софия може да ми монтират ГИ грамотно и какъв да бъде? Ако някой кара с този мотор с ламбда контрол нека сподели разход. Ако също знаете каде може да поставят ламбда контрола кадърно също кажете. Ламбда контрола е по-ефтин от ГИ за това ме интересува.
Отговори

siegfrid снимка siegfrid 28 ноември 2009 - 11:49

Вариантите за монтаж на АГУ, които аз лично бих ти препоръчал са два:

Мишо - пише тук във форума - nick: 2.0 16V - няма човек, казал лоша дума за него или труда му
Васил - всичките ми коли той е правил - работи на Суходол - 0889 711 551

Като гледам обаче къде ще се подвизаваш в София, а и откъде си вариантът Мишо да ти направи газовото е доста по-лесен и достъпен като време и място :turbo:


Цени: - уточнете с Мишо на ЛС, или на място при него. Можеш да видиш в темата му как да го намериш :mhihi:
Отговори

Gomes снимка Gomes 28 ноември 2009 - 13:20

Здравей колега, на линка можеш да намериш информация за още един начин за намаляване на разхода:

http://nrg.blog.bg/nauka/2008/02/20/vodoro...otchasti.165465

Преди време мислех да си сложа такава системка и се бях запалил много, тъй като на теория звучи добре (за мен поне!), но в крайна сметка не посмях, да дам 700 лева за нещо, което не е доказано, че наистина ще намали разхода с 30 до 60 %, но все пак ако решиш можеш да помислиш и над този вариант...
Отговори

AlexMav снимка AlexMav 28 ноември 2009 - 17:09

 Gomes, на 28 Nov 2009, 13:20, каза:



Доста теоретично звучи всичко това, да не говорим за каква потенциална бомба става дума, особено при гаражните условия в които се разработва. Основният пропуск, както ми се струва е, че за разделянето на Н2О молекулата е необходима сериозна енергия и постигането на това с обикновен алтернатор, който издиша при включването на усилвател по-сериозен от Ланзар за 80 лв ми се струва просто несериозно...
Отговори

milenanicki снимка milenanicki 28 ноември 2009 - 18:07

Мишо е човека,аз сьм с ГИ от него.
Отговори

Gomes снимка Gomes 28 ноември 2009 - 18:50

 AlexMav, на 28 Nov 2009, 17:09, каза:

Доста теоретично звучи всичко това, да не говорим за каква потенциална бомба става дума, особено при гаражните условия в които се разработва. Основният пропуск, както ми се струва е, че за разделянето на Н2О молекулата е необходима сериозна енергия и постигането на това с обикновен алтернатор, който издиша при включването на усилвател по-сериозен от Ланзар за 80 лв ми се струва просто несериозно...



бомба не е, понеже си има предпазен клапан, но за алтернатора и мен ме съмнява... имам приятел, който слага водородни генератори, но той ги продава и е ясно че ми казва, че си работи перфектно... при него има инсталиран, но какъв му е разхода сега и преди само той си знае, иначе бълбука интересно :mhihi:
Отговори

stefan_suny снимка stefan_suny 29 ноември 2009 - 13:10

http://nrg.blog.bg/nauka/2008/02/20/vodoro...otchasti.165465


Толкова глупости на едно място не бях срещал скоро. Беден ми е речника да опиша как се смях.То стават чудеса .. ама по коледа :mhihi:
Явно има прекалено много хора които не са чували за законите за запазване на енергията и не правят разлика между Ескплозия и Имплозия и не им е ясно кое се ползва в ДВГ.
Ама да не спамя... ако някой не му е ясно да пита. Моя съвет е - бягайте далече от тоз генератор, че ще ви генерира най много някоя дефектация по двигателя и то с ваша помощ ...
Отговори

blagom снимка blagom 30 ноември 2009 - 17:14

няколко неща искам да кажа - докато карах на бензин (20 000км) колата ми гореше 6,2 - 6.5....макс. 6.7 с климатик през лятото и с прецакан термостат една зима. газ сега засега ми гори с литър нагоре. ако предположим че колата не ти е в час - може да смъкнеш разхода. ако проблема е маршрута или десния крак - няма как да смъкнеш разхода. друго - ГИ си иска и бензинче - за 2.5г. съм шибнал и 500л бензин (40 000 км от който 15 К са извън СФ.) - смятай го както ти харесва, но едно 10 - 15 литра на месец ще ги лапва. щом не си навит на метан само ГИ пропан ти е алтернативата според мен.
Отговори

IvanGrigorov снимка IvanGrigorov 30 ноември 2009 - 21:27

Тези дни потитах мой познати за газови инжекциони. Толкова марки и модели ми споменават, че им губя края. Каква марка ГИ ще препоръчате колеги? Бюджет 1000-1500лв. Даже се надявам и на лизинг ама да видиме. Четох в раздел газови ама там нещо една свясна тема ненамирам. :love_opel:

Мерси за отговорите :love_opel:
Мнението беше редактирано от IvanGrigorov: 30 ноември 2009 - 21:28
Отговори

siegfrid снимка siegfrid 30 ноември 2009 - 21:42

Слагал съм Stafanelli на служебни автомобили - за 2-те години употреба мога да кажа само Доволен... Въпреки ежедневната употреба "като за последно"....
Имам приятели и познати с Фобос - те също са доволни..

Колкото и потребители с ГИ да пишат - толкова мнения и препоръки ще прочетеш... :love_opel:

Най-добрия вариант е да се консултираш със Специалист, като на място споделиш какво очакваш и изискваш от уредбата - не мисля, че който и да е от двамата, които ти посочих по-горе ще ти откажат консултация :bravoo:

Аз мога самода ти препоръчам НА ВСЯКА цена да си сложиш Евросонда - за твоята безопасност, а и за да нямаш бъдещи проблеми при евентуални излизания с автомобила в ЕС :love_opel:
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg