Опел Клуб България: Добавяне на температура на двигателя в таблото - Опел Клуб България

Прехвърляне към съдържание

Страница 1 от 1

Добавяне на температура на двигателя в таблото Astra H

#1 Потребителят не е активен   dusty rain 

• Пешеходец
  • Група: Потребители

• Автомобил:Astra H 1.7CDTI, ех Vectra A 1.8i
  • Населено място:София
  • Регистриран: 16.01.2011

Публикувано: 13 февруари 2018 - 16:29

Всичко започна с изнервящият - поне за мен, жълт цвят на таблото и при смяната му с бял се загледах къде има място за допълнителен уред за температурата на двигателя-какъвто фабрично липсва. Оказа се че такова място има – над километража поне при таблата с ръчни скорости. Поразтърсих се за готов кит за вграждане но се оказа че такъв няма(началото на 2016г.).
Външните китайчета като ELM327, Ancel 202 или подобни не са ми особено удобни, при Nexus 7 на мястото на оригиналния дисплей човек пак гледа встрани а при руските разработки се губи самият километраж, викам си...сефте, ще има творчество. Множество типове донори за екран бяха отхвърлени като тези в запалката, за огледалото, за предно стъкло и т.н. болшинството с ограничен обхват или твърде големи.
Първоначалната ми идея да се ползва фабричната подсветка с LCD екран-в тон със стила на таблото се оказа мъртвородена поради малките размери на конкретното място и други технологични недостатъци на LCD екраните-матрични или седемсегментни. Попадайки на темата "Волтметър в таблото на Астра H" реших да я разширя до волтметър и термометър в едно. (Самият LED термометър https://ru.aliexpres...rig=true#extend е добър евтин вариант ако не броим някои недостатъци като: усложненият монтаж около термостата или в казанчето, недостатъчната точност при лош термо-контакт, допълнително окабеляване, пробиване, рязане в таблото и т.н.)
Понеже акумулаторът ми - вече на години се налагаше да бъде следен „изкъсо” се роди временен заместител:
https://www.youtube....h?v=2PddLLzptkY
- чисто хардуерен сбор от два уреда с общ екран. Недостатъците на трите цифри са очевидни което логично сочеше към CAN-BUS четец с OLED екран, като след известно търсене намерих такъв с идеалните за целта размери. Ардуино платформата се оказа добра и достъпна начална точка за проекта. След известен период на разработка и тестове се получи това:
https://youtu.be/88MwqWOKwsc
Монтажът в таблото е безпроблемен - място бол ползват се фабрични отвори нищо не се реже или пробива освен пластмасовата плака.

сн.1
Прикачен файл  3001.jpg (37,32K)
Брой изтегляния: 45

сн.2
Прикачен файл  3002.jpg (45,72K)
Брой изтегляния: 24

сн.3
Прикачен файл  3003.jpg (44,07K)
Брой изтегляния: 20

сн.4
Прикачен файл  3004.jpg (52,63K)
Брой изтегляния: 12

сн.5
Прикачен файл  3005.jpg (26,91K)
Брой изтегляния: 12

сн.6
Прикачен файл  3006.jpg (40,11K)
Брой изтегляния: 13

сн.7
Прикачен файл  3007.jpg (213,89K)
Брой изтегляния: 21

сн.8
Прикачен файл  3008.jpg (53,02K)
Брой изтегляния: 15

сн.9
Прикачен файл  3009.jpg (44,47K)
Брой изтегляния: 27

Използваният процесор е слаб откъм бързодействие и не успява да прочете всички желани параметри за разлика от ор cоm-а но работи стабилно и мога да разработя кит при наличие на интерес.
Така се получава уред 3 в едно показващ основните: температура на антифриза, температура в купето, напрежение на акумулатора(по актуално за дизелите) може и някой допълнителни: ниво резервоар (литрите в цифри), обороти, скорост-km/h , кол. засмукан въздух и др. Всичките в произволни комбинации помежду си. Екранът фабрично е бял или светло син(незнайно защо няма изцяло жълт а само частично :nea: ), като белият може да се промени чрез цветен филтър в нюанс много близък до оригиналното жълто - в случай че не се сменя подсветката(сн.12).
Така вече и с фабричният за километража шрифт - условно наречен "Астра Н":

сн.10
Астра Н
А так а изглежда от по-отблизо.
Детайлно

Фотото ми не фокусира много адекватно при такава осветеност - на живо нещата изглеждат доста по-ясно.

сн.11
Прикачен файл  3011.jpg (135,12K)
Брой изтегляния: 8

Част 2

Май е време да посъбудя темата : :clapping:
И така кит и цаца на цена 40лв. (хубаво кръгло число :mhihi:). Ще процедирам по следният начин:
плащате-произвеждам-доставка, Т.Е. - Произвеждам по поръчка - бройки на склад не поддържам.
Към момента са налични 2 шрифта на цифрите:
1/унифонт-първа снимка от темата,
2/"квадратен-тънък"-снимка 10, условно наречен "астра Н" като оригиналният на километража но една идея по тънък
3/"астра Н-удебелен"-дебелината на цифрите е еднаква с тези на километража(по нататък ще кача и снимка сн.12). Днес 14.03. го пробвах и не седи добре в таблото макар сам за себе си да е добре.
Ако ми остане време мога да сложа и шрифт ариел - по подобие на оборотомера и тахометъра, макар че не седи добре честно казано(поне при първоначалните проби) и за сега е под въпрос. Малките и големите цифри могат да бъдат с различен шрифт в произволно избрани от вас комбинации-вие ще си го гледате все пак, "стандартният" вариант е 2/ че е най-четлив май :huh:
Шрифтовете са постоянни и не подлежат на промяна - само чрез повторно програмиране(модулът физически се връща при мен)което не е желателно, но не и невъзможно. Началният екран също е по-избор, за сега е емблемата на Опел или надпис "OPEL" но може да е всяка произволна картинка рендерирана до 128х32 - понеже толкова си може екранчето. Освен картинки са възможни всякакви сентенции - от простотии до пожелания, всичко по ваш избор - за мен е безразлично, анимацията не е налична/поне за сега/.
Очаквам мнения и предложения какво може да се добави или махне като параметри на екрана.
Няколко думи за монтажа: сваля се таблото, отваря се и изрязва отвор за екрана, запояване на 4 проводника, затваряне и монтаж обратно, кримпване към CAN-BUS линията(без разглобяване на куплунг че чупенето му е почти гарантирано), и сте в джаза. За колегите без поялник: давате таблото в телевизионен сервиз/примерно/ или на алармаджия да запой въпросните проводници. Това е в общи линии всичко за което да се подготвите, детайлните стъпки в инструкцията. Модулът работи само на контакт - че е най лесно и безопасно, използва се оригиналното затъмнение на таблото но не до нула за да остане видим екрана, все пак е OLED а не LCD и на светло няма да личи/минавате през осветен тунел например/.
При интерес на Л.С. или на mpcd@mail.bg, въпроси може и в темата.

Ето и с жълт филтър как изглеждат нещата - жълтото петно долу в дясно е цвета на оригиналното жълто за сравнение.

сн.12
Прикачен файл  3012.jpg (129,61K)
Брой изтегляния: 18

Прикачен(и) файл(ове)

• Прикачен файл  3010.jpg (120,41K)
    Брой изтегляния: 15

Мнението беше редактирано от dusty rain: 23 април 2018 - 19:51
Причина за редактиране: Добавям снимките директно в темата за да не се загубят.

#2 Потребителят не е активен   Pesho100 

• Кара с 50км/ч

• Автомобил:Astra H Z17DTH
  • Регистриран: 30.01.2015

Публикувано: 14 февруари 2018 - 11:21

Добра идея и добра работа,колега :clapping:

#3 Потребителят не е активен   Жорко 

• Хеви метъл

• Автомобил:Vectra C Z19DT
  • Населено място:София/Пловдив
  • Регистриран: 01.02.2009

Публикувано: 14 февруари 2018 - 15:49

При Астра Х, можеш посредством радиото и и борд компа на информационния дисплей да ти изписва заряда на акумулатора и температурата на антифриза. Номерът става при Зафира Б и Вектра Ц. Адмирации за труда и изобретателността, която си проявил за таблото.
Пежо 205 1.8 Дизел, 60 к.с. от 2006г. до 2008г. /вече я няма/; Опел Астра 2.0 ДТИ ,101 к.с. 2008-2013г./ вече я няма/; Пежо 406 HDI, 110к.к.,/ от 2013г. до момента/; Опел Векта Ц 1.9, 120 к.с. /от 2017г.

#4 Потребителят не е активен   boXeer 

• Прясно излюпен...

• Автомобил:Astra H Z19DTH
  • Населено място:Плевен
  • Регистриран: 05.07.2017

Публикувано: 17 февруари 2018 - 14:51

Много добре колега , изглежда чудесно . Ако направиш кит+упътване и му сложиш цена ще е супер. Доста хора ще се навият.

#5 Потребителят не е активен   dusty rain 

• Пешеходец

Публикувано: 19 февруари 2018 - 21:35

Приблизително 35-38лв. за сега, упътването все още обмислям в какъв формат да бъде - поради повечето картинки в него.

#6 Потребителят не е активен   GeorgiGK 

• Прясно излюпен...

• Автомобил:Astra H Z17DTH
  • Населено място:Бургас
  • Регистриран: 09.06.2017

Публикувано: 20 февруари 2018 - 09:00

Много добра идея колега. Следя с интерес развитието

#7 Потребителят не е активен   kirenski 

• таварищ

• Автомобил:2AD0 -RAV4 -AWD;Astra 1.6 ХЕR
  • Регистриран: 03.08.2007

Публикувано: 20 февруари 2018 - 09:40

Здравей,

И повече ,съм съгласен да дам :mhihi: ,ще следя темата с интерес.

#8 Потребителят не е активен   dusty rain 

• Пешеходец

Публикувано: 13 март 2018 - 00:00

Темата е обновена за заинтересованите с актуална информация!

#9 Потребителят не е активен   krasi astra 

• Прясно излюпен...

• Автомобил:Astra H 1.7 CDTI
  • Регистриран: 13.03.2018

Публикувано: 13 март 2018 - 17:07

колега здравей,
прочетох информацията за монтаж на уред за температурата на двигателя. Бих желалда си монтирам на астрата датчик за следене на температурата на водата. Има ли някакъв начин и ако има кой може да ми го направи?

#10 Потребителят не е активен   kirenski 

• таварищ

• Автомобил:2AD0 -RAV4 -AWD;Astra 1.6 ХЕR
  • Регистриран: 03.08.2007

Публикувано: 14 март 2018 - 09:53

И аз,това се каних да попитам.
Дали колегата би се навил да ми монтира един. :newsm05_41:

#11 Потребителят не е активен   dusty rain 

• Пешеходец

Публикувано: 14 март 2018 - 10:53

По принцип да може срещу още 20лв. и предварителна уговорка но само в София. Отнема около 1-1,5 часа ако няма засечки.

Мнението беше редактирано от dusty rain: 14 март 2018 - 10:55

#12 Потребителят не е активен   Ne6to Smisleno 

• Ветеран...

• Автомобил:Vectra B X20DTH; Astra H Z19DT
  • Регистриран: 10.12.2012

Публикувано: 14 март 2018 - 10:59

kirenski, на 14 март 2018 - 09:53, каза:

И аз,това се каних да попитам.
Дали колегата би се навил да ми монтира един. :newsm05_41:

Предлагам на колегата да казва цена с монтаж направо :) Даже бих му предложил ако иска той да ги изработва, но не му се занимава с монтажа, във форума има сервизи дето може да извършват монтажа примерно. Може ли подсветката на дисплея да се направи жълта като оригиналната на таблото?

Супер, това предполагам е със свалено табло?

Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 14 март 2018 - 11:00

#13 Потребителят не е активен   dusty rain 

• Пешеходец

Публикувано: 14 март 2018 - 12:09

Ne6to Smisleno, на 14 март 2018 - 10:59, каза:

... във форума има сервизи дето може да извършват монтажа примерно.

Както правилно си отбелязал колега и други могат да монтират не защото не ми се занимава(ще има и такива случай) а поради пространствено-времеви ограничения, ангажименти и т.н. а и всеки си прави сам сметката, за един скъпо за друг евтино хора разни.

Времето за монтаж е от сваляне до качване на таблото стига да не скършите нещо, самото сваляне/качване е за 5 мин.

В комплекта стандартно ще има жълт филтър и шаблон за отвора.

За да улесня процедурата и за вас и за мен предлагам следното:
драсвате ми едно съобщение - тук или на пощата която съм дал.
1./ име или псевдоним и ел. поща или тел. за връзка,
2./ от кой град сте заради заплащането(капаро 50% ) - за провинцията с пощенски запис, еконт, спиди както ви е удобно, за София може и лично,
3./ избирате цена - с без монтаж 40лв. с монтаж 60лв.,
4./ желан цвят на дисплея: за сега са само бял/жълт/светло-син,
5./(може да се уточни преди получаването)вид на шрифта или комбинация от 2 и картинка за начален екран.

Пращам ви моите координати според избора ви от т.2, плащате и чакате около 20-25 кал. дни(за толкова ми доставят частите обикновено) в магазина в София цените са двойни т.е. цената набъбва с още 15лв.(сега гледам че и тук нямат налични, доставка чак на 25.05.), през което време обмисляте т.5.(примерно), пристигат части произвеждам модул-пращам известие, доплащате остатък от сумата и получавате продукта.

ВАЖНО цената от 40/60лв. не покрива транспортни/пощенски разходи!

Мнението беше редактирано от dusty rain: 14 март 2018 - 18:46

#14 Потребителят не е активен   dusty rain 

• Пешеходец

Публикувано: 16 март 2018 - 19:53

,

Мнението беше редактирано от dusty rain: 16 март 2018 - 20:06

#15 Потребителят не е активен   dusty rain 

• Пешеходец

Публикувано: 16 март 2018 - 20:00

Добавих още снимки в темата, 2 в 1 както се казва. Шрифтът от който се бях отказал но се хареса на друг колега и наличният филтър за оригинално жълто.

Мнението беше редактирано от dusty rain: 16 март 2018 - 20:04

#16 Потребителят не е активен   Ne6to Smisleno 

• Ветеран...

• Автомобил:Vectra B X20DTH; Astra H Z19DT
  • Регистриран: 10.12.2012

Публикувано: 17 март 2018 - 21:50

Може ли да снимаш монтиран жълтия филтър. Така на живо оригинално ли седи на таблото или си личи че е добавяно. Аз бих си сложил такова жълто със същия шрифт, като циферблата оригинално, за да не си личи че е слагано допълнително. Ще стане супер :clapping:

Ти на практика режеш само платката? Т.е. пластината с цифричките. Ако си набавя от нкъде такава после мога да го махна без следи нали?

Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 17 март 2018 - 21:51

#17 Потребителят не е активен   dusty rain 

• Пешеходец

Публикувано: 18 март 2018 - 13:21

Ne6to Smisleno, на 17 март 2018 - 21:50, каза:

Ти на практика режеш само платката? Т.е. пластината...

Режеш пластината но може и да не я режеш а само да изстържеш черната боя от задната страна и да полираш с малко лакочистител но без да прекаляваш с количеството че е тънка и ще я скапеш. Аз така го направих първоначално но прекалих с лакочистителя - и вместо да изпиша вежди извадих око. С механично полиране ще е по-лесно но нямам машинка за целта. Материала на пластината е леко матов обаче и леко ще замазва толкова малки цифри, при по-големи ефекта ще е по незабележим-като в първият клип от темата да речем.

Ne6to Smisleno, на 17 март 2018 - 21:50, каза:

Може ли да снимаш монтиран жълтия филтър...

Не... таблото ми е бяло. Мога само в бяло да покажа как стоят едни до друг различните шрифтове спрямо оригиналният, пък ти си го боядисай с пейнт, гимп, фотошоп, корелдроу или както прецениш.
Ето снимка с коригирана гама както реално изглежда цветът през филтъра - поне както го виждат моите очи. Прави ми впечатление от таблата които гледал едни са по портокалово други по лимонено жълти - производствени толеранси няма начин, при мен радиото и централната конзола се различават.

Публикувано изображение

Снимките как стоят трите шрифта в таблото - след няколко дена че не е работа за 5 мин.

#18 Потребителят не е активен   dusty rain 

• Пешеходец

Публикувано: 23 март 2018 - 00:15

Публикувано изображение :flag:

Публикувано изображение

:mhihi:

Мнението беше редактирано от dusty rain: 23 март 2018 - 00:56

#19 Потребителят не е активен   Sonny_89 

• Пешеходец

• Автомобил:Astra H Z19DTH + Bora AJM
  • Населено място:Пловдив
  • Регистриран: 01.03.2018

Публикувано: 23 март 2018 - 10:30

Супер...записвам се за темата. От скоро съм горд собственик и все още не съм стигнал до глезотийките, но и това ще стане :love_opel:

#20 Потребителят не е активен   dusty rain 

• Пешеходец

Публикувано: 26 март 2018 - 19:03

Част от обещаните снимки:

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Споделете тази тема чрез:

Страница 1 от 1