Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Лампа за маслото изгася със закъснение ?

mirchozo снимка mirchozo 19 март 2011 - 10:56

Здравейте колеги, имам следния проблем от 2-3 дни. Паля си колата, лампата за маслото изгася след 5-10секунди (преди гаснеше още с въртенето на стартера) . Карам си, всичко нормално..., изгасям колата, след 30-60мин пак паля - същата работа, лампата пак изгася след 5-10секунди. Веднъж изгаснала няма проблем, нито в ниски нито във високи обороти. Смених маслен филтър и маслен датчик, проблема остава макар и не толкова осезаем. Прави ми впечатление че маслото намирисва леко на бензин, това от какво може да е, някой казват инжекцията нещо се ебава, други казват ламбда сондата не работила добре...Възможно ли е ако маслото е разредено с бензин, маслената помпа по-бавно да вдига налягане и от това да гасне лампата по-бавно? Другия вариант е маслена помпа, но тогава би трябвало да светва и в ниски обороти тъй като няма да прави достатъчно налягане.
Ще се ходи на майстор, тва е ясно, случайно някой да е имал потобни премеждия?
Отговори

ICE__MAN снимка ICE__MAN 19 март 2011 - 14:30

Маслото ти на колко хиляди е, марка, вискозитет? Ако е разредено има логика да гасне по-късно лампата. Филтъра ти няма клапан, така че смяната му не би променила нищо. Аз от опит със служебния пикап има представа, че с по-тънкото масло (5w-40) му гасне лампата по-късно. Като я загасиш и запалиш след секунди, минута как е? При мен също на пикапчето (Ситроен ц 15) като стои повече време лампата ми свети 3-4 секунди, но пък при него филтъра има клапан и не знам дали няма и там някоя ''гяволия''. А масло не ми гори изобщо.
Мнението беше редактирано от Liubeznia: 19 март 2011 - 14:32
Причина за редактиране:: Моля те попълни си кода на ДВГ в профила.
Отговори

mirchozo снимка mirchozo 19 март 2011 - 15:37

 ICE__MAN, на 19 март 2011 - 14:30, каза:

Маслото ти на колко хиляди е, марка, вискозитет? Ако е разредено има логика да гасне по-късно лампата. Филтъра ти няма клапан, така че смяната му не би променила нищо. Аз от опит със служебния пикап има представа, че с по-тънкото масло (5w-40) му гасне лампата по-късно. Като я загасиш и запалиш след секунди, минута как е? При мен също на пикапчето (Ситроен ц 15) като стои повече време лампата ми свети 3-4 секунди, но пък при него филтъра има клапан и не знам дали няма и там някоя ''гяволия''. А масло не ми гори изобщо.


Маслото е Vaico 10W40 на 2-3 хил км. Като я загася и запаля веднага си изгасва още докато завърти стартера (това при загрял мотор). Като изгася и запаля след 5,10, 30, 60 мин винаги минава 5-6 (някога дори 10) секунди докато изгасне. На студено палене изгася след 4-5 секунди. Маслото скоро ще го сменя така или иначе, но първо трябва да се види от какво мирише на бензин, щото ще преебе и новото масло.
Отговори

mirchozo снимка mirchozo 22 март 2011 - 22:37

Малко да вдигна темата нагоре...
След смяна на датчик и маслен филтър проблема си остава, макар и не толкова осезаем. Мириса на бензин в маслото е минимален, просто колата е карана напоследък само на къси разстояния. Днес покарах 100на км и въпросната миризма я няма вече. Оттук следва отваряне на картера и преглед на маслената помпа, както и преглед на биелни и основни лагери (това само в случай че има някакви отайки в маслото което ще извадим от мотора. Предпоалагаемата причина е че клапана на маслената помпа е задържал или частично задържал и връща маслото в картера. Ще се провери и маслената помпа дали вдига достатъчно налягане.

Някой ако има някакви идея и препоръки нека сподели.
Мнението беше редактирано от mirchozo: 22 март 2011 - 22:38
Отговори

Жорко снимка Жорко 23 март 2011 - 10:44

Разрежда се маслото и оттам нялагането не може да достигне до нормалните стойности, затова лампата ти гасне малко по-късно. Друга причина за това може да се окаже в редукционния клапан на маслената помпа.
Отговори

mirchozo снимка mirchozo 23 март 2011 - 17:47

 Жорко, на 23 март 2011 - 10:44, каза:

Друга причина за това може да се окаже в редукционния клапан на маслената помпа.


Въпросния клапан къде се намира (ясно е че е на помпата), имам предвид дали може да се види без да се вади помпа или картера? Чувал съм че на някой опели е до масления филтър, ама конкретно на мотора X18XE идея си нямам....
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg