Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Направи си сам

"Ремонт" на термостат

JorkataG снимка JorkataG 28 януари 2020 - 14:05

Това с вграждането ще ти помогне ама как не знам. Лятото не виждам пак какъв ще ти е проблема. НО трябва да се оправи това. Сега имаш парно а драмата е била щото нямаш. За да набуташ в маркуча от рено с по ниски градуси махни оригиналния. А защо ти е с по ниски градуси? Не мога да отворя софта щото няьмам кола закачена за да видя къде може да е заровено кучето ама не слагай нещо по различно от оригинални стойности.
Отговори

Алекс бев снимка Алекс бев 28 януари 2020 - 15:59

Идеята ми за термостат с по ниски граници на отваряне е че сега перката се включва при 95гр.пъва степен при 100-110втора при 113-115трета и пада на 92гр.без да е отворил термостатаАко сложа по някакъв начин ?????термостат отварящ на 83-92гр.си мисля ,че термостата ще отвори доста преди перката ще загрее радиатора ще имам парно водата ще се върти и в големия кръг и чак като дигне температура на главата 95гр.ще завърти перката за да охлади радиатора а не както сега да охлажда двигателя и като падне на 85 ще затвори термостата.при движение по магистрала радиатора ще истива но като е затворен термостата пак ще си има парно е сигурно не толкова добро като при 103гр.но по-добро отколкото без термостат на 30гр.Все пак досега всички коли който съм карал досега са били на 89гр.дори имах една дачия която като паднаха температурите на минус 20 за повече от 20 дни не ми отвори големия кръг.
Отговори

JorkataG снимка JorkataG 28 януари 2020 - 16:11

Или аз не те разбирам, или ти нещо бъркаш. Парното кво общо има? Ако си без термостат и парно нямаш, но сега трябва да имаш с термостата.
Отговори

Алекс бев снимка Алекс бев 28 януари 2020 - 16:15

Ако я карам с термостат на по ниски стоиности единственият проблем ще е в разхода на гориво.Като я карах без термостат на топло време и загрят голям кръгна 92гр. ми даваше 8-9 на 100 разход на газ.Сега обаче при минус3 дори по околовръстното температурата падаше и разхада стигна 13на 100.Та си мисля ,че при 85-92гр.на отворен термоснат няма да е като при 103гр.но ще по-добре от 30гр.без термостат.
Отговори

Алекс бев снимка Алекс бев 28 януари 2020 - 16:22

Сега като сложих вече термоснат парното е убииствено но термостата не отваря защото перката го изпредварва и си кара само на перка и тя охлажда двигателя с обдухване а не както трябва да бъде да обдухва загрелия воден радиатор.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 28 януари 2020 - 16:31

Извинявай, ама това са глупости. Как тая перка ще охлади мотора, ако не обдухва радиатора?

Виж парното може да го охлади, ама не и перката отпред...Остави хората ще ти оправят колата. Не се притеснявай. Не е ракетна физика това.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 28 януари 2020 - 16:32
Отговори

Алекс бев снимка Алекс бев 28 януари 2020 - 16:41

Колега това го знам ,че работата на перката е да охлажда радиатора ,но сега на практика радиатора е леден ама перката си върти безмислено и само пречи на термосната да отвори.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 28 януари 2020 - 16:43

Пак ти казвам не е вярно. Няма как да пречи. Няма нищо общо с него когато радиатора е студен... И да духа духа на де-я си.

Ако датчика показва правилно значи пуска перката по-рано, ако не показва правилно значи той е проблема. В крайна сметка за мен най-вероятно е просто тоя термостат да не отваря когато трябва и за това да блъскат перките. И ако перките се пускат авариино, то това ще е най-вероятно от друго, но първо трябва да докарат колата до там да се отваря термостата когато трябва...
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 28 януари 2020 - 16:45
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 29 януари 2020 - 08:28

Аз такъв " гумен ремонт" на термостат не бих си направил.
Възможно е някой да ти е бутал софтуера, няма как да знаеш, но ми се струва логично да се пробва да се преналее с правилните настройки. Вярно ще струва "някой лев" с неясен резултат, но.....

И аз се съмнявам обаче че термостатът нещо отваря "едно към кайсиите", затова първо трябва да го пробваш външно да го загрееш и да видиш какво става.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 29 януари 2020 - 10:17
Отговори

Алекс бев снимка Алекс бев 29 януари 2020 - 15:15

Сега ми се обадиха от опел и ми казаха ,че със смяната на трети оригинален термостат нещата пак не стават.Сега се заемал самият шеф на сервиза каквото и да значи това.Обяснения други не дават само да чакам.На други коли за това време основен ремонт съм правил пред блока,а тука в оторизирания сервиз за проблем с охлаждането 7 дена и все още нищо.

Нещата маи пак тръгват към побългаряване на термостата.
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 29 януари 2020 - 15:22

Преди да сложиш термостат(когато нямаше термостат), чека светеше ли и имаше ли грешки в мотора?
Този термостат е с подгряване.Ако сложиш някакъв друг, какъвто и да е термостат това подгряване няма да работи.Термостата отваря на 103 градуса температура на мотора.
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 29 януари 2020 - 15:28

Това подгряване при термостата за какво е?
За по-бързо стопляне на антифриза и влизане на двигателя в режим, или за самото отваряне на термостата.
Демек без да има закачен кабел на подгрева термостата ще отвори ли чрез капсулката си?
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 29 януари 2020 - 15:31

Тоя термостат какъвто и да е трябва да отвори, за да предпази двигателя. От тук натам или нещо механично му пречи или датчика не показва коректна температура. Ще я наместят колата. Няма страшно. Явно са взели нещата присърце.


Датчика на термостата ли седи. Демек с новия термостат слагат ли нов датчик? Ако е така ще излезе че Жорката има хубав боб.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 29 януари 2020 - 15:32
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 29 януари 2020 - 15:40

 Ne6to Smisleno, на 29 януари 2020 - 15:31, каза:



Датчика на термостата ли седи. Демек с новия термостат слагат ли нов датчик? Ако е така ще излезе че Жорката има хубав боб.

Датчика не седи на термостата.На термостата има букса с два кабела която е за подгряване на термостата, има реотан вътре!
Когато колата се кара на малки обороти в града, термостата отваря на 103 градуса.Като изпържиш колата на магистралата се включва реотана и термостата отваря по-рано.Той реотана работи винаги но се управлява с ШИМ.Като има повече ШИМ отваря по-рано!

А като е прекъснат реотана, барва грешка!
Отговори

JorkataG снимка JorkataG 29 януари 2020 - 15:40

Ще го кажа за енти път. Италианките са преправяни за там. Колите от Скандинавския полуостров защо идват с “Вебасто"? Колата е пипана софтуерно щом има некви подгреви на термостата.
Мнението беше редактирано от JorkataG: 29 януари 2020 - 15:42
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 29 януари 2020 - 15:48

 ivan_pop, на 29 януари 2020 - 15:40, каза:

Датчика не седи на термостата.На термостата има букса с два кабела която е за подгряване на термостата, има реотан вътре!


Еми значи датчика за мен още си е заподозрян. То така ние си мъдрим някакви схеми, ама ако колата не е пред теб са си догадки просто. Ще разберем скоро какво става така или иначе. На бас че в опел са погледнали и версията на софта и как е подписан и кога. На бас че са сменили и датчика. Значи нещо 16-найсто остава да е...
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 29 януари 2020 - 15:48
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 29 януари 2020 - 16:02

Ако термостата е за 103 /без въпросния подгрев/, що тогава перката почва да върти на 95 градуса /по диагностика евентуално/. Компа трябва да пуска вентилатора над 103 градуса, независимо дали датчика е изправен или не. Той си го чете /при условие, че не е извън стойности по съпротивление, дето ще отчете грешка/.
Факта, че го пуска на 95 идва да покаже, че е пипано по температурите на включване на вентилатора.
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 29 януари 2020 - 16:14

 Стаевски, на 29 януари 2020 - 16:02, каза:

Факта, че го пуска на 95 идва да покаже, че е пипано по температурите на включване на вентилатора.

Да!
Ето ви материал за четене.На Руски е и е писано за цвагените, ама принципа е същия!
https://cloud.mail.r...l_regul_rus.pdf
Отговори

Алекс бев снимка Алекс бев 29 януари 2020 - 16:25

Преди да я вкарам в опел си правих експеримента да откача кабела за подгряване на термостата и веднага на таблото ми изписа "незабавно сервиз"тоест компа го хваща веднага. На този термостат който го монтирах аз са му правили компютърни симулации и като му симулират 110 -115гр.оттваря ама това е доста над 103 и затова са го сменили с длуг техен оригинален GM обаче пак нищо не се е променило.Според мен този термостат има механично деиствие да отвори на 80процента при 103 гр. а при по голям зор електрическо деиствие да отвори на 100процевта .Загадката е защо перките се включват още на 95гр.първа 105 втора 115 трета степен а циркулация в радиатора няма или ако има тя е за секунди.Записани грешки нямаш и преди и сега едивствено това ,съм откачвал за секуди кабела за подгряване.
Мнението беше редактирано от Алекс бев: 29 януари 2020 - 16:57
Отговори

JorkataG снимка JorkataG 29 януари 2020 - 16:32

Прочетох материала на Иван. Колегата да провери дали идва ток до термостата. Това обаче ще стане на загрял мотор.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg