Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Vectra C/ Signum

Вектра Ц подгряване на седалки

Данов снимка Данов 09 януари 2015 - 09:40

Здравейте, нов съм във форумът. Имам Вектра Ц 2003 г. Z18XE. Решил съм да сложа седалки с подгрев. Имам заготовка, букси в таблото. Сложих 2 бр. бутони с валяк, 2 бр. предпазители, както ги дават в книжката, още не съм монтирал седалките но проблемът е следният, за момента бутоните не светя. Което ме навежда на мисълта, че нещо липсва, но не знам какво. Звънях в "Булвария", да ми кажат дали тези Вектри имат релета за подгрев, но от там ми казаха, че не знаят, а разполагат с релета по цвят и нямат каталог - легенда, кое за какво е. Затова, питам да ли някой знае имали реле, ако има къде се намира и как изглежда? Аз има предположение, че може да се намира и в седалката но за сега е само предположение :( . Моля за инфо. Благодаря предварително.
Отговори

Жоро снимка Жоро 09 януари 2015 - 11:27

Не съм запознат, но по-скоро не вярвам релетата да са в седалките. До този извод стигам, защото буксите които са заготовка за задните ми седалки, са само с по-две кабелчета. Ако релетата са в седалките, трябва до там да ходи силова верига, което са поне 4ри кабела. Някак няма логика. Сега като се замислям, може и това ми твърдение да не е вярно с броя кабели ама...
След обед, ако ми остане време, може да сваля някой колега долу, да видим ако единия пуска подгрева, другия да преслуша релетата. Малко е кофти с тези три центъра, но ще видя дали ще намеря време...
Отговори

shunter снимка shunter 09 януари 2015 - 11:40

по книга бушоните са в багажника гнездо "15 Отопляеми седалки, климатичен контрол на седалката, лява предна 15 A"
управляващия блок е в двигателният отсек реле "31 Управляващ блок за модула на интериора 60 A"

Не претендирам да съм прав, това е по информация от ръководството.
Отговори

Данов снимка Данов 09 януари 2015 - 12:31

Относно задните седалки и техния подгрев, ровейки се из английзки фороми, намерих, че за задните седалки релетата са R3 и R4 и са отпред в двигателния отсек. според http://www.vauxhallo...-relays.347585/ но за предните седалки не откривам нищо. Ще съм много задължен на колегата "Жоро", ако пробва.
Относно бутаните /бутоните са само за подгрев, БЕЗ вентилация/ за предните седалки имат място за 4 бр. крачета които влизат в тях.
Мнението беше редактирано от Данов: 09 януари 2015 - 14:18
Отговори

Жоро снимка Жоро 09 януари 2015 - 14:35

Слизах сега с един колега. В задния център (този в багажника) и в средния (този в таблото) релета няма, само бушони!!!! Релета намирам отпред единствено в двигателния отсек. За жалост нито едно реле не дава признаци да сработва при пускане и спиране на подгрева на предните седалки. Колегата предложи да ги вадим едно по едно, да видим дали ще загасне подгрева, но нямам в мен op-com и не смея да не светне нещо, че тези коли са....

Интересното е, че отворих нета и намирам тази тема по-долу, човека не говори въобще за релета и бушони :) ...
Но пък споменава май за ламелите (обувките) в буксите. Ти имаш ли ламелки/контактори или там както се наричат?

Моята връзка

 shunter, на 09 януари 2015 - 11:40, каза:

управляващия блок е в двигателният отсек реле "31 Управляващ блок за модула на интериора 60 A"

Не откривам номерация до релетата, т.е. не мога да разбера кое е 31, иначе бих го извадил. Не съм се сетил да гледам, дали на някое пише 60А...
Отговори

Данов снимка Данов 09 януари 2015 - 14:46

Не съм много ОК с английския, ще го преведа на преводача. Но преди да сложа бутоните, видях, че буксата има 4 бр. крачета, предполагам това би трябвало да са ламелите. В краен случай, като сменя салона, за момента незнам кога ще е това, ще се разбере. Колегата, е написал 31 имайки предвид предпазителя № 31, който е управляващият блок, но него го имам. А иначе номерацията на релетата я имаш веднъж на капака на кутията на долната й страна - там позицията им е отбелязана с " R" и съответен номер. Другото обозначение е на пластмасата, където се поставят релетата на всяко гнездо е отбелязано със същата буква "R", а за предпазителите е "F" и съответния номер.
Жоро благодаря ти за пробата и бързата реакция!
Мнението беше редактирано от Данов: 09 януари 2015 - 14:59
Отговори

Жоро снимка Жоро 09 януари 2015 - 14:51

Друго което се сещам е, че когато съм ровил с OP-COM, съм срещал функция за електрически седалки, но не и за подгрев, все пак не е зле да се разгледа, дали някъде няма нещо такова...
Отговори

Данов снимка Данов 09 януари 2015 - 15:01

Ако има колега с Оп - ком и има желание да помогне или сподели опит също ще съм много благодарен.
Мнението беше редактирано от Данов: 09 януари 2015 - 15:14
Отговори

Petar_kazakov снимка Petar_kazakov 16 април 2015 - 01:33

Аз също имам желание да си сложа подгрявка на предните седалки, само че колата ми е Facelift-овият вариант, но като гледам в тази част май няма разлика.

По ел. схемите не виждам да има разлика между двата модела (Facelift и pre-facelift).
по схемата няма релета, има само 2 предпазителя FR15 и FR16, съответно за лявата и дясната седалка. предпазителите се намират в задният ел. център.

FYI: Релетата в задният и "средният" ел. центрове са на гърбът, тоест от другата страна на предпазителите. ;-)

Така като гледам схемите, има и още един предпазител FI18, който се намира на BCM модула, но той най-вероятно си го има, че гледам че захранва и климатика

Буксата на копчето:
1. (черно с червено) - 12V към подгрявката при включена подгрявка
2. (Черна) + 12V (до 06.2004 от FI18, след това от 18пин на XC31 - BCM)
3. (кафяво с бяло) - маса през врътката за степените, към подгрявката.
4. (Кафяво) маса
5. (Сиво с Жълто) осветление на таблото
6. празно


Би трябвало и без закачени подгрева на седалките да светят светодиодите на подсветката, но трябва да има захранването и масите, а и копчето да е ок :-D
Малка корекция :-) ако има окабеляването в седалката, ако го няма, трябва да се пусне маса на 4-ти пин на бутона или на 12пин на седалката.
А светодиода който свети когато работи подрева ... вече трябва всичко да е вързано.


ПП: Отностно ОП-КОМ-а, аз имам, но мисля че няма да ти е нужен, не съм видял да има от някое меню да се оказва дали имаш подгрявка на седалките или не.
А и на схемите единствената връзка към BCM-а е за подсветката на таблото.
Почни от проверка на захранването на буксата, и после си прегледай предпазителите.

Пиши после какво е станало, и дали е тръгнало всичко.

ПП: Sorry, ама нещо съм омотал 1-3 конектор ... коригирал съм ги, сега трябва да отговарят на действителността :-)
Това е за лявата букса, на дясна пиновете са на обратно и цветовете са малко по други.
6. Черно с цълто
4. Кафяво с сиво
но копчетата са еднакво опроводени, предполагам само пластмасата отпред е различна :-)

ППП: коригирах и кога светят светодиодите в копчето. ;-)
късмет ;-)
Мнението беше редактирано от Petar_kazakov: 07 юни 2015 - 13:02
Отговори

Hyusko снимка Hyusko 11 май 2015 - 03:44

С оп ком търсех за активиране на подгрев но нищо не открих в менютата закупих си бутон от ибей но не светна потавих бушоните пак не светна. Мисля че остава да монтирам подгревните подлошки да закача всичко и тогава предполагам че всичйо ще светне и стопли но първо трябва от някъде да намеря подгреви и да разбера как се монтират правилно.
Отговори

Dechkko снимка Dechkko 12 май 2015 - 08:39

Ти мислиш да не си взимаш друг салон, а само реотани и да си ги монтираш в текущите седалки? За такава интервенция май ще трябва разтапициране, монтаж и съответно тапициране, което ми се струва дебела работа. Опитал ли си да потърсиш салон с подгрев втора ръка?
И все пак темата е интересна, пиши като имаш някакво развитие :)
Отговори

Petar_kazakov снимка Petar_kazakov 15 май 2015 - 18:21

 Dechkko, на 12 май 2015 - 08:39, каза:

За такава интервенция май ще трябва разтапициране, монтаж и съответно тапициране


Не съм чел или гледал тема със снимки за това, но хвърлих едно око на мойта, и ми се струва че на краят на дамаскта има зашити пластмасови скоби/куки с които тя се захваща за прожините на седалакта.
Просто трябва да се свали седалката, да се разкачат тези куки/скоби, и да се излуе дамаската.

това е само на оглед, не съм го правил и не гарантирам на 100% че е така.

Аз също искам да направя тази магия (екстра), и си мисля също да не сменям целият салон а само да "мушна" подгрявката ;-)

Колега Данов, пиши какво е станало и до къде си стигнал с проекта ;-)

BTW: онзи ден гледах и няма разлика в подгрявката м/у preface и facelift-а, има една мааааалка разлика в захранването на по-старите коли, довечера ще видя до коя година/рег, при които няма реле, а директно се захранват от бушона.

Разликата е че до Юни 2004 захранването е идвало направо от бушона FI18, след това ... от 18-ти пин на XC31 - BCM.

Ето и схемата
Публикувано изображение
Мнението беше редактирано от Petar_kazakov: 16 май 2015 - 00:52
Отговори

Petar_kazakov снимка Petar_kazakov 07 юни 2015 - 13:04

Колеги, сдобих се с подгрев за предните седалки, но нямаше копчетата.

Някой колега да има желание да услужи с едно копче за да тествам дали работи подгрева?
Мнението беше редактирано от Petar_kazakov: 07 юни 2015 - 13:05
Отговори

Hyusko снимка Hyusko 16 юни 2015 - 04:54

 Petar_kazakov, на 07 юни 2015 - 13:04, каза:

Колеги, сдобих се с подгрев за предните седалки, но нямаше копчетата.

Някой колега да има желание да услужи с едно копче за да тествам дали работи подгрева?

Колега изпробва ли подгрева?
Отговори

Petar_kazakov снимка Petar_kazakov 10 юли 2015 - 23:18

 Hyusko, на 16 юни 2015 - 04:54, каза:

Колега изпробва ли подгрева?


Колеги извинявам се за късният отговор, каня се от една седмица да пиша, ама грам време не ми остава :sad:

Значи поръчах си копчета тези по-новият модел с вълничките.
FYI: копчетата са с позиции, не се регулират плавно а имат точно определени позиции.

Един weekend, се борих с двете седалки. определено първата ми отне доста повече време, там трябваше и малко окабеляване да прокарам в самата седалка
BTW: остана ми един кабел за седалката, ако някой има нужда от такъв ... да се обади.

Отне ми малко време да как най-лесно да отворя скобите които държат тапицерията за дунапрена на седалката, но с повече търпение, доста пот, отвертка и два чифта клещи ... работата беше свършена.
FYI: ако се захванете с това, най-добре вижте дали не може да си намерите нови скоби които да поставите. ако намерите такива, само режете старите с резачките и после слагате новите ;-)

Още един съвет, залепете подгрева за дунапрена, дори да не виждате смисъл като мен :biggrin:, после може да съжалявате :biggrin: точно както мен :newsm05_41:

Иначе подгрева си тръгна и си работи, за сега не го пускам много често :61:
Отговори

Hyusko снимка Hyusko 17 май 2016 - 19:32

 Petar_kazakov, на 10 юли 2015 - 23:18, каза:

Колеги извинявам се за късният отговор, каня се от една седмица да пиша, ама грам време не ми остава :sad:

Значи поръчах си копчета тези по-новият модел с вълничките.
FYI: копчетата са с позиции, не се регулират плавно а имат точно определени позиции.

Един weekend, се борих с двете седалки. определено първата ми отне доста повече време, там трябваше и малко окабеляване да прокарам в самата седалка
BTW: остана ми един кабел за седалката, ако някой има нужда от такъв ... да се обади.

Отне ми малко време да как най-лесно да отворя скобите които държат тапицерията за дунапрена на седалката, но с повече търпение, доста пот, отвертка и два чифта клещи ... работата беше свършена.
FYI: ако се захванете с това, най-добре вижте дали не може да си намерите нови скоби които да поставите. ако намерите такива, само режете старите с резачките и после слагате новите ;-)

Още един съвет, залепете подгрева за дунапрена, дори да не виждате смисъл като мен :biggrin:, после може да съжалявате :biggrin: точно както мен :newsm05_41:

Иначе подгрева си тръгна и си работи, за сега не го пускам много често :61:

Късен отговор е по добре от колкото да няма отговор
и сега само да си сглобя турбината и аз ще реализирам проекта за новата екстра
Всъщност искам таблото ми да е пълно... подгреви, аларма, парктроник, тракшънконтрол, и ми остава едно празно гнездо в дясната колонка най доло няма букса празно е! понеже съм с автоматик и ск. кутя няма спорт и аз немам там букса! нооо имам идея за там! Дали може да се модифицира гнездо за USB вход за музиката, та да не се мъчим с тея CDта :)
Отговори

Petar_kazakov снимка Petar_kazakov 19 май 2016 - 23:21

Бутона "Спорт" или CDC (Continuous Dumping Control) си е отделна система която управлява доста неща, не съм 100% сигурен че управлява скоростната кутия, но определено управлява амортисьорите, прави малко по директен волана ... може и да сменя предавките на малко по-високи обороти ...

ако имаш интерес да си вградиш такава система, вземах части от една кола и пича спомена че има цялата система.
Ако те интересува пиши ми едно лично и ще те свържа с човека.
Отговори

Бърз отговор

Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg