Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Направи си сам

Смяна масло ;)

Тази тема е заключена « Prev

ГостDoobie_* 27 юли 2006 - 14:23

Има ли кой зане каква философия покрай смяната на маслото?
Даите някои съвет...

Също така искам да попитам...
От уплътнението на картера тече масло по цялата му обиколка... смяната трудна ли е и колко струва въпросното уплътнение?

Благодаря предварително ;)
Отговори

John снимка John 27 юли 2006 - 14:52

Смяната на маслото е елементарна. Уплътнението за капака на двигателя струва 8-10 лв. Може да го намажеш с червен или черен силикон и той като стегне, ще можеш да караш година две, после пак се сменя. Ако сложиш силикон, не го презатякай, да не изкочи навън уплътнеието. Може и без силикон, но тогава ще протече по-рано. Но не е опасно, може и така да се кара, поне известно време.
Отговори

IGNEV снимка IGNEV 27 юли 2006 - 16:49

Хубаво е колата да е загряла, за да е рядко маслото и да се изтече по-хубаво.....при слагането на масления филтър е хубаво гуменото му уплътнение да се намаже леко с масло (не знам що, ма го правят)...

Гарнитурата на картера е едно шибано нещо....3 смених (все нови взимам) докато се стигне до сегашния момент да не капе.....кофти момента е притягането, ако не се стегне ще тече, ако се притегне повече гарнитурата или изплюва или се къса и пак тече :a049:

п.с. за гарнитура можеш да се обърнеш към колегата Васко, от него може да вземеш поне качествена.....
Мнението беше редактирано от schumi.fan: 27 юли 2006 - 16:51
Отговори

Гостivozet_* 16 март 2008 - 12:32

Здравейте! Отдавна не съм се занимавам с колата и реших да й сменя маслото. Двигателя е Екотек X14XE . Искам да ви попитам имали някакви тънкости при смяната, без проблеми съм сменял на предишната кола, но тук много датчици и да не вземе да светне някоя лампа.

Благодаря предварително на колегите, които отговорят.

Поздрави! <_<
Отговори

mimo1 снимка mimo1 16 март 2008 - 12:49

Сменяй смело нищо по различно няма наливаш 3.2 литра и караш може да ти светне лампата за горивото ако нямаш
Отговори

dan4olino снимка dan4olino 22 юни 2008 - 16:09

Значи смених си маслото преди месец САМ!!! <_<
Ако някой иска да се пробва не е нищо особено.
Хубаво е да се подменят освен масления и въздушния филтър, тъй като е доста важен.
Остносно маслото:
1. Палиш за 1 минута да се поразгрее маслото, защото иначе е гъстичко.
2. Подлагаш някакъв съд отдолу и развиваш пробката.
3. След като изтече маслото отвиваш масления филтър. В някои случаи както при мен беше яко затегнал и не успях да го отвъртя с парцал. За целта взимате една дълга и дебела отвертка, пробивате го напречно докато отвертката излезе и от двете страни на филтъра, правите почти 1 оборот(ако се наложи пробивате и на второ място) и после всичко става на ръка.
4. Намазвате новия филтър с масло по края и го завивате. Ако имате някакъв ремъкможете да го стегнете с ремъка.
5. Наливате новото масло.
6. След 10 - 15000 км пак същата процедура.

Дано съм полезен на новаците, защото не е голяма философия за сръчните.

Поздрави!!!
Отговори

Рошко снимка Рошко 22 юни 2008 - 16:17

 IGNEV, на Jul 27 2006, 05:49 PM, каза:

...гуменото му уплътнение да се намаже леко с масло (не знам що, ма го правят)...

За да не запече/залепне уплътнението,че следващия път като тръгнеш да развиваш масления филтър си е еб@ло м@м@та <_< <_<
Отговори

Bad Racer снимка Bad Racer 25 юни 2008 - 12:25

Значи колега гумата на филтъра се маже с масло не за да не запече или залепне ами защото когато гума и метал се търкат на сухо гумата става на търлък и се къса.За да не се скъса се намасвалеко с масло и всичко е ОК иначе има много голяма вероятност да се изцъкли и ще прокапе.

Относно смяната на маслото стъпките са следните
1.Колата не се загрява само 1 мин ами се пуска докато стигне работна темп. това ще рече до към 80 градуса за да може маслото да се загрее хубаво и да се оттече.
2.След като се изгаси се изчаква около 5 мин и се отвинтва капачката на капака на главата и се маха пръчката за да има от каде да смуче въздух иначе нама да се оттече каато хората.
3.Отвинтване на пробката на картера и пак се исчаква докато хубаво се оттече около една цигара време( да не се бърза да се завинтва пробката докато не се е изцедило маслото от картера като хората иначе има вероятност да остане от старото)
4.Маха се малсеният филтър.Както каза колегата се пробива с отверка ако заяде но се внимава да се е много близко до резбата.
5.Новият филтър се пълни с ново малсо и се намазва уплътнението с масло не старо а само ново.След като го завинтиш не се стяга с никакви каиши тям подобни лайна.Само на ръка,но да се притегне хубаво.След около 2000 км се проверява и ако се налага да се попритенге.
6.Пробка без дифтунга или стара дифтунга не се слага.Само нова и не се затяга в несвяаст иначе при следваща смяна на масло ще береш ядове.
7.Когато налееш маслото запали колата и азчакай докато ти изгасне лапичката.Ако това не стане гасиш ведната и сваляш филтъра за проверка.Може клапана да му е заял.

Това е в общи линии цялата работа.Колегата дето се изрази че караш 10-15 хил км. до следваща смяна, амо колега сори за мотора ти.За да има по дълъг живот най добре е смяната да се извършва до 10хил.Така се запазва моторетката по дълго време особенно при по големи натоварвания.
Отговори

Владко снимка Владко 25 юни 2008 - 14:05

 dan4olino, на Jun 22 2008, 05:09 PM, каза:

Значи смених си маслото преди месец САМ!!! :mhihi:
Ако някой иска да се пробва не е нищо особено.
Хубаво е да се подменят освен масления и въздушния филтър, тъй като е доста важен.
Остносно маслото:
1. Палиш за 1 минута да се поразгрее маслото, защото иначе е гъстичко.
2. Подлагаш някакъв съд отдолу и развиваш пробката.
3. След като изтече маслото отвиваш масления филтър. В някои случаи както при мен беше яко затегнал и не успях да го отвъртя с парцал. За целта взимате една дълга и дебела отвертка, пробивате го напречно докато отвертката излезе и от двете страни на филтъра, правите почти 1 оборот(ако се наложи пробивате и на второ място) и после всичко става на ръка.
4. Намазвате новия филтър с масло по края и го завивате. Ако имате някакъв ремъкможете да го стегнете с ремъка.
5. Наливате новото масло.
6. След 10 - 15000 км пак същата процедура.

Дано съм полезен на новаците, защото не е голяма философия за сръчните.

Поздрави!!!


Момче къртиш :mhihi: Искам да питам само дали новия филтър пак го завиваш с парцал, или пак има техника с отвертка <_<

Edit: Да не кажете, че спамя, тряя да уточня че според мене всеки начин да развиеш филтър различен от тоя с ключ за филтър е грешен, защо е така няя да изпадам в подробности, мисля че повечето ще се сетят. Тва да си стягам филтъра на ръка или с парцал ми звучи.. :)
Отговори

Bad Racer снимка Bad Racer 27 юни 2008 - 09:34

Колега всеки си има някъв начин за работа според всеки е той е верен доколко?Ами зависи и аз няма да испадам в подробности.Дай да не разваляме темата на човека ами я по добре си кайи и ти мнението. <_<
Отговори

villain снимка villain 27 юни 2008 - 14:21

 Bad Racer, на Jun 25 2008, 01:25 PM, каза:

... че караш 10-15 хил км. до следваща смяна, амо колега сори за мотора ти.За да има по дълъг живот най добре е смяната да се извършва до 10хил.Така се запазва моторетката по дълго време особенно при по големи натоварвания.


Аз пък не съм съгласен с казаното по-горе от теб. Защо реши, че ще го сменяш на 10000 км, а не примерно на 3000 или 5000 км. Така мотора ще се запази още повече. Тези 10000 км. са останали в съзнанието ни от едно време когато карахме Ладите с Диона Супер. В ръководството на колата и в Autodata пише за маслото какво да е като вискозитет и че се сменя на 15000 км. Щом производителя на двигателя е написал така значи може да му се вярва. Всичко друго са слухове и легенди.

 Bad Racer, на Jun 25 2008, 01:25 PM, каза:

...Новият филтър се пълни с ново малсо и се намазва уплътнението с масло не старо а само ново.


Също не съм съгласен, че новият маслен филтър се пълни предварително с масло. От какъв зор да го правим? Единствения ефект е да се разтече по главата ни докато го завиваме. Завива си се сух с намазано уплатнение със старото масло и се стяга около 1/2 оборот с ключ за маслени филтри (5 лева струва - кви са тия пирони, отверки и парцали)
Отговори

DanZKi снимка DanZKi 27 юни 2008 - 17:09

Абе 15 к км с едно масло ми се струва множко.Ако иска да си кара колата дълго и безпроблемно най-много на 8-9к км да се прави смяната.Само помислете колко време работи на място,а това не се отчита на таблото.
Отговори

TurboManiak снимка TurboManiak 27 юни 2008 - 19:55

 DanZKi, на Jun 27 2008, 06:09 PM, каза:

Абе 15 к км с едно масло ми се струва множко.Ако иска да си кара колата дълго и безпроблемно най-много на 8-9к км да се прави смяната.Само помислете колко време работи на място,а това не се отчита на таблото.


Ахам ... а и производителя на дали е предвидил голям живот на мотора с този начин на поддръжка.
Отговори

haljscho снимка haljscho 27 юни 2008 - 23:57

Аз изкам само да допълня. Производителят съветва на всеки 15 000км. или 12месеца, което настъпи по-рано, например. Които реши да го направи по-рано и смята че може да си го позволи, супер, направил е едно дробро дело за собственния си автомобил и за себе си. Така е и за ремъка 60 000км. или 4години, което настъпи по-рано, например. Написъл съм например защото за различните автомобили може индикацията да е различна.
Отговори

Bad Racer снимка Bad Racer 28 юни 2008 - 09:43

Колеги уважавам мнението на всички ви <_< .Но искам да изкажа няколко мнения.
Значи наще коптори не са на по малко от 180000 км. мотора и частите по него са се износили доста.Пък дори и да са сменени някой от тях (не вярвам всичко до последната гайка да е сменене) пак не е като нов защото старите амортизирани детайли оказват влияние и на новите.Мойта препоръка въпреки това че пише че се сменява на 15хил е да се смени на до 10 хил.Защото ако си погледнете масълцето след 8 няма да ви хареса особенно.Пък и нагара и отлаганията по картера не могат да се изчистят на 100% което оказва влияние на новото масло.

Цитат

Също не съм съгласен, че новият маслен филтър се пълни предварително с масло. От какъв зор да го правим? Единствения ефект е да се разтече по главата ни докато го завиваме. Завива си се сух с намазано уплатнение със старото масло и се стяга около 1/2 оборот с ключ за маслени филтри (5 лева струва - кви са тия пирони, отверки и парцали)


Значи клкото по дълго работи мотора на сухо толкова повече се износват детайлите му.Какво влияние оказва ако напълниш филтъра с масло?Не казвам да се препълва че да капе по главите ви.Но е хубаво за да се избегне времето за неговото напълване при студен старт.Нищо не ти коства.Аз до сега не съм си оливал главата, пък ти ако си го правил значи си препълвал филтъра.

Имал съм случай когато на един Голф дори с напълнен филтър да не загасва лампичката на маслото след старт.НаЛОЖИ СЕ ДА ГО СВАЛИМ. ИСКАМ ДА ПОДЧЕРТАЯ ЧЕ ДОРИ СЛЕД СВАЛЯНЕТО не си омазахме главите.Оказа се е клапанчето му е заяло и трябваше с една метална пръчка да се бутне за да се раздвижи.
Сори за Offtopica.
Отговори

TurboManiak снимка TurboManiak 29 юни 2008 - 23:02

 Bad Racer, на Jun 28 2008, 10:43 AM, каза:



Бате не се хаби ... има си една поговорка "едно си баба знае ... едно си баба бае" няма да ги убедиш в нищо. Остави ги да си трошат бричките както си искат.

PS. е са си направих труда да видя кво пише за мойта колица в аутодата ... е 30000км ... ако ги спазвам тия простотии трябва да си хвърля двигателя на боклука след 2-3 смени на маслото
Отговори

Bad Racer снимка Bad Racer 30 юни 2008 - 13:29

Колега много си прав :blink: .Няма смисъл да убеждавам хора в едно които вече са убедени в друго.
А между другото аз на Аутодатата нямам много вяра и ще се обоснова защо.Значи на бащата за вектрата та дори и за мойта търсих мсло за скоростите и погледнах в датата какво го дават.Както и да е отидох до един магазин продавача ми набута въпросното масълце май беше 75w90 може и да греша беше преди година та набута го в ръцете и вика тва е маслото за скорости от датата било му излезнало тва. <_< Е вярвай ми две тубички STP успяха да позакрепят нещата но така или иначе скоростите влизаха трудно.Наложи се да си купим червеното масло за Опел за скорости и сега нещата са си ОК.
Та мисълта мие че в аутодатата не са много подробни данните.
Относно това дето си видял ами верно сие че ако го сменяваш 30 хил ще съсипеш мотора.
А и сега се сетих че тук един колега се беше изръсил че който има пари да го сменява на 10 ами че то ако немаш пари поне мотора да си потдържаш то кво остава за другото.
Хайде поздрави!
Отговори

FRYER снимка FRYER 30 юни 2008 - 14:27

 villain, на Jun 27 2008, 03:21 PM, каза:

Аз пък не съм съгласен с казаното по-горе от теб. Защо реши, че ще го сменяш на 10000 км, а не примерно на 3000 или 5000 км. Така мотора ще се запази още повече. Тези 10000 км. са останали в съзнанието ни от едно време когато карахме Ладите с Диона Супер. В ръководството на колата и в Autodata пише за маслото какво да е като вискозитет и че се сменя на 15000 км. Щом производителя на двигателя е написал така значи може да му се вярва.


А колега искаш ли да ти преснимам легендата от книжката на колата ми (Воксхол ) и да видиш какво пише там?И аз да допълня сори за мотора ти ако чакаш този пробег за смяна на масло .....
Отговори

deforse снимка deforse 17 юли 2008 - 15:41

Напълно съм съгласен с Bad Racer. Смяната на маслото трябва да се прави на 8-10 к км. Истината е, че караме гробници на по сума години маслото трябва да е като хората. Виж ако си взел колата от магазина ще сменяш на 15к. Нормално. Тогава и маслото е хубаво и МОТОРА Е НОВ. А кво пише в книжката на кола 94 година (примерно) е смешно. Тая кола не си знае колометрите.
Отговори

killerqueen снимка killerqueen 04 август 2008 - 18:03

Абе в България с тия качествени горива дето караме сигурно и на 5к трябва да сменяме маслото аз съм забелязал на 4000-5000 километра маслото вече е черно като катран пък немисе мисли ако го карам до 15к!!! :dummy:

Поздрави!!!!
Отговори
Тази тема е заключена « Prev
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg