Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Странно поведение на охлаждащата течност?

Георги Йотов снимка Георги Йотов 23 ноември 2013 - 22:17

Здравейте! На скоро ми смениха антифриза изцяло и нещо не е наред.
Колата побра 3л. антифриз и около 2л. вода. В аутодатата пише, че побира 7,9л.
Та, почвам аз да карам, парното го няма на празни обороти, от тогава насам, постоянно нивото на антифриза спада, без да има теч? Аз постоянно доливам антифриз и вода. По време на каране няма проблем, след като поседи колата 10тина мин. светва лампата на охладителната течност, отвавям капака, намаляла, даже една сутрин беше сухо казанчето.
Някой има ли идея какво става, къде отива тая течност? Нивото на маслото е нормално, колата не пуши, проверено е?
Също като отвия капачката, изпуска доста въздух и се покачва нивото?
Благодаря предварително.
Поздрави.
Отговори

bor1968 снимка bor1968 23 ноември 2013 - 22:55

Най вероятно е отишла гарнитурата на главата. Някъде е прогоряла и от там ти се губи течност и надува.
Отговори

dimitarmark снимка dimitarmark 23 ноември 2013 - 23:31

Сподели колко вода си долял, може да се обезвъздушава, макар че е малко вероятно.
Отговори

Георги Йотов снимка Георги Йотов 24 ноември 2013 - 09:20

Ами около литър, два общо течност и антифриз. Ако е гарнитурата няма ли температурата да пощурява и да пуши колата?
И все пак, ако е гарнитура, за какво да се подготвя? Какъв ремонт и колко пари?
П.П. При първоначално палене, при жабката се чува някакав шум като от течаща вода? Няма наводнения обаче.
Мнението беше редактирано от Георги Йотов: 24 ноември 2013 - 09:26
Отговори

bojo06 снимка bojo06 24 ноември 2013 - 09:37

 Георги Йотов, на 23 ноември 2013 - 22:17, каза:

... постоянно нивото на антифриза спада, без да има теч? .....

Щом ти бяга антифриза - имаш теч!
Това с издухалата гарнитура го остави за най-накрая. Провери маркучите за парното, те се закопчават с едни бързи връзки, вътре в тях имат О пръстен. След това огледай другите маркучи излизащи от двигателя. По-нататък отиваш за оглед на големия радиатор. Всички течове са най забележими когато двигателя почва да изстива.
Отговори

Георги Йотов снимка Георги Йотов 24 ноември 2013 - 09:51

За течове е проверено, няма такива. Другото което е, че нивото на антифриза пада след като се угаси мотора, а не по време на работата.
Ако е гарнитура няма ли да пуши колата?
Надявам се да се обезвъздушава все още, понеже по мои сметки още не е побрала 8л течност. Температурата също е добра, ако е глава предполагам ще бяга над 95градуса. По баир стига максимум 92, и рязко пада на 85, предполагам поради факта, че термостата отваря и охлажда.
Но това са само мои теории, надявам се да не е глава, не заради парита, просто си е сложен ремонт, който мисля, че не е хубаво да се прилага за дизелов мотор.
Отговори

bojo06 снимка bojo06 24 ноември 2013 - 09:59

 Георги Йотов, на 24 ноември 2013 - 09:51, каза:

За течове е проверено, няма такива.....

Щом нямаш, предполагам, че имаш полтъргайс! Не пипай гарнитурата на двигателя все още, изключи я като причина.
Отговори

Георги Йотов снимка Георги Йотов 24 ноември 2013 - 10:04

 bojo06, на 24 ноември 2013 - 09:59, каза:

Щом нямаш, предполагам, че имаш полтъргайс! Не пипай гарнитурата на двигателя все още, изключи я като причина.

Добре. Има ли категоричен тест дали е главата, за да я излкюча напълно?
Отговори

Жоро снимка Жоро 24 ноември 2013 - 10:20

 Георги Йотов, на 23 ноември 2013 - 22:17, каза:

Колата побра 3л. антифриз и около 2л. вода. В аутодатата пише, че побира 7,9л.
...парното го няма на празни обороти...

Здравей, как източихте цялата охладителна течност? Защото според мен не сте!!! Разкачили сте някой маркуч на радиатора, това значи, че целия двигател е бил пълен с охладителна течност.

 Георги Йотов, на 24 ноември 2013 - 09:51, каза:

Надявам се да се обезвъздушава все още, понеже по мои сметки още не е побрала 8л течност.

Виж какво съм написал по-горе. Според мен не може да се обезвъздушава чак толкова. По-интересното е нещо което беше писал по-горе, че нямаш парно, което от своя страна значи въздух...

 Георги Йотов, на 24 ноември 2013 - 10:04, каза:

Добре. Има ли категоричен тест дали е главата, за да я излкюча напълно?

По някога в казанчето се появява мърсотия, като от пресечено масло, също така прави мехурчета в лазанчето при загрял автомобил. Др. си го написал ти, бял пушек...
Отговори

Георги Йотов снимка Георги Йотов 24 ноември 2013 - 11:22

Жоро, никой от симптомите за гарнитура няма, в сервиза от пробката развиха и източиха антифриза.
Ще покарам още и ще видим какво е положението. Смених и капачката на казанчето за всеки случай, някаква германска SWAG.
Поздрави.
Отговори

Георги Йотов снимка Георги Йотов 24 ноември 2013 - 17:54

Здравейте. Да споделя днешното пътуване.
Маршрута е Троян>Варна. На една бензиностанция спрях, понеже ми светна лампата на охладителната течност, въпреки, че сутринта всичко беше ОК.
Отварям, гледам нивото паднало. Отвивам, казанчето изпусна сигурно 1бар налягане и малко антифриз. Нивото се покачи. Доливам горе-долу колкото е излязъл и затварям. На магистралата преди Варна пак лампата светва. Слизам на ОМВ-то гледам, течността намаляла. Отварям тоя път леко, съскаше доста и вдигаше нивото.
Без да доливам тоя път оставих малко хлабава капачката. Прибрах се във варна и всичко беше ОК. Незнам защо реших да отвия капачката докрай и да покарам с почти отвита капачка. Резултата след първия припън на колата беше, празно казанче, и светеща лампа.
Долях антифриз до нужното ниво и се прибрах. Сега е със стегната капачка. Когато беше хлабава, но не почти развита, маркучите бяха нормални, но със стегната са под напрежение.
Избягвам както каза колегата по-горе гарнитурата, и ми се върти една мисъл в главата, че капачката дори и новата не си върши работата. Тя е с един клапан отдолу, но как аджеба действа заедно с казанчето? Не трябва ли да изхвърли налягането навън, а не навътре?
Та, на база написаното, някой да има някаква идея? Водна помпа също?
Просто искам да обмисля всичко, което може да е, различно от гарнитура и глава. Като ги споменах, не трябва ли в баир при скорост около 130км/ч и моментен разход от около 15/100, температурата да скочи много над 90-91градуса?
Благодаря на всички.
Отговори

Dimas снимка Dimas 24 ноември 2013 - 18:33

Добре, а парното появи ли се?
Отговори

Георги Йотов снимка Георги Йотов 24 ноември 2013 - 18:43

 Dimas, на 24 ноември 2013 - 18:33, каза:

Добре, а парното появи ли се?

Парното е 6 точки. И на място и в движение.
Така като чета разни други теми, май отиват нещата към гарнитурата, колкото и да не ми се иска. В моя случай, май антифриза отива в цилиндрите, но пак не съм убеден, понеже колата си върви идеално и не пуша въобще. Маслото също е супер. В казанчето има само антифриз и вода. Всичко води до гарнитура, но всъщност няма симптоми за това. Лошото е, че не е сигурно дали е тя, а отварянето на мотора го прави вече отписан... Лошо ама...
Мнението беше редактирано от Георги Йотов: 24 ноември 2013 - 18:46
Отговори

Dimas снимка Dimas 24 ноември 2013 - 19:12

 Георги Йотов, на 24 ноември 2013 - 18:43, каза:

Парното е 6 точки. И на място и в движение.
Така като чета разни други теми, май отиват нещата към гарнитурата, колкото и да не ми се иска. В моя случай, май антифриза отива в цилиндрите, но пак не съм убеден, понеже колата си върви идеално и не пуша въобще. Маслото също е супер. В казанчето има само антифриз и вода. Всичко води до гарнитура, но всъщност няма симптоми за това. Лошото е, че не е сигурно дали е тя, а отварянето на мотора го прави вече отписан... Лошо ама...


Доколкото те разбирам единствения ти проблем е, че антифриза ти бяга. Парно има, не вдига по-висока температура от нормалното, не пуши... Само не разбрах дали надървя маркучите?

Сложи й старата капачка! Може от нея да е. И кажи друго: сменяно ли е нещо друго? Като разширителен съд примерно? Колко вода и антифриз си налял и за колко време, колко ти избяга?
Мнението беше редактирано от Dimas: 24 ноември 2013 - 19:13
Отговори

Георги Йотов снимка Георги Йотов 24 ноември 2013 - 19:18

Явно аз не съм споделил добре последните наблюдения. Антифриза не бяга, а някак си се всмуква някъде и като развартя капачката се покачва доста нивото. На леко отвита капачка, няма проблем. Маркучите са може би леко надървени, но не знам до колко е ненормално, тъй като, все трябва да има някакво напрежение.
Та, да обобщя, проблемите засега са:
1. Намалява нивото на антифриза, и след отвиване на капачката се покачва, даже излиза ако по рязко я отвия.
2. Може би маркучите са леко надути, но съвсем леко повече от нормалното.
Това е. Както д-р Хаус казва, "Чакам диференциална диагноза.". :D
Колата я имам от скоро, незнам какво е сменяно, аз лично съм сменил капачка, без никаква разлика е.
Отговори

DanZKi снимка DanZKi 24 ноември 2013 - 19:26

Отиди на газ анализатор щом те съмнява гарнитура.Там ще се види дали има антифриз в изгорелите газове.
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 24 ноември 2013 - 19:29

Голяма дилема, голямо нещо. Сутрин, на студен двигател доливаш антифриз / вода до нужното ниво. Палиш колата и чакаш да загрее със затворена капачка, като следиш нивото на охлаждащата течност! Ако е необходимо доливаш. Когато загрее и отвори термостатът ще падне нивото и доливаш още малко, пускаш и парното. Затваряш капачката. След това чакаш да пусне перките и всичко трябва да е ок. Сутринта проверяваш нивото и доливаш, ако е необходимо.
Ако нямаш течове наистина, ако маслото е добре, то тогава няма къде да ти отива антифриз / водата.

Ако след описаната процедура продължава да ти бяга антифризът, то тогава:

- Провери си внимателно вътре в купето за течове на антифриз / вода!!!
- Отвий свещите след първото палене сутрин и виж какъв цвят са.
- Провери сутрин при първо палене дали ще се появи неравномерна работа на двигателя!
- И както е написал колегата над мене отиди на газ-анализатор.
Мнението беше редактирано от IvailoM: 24 ноември 2013 - 19:30
Отговори

Dimas снимка Dimas 24 ноември 2013 - 19:46

Антифриз се проверява на студен мотор. Ако колата е обезвъздушена, като хората няма къде да се скрие тоя антифриз. Ти сам в началото си написал, че вие сте сипали с 5л течност при общ обем близо 8, като можем да приемем, че вътре останал литър, примерно. При това положение колата ще си поиска останалите 2 литра (условно). Хубаво е да направиш теста, който DanZKi предлага, за да го изключиш, като вариант. Аз лично не вярвам да е гарнитура.
Отговори

Георги Йотов снимка Георги Йотов 24 ноември 2013 - 19:54

Ще направя газ-анализатор утре някъде. В купето едвали тече, не ми се потят прозорците.
Сега ходих до магазина и проверих вече на почти студен мотор какво е положението.
Антифриза беше на нормално ниво, маркучите бяха нормални,с леко нормално стискане им докоснах стените една в друга. Това добра новина ли е или лоша?

П.П. Колата е немислимо да загрее дори до 75градуса на място, така ми беше и старата астра X20dtl.
Благодаря ви за отзивите.
Мнението беше редактирано от Георги Йотов: 24 ноември 2013 - 19:57
Отговори

Dimas снимка Dimas 24 ноември 2013 - 20:01

 Георги Йотов, на 24 ноември 2013 - 19:54, каза:

Ще направя газ-анализатор утре някъде. В купето едвали тече, не ми се потят прозорците.
Сега ходих до магазина и проверих вече на почти студен мотор какво е положението.
Антифриза беше на нормално ниво, маркучите бяха нормални,с леко нормално стискане им докоснах стените една в друга. Това добра новина ли е или лоша?

П.П. Колата е немислимо да загрее дори до 75градуса на място, така ми беше и старата астра X20dtl.
Благодаря ви за отзивите.


Ти си си отговорил сам. Антифриза е, където трябва, маркучите са меки (ма и ти си слезнал от нея отдавна), така че аз не виждам нищо ненормално. Иди на тест за твое спокойствие.

П.П. Можеш да имаш теч в купето без да ти се потят стъклата ;)
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg