Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Ретро парада

Шпер

pampito снимка pampito 20 март 2009 - 20:55

 30e, на 20 Mar 2009, 03:39 PM, каза:

Ти това пружинни шайби ли наричаш :mhihi:

Публикувано изображение

Ето ти и схема нагледна...

Публикувано изображение

Тия са фрикционните. На втората снимка номер 10 или 11 е пружинната.
Отговори

Magelan снимка Magelan 21 март 2009 - 13:22

 pampito, на 20 Mar 2009, 08:55 PM, каза:

Тия са фрикционните. На втората снимка номер 10 или 11 е пружинната.

Pampito, моля ти се стига писа глупости за тия шперове че ще стане голЯм смях.
Това дето ти наричаш шпер, първото дето е е чист 100% отворен диф. Пластините които ти описваш там като пружинни за реглажните (служат и като плъзгащ лагер м-у планетите и касетата) пластини за луфта м-у планетите и сателитите. ТОВА НЕ Е БЛОКИРАЩ ДИФЕРЕНЦИАЛ.
Опел имат само един тип LSD диференциал, намиращ се само в 3 разновидности:
1. ЛСД за аскона б, манта б, рекорд-Има 2 разновидности касети там от 3,18 до 3,44 предавателно число и друга над 3,67. Това е най-малкиа шпер на опел. Вътре е с по 4 фрикционни пластини от всяка страна и по една пружинна пластина. Той е 40 или 45% шпер.
Публикувано изображение
Ей го вна.
2. ЛСД за Омега А с мотори от 1,8 до 2,4. Расликата с предния е че е с по 5 фрикционни пружини от всяка страна( с една повече). Има разлика и в лагерите на касетата- по-големи и по-широки. Има го само във варианта от 45%.
Публикувано изображение
3. LSD за омега а с мотори 2,3 дизел, турбодизел, 2,6 cih, 3.0 cih, 3.0 24v, Комодоре Б(респективно Манта 400). Омега Б всички мотори.
Публикувано изображение
Публикувано изображение
На тоя диф разглабянето му става от към болтовете на короната, бая по-голям от предните 2, на други лагери, повече фрикционни пластини с по-голям диаметър. Има го във вариант от 45% и 70%.
В Омега Лотус се вгражда един друг шпер но той е от Холдън и не е опелски.
В кадет Ц, кадет Б и дръгите дърти модели на опел не се вгражда шпер, всичко което се намира по тия коли е слагано в последствие (след като са излезли от завода).
Забрави че това
Публикувано изображение
Е ШПЕР
НЕ Е И НИКОГА НЕ Е БИЛО И НИКОГА НЯМА ДА БЪДЕ(КОЛКОТО И ДА ТИ СЕ ИСКА) И МЕТОДА НА ОПРЕДЕЛЯНЕ НА КОЕ Е ШПЕР ИЛИ НЕ ТИ Е ГРЕШЕН И НЕМОЖЕ ДА СЕ ПРАВЯТ НИКАКВИ ИЗВОДИ ОТ НЕГО.
КАТО ТИ КАЗВАМ ЧЕ Е ТАКА Е ТАКА. ЗЕМИ ПРОЧЕТИ МАЛКО КНИГИ И СЕ ЗАПОЗНАЙ С ТАЯ ТЕМА ПРЕДИ ДА ПИШЕШ ГЛУПОСТИ ДА ЗАБЛУЖДАВАШ КОЛЕГИТЕ ТУК.
НЕЗНАМ НА ТЕБ КОЙ ТИ Е НАПЪЛНИЛ ГЛАВАТА С ТИЯ ГЛУПОСТИ АМА АМАМ. 100 ЧОВЕКА ТИ КАЗАХМЕ ЧЕ ТАКЪВ ШПЕР НЯМА АМА ТИ "ИМАШ"



СТИГА С НЕКОМПЕТЕНТНИТЕ ИЗКАЗВАНИВ В ТАЯ ТЕМА И НАВСЯКЪДЕ ТУК
Отговори

Stranger снимка Stranger 21 март 2009 - 14:34

Антоне, ще си позволя да те поправя, че на кадетт Ц има фабричен щпер на модела 1000, които се води и рали...той има някои изменения спрямо обикновения кадет, като усилена предница, предпазител за картера и тн, сред които и шпер.По ебей и немските форуми съм виждал да продават 75% шперове ,ма те са преправяни, защото серийният им номер е на 45%-ов. И още нещо - калибра турбо , също има с шпер на задният диф ( малкия шпер от омега а) , но е супер рядкост...
Отговори

buster снимка buster 23 март 2009 - 13:24

вие нещо взехте много да спорите :mhihi: я кажете на манта от какво и как може да се насади шпер? някои има ли нещо подобно за продаване и тн???? :mhihi:
Отговори

30e снимка 30e 23 март 2009 - 15:25

 buster, на 23 Mar 2009, 01:24 PM, каза:

вие нещо взехте много да спорите :mhihi: я кажете на манта от какво и как може да се насади шпер? някои има ли нещо подобно за продаване и тн???? :mhihi:


От Рекорд но е трудно намираем... другото е да се преправя от Омега, Сенатор и т.н. - не прочете ли темата ???
Отговори

fanatic снимка fanatic 23 март 2009 - 16:42

Тази тема ще я направя важна и ще махна излишните мнения.
Отговори

buster снимка buster 23 март 2009 - 20:11

 30e, на 23 Mar 2009, 03:25 PM, каза:

От Рекорд но е трудно намираем... другото е да се преправя от Омега, Сенатор и т.н. - не прочете ли темата ???



браво, еи тва ме интересуваше, ина4е прочетох темата ама.... много разли4ни мнения :newsm05_41: мерси на вси4ки :icon_razz2:
Отговори

ascona_16d снимка ascona_16d 24 март 2009 - 16:44

колеги, въпроса ми май не е точно за тук, но колко струва горе/долу шпер диф за Омега А. Ще ми се да имам такава глезотия :newsm05_41:
Отговори

Stranger снимка Stranger 25 март 2009 - 21:49

 ascona_16d, на 24 Mar 2009, 04:44 PM, каза:

колеги, въпроса ми май не е точно за тук, но колко струва горе/долу шпер диф за Омега А


колкото си го намериш :newsm05_41:
Отговори

GT 51 снимка GT 51 25 март 2009 - 21:54

на мен ми предложиха за 450 кинта едни старчоци от Пловдив.... :newsm05_41:
Отговори

Magelan снимка Magelan 26 март 2009 - 09:10

Цените варират, за оригинален мантов-рекордов е много под въпрос, няма на пазара. Та за колкото си го намериш.
За малкия омегов цените са около 250 лева.
За големия омегов от 250 до 350 са нормални цени, всичко над тая сума е прекалено.
Отговори

ascona_16d снимка ascona_16d 26 март 2009 - 17:30

 Magelan, на 26 Mar 2009, 09:10 AM, каза:

Цените варират, за оригинален мантов-рекордов е много под въпрос, няма на пазара. Та за колкото си го намериш.
За малкия омегов цените са около 250 лева.
За големия омегов от 250 до 350 са нормални цени, всичко над тая сума е прекалено.

благодаря за инфото. интересува ме малкия омегов, но май ще почака, че има и други разходи
Отговори

kalin09 снимка kalin09 26 март 2009 - 17:54

Гледам че чаткате от шперове,и имате инфо за моделите,та да ви питам.Направих си бъги с мотор 1,3S и колкото и да е невероятно,намерих шпер за него.От една морга на познат,за без пари,човека незнаеше какво има.Беше във кутия F10.Сложих го на бъгито(имам тема тук),но маи дискчетата са позаминали(има ефект някакъв).Има ли начин да му разберем модела,за да си поръчам дискчета,и дали изобщо е обслужваем.
Отговори

Stranger снимка Stranger 27 март 2009 - 10:54

Дори незнаех че на Ф10 се монтират шперове?На предно не се ли монтират само Куайф шперове?Твоят ламелен ли е?

Иначе за модела...съмнявам се някой да го знае...а дори и да го знае, едва ли ще намериш резервни части за този шпер.Най доброто което може да направиш е да го разглобиш и да му правиш някакви къстъм пластини.
Отговори

kalin09 снимка kalin09 27 март 2009 - 12:12

Как се различава Куайфа от ЛСД-то?(визуално)
Иначе при 2 гуми във въздуха при въртене на едната и другата се завърта във същата посока.
При една във въздуха мога да я въртя навсякаде с малко усилие.На трева(кал) и двете боксуват,но ако едната е на камък а другата на трева-едната.При продължително боксуване само с една гума замирисва сериозно да диференциално масло.Може би щот е без добавка :love_opel: .Това ме навежда на мисълта че е ЛСД.Аз идиота не го снимах :2bg:
Отговори

Stranger снимка Stranger 27 март 2009 - 14:33

Куайфа, е коренно различен от ламелния, защото вътре вместо ламели има зъбчатки...ето намерил съм ти снимка дори
Публикувано изображение


Събрах и няколко полезни информации от други форуми...четете и се образовайте

Понеже много често става въпрос за това и има многобройни теми по въпроса но няма конктретни отговори и винаги ми се иска да отговоря пълно и точно, защото е интересно, но до сега не бях събирал достатъчно търпение и време за да напиша това което знам и съм чел...



Какво представлява ШПЕР-а и как работи:


Какво представлява:

Диференциалите с повишено триене (на английски Limited Slip Differential на кратко LSD) са най-често фрикционни, наричат се така защото между планетните зъбни колела (тея в който се забиват полуваловете към гумите) и касетата на диференциала има два диска който са абразивни... при движение направо скоростта на въртене (при идеални пътни условия и еднакви гуми) на двете планетни колела, и касетата, е еднаква... когато автомобила се движи в завой, колелото което е от вътрешната страна на завоя изминава по-малък път следователно скоростта на въртене му е по-малка в сравнение с това от външата страна на завоя. Разликата м/у скоростта на въртене на вътрешното колело и касетата на диференциала е същата каквато е и м/у външното колело и касетата (ако няма приплъзване в гумите) с тая разлика че едната е със знак "-" а другата със знак "+" спрямо скоростта на въртене на касетата!
Тогава започва да се появява триене м/у фрикционните дискове (който са със шлици и са неподвижни спрямо планетното колело и полуоската и подвижни спрямо касетата на диференциала) и касетата на диференциала предизвикващо сили който се стремят да изравнят скоростите на въртене на планетите и касетата. Когато едното колело се опитва да увеличи или намали скоростта си (примерно в завой) трябва първо да преодолее силите на триене м/у фрикционните дискове и касетата.

Ето и най-просто обяснение

Как работи:

Представете си че колата е във въздуха на подемник, двигателя работи и е включена първа предавка на скоростната кутия. Двете колела се въртят с еднаква скорост бавно например с 20 оборота в минута.
При нормалния отворен диференциал прилагайки минимална сила върху едното от колелата даречем 10 N (това са стойности само за примера и може да са далеч от реалните) то ще забави скоростта си на въртене от 20 оборота на 10.... тогава другото колело ще повиши скоростта си с 10 оборота и ще се завърти с 30. ако приложите 20 N ще спрете колелото и другото ще се върти със скорост 20+20=40 оборота. Представете си че някой от другата страна приложи сила 10 N на въртящото се сводобно колело... тогава ще усетите че колелото което държите се опитва да се завърти като силата с която го държите неподвижно се е повишила от 20 N на 30 N - точно толкова колкото е приложена на другото колело. А ако не успеете да приложите сила от 30 N а си остане първата приложена сила от 20 N то тогава колелото ще започне да се върти със скорост 10 оборота а другото ще се върти с 30 оборота.......именно това прави LSD !!!
При LSD 25 % чрез тези фрикционни дискове става следното:
Колата пак е във въздуха пак на първа скорост представете си че можете да приложите 100 N сила и тя ще е достатъчна за да спрете въртенето на колелото... е да ама шпер-а е 25% и всеедно от другата страна на свободно въртящото се колело седи някои и прилага 25 N сила... тогава вие няма да може да удържите 125 N и колелото ще започне да се върти.... Wink
Разбира се в реалността нещата са много по-сложни... там важна роля играят въртящият момент на двигателя, предаван от скоростната кутия на главното предаване и от там на диференциала, в сложни зависимости с коефициентите на цепление с пътната настилка, на съпротивление от търкаляне и още доста неща които не знам кой ги е открил и измислил ама е бил ненормален :love_opel:

Прилагам и снимка за онагледяване на написаното:

Публикувано изображение

Предимства и недостатъци:
Държа да отбележа, че предимствата и недостатъците са различни в зависимост от гледната точка на различните хора.
Може написаното от мен да не е безпристрастно по обесними причини :2bg:

Предимства:

- На първо место е това, че в трудна ситуация шпер-а е много ценен, помага при движение в сняг, кал и при лоши пътни условия.
- Наличието на шпер прави колата много по-палава и създава много ФЪН.... изключително важен за дрифтове. В комбинация с достатъчно мощност на двигателя, контрола в/у колата при движение с "вратите настрани" е детска игра...но за "напреднали"
- Подобрява много старт-а при Драг... може да сложи мощността на двигателя, до два пъти по-добре на асфалта, отколкото отворения диференциал.
- И не на последно място по важност е възможността за обратен завой на тясно место без маневри и завъртане на 360 градуса м/у колонките за гориво на бензиностанция


Недостатъци:

- Влошава управлението на автомобила, като при хлъзгава настилка е доста силно проявено. В комбинация с невнимателно шофиране и неопитен шофьор резултатите могат да бъдат пагубни за целостта на автомобила и здравето на пътниците.
- Недопустимо е движението на автомобила с различни размери гуми на водещите колела
- Изисква честа смяна на маслото и употребяване на специално. Особенно когато се "използва по предназначение"


- След определен пробег километри, в зависимост от режима на работа и качествата на използваните масла, фрикционните дискове се износват и постепенно процента на LSD намалява, ефективността - също!

Дипълнителна информация:

- Възможно е преработване на диференциала така че да му се повиши процента на разпределяне на въртящия момент. Това става чрез допълнителни дискове или премахване на старите дискове от шпер касетата и поставане на нови с по-голяма дебелина и грапавост.
- Не е възможно от отворен диференциал да се направи шпер с изключение на някои по специални случай!
- Не е възможно промяната на предавателното число на шпер с изключение на някои по специални случай!



Заключение:
Ако се наслаждаваш на по спортно шофиране, влече те екстремното каране по завой, планини, поляни, градинки и желаш да се движиш по нестандартен начин по пътищата - нужен ти е шпер Exclamation
Ако те е страх да шофираш кола със задно предаване през зимата и за тебе това е свързано със неприятни моменти и при всяко подаване на газ настръхваш....... - дай шанс на някои който търси тези неща да ги изпита със шпер-а от твоя автомобил

Надявам се да съм го обеснил по достъпен начин и предполагам че може да има някой неточности но държа да отбележа, че не съм професионалист за да обесня всичко и това което съм написал е плод на личния ми опит, труд и интерес.
По-важните неща които съм чел,знам и видял ги събрах в тази тема.

П.С. Има и още доста който съм разбрал на практика но те се дължат на големия ми опит в опустошването на този рядък и така желан от автомобилните ентусиасти възел от силовото предаване на автомобила

Има два основни използвани вида вида механични самоблокиращи диференциали

1 вид - с фрикционни пластини - clutch type
2 вид - Torsen /от torque sensing/ - с червяци

първия вид се използва при спортни автомобили и най вече задно предаване а втория вид при 4х4 и предно

1вид има много вариации
3 основни подвида
1 way - шпера действа само при ускоряване
1.5 way - действа при ускорение и по малко при спиране
2 way - действа при двете положение еднакво

като могат да
- варират броя пластини
- варира диаметъра им
- може самия шпер предварително да е блокиран на определена степен 0-100%

Моя е 2way clutch type става за нива и за класика няма значение -
Шпера се самоблокира като диференциал и изравнява въртящия момент между колелетата - тоест ако едното пробоксува веднага се натяга касетата и предава въртяш момент и на колелото в покой

Не е полезен само през зимата,също така и при старт, при екстремно спиране с двигател, при взимане на завои вътрешното колело олеква и при по мощен мотор започва да превърта и съответно повечето вътящ момент е загубен - шпера елиминира това

Недостатък е че намалява радиуса на завиване, защото както знаем вътрешното колело изминава по малко път и съответно прави по малко обороти, а шпера като започне да затяга..но това може да бъде компенсирано и се свиква...

по мои данни из състезателните и дрифт форуми:
за каране със сцепление най-добър е торсен(helical), после clutch type с електронно управление, после 1.5way clutch type, после виско с електронно управление, накрая виско.
за пързаляне - 2way, после 1.5way - останалите са боклук
за офроуд - виско и после clutch type

виското си е виско - при разлика в оборотите на колелата на дифа виско-флуида(Фергюсън предавка) създава съпротивление и прехвърля въртящ момент към двете оси на дифа. но работи само при разлика в скоростите на двете оси на дифа - затова е най-подходящ за офроуд и сняг, на хубав път е твърде бавен и предизвиква недозавиване

торсен(helical) - има едни зъбчатки и червяци, с които разпределя въртящият момент от короната пропорционално между двете оси на дифа в зависимост от скоростта им на въртене и сцеплението им. става за всичко друго с изключение на дрифт - за дрифт не става изобщо! това е най-добрия диф за каране със сцепление - с подходящо електронно управление обаче става и за дрифт - нисан скайлайн GТR е с такива дифове, но електронни

фрикционни пластини(като на повечето беемвета) - в някакъв процент 20%-30% постоянно блокирани планетки на дифа. не става за нищо, нито дава сцепление в завоя, нито пърформънс - служи само за пилене на гуми и ускоряване по хубав път направо. с такъв шпер колата нито може да влезе, нито може да излезе с добра скорост от завоя. но за дрифт става.

Clutch type LSD - най-общо казано вътре в самия диф има един ексцентрик с пружина, вързан към сателитните колела и чрез тях към короната на дифа. Ексцентрика реагира на въртящ момент и когато в короната на дифа постъпва въртящ момент(ускоряващ или спирачен) ексентрика се върти по едни специални нарези - това се казва челюсти на LSD-то, и тези челюсти се местят и притискат фрикционни пластини към планетните колела на дифа. Колко е натегнат дифа, как работи при ускоряване или спиране - това зависи от пружината на ексцентрика и формата на нарезите - ако нарезите са еднакви - 2way, ако нарезите са по-плавни при ускоряване и по-стръмни при спиране 1.5way(по-стръмните нарези по-тръдно заключват), ако има нарези само от едната страна - 1way. Хубавото на този диф е че заключва напълно двете оси(торсена и виското не заключват напълно), лошото е че маслото трябва да се сменя често(и на този с фрикционните пластини). Виското не се нуждае от смяна на масло, торсена пък никак даже
Отговори

kalin09 снимка kalin09 27 март 2009 - 19:51

Явно за да разбера какъв е трябва да го сваля и разглобя.На касетата нямаше прозорчета,през шлиците нищо определено не се виждаше,а на външен вид може да е и двете.
Какво е пътното поведение на този Куайф?
И как се държи при проверка с вдигане на гуми?
Отговори

MIG-OPEL снимка MIG-OPEL 05 ноември 2009 - 16:55

Може ли да се познае по някакъв номер дали на моята кола е с шпер.
Отговори

Magelan снимка Magelan 06 ноември 2009 - 14:46

 MIG-OPEL, на 05 Nov 2009, 16:55, каза:

Може ли да се познае по някакъв номер дали на моята кола е с шпер.

Има варианти на 4х4 да има шпер отзад, за предниа диф мислиа че при 4х4 няма шанс да е. По номера на дифа може да се провери, освен ако не е слаган в последствие такъв афтърмаркет. Ма така и така единствената сигурна проверка е отварянето.
За преден шпер за опел има, но освен ако предишен собственик е бил тотален маниак за да даде 2000-3000 евро за диф. Това кат я е купувал и поръчвал в магазина или после насаждал.
Мнението беше редактирано от Magelan: 06 ноември 2009 - 14:47
Отговори

MIG-OPEL снимка MIG-OPEL 09 ноември 2009 - 15:42

 Magelan, на 06 Nov 2009, 14:46, каза:

Има варианти на 4х4 да има шпер отзад, за предниа диф мислиа че при 4х4 няма шанс да е. По номера на дифа може да се провери, освен ако не е слаган в последствие такъв афтърмаркет. Ма така и така единствената сигурна проверка е отварянето.
За преден шпер за опел има, но освен ако предишен собственик е бил тотален маниак за да даде 2000-3000 евро за диф. Това кат я е купувал и поръчвал в магазина или после насаждал.

Къде го пише този номер?
И къде може да се провери?
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg