Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Внезапни високи обороти по време на движение

gogorog снимка gogorog 13 март 2015 - 20:56

Здравейте, имам Опел Астра Ф, 1992г., бензин-газ, 75к.с, двигател C16NZ. Днес по време на движение при освобождаване на една от предавките оборотите внезапно задържаха на 2000-2500 без педала да беше натиснат. Започнах да въртя скоростите, като на скорост оборотите на колата се държаха нормално, т.е ниски, а като дам на свободна скорост по инерция оборотите отново се покачваха до горепосочените 2000-2500. Спрях колата, като отново в покой оборотите бяха също ненормално високи. Когато това се случи бях на газ, но и след като превключих на бензин то високите обороти се запазиха. Изключих двигателя. Изчаках малко мислейки и реших отново да запаля. Понечих да запаля, но за учудване на мен стартера завъртя само един път и след това колата умря така, че все едно няма акумулатор и не иска да запали поради това, че ми е слаб акумулатора. Пробвах още един път, но се получи отново същия ефект, но вече стартера превъртя само половин път и не искаше повече. Помислих си, че нещо е станало с токовете. Искам да кажа, че акумулатора според мен е добре, тъй като наскоро го зареждах. Оставих колата на место и след около 1 час се върнах при нея. Отворих предния капак и не видях нищо необичайно. Всичко си беше наред с изключение, че ангренажния ремък беше необичайно разхлабен в предната си част, докато в задната си част беше натегнат както трябва да бъде. С пръст натиснах по хлабавото място и тогава ремъка потъна доста навътре, според мен необичайно. Преди това никога не съм виждал така ремъка. Реших да запаля колата и тогава същата запали от половин оборот, като държеше стабилни и ниски обороти, без да го има този ефект с високите необичайни обороти преди това. Изгасих и пак запалих, пак от половин оборот на стартера, като отново всичко беше нормално, като и оборотите бяха нормални. Изгасих отново и реших да видя ремъка отново, като този път в предната си част ремъка се беше натегнал, така както трябва да е. Тук вече аз не знам какво да правя и имам нужда от вашето компетентно мнение.
1. На какво се дължи рязкото покачване на оборотите на автомобила по време на движение?
2. На какво се дължи отхлабването на ремъка в предната си част и последващото му обтягане без никаква намеса от моя страна?
3. Имат ли причинно следствена връзка двете посочени от мен неща?
Благодаря предварително на отзовалите се.
Отговори

Hevy снимка Hevy 13 март 2015 - 21:09

1. Или е било заяло моторчето за празния ход или компа е тръгнал да си ходи...
2. Най вероятно неравномерното опъване на ремъка е свързано с това че колата си я оставил на скорост без ръчна...демек по е свързано е с терена отколкото с оборотите.
Отговори

gogorog снимка gogorog 13 март 2015 - 21:35

Ако е заяло моторчето защо не можах да запаля?
Отговори

Hevy снимка Hevy 13 март 2015 - 21:58

Стартера няма нищо общо с компютъра и управлението на оборотите, това е съвпадение. Това че скоро си го зареждал акумулатора не гарантира че е *добре*, да го беше премерил поне с мултицет, нямаше да се чудиш сега.
Отговори

opelastra1 снимка opelastra1 14 март 2015 - 01:09

И аз имам подобен проблем то не знам проблем ли е или си е такова управлението на стъпковия мотор.Начи в движение като изключа от скорост оборотите заковават 1100 до момента в който спря на място в момента в който спря оборотите веднага падат на 900 това го прави и на газ и на бензин някаква идея нещо.
Отговори

kalin09 снимка kalin09 14 март 2015 - 08:15

...
Мнението беше редактирано от kalin09: 12 февруари 2019 - 22:46
Отговори

opelastra1 снимка opelastra1 14 март 2015 - 10:47

И аз така си мислех но не бях сигурен
Отговори

Hristo Mutafov снимка Hristo Mutafov 15 март 2015 - 20:41

аз съм със същия двигател и на празен ход по инерция държи 900 оборота карам също и голф 5 и той пак същата система...
Отговори

didandron снимка didandron 17 март 2015 - 15:45

 gogorog, на 13 март 2015 - 20:56, каза:

Здравейте, имам Опел Астра Ф, 1992г., бензин-газ, 75к.с, двигател C16NZ. Днес по време на движение при освобождаване на една от предавките оборотите внезапно задържаха на 2000-2500 без педала да беше натиснат. Започнах да въртя скоростите, като на скорост оборотите на колата се държаха нормално, т.е ниски, а като дам на свободна скорост по инерция оборотите отново се покачваха до горепосочените 2000-2500. Спрях колата, като отново в покой оборотите бяха също ненормално високи. Когато това се случи бях на газ, но и след като превключих на бензин то високите обороти се запазиха. Изключих двигателя. Изчаках малко мислейки и реших отново да запаля. Понечих да запаля, но за учудване на мен стартера завъртя само един път и след това колата умря така, че все едно няма акумулатор и не иска да запали поради това, че ми е слаб акумулатора. Пробвах още един път, но се получи отново същия ефект, но вече стартера превъртя само половин път и не искаше повече. Помислих си, че нещо е станало с токовете. Искам да кажа, че акумулатора според мен е добре, тъй като наскоро го зареждах. Оставих колата на место и след около 1 час се върнах при нея. Отворих предния капак и не видях нищо необичайно. Всичко си беше наред с изключение, че ангренажния ремък беше необичайно разхлабен в предната си част, докато в задната си част беше натегнат както трябва да бъде. С пръст натиснах по хлабавото място и тогава ремъка потъна доста навътре, според мен необичайно. Преди това никога не съм виждал така ремъка. Реших да запаля колата и тогава същата запали от половин оборот, като държеше стабилни и ниски обороти, без да го има този ефект с високите необичайни обороти преди това. Изгасих и пак запалих, пак от половин оборот на стартера, като отново всичко беше нормално, като и оборотите бяха нормални. Изгасих отново и реших да видя ремъка отново, като този път в предната си част ремъка се беше натегнал, така както трябва да е. Тук вече аз не знам какво да правя и имам нужда от вашето компетентно мнение.
1. На какво се дължи рязкото покачване на оборотите на автомобила по време на движение?
2. На какво се дължи отхлабването на ремъка в предната си част и последващото му обтягане без никаква намеса от моя страна?
3. Имат ли причинно следствена връзка двете посочени от мен неща?
Благодаря предварително на отзовалите се.


Мога да дам предположение по първия въпрос ,защото и при мен се случи да ми вдига обороти по време на движение.Та оказа се датчика за положение на дроселовата клапа.След смяната му всичко се оправи.Дано съм ти бил полезен.
Отговори

dvasilev снимка dvasilev 22 август 2018 - 00:39

Здравейте колеги,
И аз имам проблем с вдигане на оборотите по време на движение. Симптомът е по-скоро все едно натискам съединителя и колата е на свободна. Карам постоянно на газ, на бенин не съм пробвал, тъй като проблемът не се появява постоянно.

Освен датчик за положение на дроселовата клапа, какви други могат да бъдат причините и каква диагностика може да се направи ?

поздрави,

п.с., Оказа се съединител. Отделя високо и буксува. Смених го в провинията - работа 100лв и части с отстъпка 370лв общо 470лв. В София за работа ми искаха 200лв и за часто 450 общо 650лв, а на друго място общо дори ми казаха 800лв.
Мнението беше редактирано от dvasilev: 06 септември 2018 - 22:44
Причина за редактиране:: послепис
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg