Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Vectra C Z22SE - Въпрос за работа на мотора

ivanov_km снимка ivanov_km 27 април 2014 - 15:56

Колеги от шест месеца карам Вектра Ц с мотор Z22SE на реални 150 000 км. От както съм е взел ми е направило впечатление, че когато седя в колата и тя работи на празен ход има едвам доловими вибрации в купето усещащи се когато седиш на седалката и ръцете са ти на волана. Тези вибрации ги усещам само когато е на свободен ход и колата е на място. Моторът иначе работи много тихо, когато е на място вътре не се чува, че работи мотора, а от вън е приятно да го слушаш как мърка. Откарайки капака и поставяйки ръка на мотора се усеща как моторът леко вибрира и заглеждайки се в него се вижда как съвсем доловимо помръдва. Когато съм в купето и с педала на каста вдигна малко над оборотите на свободния хода (да речем 1000) оборота не усещам никакви вибрации от работата на мотора. До сега съм сменил 4-те свещи, ангренажните комплекти вериги в София Ауто, като отбелязвам тези вибрации си ги имаше и преди смяната на веригите и свещите тампоните са добре поне видимо. Зная, че този мотор е с два балансиращи вала но не знам при работата на свободен ход нормално какви вибрации има моторът (все пак работи), нямам и допир до автомобил с такъв мотор за да направя някакво сравнение и да си правя изводи. Другото което ми прави впечатление, че при продължително ускорение като, че ли забелязвам някакво едвам, едвам леко забележимо неравномерно ускорение, но пак казвам това или си го втълпявам или ако е факт е едвам доловимо и не мога да го определя дали от неравностите на асфалта или идва от колата. Колата иначе много лесно се развъртя на място до прекъсвач, както не съм и забелязал липса на динамика при рязко подаване на газ. Ще ви помоля да споделите при Вас как се държи този мотор. За мое съжаление няма от къде да взема една бубина и да е сложа за проба да вида да с нея ще има някаква разлика. Нямам завишен разход на гориво, колата се кара на бензин, няма газова уредба.
Отговори

sau-152 снимка sau-152 27 април 2014 - 21:23

Здравей, колега!
Това вибриране, което описваш, си е съвсем нормалното на празен ход. Все пак си е жив агрегат и колкото да са добри тампоните няма как да не се усеща работата му :)
Да, има съвсем лека вибрация на празен ход, тя се усеща по волана и скоростния лост и е напълно нормална. Аз понякога дори си поглеждам оборотомера на светофарите, да не би да е изгаснала, защото иначе е достатъчно тих моторът на празен ход. Така че наслаждавай му се след обслужването и си го карай с кеф.
Колкото до ускорението - може би ти е субективно усещането за неравномерност. Има и нещо друго - електронното управление на дросела се влияе от най-малкото помръдване на крака, така че ...
Карам и на газ, и на бензин - разлика няма в поведението на агрегата. Това, което германецът не е домислил при комбинирането му с тежкото купе на Зафирата е да пипне предавателните числа на скоростната кутия, или да добави щеста скорост, за да се постигне и икономичност. Но все пак като истински бензинов опелски мотор силата му идва след 3500 об/мин, така че ги разбирам :D

Поздрави!
Отговори

ivanov_km снимка ivanov_km 27 април 2014 - 21:45

Благодаря ти колега за успокоението, много е кофти когато човек няма възможност да види друг такъв мотор и да добие представа за работата на този агрегат. Иначе колата наистина върви и силата и е около 4000 до 5800 оборота. Притесняваме това потрисане на мотора но може би си е съвсем нормално за Z22SE. Като отворя капака и гледам мотора се вижда как леко помръдва и поставяйки ръка се усеща това разтрисане(нека така да го кръстя). Аз си го обяснявам с това, че на практика оборотите все пак се менят в някакъв диапазон от около +- 50 оборота в минута, които не се усещат на оборотомера но се проявява като вибрация в мотора. Да странно е колко е тиха тази кола като работи на място, аз по някога като карам извънградско като спра на първият светофар по някога си мисля, че е изгаснала и поглеждам също в оборотомера.
Отговори

CuMo снимка CuMo 27 април 2014 - 22:14

Колега, няма да се плашиш, аз примерно карам автомобил снабден с напълно различен агрегат от твоя, но има същите "проблеми". От както я взехме, хем усещам вибрации в купето, хем оборотомера "играе" с по около половин милиметър. Честно казано ме притесняваше това, но преди няколко седмици посетих Стефанов в Пловдив, защото не вървеше както трябва на бензин. След диагностиката ми казаха, че е запушен ЕГР клапана, запушиха ми го, поисках да говоря с механика, същия каза, че колата се справя много повече от отлично при диагностиката, при всякакви оборотни диапазони, натоварвания и други неща. Е, две-три седмици по-късно, със затапен клапан, а-у, продължават да си играят оборотите, така, че карай и си свиркай :)
Отговори

ivanov_km снимка ivanov_km 27 април 2014 - 22:37

То няма как един автомобил да поддържа напълно постоянни обороти ако трябва да държи 780 об. на топъл двигател но ако ги гледаш оборотите на диагностика в реално време ще видиш, че оборотите на практика се менят непрестанно в границите 760 до 800 об и това не се забелязва на оборотомера. На оборотомера се забелязват вече по големите промени в оборотите.
Отговори

OpelZ снимка OpelZ 27 април 2014 - 22:52

Зависи и какъв бензин си и налял и от къде, преди карах кола с бензин и има разлика :)
Отговори

ivanov_km снимка ivanov_km 27 април 2014 - 22:56

Карам само е 98 екто на Лукойл
Отговори

ivanov_km снимка ivanov_km 29 април 2014 - 14:35

Днес си запазих час в сервиза на Бош в Монтана за да прегледат колата. Хората много ми се чудеха на акъла защо идвам в сервиза и споделиха, че това са си съвсем нормални вибрации на работещ агрегат на място. Закачиха колата и е тестваха, на теста всеки един компонент на автомобила работеше перфетно (перфектни сонди, ЕГР, обороти на място, реагиране при ускорени, и т. и т.н. Диагностика сподели, че параметрите на автомобила отговаря на нов автомобил и така в общи линии.
Отговори

simob снимка simob 01 юни 2014 - 21:56

 ivanov_km, на 27 април 2014 - 15:56, каза:

Колеги от шест месеца карам Вектра Ц с мотор Z22SE на реални 150 000 км. От както съм е взел ми е направило впечатление, че когато седя в колата и тя работи на празен ход има едвам доловими вибрации в купето усещащи се когато седиш на седалката и ръцете са ти на волана.


Здравей Колега,
От един месец карам Зафира А с двигател Z22SE. Прави ми впечатление, че на ниски обороти в движение понякога влиза в резонанс и тресе. Не е силно, но усеща, а след леко вдигане на оборотите ефекта изчезва. На място обаче вибрации не съм усещал. Друг ефект е, че като дадеш газ да ускориш и си под 2000 оборота, ускорението почва бааааааавно. Над 3000 оборота двигателя е змей и колата много върви ама докато ги стигна ... или аз не знам как да го разгоня преди изпреварване, защото съм нов шофьор или нещо му има.
Отговори

rtaa снимка rtaa 02 юни 2014 - 14:40

Нищо му няма на двигателя, просто сваляй предавка да се вдигнат оборотите и изпреварвай,че на 3000 оборота двигателя има мощност от едва 80 к.с. докато при 4000 вече има 120к.с. и максимален въртящ момент поне според тази графика на мощността и въртящия момент на този двигател...
Публикувано изображение
Отговори

Гостdtrifonov_* 07 октомври 2014 - 15:47

Здравейте,
предстои ми евентуална покупка на Вектра Ц (с автоматик) с този двигател.
Да разбирам ли, че тази вибрация на празен ход е нормална?

Благодаря!
Отговори

stefan_stan снимка stefan_stan 08 юли 2016 - 11:51

Здравей,колега, имам същия проблем, като при теб. При ускорение между 1500 и 2000 оборота в купето се усещат вибрации, особено когато изкачвам баир. Това го прави независимо на коя предавка е. Двигателя ми е същия Z22SE. Въпроса ми е дали си оправил твоя проблем и как? Аз ходих на компютърна диагностика никакъв проблем не откриха. Преди това на баланс на гуми пак нищо. Откачихме буксата на ЕГР-а, проблем пак си остана. Смених и свещите и пак нищо. Дали не е от карета или демпфер предполагам ще е нещо механично щом не откриха грешка при диагностиката
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg