Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Автомобилни Газови Уредби [АГУ]

Разлика между ламбда емулатор и ламбда контрол?

ekaro снимка ekaro 28 септември 2005 - 08:19

Здравейте и от мен,

регнас се във форума преди няколко дни защото си купих Астричка 1.4i C14SE. Сега проучвам да си сложа газова и в мен напира един въпрос след като обиколих различни газаджии. Каква е разликата между лмбда емулатора и ламбда контрола. Кое има смисъл за пълен инжекцион. Някакъв "майстор" ми рече че няма смисъл да слагам нито едното нито другото, но нещо ми говори че не е май така?!

Някой знае ли? Имате ли такива "животни" :D по колите?

Благодаря предварително.
Отговори

Juvigy снимка Juvigy 28 септември 2005 - 10:54

Ми аз съм със същия мотор и без такива джаджи...
От емулатора според мене няма много смисъл освен да не ти свети една лампичка по таблото от време на време.Служи да лъже ЕКУто
От ламбда контрола повече смисъл виждам понеже това е ново ЕКУ което управлява при работата на газ чрез ламбда сондата понеже старото ЕКУ не се справя добре с тази задача понеже е настроено за работа на бензин(подобрява се показателите при работа на газ с около 10%)

Не знам дали съм 100% прав понеже нямам нито едното нито другото, та не е зле да се изкаже и някой по оборудван от мене :)

Най удачно е да се сложи газов инжекцион ,ама цената му е... :puke:
Пук и гледам некво голямо газово увеличение се готви и май е по удачно с метанова ...
Отговори

ekaro снимка ekaro 28 септември 2005 - 12:39

Juvigy, на Sep 28 2005, 11:54 AM, каза:

Ми аз съм със същия мотор и без такива джаджи...
От емулатора  ......


Ахои Juvigy, :)
да те питам тогава като си моя двигател, колко ти харчи на бензин градско и колко извън градско. ? моята нещо ме стресна, ... или не съм я премерил правилно. Скоро я купих и нямам и 500 км, ама на градско май ще направи към 12/100, а извън може и да е към 8/100.


Айде до скоро.

П.П. Междувременно разбрах че към ламбда контрола вървяло и нещо като ел. клапа за подаването на ГАЗ, която се регулира от него съобразено с показанията на ламбда сондата, кога е бедна и кога богата сместа. Та принципно си прав че си е допълнително ЕКУ. И според един наш сайт дава икономия към 10%-на процента, както ти казваш.
Отговори

Juvigy снимка Juvigy 28 септември 2005 - 15:11

ekaro, на Sep 28 2005, 12:39 PM, каза:

Juvigy, на Sep 28 2005, 11:54 AM, каза:

Ми аз съм със същия мотор и без такива джаджи...
От емулатора  ......


Ахои Juvigy, :)
да те питам тогава като си моя двигател, колко ти харчи на бензин градско и колко извън градско. ? моята нещо ме стресна, ... или не съм я премерил правилно. Скоро я купих и нямам и 500 км, ама на градско май ще направи към 12/100, а извън може и да е към 8/100.


Айде до скоро.

П.П. Междувременно разбрах че към ламбда контрола вървяло и нещо като ел. клапа за подаването на ГАЗ, която се регулира от него съобразено с показанията на ламбда сондата, кога е бедна и кога богата сместа. Та принципно си прав че си е допълнително ЕКУ. И според един наш сайт дава икономия към 10%-на процента, както ти казваш.
<{POST_SNAPBACK}>



На бензин не съм го засичал щото имам проблем в единя цилиндър и ми гори масалце ,пък и като напълня ресервоара и ми тече - не сам стигнал до тоя проблем щото не ми е на дневен ред с тея цени на бензина!!
Иначе 98 мисля че 6 е нормално да харчи извънградско и 8-9 градско. Ама това без да цедиш дпкрай - 100км/ч извънградско и 60-70градско.
А иначе на газ извънградско около 9 а градско около 10

ПС. Ламбда контрола освен икономия би трябвало да дава и повече мощност и еластичност при газ.
А за газовия инжекцион разправят ,че върви с наго на газ по добре от на бензин...
Отговори

tarambuka3500 снимка tarambuka3500 30 септември 2005 - 13:25

Ще отговоря съвсем конкретно:

- ламбда емулатор-а не върши никаква'смислена' работа. Това е елементарно електронно у-во което симулира/генерира съгнал като от ламбда сонда, и лъже ЕКУ-то на автомобила, че сместта е optimalna. Слага се, за да не се записват грешки и да не ви свети 'жълтата' лампа когато карате на газ (и толкоз).

- ламбда контрол е електро-механично (в повечето случаи на простите газови уредби) устройство, което наистина ПРОМЕНЯ сместта според сигнала от ламбда-сондата. Т.е. реализира реална обратна връзка (по кислород, хихи).

Докато първото нещо (емулатора) служи само за да не ви свети жълтата лампа и да нямате проблеми когато карате превключите на бензин (от натрупани грешки), то второто активно се намесва в работата на газовата уредба, като подобрява работата и.

A пък (за който не знае), ламбда сондата 'измерва' съотношението на кислорода към останалите газове във изходящия тракт на двигателя. Целта е, (чрез тази обратна връзка) да се корегира непрекъснато работата на двигателя така, че да имаме оптимално такова съотношение (т.е пълно изгаряне).
Отговори

ekaro снимка ekaro 30 септември 2005 - 14:55

tarambuka3500, на Sep 30 2005, 02:25 PM, каза:

Ще отговоря съвсем конкретно:

- ламбда емулатор-а не върши никаква'смислена' работа. Това е елементарно
..................................
..................................
..................................

<{POST_SNAPBACK}>



Ееее не съм се и надявал на по изчерпателен отговор!
Мерси, поразбрах го!

Тарамбука,
да те питам нещо?

Всеки двигател ли ще има "проблем" ако няма ламбда емулатор,
или някой двигатели, нямат проблеми дори и при натрупаните грешки?
Някъде четох че на Опел двигателите, поне преди екотека, нямали проблеми с тези натрупани грешки?
Отговори

DJ IMC снимка DJ IMC 30 септември 2005 - 15:10

Аз съм с C16NZ без ламбда емулатор. За сега - никакви ядове.
Отговори

tarambuka3500 снимка tarambuka3500 30 септември 2005 - 16:29

ekaro, на Sep 30 2005, 02:55 PM, каза:

Тарамбука,
да те питам нещо?

Всеки двигател ли ще има "проблем" ако няма ламбда емулатор,
или някой двигатели, нямат проблеми дори и при натрупаните грешки?
Някъде четох че на Опел двигателите, поне преди екотека, нямали проблеми с тези натрупани грешки?
<{POST_SNAPBACK}>


ами това зависи от сложността на ЕКУ-то :)
при по-старите като цяло проблеми няма много, но колкото е по-съвременен, толкоз по-зле ;)

Няма универсален отговор, за всеки двигател е различно - тук колегите могат да кажат конкретно вече, при кой как е :)
Отговори

IGNEV снимка IGNEV 30 септември 2005 - 20:54

Мога да споделя информация от чичо ми, който има бмв 1.8 115к.с.. Та човека реши да си слага газ по обясними причини и след като си взе колата от майстора разбра че не му е сложен емулатор...............Колата работеше нераявномерно на празен ход и гаснеше на свободна при скорост над 70-80 км/ч. След една седмица закара бмв-то да му сложат емулатор и всичко се оправи..............Така че си мисля че тези неща вършат все пак някаква работа. Все пак това е при бмв, за опел не знам. Аз съм на газ с емулатори на сондата и на дюзата и колата ми работи перфектно, пали сутрин на газ от ряз :angry:
Отговори

DJ IMC снимка DJ IMC 30 септември 2005 - 21:02

schumi.fan, на Sep 30 2005, 08:54 PM, каза:

.......и гаснеше на свободна при скорост над 70-80 км/ч........
<{POST_SNAPBACK}>

Това, че гасне не е от емулатора. Колата гасне на празен ход, защото при тази скорост влиза доста повече въздух, отколкото като буто не се движи. Ако ЕКУ-то контролираше подаването на гориво - ОК, но понеже на газ не го контролира - много въздух, недостатъчно газ и колата гасне...И аз се видях в чудо в началото :)

Просто газаджиите са попроменили пътя на въздуха. Вдигни капака и ще видиш, че най-вероятно маркуча от радиатора към възд. филтър е изваден.
Отговори

IGNEV снимка IGNEV 02 октомври 2005 - 21:25

DJ IMC, на Sep 30 2005, 10:02 PM, каза:

Просто газаджиите са попроменили пътя на въздуха. Вдигни капака и ще видиш, че най-вероятно маркуча от радиатора към възд. филтър е изваден.
<{POST_SNAPBACK}>


Възможно е. Но като гледам обортомера ми се струва че нещо се стреми да запази двигателя да работи.............Мисълта ми е че като изключиш от 3000 оборота те се смъкват до критично ниво след което стрелката отново скача до 1100-1200 оборота и се стабилизира на около 1000! Това със сигурност е от електрониката............. пежо 405 карбураторно си гасне без бои ако не откачиш отпред тръбата дето влиза във въздушния филтър............бмв-то трябва до го видя дали му е махнато нещо, но си мисля че не е :angry:
Отговори

viking снимка viking 04 октомври 2005 - 07:41

на моноинжекцион няма смисъл от ламбда контрол,защото автомобила не е толкова чувствителен! слага се на пълна инжекция! има си отделно компютърче което следи инфото от ламбда сондата,а на мястото на крана(тройника) който се поставя на маркуча от изпаритела към плочката се поставя т.нар. стъпково моторче на което се дава инфо от това компютърче което следи сигнала от сондата! имам приятел който е с такава уредба от няколко години и е много доволен,разхода му е към 10.5л/100км двигателя му е 2000куб.см 110к.с. колата е DAEWOO ESPERO! обаче гърми както всички пълни инжекции! хубаво че няма дебитомер...... :D
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg