Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Автомобилни Газови Уредби [АГУ]

Настройка на газово в домашни условия ?

iwanov снимка iwanov 18 януари 2010 - 19:39

Искам да попитам ако някой сам си настройва газовото, ще може ли да опише как точно го прави за да постигне възмоно най добра центровка ?
Отговори

andrey снимка andrey 18 януари 2010 - 19:49

колега вратката на изпаритела е за настроика на оборотите
а на маркучите е за колко да варви и харчи
1.заварташ до краи кранчето на маркучите
2.после го отвиваш поне 3 оборота
3 по сащия начин и на изпаритела
4.палиш колата на газ
5.регулираш оборотите от изпаритела гледаш оборотомера
6.като с а настроени оборотите ,форсираш и ако заглахне колата отвиваш още вратката на маркучите,докато не усетиш че с е форсира добре колата

ако има проблем с оборотите пак вартиш на изпаритела



7.ако има проблем с оборотите и не става с вратката има едно на горния краи на изпаритела едно като винтче изглежда като месингово или медно и от него се регулуират
при краен случаи
пак го стегаш до краи и после охлабваш 2,3 оборота

ако има проблем пиши
успех
Отговори

Peshotiger снимка Peshotiger 18 януари 2010 - 19:51

Колега, моля напиши каква точно ти е газовата уредба, какъв модел ти е изпарителят,
за да получиш коректни отговори.
Поздрави!
Отговори

Делчо снимка Делчо 18 януари 2010 - 19:59

Колега Iwanov,

Ако ти се чете ето още:

http://www.renault-b...p?topic=59087.0
http://www.vwclub.bg...?f=22&t=118511- за този линк май документа не е наличен вече така, че ако някой помогне да да го прикача тук ще е добре.
и още някъде  по форумите имаше още но не се сещам къде бяха.
Отговори

iwanov снимка iwanov 18 януари 2010 - 20:46

Колега @andrey врътките на маркучите са 2 т.е. карбуратора ми е с 2 камери, а не с една. И немога да разбера коя врътка да барам първо и там малко ми е мъгла.
@Peshotiger немога да се похваля с добра газова. Изпарителя е някакъв турски както и бензиновия клапан, газовия клапан е някакъв много стар и незнам как се казва ама върши отлична работа и бутилката е БРЦ. Какво да кажа събир чарк.
@Делчо мерси за инфото ще го прегледам.


Поздрави и благодаря на отзовалите се.
Мнението беше редактирано от iwanov: 18 януари 2010 - 20:50
Отговори

petio_78 снимка petio_78 18 януари 2010 - 21:42

Ако изпарителя ти е Voltran платната му са 1:1 с Lovato.Разглоби си газовият клапан и го почисти.Вътре има "графитен прах",който ти влошава пропускливостта.Смени си филтърчето в самия газов клапан.Успех!
Отговори

iwanov снимка iwanov 18 януари 2010 - 21:58

Незнам какъв е изпарителя, просто не пише нищо на него иначе прилича на ловато, а с газовия клапан съм се справил вече. Все пак мерси за съветите.
Отговори

angel.f снимка angel.f 07 октомври 2010 - 15:49

здравейте колеги.вече двама майстори при които сам ходил ми настройват гаста с мултицет като се връзват за ламбда сондат и доколкото успях да разбера изравняват стоиностите на гас и бенз. при форсиране и при тихи обороти.някои знаели как точно се вразват за сондата и на коя стоиност постават мултицета?
Отговори

stefan_suny снимка stefan_suny 07 октомври 2010 - 21:48

Явно толкова са майстори.... с мултицет не става, прекалено са бавни за да отчетат правилно показанието на сондата. Сондата може да се чете с осцилоскоп ама в случая голяма файда няма. За да се настрои правилно газовото задължително трябва да работи сондата... или отиваш на газанализатор, но така или иначе ако сондата е дала фира ще имаш проблеми. Читава настройка става с кабел за диагностика - гледа се показанието на сондата и времето на бензиновите дюзи - то трябва да се запази същото или в близки граници както е на бензин така да бъде и на газ.

Ако разполагате с кабел за диагностика процедурката е следната: регулирате си празния ход на газ от изпарителя така че времето на дюзите да е както когато работи на бензин, после си играете с другата врътка на маркуча така че в движение при високо натоварване да не ви е бедна сместа или прекалено богата естествено - това става като гледате показанието на сондата. После отново проверявате празния ход и после отново при натоварване ... и така след втория или третия път всичко вече е ок. Това е за обикновени газови, при инжекционите е леееко по различно.
Отговори

Shmortz снимка Shmortz 08 октомври 2010 - 01:40

със сондата няма да направите нищо понеже за да върви добре на газ сместа трябва да е малко по-богата в ниските, аз ше ти предложа друг метод, след като вече си нагласил стабилни ниски обороти и няма разлика между газ и бензин правиш следното, вдигаш около 3000 оборота, нека някой да гледа оборотомера и да ти казва когато ги достигнеш, предполагам се че си отворил доста тройника или регулатора на газта на маркуча след изпарителя, почваш да го завиваш и когато усетиш че почва да глъхне го връщаш малко, около половин оборот обикновено и си готов, ако ти е висок разхода, първо пробваш да завиеш болта на изпарителя с четвърт оборот така че да не се усети в работата на двигателя а само леко да обедни сместа и пак караш, иначе най-добрия вариант си остава газо анализатора въпреки че моята не върви никак ако я наглася така
Отговори

oci снимка oci 08 октомври 2010 - 17:12

Аз съм го правил подобно на колегата Shmortz. Регулирал съм го по този начин перфектно на Голф 2(115 коня), Вектра А(C20NE) и Вектра Б(X16XEL с обикновенна газова). Та процедурата е следната:
1. Завиваш двата крана до край. След това отвиваш единия 1 оборот
2. Палиш(ако не запали отвиваш с още половин оборот)
3. Подаваш газ до към 3000 оборота и ги задържаш постоянни
4. Почваш да отвиваш втория винт и ще усетиш как оборотите почват да се покачват - човека вътре не трябва да дава повече или по-малко газ, а да я държи както в началото
5. Когато втория винт се изравни с първия почваш да отвиваш двата успоредно с по четвърт оборот
6. Когато вече няма доловимо увеличаване на оборотите въпреки отвиването на винтовете центровката е готова.

Имайте едно на ум, че затегнати винтове не означават по-малък разход :good:
Отговори

AlexMav снимка AlexMav 08 октомври 2010 - 17:42

Под винтове имаш предвид на тройника? А ако е с един?
Отговори

oci снимка oci 08 октомври 2010 - 17:56

Да, под винтове имам предвид на тройника. Този на изпарителя не съм го пипал никога. Ако е с един процедурата е аналогична - завиваш го докрай, после отвиваш 3/4 или цял оборот и правиш описаното по-горе като пропускаш точка 5.
Отговори

Shmortz снимка Shmortz 08 октомври 2010 - 19:21

зависи обаче и от стъпката на резбата, моя е с ситна и е развит около 3 оборота докато постигна тази настройка, но и на изпарителя е важен, от него пък се регулира чувствителността и много влияе на сместта на ниски обороти и паленето, аз съм с електрическо ловато и ако го обогатя пали от раз но лапа много, а сега съм го завил и пали малко трудно на моменти но пък разхода е доволен
Мнението беше редактирано от Shmortz: 08 октомври 2010 - 19:22
Отговори

Коцето снимка Коцето 08 октомври 2010 - 21:56

Здравейте колеги , намесвам се малко в дискусията но мисля че съм пак в темата с моя въпрос : от известно време ми пали много трудно може би след 7 - 10 секундно въртене а понякога и повече както на студен така и на загрял двиг. Карам я само на газ , от 12 год винаги е палела на газ на секундата и в студ и в пек от няколко месеца обаче започнаха мъките . Можете ли да ме светнете къде е болката и ако е центровка как да се справя , изпарител Ловато вакум 11 годишен но редовно обслужван през 15 - 20000 км. Ще съм благодарен на компетентен отговор
Отговори

Shmortz снимка Shmortz 09 октомври 2010 - 10:56

какво значи редовно ослужван? мембраните на какви км са, ако са втвърдени вече ще трябва да ги смениш
Отговори

Коцето снимка Коцето 09 октомври 2010 - 20:34

Мембраните в момента са на около 5000 км , през всичките тези години съм си ги сменял сам и в това редовно обслужване включвам и това с всички кгумички на клапаните както и настройките до сега съм си правил сам но !!! миналата есен смених мембраните и от тогава проблеми , мисля си да не би да засмуква въздух някъде от колектора или корпуса на инжекциона . Иначе като запали работи добре проблема е единствено паленето . Интересното е че до сега съм слагал само български мембрани и гумички нямал съм проблеми даже с единия комплект изкарах около 80000 км , за добро или лошо точно тези с които съм сега ми ги дадоха за оригинални .
Мнението беше редактирано от Коцето: 09 октомври 2010 - 20:37
Отговори

Shmortz снимка Shmortz 12 октомври 2010 - 01:15

като нищо сега си сложил някакви големи ментета, има доста случаи на скапани уж оригинални мембрани
Отговори

Делчо снимка Делчо 14 октомври 2010 - 22:18

Oci:
"Аз съм го правил подобно на колегата Shmortz. Регулирал съм го по този начин перфектно на Голф 2(115 коня), Вектра А(C20NE) и Вектра Б(X16XEL с обикновенна газова). Та процедурата е следната:
1. Завиваш двата крана до край. След това отвиваш единия 1 оборот
2. Палиш(ако не запали отвиваш с още половин оборот)
3. Подаваш газ до към 3000 оборота и ги задържаш постоянни
4. Почваш да отвиваш втория винт и ще усетиш как оборотите почват да се покачват - човека вътре не трябва да дава повече или по-малко газ, а да я държи както в началото
5. Когато втория винт се изравни с първия почваш да отвиваш двата успоредно с по четвърт оборот
6. Когато вече няма доловимо увеличаване на оборотите въпреки отвиването на винтовете центровката е готова."

Аз пък я правя на обратно настройката:
1. Отвивам нацяло винта/винтовете/ на тройника. Е все пак гледам да не изпадне де. Много завития винт в един момент започва да влияе на оборотите на ПХ. Ако при ПХ почнеш да развиваш бавно и оборотите ти се вдигнат то тогава винта наистина е бил толкова завит, че е влияел на оборотите на ПХ.
2. Завивам докрай винта за празния ход на изпарителя. Това при условие, че изпарителя има такъв.
3. Глася ПХ само от големия винт/в повечето случаи е голям/ на изпарителя. Винта за ПХ го ползвам само в краен случай.
4. Тук е добре да имаш помощник, който да ти "хване" 3000об без да го интересува, какво правиш ти. Та след като установи 3000об/мин започвам бавно да завивам винта на тройника/ако са два винта ги въртя и двата, като трябва да са еднакво завити/ докато усетиш, че оборотите на двигателя започнат да падат. От този момент на татък почвам да развивам винта бавно.Целта е да намериш границата при която оборотите на дв-ля спират да се увеличават. Аз лично това го правя 2-3пъти, като при всеки следващ стеснявам диапазона от обороти на винта около тази граница. Ако ползваш мултицет вързан към ламбда сондата. По горната граница е там където праговите стойности на генерираното напрежение от сондата се редуват на равни интервали/колко са равни когато гледаш с очите си е друг въпрос/. Това важи само за читава сонда и, че си хванал сигнала преди ламбда симулатора/ако има такъв/. Затова може би колегата Stefan_Suny каза, че този начин не е добър защото ти трябва да прецениш дали интервалите са равни.
Имай в предвид, че зависимостта колко за завити винтовете на чувствителността и на тройника е обратна. По- отвит винт за чувствителността води до по- завит винт на тройника. Аз лично гледам да не отвивам излишно този за чувствителността за да не навивам другия на тройника. Друго което трябва да знаеш е че, сместта под 3000об/мин ще ти е богата а над тях ще толкова по-бедна колко повече си над 3000об/мин. Центровката може да се направи и при около 3500об/мин. Но това зависи от стила на каране. Още нещо важно винта за чувствителност влияе на работата на двигателя при ниски обороти до към 2000об/мин след това започва да влияе другия на тройника
Подобна е и инструкцията за изпарителя ми Заволи. Нямаше как газаджийте да не ми я дадат защото е на едно с паспорта на изпарителя. Но за сметка на това си прибраха инсрукцията на ламбда контрола гадовете.
До колегата Oci извинявай, че те цитирах но мнението ти ми беше под ръка а и искам да се видят двата начина на центровка един след друг за по голяма пригледност.
Всеки да си прецени за него си кой начин да използва и двата работят!
Отговори

iwanov снимка iwanov 15 октомври 2010 - 10:51

Доволно обяснено :newsm05_41:
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg