Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Направи си сам

Кабел за диагностика ГИ

becinko снимка becinko 13 декември 2013 - 01:59

Колеги, някой има ли представа защо ми изкарва това съобщение, като пуска програмката за четене на грешки с китайски кабел тех2, един такъв синичък :)

Публикувано изображение

Днес преинсталирах Windowsa (7ца 64 бита). Та когато още беше прясна само ми излезе съобщение "Incorrect Function" но след това си тръгна програмката, а сега няколко часа по-късно не иска.
Отговори

Set снимка Set 05 януари 2014 - 02:27

Някой пробвал ли е с кабел от по-старите Нокия телефони. Стават DKU-5 или CA-42, CA-42 е с PL2303HX rev. A ( http://www.stkaiser....iles/PL2303.pdf )
Въобще може да ги ползвате за много неща искащи сериеийна комуникация с TTL.

Публикувано изображение

Публикувано изображение
Отговори

becinko снимка becinko 05 януари 2014 - 09:18

Защо да не стане. Но този кабел е поне 15-тина лева и едва ли е толкова лесен за намиране, а платките в ибей са от 3лв. нагоре..
Отговори

Делчо снимка Делчо 08 януари 2014 - 10:28

Здравейте,9

Оносно колко дълъг кабел понася УСБ- ТТЛ преобразувателя не знам но ползвам следната конфигурация.
РС ->кабел около 1,2-1,4м ->чип PL2303/каква версия е нямам представа/ ->кабел около 0,3м-> куплунг DB9-> кабел около 0,4-0,5м-> куплунг за газовият комп.
Тази конфигурация ми работи устойчиво и за сега нямам проблеми с нея.
Отговори

becinko снимка becinko 08 януари 2014 - 12:25

Моя кабел е около 2.5 метра и не съм имал проблеми до сега.

Защо ПЛ2303 не си го оставиш до USB-to, а този DB9 за какво ти е? Искаш да си нагласиш преходници за различните ГИ ли?
Отговори

Делчо снимка Делчо 08 януари 2014 - 14:50

ПЛ-то ми е остатък от телефон Моторола W218. Просто клъцнах куплонгът към телефона и сложих DB9. Този моторолски кабел си е около 0,5-0,6м. Но аз го ползвам в комплект с удължител за УСБ/той пък ми е остатък от УСБ стик за Wi-Fi/.
Иначе преди да реша да се "изгавря" с този кабел ползвах кабел за ком порт с МАХ232.
От там ми дойде идеята да преправя усб-то така, че да мога да ползвам накрайника и с двата кабела.
В момента ползвам платката с МАХ232 и за диагностика/К line или K-L line/.
Отговори

GeCaTa9909 снимка GeCaTa9909 18 януари 2014 - 19:18

А как става номера с вързването на ГИ ланди ренцо
Отговори

becinko снимка becinko 18 януари 2014 - 20:08

Масово всички ГИ комуникират по на ТТЛ нива Rx, Tx, GDN, +5(12В). Вземаш си едно УСБ от ибей намираш схема в нета кое кабелче къде трябва да отиде и пробваш. Ако не стане - гориш 3лв. Ако стане се кефиш.

Гледам си от Варна, имам УСБ стикчета от ибей новички може да пробваме, макар че един колега пак от форума опита май точно с ланди и не му се получи връзката.
Мнението беше редактирано от becinko: 18 януари 2014 - 20:09
Отговори

ГостHristo333_* 12 май 2014 - 17:16

 becinko, на 07 юли 2013 - 17:42, каза:

Здравейте колеги, реших да си направя кабел за ГИ, тъй като е монтиран в Пазарджик и ми омръзна за най-малката неточност да давам по 20лв. тука във Варна.
Така...
Схемата по която е реализиран кабела я намерих в интернет, в няколко автомобилни форума с първоизточник - Русия.

Публикувано изображение

Нужните елементи са:

Електролитен кондензатор 1uF - 4бр.; 4,7uF - 2бр.
Кондензатор 100nF - 1бр.
Резистори 150oма- 2бр.
Диод - 1N4001 - 1бр.
Транзистор 7805
ИС MAX232 - 1бр.
Цангов Цокъл за ИС - той е по-желание(в него се поставя ИС)
Хоби Кит Платка, ако искате може и да си направите друга, ако имате тази възможност.
Букса RS 232 Женска
Кутийка в зависимост от това, колко голяма се получи платката ви
2метра телефонен кабел

Така се получи моята платка:

Публикувано изображение

Тъй като схемата е реализиране за връзка през COM port (RS232) с каквито разполагат само по-старите лаптопи, аз използвам такъв преходник:

Преходник - USB<-> RS232

Публикувано изображение

Софтуера го има на сайта на Фобос.
Цялата работа ми стуваше около 6лв. + преходника, който е 20-тина лв., но аз го имах от преди това.
Всичко е тествано буквално преди минути и работи перфектно!

Поздрави!

============================================================================

Ъпдейт на темата, току що тествах кабел само с USB интерфейс, чиято направа е по-лесна и евтина:

Какво е нужно:
1. PL2303HX преобразовател (5лв.)
2. Букса към ГИ от ЕЛИМЕКС (Нужно е да си вземете и пинчетата отделно) (2лв)
3. Резистори 180 ома - 2 бр (5 стотинки)
4. Показания по-горе преобразовател идва с 1 метър кабел, което според мен е недостатъчно, затова използвах кабел удължител за AUX букса. Той е с 3 проводника, който са напълно достатъчни, него също може да намерите в магазини ЕЛИМЕКС на цена от около 2лв.
5.Термошлаух, поляник, тинол и малко сръчност.


Ето схемата на самия кабел:

Публикувано изображение

Ето линк към драйвърите: ДРАЙВЪРИТЕ

Ето и снимка как се получи самия кабел при мен:

Публикувано изображение

Благодарности на sathv и ivan_pop за съветите!

Поздрави!

Здравей колега!
Написа ли сте: Ето схемата на самия кабел:

Публикувано изображение
Но няма изображение. Може ли да до публикувате?
Отговори

becinko снимка becinko 12 май 2014 - 19:54

Оправен е първия пост и ето още веднъж схемата:

Публикувано изображение
Отговори

sorlaggg снимка sorlaggg 12 август 2014 - 15:13

Здравейте,
Направи ми впечатление, че при схeмите със COM-a и с USB-то, fobos буксата е обърната.
Коя е правилната?
Аз изпълних варианта с pl2303, но не тръгна.
Пуснах 3 метра кабел и сега се чудя дали не е прекалено дълъг
Отговори

sorlaggg снимка sorlaggg 26 август 2014 - 09:45

Сигурно ли е, че Rx и Тx трябва да се обединят?
Отговори

sathv снимка sathv 26 август 2014 - 19:29

Сигурно е.
Отговори

sorlaggg снимка sorlaggg 27 август 2014 - 08:53

Мерси, sathv!
Питам, защото по снимките Фобос кабелите ги правят с 3 проводника, а по схемата са необходими само 2.
Отговори

sathv снимка sathv 27 август 2014 - 09:09

Tова е така когато ползваш примерно МAX232. Трябва захранване на чипчето. В случая с PL2303 чипчето се захранва директно от USB-то.
Отговори

athanatos снимка athanatos 01 септември 2014 - 14:08

.......
Мнението беше редактирано от athanatos: 02 септември 2014 - 22:39
Отговори

Гостbatenase_* 03 октомври 2014 - 22:46

Колеги , къжете 3-ти и 2-ри пин на АМП конектора , където се свързва за гозовия компютър как се свързва?.Гледам , че 2-ри трябва да се свържат някакви резистори , и от там в конектора , но 3-ти пин , немога да го разбера.Ако може някой да помогне , ще му бъда много благодарен
Мнението беше редактирано от batenase: 03 октомври 2014 - 22:49
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 04 октомври 2014 - 06:57

Няма да трия двата си поста, ако прецени модератор да го направи, чак сега след забележката на ivan_pop за която съм благодарен, виждам че при Фобос са обединени Тх и Rx в един кабел за което се извинявам
Първо трябва да разбереш къде в буксата на ГИ имаш – замасяване и + захранване това става с мултицет, след като определиш къде е масата следва да си поиграеш с двата оставащи варианта на комуникацията Тх и Rx, захранването го оставяш празно. Чак след като си определил местата на трите пина ги законтряш в буксата. Резистори се слагат при Фобос защото работи на 3,3 волта, при повечето ГИ се работи на 5 волта и няма нужда от резистори, при някои USB преобразуватели има пин на който директно можеш да се запоиш и да работиш на 3,3 волта-пак нямаш нужда от резистори.
Принципно всичко това го пише в темата.
Поздрави :icon_wink2:
Мнението беше редактирано от Rosen Popov: 05 октомври 2014 - 16:49
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 04 октомври 2014 - 19:00

 Rosen Popov, на 04 октомври 2014 - 06:57, каза:

Резистори се слагат при Фобос защото работи на 3,3 волта, при повечето ГИ се работи на 5 волта и няма нужда от резистори, при някои USB преобразуватели има пин на който директно можеш да се запоиш и да работиш на 3,3 волта-пак нямаш нужда от резистори.

Това не е вярно!На моя кабел резисторите са заменени с един диод само.И при този вариант комуникацията става с една идея по-бърза отколкото с резисторите!
Публикувано изображение
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 05 октомври 2014 - 10:41

Няма да трия двата си поста, ако прецени модератор да го направи, чак сега след забележката на ivan_pop за която съм благодарен, виждам че при Фобос са обединени Тх и Rx в един кабел за което се извинявам
Не споря, обяснявам по прост начин(така както аз ги разбирам нещата) на колегата, а твоето решение е иновативно и е добре да се добави в първоначалната схема или като друга възможна схема.
В това което си цитирал от моят пост, единствено резисторите ли са сътворили гръмкият ти израз: "Това не е вярно!"-защото сам знаеш, че и с резисторите схемата е вярна тоест преиграваш макар и с оптимизираният ти вариант и подвеждаш колегата в некомпетентността на отговора ми към него или греша за още нещо? Ако е така отговори му директно на него, а аз ще редактирам моят пост, така че да не подвеждам други хора.

Поздрави :icon_wink2:
Мнението беше редактирано от Rosen Popov: 05 октомври 2014 - 16:43
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg