Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

z14xe Тракане в мотора

red__bull снимка red__bull 27 май 2023 - 13:29

Здравейете.
Пускам клип с върпосното тракане
https://youtu.be/GwmI07ZYm-E
Малко предистория. малко преди година се появи тракане в мотора, мислех че е от хидравлични повдигачи защото изчезване след като загрее.
слагах добавка на LIQUI MOLY никаква промяна. По мотора си имаше течове на масло, сложих и добавка за теч на масло за гумените плътнения, без промяна теча си остана.
закарах я на майстор да чуе шума. казаха от водната помпа е. докато я изкарам от един паркинг нещо се чу като изпукване или счупване на пружина. карам я на майстор за смяна на всички ремъци ролки водна помпа смяна на семерини ако има такива дето изпускат масло, имало една омаслила ролката която опъва ангренажа омаслен ремък, направо мазало. Изпукването е че се е скъсал обтегача на ангренажния ремък и съм я карал без обтегач около 80 км. как не е прескочил ремъка незнам. Отивам да си взема колата но тракането сега е по отчетливо като на колегата с z16xer, по надолу в темите, на ниски обототи. изчакахме малко да позагрее и чукането започна да се усилва, не е водна помпа, новата е сложена всичко ремъци ролки чисто нови, майстора започна да се чуди , вдигнахме колата както си работеше да чуем от долу, майстора вика маслена помпа. Сега чакам маслена помпа, което ме съмнява да е от нея колата е на 200 000 км. масла сменяни винаги по график колата рядко вдига повече от 90 км, просто не карам бързо имам я от 17 години. ползвана е само една марка масло кастрол в началото 5w40 сега 10w40 масло сменено преди 200км. след смяната шума стана много силен, добавките изхвърлени със старото масло и други не са слагани. това са 2 снимки направени от майстора.
https://mega.nz/file...azQDehIHKJCMBnQ
https://mega.nz/file...6siBgm2MBa9Kgys
Някакви идеи, или отива за смяна на мотор или в моргата, ама не мисе хвърля много части съм сменил по мотора, имам пълни записи по километри и дати кога какво е меняно.
Мнението беше редактирано от red__bull: 27 май 2023 - 13:36
Отговори

ufer снимка ufer 27 май 2023 - 14:15

Добре де, този майстор като е свалил картера, не провери ли лагерите? На мен ми звучи като превъртели биелни лагерни черупки, но може да са още 10-ина неща...
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 27 май 2023 - 17:47

Със сигурност не е лгер на КВ защото там тръгне ли да тропа няма спиране,не е и маслена помпа защото ако е тя при такова тропане няма налягане и дебит при което веднага ще светне червената ламБа.Щом си се хванал при този майстор отваряй по-широчко портмонето да бърка вътре майстора и да мисли какво друго може да е .
Отговори

red__bull снимка red__bull 10 юни 2023 - 22:54

И развръзката.
След 3 седмици без кола, проверени лагери по коляновия вал, сваляне и преглеждане всички са с нормално равномерно износване без драскотини по лагерите и коляновия вал. Поръчване на нова маслена помпа от италия, монтаж ново масло, колата е толкова тиха че е трудно за вярване. Но докато са я пробвали се спукала някаква пластмасова тръба зад мотора, предполагам е имало въздух в системата с антифриза. Сменена тръба нов антифриз обезвъздушаване и за сега всичко е наред. Старото масло беше на 2 седмици, казаха че е станало като лепило, предполагам е от добавката за клапаните, повече никакви добавки не слагам.
Мнението беше редактирано от red__bull: 10 юни 2023 - 22:57
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg