Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Силов Тунинг

Силов тунинг на Y20DTH

kelesha снимка kelesha 14 октомври 2009 - 12:54

 s7ifl3r, на 14 Oct 2009, 13:31, каза:

Същото е положението и при Y22DTH (сиреч 0.9бара при софт за 150коня - от стоково 0.6-7бара при 115коня) ...само дето тука имаме повече на къде да пипаме....Тук вече има и доста материали за развитието на 2.2 дизела от братята шваби и 200-те коня са нещо напълно нормално и лесно постижими, но при Y20DTH и аз съм на мнение, че трудно ще стане тая работа, но не пречи да се опита....

За Y22DTH също нямам инфо как го правят 200 коня и ще ми е интересно да попрочета и за него.......според мен той страда от същия тип проблеми при тунинг както и по слабите му събратя :icon_wink2: Та ако е измислено решение за тези проблеми то същото решение може да се приложи и за по слабите мотори <_<
Отговори

VanVan снимка VanVan 14 октомври 2009 - 14:51

Ми то и 2.2-то е със същите турбини (GT1549), помпи (VP44) и компютри (EDC 15M)...
При това положение не виждам как 2.2 е по-облагодетелстван откъм тунинг?

И на мен ми е интересно как се правят коне по тия мотори. Нещо графики от замервания има ли някой или...?
Отговори

Shades снимка Shades 14 октомври 2009 - 15:11

Корекция, GT18 се слага на 2.2 (променлива геометрия) иначе да, в основата си са еднакви. :icon_wink2: Ето едни графики с най-старата версия на EDS motorsport:

Публикувано изображение

Ето и включване от румънските колеги по въпроса: КЛИК

Опаа, ето и сайта на някои, които го правят ПРЕВЕДЕНКО
Отговори

VanVan снимка VanVan 14 октомври 2009 - 15:29

Не, аз имах предвид от вашите коли.

A и не всички 2.2 са с осемнайската турбина...
Мнението беше редактирано от VanVan: 14 октомври 2009 - 16:50
Отговори

kelesha снимка kelesha 14 октомври 2009 - 15:44

Ами тази графика потвърждава моите думи а именно че тези коли са кофти от към тунинг. Стандартно колата е показала 106 коня след чипа 129 при това замерването е декември месец ако датата е вярна т.е доста студено е било, ако същата кола се замери при 30 градуса околна температура ще покаже около 100 на 120 коня т.е покачването е 20-22 коня на вала и е доста далече от 150те коня за които се споменаваше по горе :icon_wink2:

А темата на мамалигарите е същата като тази, те също си нямат идея за проблемите които имат тези мотори при положение че се искат повече коне от тези които може да даде нормалния чиптунинг <_<
Отговори

Shades снимка Shades 14 октомври 2009 - 15:51

Това е по-старата версия на EDS, има и нова, но не мога да изкопая графиките. Горе-долу към 10 к.с. имат разлика. Иначе фактите са си факти, говорим за стари буци желязо, много далеч от 1.9 CDTI примерно, да не зачеквам за потенциалан и на VAG групата, че ми е болна тема. В румънската тема обаче има един пич, който се подготвя да я прави около 220 коня. Бях му намерил друга тема, в друг форум след интервенцията. Беше ударил 205 коня ако не се лъжа. А вторият линк е на фирма, която предлага услугата там и са дадени 3-те фази на изпълнение.
Иначе определено вече не говорим само за чип-тунинг. Фаза 2 е със смяна на турбо, дюзи, кулер, ремап и т.н.
Отговори

VanVan снимка VanVan 14 октомври 2009 - 16:03

А всъщност тези графики от ЕДС реални ли са въобще, в смисъл показват стандартно 106 коня, после 130 да речем.
Ние обаче всички знаем, че мотора е 101 к.с. и то на вала. Едва ли свалят мотора за да го мерят, което означава, че в схемата има приети твърди проценти загуби, които се очаква да са верни, а реално не са.

Тотално издребнях :icon_wink2:
Мнението беше редактирано от VanVan: 14 октомври 2009 - 16:05
Отговори

Shades снимка Shades 14 октомври 2009 - 16:08

Вярно издребняваш :icon_wink2: Първо, графиката е правена на клиентска кола, горе-долу с моите модове (филтър, кутия ДеКат и т.н.) + генерация май, не че качват коне, но все пак. Отделно, че както каза Келеша е декември и въздухът е леден ;) Отделно, че от дино до дино има разлика в измерванията <_<
Отговори

kelesha снимка kelesha 14 октомври 2009 - 16:13

 VanVan, на 14 Oct 2009, 17:03, каза:

А всъщност тези графики от ЕДС реални ли са въобще, в смисъл показват стандартно 106 коня, после 130 да речем.
Ние обаче всички знаем, че мотора е 101 к.с. и то на вала. Едва ли свалят мотора за да го мерят, което означава, че в схемата има приети твърди проценти загуби, които се очаква да са верни, а реално не са.

Тотално издребнях :icon_wink2:

Не, по принцип има доста коли които стандартно са малко по мощни от това което дава завода производител, та това че кола която сток я дават 101 коня е показала 106 не трябва да те очудва, както казах ако се замери същата кола лятото нищо чудно да покаже и по-малко коне от това което дават Опел по книга <_<
Отговори

Shades снимка Shades 14 октомври 2009 - 16:23

Аз имам едно питане към kelesha. В момента се вихри бурен спор дали е добре да се премахва катализатора на тези дизели (само с тръба) или е по-удачно да се сложи гърне? Дали намалянето на backpressure-а в изпускателната система ще затрудни развъртането на турбината или напротив?
Отговори

VanVan снимка VanVan 14 октомври 2009 - 16:33

 kelesha, на 14 Oct 2009, 17:13, каза:

Не, по принцип има доста коли които стандартно са малко по мощни от това което дава завода производител, та това че кола която сток я дават 101 коня е показала 106 не трябва да те очудва, както казах ако се замери същата кола лятото нищо чудно да покаже и по-малко коне от това което дават Опел по книга :icon_wink2:


На мен ми е пределно ясен този факт, целта ми беше друга. Такива изтървани дино графики от тунинг фирми са най-доброто от най-доброто от най-доброто. Никой няма да сложи най-гадния си рън. И друго...Както сподели и Shades, тази кола има някой и друг скрит жокер. Не че е много голяма разликата, но това ти говори най-малкото, че ако надуеш стоковицата (на 200 000км, карана с орГинално масло) със такъв чип, резултата никога, ама никога няма да достигне този показан на графиката.
Отговори

Ka4o_pi4a снимка Ka4o_pi4a 14 октомври 2009 - 16:34

Shades ще обясниш ли кое от 3-те изброени какво означава: Сензор на барометър, Команда за усилващо налягане и Усилващо налягане.
Ако усилващото налягане премине границата на командата за усилващо налягане тогава ли влиза колата в авариен режим, ако да значи при мен това се получава като вдигна малко от гейта.

Аз само да вментна, че веднага след като взех колата замених катализатора с гърне (резонансно или резонаторно незнам как точно се нарича) и имаше известно подобрение.
Отговори

Shades снимка Shades 14 октомври 2009 - 16:42

VanVan Бате, факт, преди да правиш каквото и да е, трябва да си в перфектна форма. Тук дизелите са малко на + пред бензинките, защото издържат малко повече на километрите (само дето идват на стотици хиляди :icon_wink2: ). За пример, тестваме един и същ ремап на моята и на друга "нов внос" на 120 000 (моята е почти 200 000), за която собственикът й твърди, че е перфектна и бабата е ходила до магазина само. Съответно аз бягам много, без пушеци и т.н., той дими като Икарус, трака и хич го няма ...

Ka4o_pi4a

Сензор барометър - атмосферното налягане; Команда за усилващо налягане - това, за което говори Келеша, границата наложена от компа; Усилващо налягане - overboost-а в момента.
Отговори

VanVan снимка VanVan 14 октомври 2009 - 16:59

 Shades, на 14 Oct 2009, 17:23, каза:

Аз имам едно питане към kelesha. В момента се вихри бурен спор дали е добре да се премахва катализатора на тези дизели (само с тръба) или е по-удачно да се сложи гърне? Дали намалянето на backpressure-а в изпускателната система ще затрудни развъртането на турбината или напротив?


Това е турбо кола, тука няма проблеми с backpressure след турбината. Проблемите са преди нея, в колекторите. Колкото по-дерестриктната е надолу, толкова по-добре.
Отговори

kelesha снимка kelesha 14 октомври 2009 - 18:02

 Shades, на 14 Oct 2009, 17:23, каза:

Аз имам едно питане към kelesha. В момента се вихри бурен спор дали е добре да се премахва катализатора на тези дизели (само с тръба) или е по-удачно да се сложи гърне? Дали намалянето на backpressure-а в изпускателната система ще затрудни развъртането на турбината или напротив?

Както писа вече VanVan, при турбо колите колкото по отворен е ауспуха след турбото толкова по добре, а дали ще е тръба или резонатор на мястото на катализатора, няма никакво значение, само звука от ауспуха ще е различен :icon_wink2:
Отговори

xarvatina снимка xarvatina 14 октомври 2009 - 20:32

а аз пък отворих отдолу катализатора със ъглошлаифа, изкъртих му карантията и пак го заварих.... ефект никакъв...
защо?
Отговори

kelesha снимка kelesha 14 октомври 2009 - 20:45

 xarvatina, на 14 Oct 2009, 21:32, каза:

а аз пък отворих отдолу катализатора със ъглошлаифа, изкъртих му карантията и пак го заварих.... ефект никакъв...
защо?

Защото ефект би имало само ако катализатора е задръстен със сажди, ако не е задръстен той не се явява рестриктор особенно за кола със сток мотор т.е без модове за повече мощност :icon_wink2:
Отговори

Shades снимка Shades 14 октомври 2009 - 22:20

 kelesha, на 14 Oct 2009, 19:02, каза:

Както писа вече VanVan, при турбо колите колкото по отворен е ауспуха след турбото толкова по добре, а дали ще е тръба или резонатор на мястото на катализатора, няма никакво значение, само звука от ауспуха ще е различен :icon_wink2:


ОК, мерси и на двамата, това очаквах да чуя. Писна ми да слушам глупости, че при дизела тези правила не важали, турбините се спуулвали по-трудно така и пр. глупости. Рестрикцията си е рестрикция при турбинираните - точка.

Вече спокойно си почвам генерацията и ще се оглеждам за гърнета <_<

Няма ли доброволци с познания по румънски да звъннат на фирмата от втория линк и да разпитат за 2-ра фаза? <_<
Отговори

ceko снимка ceko 14 октомври 2009 - 23:10

Как ли ще звучи мотора без средно гърне???В момента съм без катализатор с тръба на негово място,другата седмица махам и средното гърне и пак права тръбица на негово място,понататък ще сменя и последното но много се чудя да не земе много да ручи пустата му печка че няма да издържам пътя от монтана до варна :icon_wink2:

Помеждодругото какво е сечението на сток тръбите отдолу,според мен няма нужда да са с по голямо,така кат ги гледам са си доста дебели !


Специялно задавам въпроса към Shades четох някъде че сте слагали кулер на астра като твоята и аз съм се запътил натам като съм се ориентирал кем кулер с външни размери 70-16-6,5 сантиметра и много се чудя къде да му намеря мястото и така като гледам как пречи перката на климатика май ще трябва да изрежа бронята в долната и дупка и там да го сложа,утре ще замеря да вида дали ще има място.Турбопътищата ми се струва че ще станат лесно в сравнение с дтх мотора но невиждам къде да го закрепя пустия кулер!И накрая дали ще има някаква файда изобщо от тоя кулер като гледам сега какъв лаг има ко остава с по голям или чипа ще отстрани тея дреболйй <_<
Отговори

Shades снимка Shades 14 октомври 2009 - 23:18

Ами не знам какво си чел точно. По принцип преди време монтирахме оригинален кулер от DTH на DTL и след това го ремапнахме.

В твоя случай гледам, че си с Y20DTH, т.е. имаш си кулер и искаш по-голям. Като варианти, аз досега съм се спрял единствено на мястото под разглобяемата греда зад предната броня. Като цяло не е голямо и трябва да се мери много точно и да се подбере внимателно кулер. Иначе на стандартен мотор без доработки няма особен смисъл от по-голям, защото с такова монтиране ще имаш по-дълги турбопътища и по-голям кулер, т.е. две неща, които по принцип ще увеличат лага :icon_wink2:
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg