Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Двигателят тресе при потегляне в завой

temil снимка temil 06 януари 2022 - 14:45

Здравейте колеги ЧНГ! Много здраве за всички и безаварйно пътуване!
Проблема е от от з-4 години. В началото беше съвсем лек и рядко се проявяваше при потегляне само при десен завой и то само зимата.Лятото всичко беше наред и за това не му обръщах внимание. Но сега вече се появява и при десен и при ляв завой при потегляне и при по-високи температури. Пробвах съединителя на бордюр и на ръчна спирачка - няма проблем. Имам някакво /лаишко/мнение но не искам да ви подвеждам Темата сигурно е стара но не можах да я намеря във форума. Колата е полицейският опел но комби ако има значение.
Благодаря предварително на отзовалите се на помощ.
Отговори

ufer снимка ufer 06 януари 2022 - 15:02

Първо се проверява най-евтината опция. Вдигаш предницата на крик и въртиш гумите, като гледаш за някакво биене на профила. Понякога при скъсани нишки (стоманени или "ленени") се получават леки подувания на профила или дори странично, които биха могли да влияят за такова тресене. Следваща фаза - гумите се свалят и на балансираща машина се гледат за други изкривявания. Третата фаза е проверка на окачването - всичко по него, вкл. амортисьори. И накрая споделяш тук, за да дадем съвет и да не те обръснат накъде на сухо... :icon_razz2:
Отговори

temil снимка temil 06 януари 2022 - 17:54

 ufer, на 06 януари 2022 - 15:02, каза:

Първо се проверява най-евтината опция. Вдигаш предницата на крик и въртиш гумите, като гледаш за някакво биене на профила. Понякога при скъсани нишки (стоманени или "ленени") се получават леки подувания на профила или дори странично, които биха могли да влияят за такова тресене. Следваща фаза - гумите се свалят и на балансираща машина се гледат за други изкривявания. Третата фаза е проверка на окачването - всичко по него, вкл. амортисьори. И накрая споделяш тук, за да дадем съвет и да не те обръснат накъде на сухо... :icon_razz2:

Мнението беше редактирано от temil: 06 януари 2022 - 18:01
Отговори

temil снимка temil 06 януари 2022 - 18:02

 ufer, на 06 януари 2022 - 15:02, каза:

Първо се проверява най-евтината опция. Вдигаш предницата на крик и въртиш гумите, като гледаш за някакво биене на профила. Понякога при скъсани нишки (стоманени или "ленени") се получават леки подувания на профила или дори странично, които биха могли да влияят за такова тресене. Следваща фаза - гумите се свалят и на балансираща машина се гледат за други изкривявания. Третата фаза е проверка на окачването - всичко по него, вкл. амортисьори. И накрая споделяш тук, за да дадем съвет и да не те обръснат накъде на сухо... :icon_razz2:

Мнението беше редактирано от temil: 06 януари 2022 - 18:03
Отговори

temil снимка temil 06 януари 2022 - 18:21

Защо се получава така, че немога да отговоря директно на поста на колегата???! Не съм влизал одавна във форума,но не мисля че има изменения.Ивинявам се ако е моя грешката.
И сега да отговоря на колегата: Правил съм всичко с гумите, а миналата зима сложих и чисто нови зимни гуми, но не би.Остава да проверя всичко по окачването
Отговори

ufer снимка ufer 06 януари 2022 - 19:15

Все пак не ти пречи да ги провериш. Нови гуми невинаги означава добри гуми, които при това да са правилно монтирани и балансирани. Освен това ако има скъсана оплетка, тя невинаги си личи, а пък може да се получи при първата дупка или бордюр... :love_opel:
Отговори

dusty rain снимка dusty rain 06 януари 2022 - 19:31

Вместо да си играе на тука има тука няма с разни гумаджии да бръкне с телефона да си снима тампоните на двигателя. Другото бързо и евтино е колата на крик и проверка на ръка за луфт в каретата.
Отговори

ufer снимка ufer 06 януари 2022 - 20:19

Нали и аз това писах. На гумаджия да ходи, когато има съмнения. А като вдигне предницата може да провери много неща, поне елементарно. При нашите дупки поне половината от тези проблеми идват от гумите и джантите, а после идва останалото...
Отговори

temil снимка temil 07 януари 2022 - 11:03

Колегиопелисти, може ли да ми кажете ,защо лятото нямам тези проблеми? Температурата -висока- ниска на какви части влияе, освен на гумите и евентуално на амортисьорите? Гумите ги изключвам защото въртя зимни с летни, винаги балансирани и все тая .....Първо ще проверя тампоните и след това всичко друго. Точно сега нямам тази възможност, но ще пиша когато реша проблема. Ако има други мнения, моля пишете.
Отговори

ufer снимка ufer 07 януари 2022 - 11:36

Понятието балансиране е проста дума, но крие доста етапи в себе си: качествена гума и джанта, правилен монтаж и първоначално напомпване с до 4 бара, оптичен контрол за "култура" на въртене (биене) и накрая прецизно балансиране с тежести. Има много писано по този въпрос във форума, разрови се малко. Има гуми, които са произведени с крив профил и това може да се види от гумаджията на балансиращата машина, но много от тях не се стараят и монтират, както дойде... :newsm05_41:
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 10 януари 2022 - 11:44

Тресенето се появява при отпускане на съединителя ли? Има ли го при ускоряване при отпуснат съединител? :-)
Отговори

temil снимка temil 11 януари 2022 - 11:22

 Стаевски, на 10 януари 2022 - 11:44, каза:

Тресенето се появява при отпускане на съединителя ли? Има ли го при ускоряване при отпуснат съединител? :-)

Само при отпускане на съединителя!
Отговори

ICO07 снимка ICO07 11 януари 2022 - 14:18

 temil, на 11 януари 2022 - 11:22, каза:

Само при отпускане на съединителя!

Имам подобен проблем ,но не само при потегляне в завой. Казаха ми че вероятно семерината на коляновия вал от към съединителя е заминала и омаслява феродовия диск. Ако я карам всеки ден почти изчезва тресенето, но ако не я карам няколко дни става много зле.За сега я карам така но на пролет ще я оправям.
За тест измий отдолу ДВГ и ск.кутия с обезмаслител, постави един картон и виж дали ще капе масло между ДВГ и си.кутия.
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 12 януари 2022 - 07:43

Студеното време влияе на всички гумени тампони. На бившата ми Вектра при температури под 7*С тампоните на балансиращата щанга стържеха/скърцаха след преминаване на "спящ полицай" или други такива възвишения, от разбита биалетка имах чувство че колата се разпада. Както са те посъветвали колегите отиди в някой сервиз да я вдигнат на подемника и да огледат какво се случва.
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 14 януари 2022 - 21:14

 temil, на 11 януари 2022 - 11:22, каза:

Само при отпускане на съединителя!

Между кутията и двигателя трябва да има малко прозорче - най-отдолу. Виж дали капе масло или спирачна течност от там.
Мойта го правеше същото, но се оправи/тресенето изчезна. Нищо не смених тогава. Нищо не ми капеше отдолу.
И тампони да смениш тресенето може и да намалее, но придърпване ще има пак. Не е от тампоните...

Ицо07, писал си същото. Сега го прочетох... :beer:
Мнението беше редактирано от Стаевски: 14 януари 2022 - 21:19
Отговори

dusty rain снимка dusty rain 14 януари 2022 - 21:29

Това с прозорчето ме подсеща и за друга причина освен масло, като се поизтърка феродото на съединителя и започне да яде нитовете пак има притрисане и придърпване.
Отговори

calibul снимка calibul 14 януари 2022 - 23:35

 ICO07, на 11 януари 2022 - 14:18, каза:

Имам подобен проблем ,но не само при потегляне в завой. Казаха ми че вероятно семерината на коляновия вал от към съединителя е заминала и омаслява феродовия диск. Ако я карам всеки ден почти изчезва тресенето, но ако не я карам няколко дни става много зле.За сега я карам така но на пролет ще я оправям.
За тест измий отдолу ДВГ и ск.кутия с обезмаслител, постави един картон и виж дали ще капе масло между ДВГ и си.кутия.


Потвърждавам и аз.
При последното сглобяване на двигателя, явно се е прищипала новата семеринга на коляновия вал към скоростната кутия и остана съвсем лек теч ( разбирайте няколко капки на денонощие ). При това положение, ако колата не се кара 1-2 дена, ефекта е абсолютно съшия: Тресе, най-вече в завоите при първоначално тръгване. След минута, вече всичко е наред.
Отговори

temil снимка temil 17 януари 2022 - 18:13

До тук съм съгласен с много от вас.И аз мисля, че температурата влияе на тампоните, но е възможно и IC 007 да е прав Щепроверя внимателно и за теч ,въпреки че досега не съм забелязал такъв, но сега не мога. А на пролет ще отида при истински майстор и тогава ще правя каквото трябва. Благодаря за съветите.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg