Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Информация за конкретен модел Опел

Мнения за Astra K

kvn снимка kvn 14 декември 2021 - 20:34

В MyOpel пише "За Вашия автомобил има сервизна кампания в момента". Някой знае ли каква е тя?
Мнението беше редактирано от kvn: 14 декември 2021 - 20:35
Отговори

kvn снимка kvn 15 декември 2021 - 10:33

Днес питах и отговорът не е изненада: "Има акция за ъпдейт на софтуера за контрол на емисиите", като ме попитаха дали колата има AdBlue. Учудих се защото, мисля че нашите мотори нямат, но твърдят, че имало и такива! Както и да е, независимо дали със или без AdBlue, след такива актуализации обикновено колата се спъва, за да е по-еко! Не съм сигурен дали съм длъжен да го направя!
Отговори

Sim снимка Sim 15 декември 2021 - 11:47

Моята Астра е с двигател D16DTI и е с адблу, но за В16 не зная.
Отговори

Иван33 снимка Иван33 15 декември 2021 - 12:02

 kvn, на 14 декември 2021 - 20:34, каза:

В MyOpel пише "За Вашия автомобил има сервизна кампания в момента". Някой знае ли каква е тя?

Това само за официално закупени автомобили ли се отнася?
Отговори

Михаил Колев снимка Михаил Колев 01 февруари 2022 - 10:55

Здравейте колеги! През лятото на 2021 замених Х-ката с по-нова каляска и мога да кажа, че съм горд собственик на Астра К Спорт Турър. Първо малко за колата... 2018та е с почти всички екстри. Двигателя е 1,6 110 к.с. куплиран с ръчна скоростна кутия. Откъм екстри, возия, визия и динамика колата е повече от чудесна - разбира се според моите виждания. Наистина си върви прилично и за 20к километра имам среден разход от 4,5л/100 (по борд компщтър) и 4,6л/100км според колонката /всеки път като зареждам си записвам в едно приложение колко съм заредил, на каква цена, колко километра съм изминал и т.н./.
Та да мина вече и на "болежката".... От 1-2 месеца забелязвам, че докато си пътувам по Тракия със 120км/ч на круиз контрол на равното моментния разход ми варира около 3,9-4,0-4,2-4-4л/100км., но в един момент се усеща, че все едно се включва някакъв товар и моментния разход скача до 8-9л/100км...задържа 1-2 минути и след това пак се усеща, че този товар се "изключва" и моментния разход се връща в нормални стойности. Това се повтара през малки интервали от време... да кажем през 10-15 мин.

Ще се радвам, ако някой се е срещал с подобен проблем и сподели своя опит. Знам, че да отида на сервиз е най-лесното или в реално време да се закачи на комютър,но ми се ще предварилтено да проуча каква може да е причиналата. Бих казал, че технически съм грамотен, но не до там за да имам логично обяснение.

Брагодаря предварително на отзовалите се! И пожелавам на всеки една такава колица - наистина е страхотна.
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 01 февруари 2022 - 11:56

Най-вероятно се пуска регенерация на дпф-а. Тогава автоматично се включва и електрически товар- нагревателите на задното стъкло и огледалата. Но предполагам, че ще се включат и колегите с К-тата, че аз четвърта година вече не съм с Опел:-)))
Отговори

Sim снимка Sim 01 февруари 2022 - 12:14

Според мен в тези случаи е в режим на почистване на ДПФ. При движение извънградско не съм следил моментният разход и не съм забелязал кога прави регенерация. Забелязвал съм при движение в града. Първото, което ми подсказва са оборотите на празен ход, около 1000. Тогава обръщам внимание на моментният разход, на празен ход 1,2-1,3л. При регенерация в града продължам да карам, докато свърши. Продължава не повече от 10 минути.
Препоръчвам, когато забележиш завишен разход, спри без да гасиш двигателя и ако моментният разход е като моя, вероятно е в регенерация.
Този двигател е наистина икономичен.
Направи си тема тук https://www.opelclub...p?showforum=235
За да видим придобивката.
Мнението беше редактирано от Sim: 01 февруари 2022 - 12:17
Отговори

Михаил Колев снимка Михаил Колев 01 февруари 2022 - 12:23

 tisho.74, на 01 февруари 2022 - 11:56, каза:

Най-вероятно се пуска регенерация на дпф-а. Тогава автоматично се включва и електрически товар- нагревателите на задното стъкло и огледалата. Но предполагам, че ще се включат и колегите с К-тата, че аз четвърта година вече не съм с Опел:-)))



 Sim, на 01 февруари 2022 - 12:14, каза:

Според мен в тези случаи е в режим на почистване на ДПФ. При движение извънградско не съм следил моментният разход и не съм забелязал кога прави регенерация. Забелязвал съм при движение в града. Първото, което ми подсказва са оборотите на празен ход, около 1000. Тогава обръщам внимание на моментният разход, на празен ход 1,2-1,3л. При регенерация в града продължам да карам, докато свърши. Продължава не повече от 10 минути.
Препоръчвам, когато забележиш завишен разход, спри без да гасиш двигателя и ако моментният разход е като моя, вероятно е в регенерация.
Този двигател е наистина икономичен.
Направи си тема тук https://www.opelclub...p?showforum=235
За да видим придобивката.



Благодаря ви за бързите отговори. Края на седмицата ще имам път извън града и ще следя как ще се държи астролета :)
Отговори

benzy снимка benzy 02 февруари 2022 - 00:00

Здрасти колега, аз съм с J, но мотора е практически същия. И имам същите "проблеми". От време на време разхода скача чувствително.
Най-добрия ми показател, че влиза в някакъв режим на регенерация е, че като отпусна газта на скорост, моментния разход не се нулира, а продължава да е 1 и нещо 2 литра и нагоре. В този случай следва сваляне на предаваки и вдигане на оборотите над 2100. Обикновено за 5-10 км "издухва" всичко и се нормализира.

Другия показател, който ме води е при работа на място: ако показва повече от 0.6 - 0.7 литра на час моментен разход при загрял двигател, както са казали и колегите не гаси - първа и газ :) обикаляш някъде докато му мине :) като опитваш малко да го натовариш и продухаш. Винаги хвърлям поглед, преди да завъртя ключа, за да не я гася по време на някаква регенрация. Тя ще продължи след като запалиш, но не е добре и се прецакват филтрите, намаляваш им ресурса съществено. Мотора е чудесен, но с тия еко-системи дизела си иска малко "слугуване".

Когато стъпиш на магистрала поне за 20тина км ако позволява трафика натискай повече - 130 и малко нагоре, за да минеш 2100 оборота, или ако не ти се кара толкова бързо свали предавка. Дори да не е на магистрала а на извънградско, на 4та и 90тина - важно е да ги минеш тия 2100 оборота и да поддържаш няколко километра по-високо налягане и температура, за да помогнеш на регенрацията. Това беше и съвета на пича от Опел, когато взех колата - 80 на 4та за 5 км му бяха думите, аз гледам да още малко горник.

Повечето време гледам да поддържам около 1700 оборота, но вече почнах да градя навик да прочиствам филтрите по описания начин, и ти ще свикнеш. Зимата по-често се включва регенерацията, лятото ще е по-рядко, но е хубаво да го правиш редовно, за да поддържаш филтъра в топ порядък :)
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 02 февруари 2022 - 07:59

Само да допълня, че на магистралата с 140км/ч на 6 предавка колата се мъчи да направи регенерация, но не успява заради силното охлаждане, предполагам това си усетил през 10-15км. Случвало ми се е доста пъти когато излезна от магистралата и точно тогава да почне регенерацията :( Намалете на 110км- 120км на 5 предавка и нещата се получават :icon_wink2: :icon_wink2:
Отговори

Михаил Колев снимка Михаил Колев 02 февруари 2022 - 09:11

 benzy, на 02 февруари 2022 - 00:00, каза:

Здрасти колега, аз съм с J, но мотора е практически същия. И имам същите "проблеми". От време на време разхода скача чувствително.
Най-добрия ми показател, че влиза в някакъв режим на регенерация е, че като отпусна газта на скорост, моментния разход не се нулира, а продължава да е 1 и нещо 2 литра и нагоре. В този случай следва сваляне на предаваки и вдигане на оборотите над 2100. Обикновено за 5-10 км "издухва" всичко и се нормализира.

Другия показател, който ме води е при работа на място: ако показва повече от 0.6 - 0.7 литра на час моментен разход при загрял двигател, както са казали и колегите не гаси - първа и газ :) обикаляш някъде докато му мине :) като опитваш малко да го натовариш и продухаш. Винаги хвърлям поглед, преди да завъртя ключа, за да не я гася по време на някаква регенрация. Тя ще продължи след като запалиш, но не е добре и се прецакват филтрите, намаляваш им ресурса съществено. Мотора е чудесен, но с тия еко-системи дизела си иска малко "слугуване".

Когато стъпиш на магистрала поне за 20тина км ако позволява трафика натискай повече - 130 и малко нагоре, за да минеш 2100 оборота, или ако не ти се кара толкова бързо свали предавка. Дори да не е на магистрала а на извънградско, на 4та и 90тина - важно е да ги минеш тия 2100 оборота и да поддържаш няколко километра по-високо налягане и температура, за да помогнеш на регенрацията. Това беше и съвета на пича от Опел, когато взех колата - 80 на 4та за 5 км му бяха думите, аз гледам да още малко горник.

Повечето време гледам да поддържам около 1700 оборота, но вече почнах да градя навик да прочиствам филтрите по описания начин, и ти ще свикнеш. Зимата по-често се включва регенерацията, лятото ще е по-рядко, но е хубаво да го правиш редовно, за да поддържаш филтъра в топ порядък :)






 Rosen Popov, на 02 февруари 2022 - 07:59, каза:

Само да допълня, че на магистралата с 140км/ч на 6 предавка колата се мъчи да направи регенерация, но не успява заради силното охлаждане, предполагам това си усетил през 10-15км. Случвало ми се е доста пъти когато излезна от магистралата и точно тогава да почне регенерацията :( Намалете на 110км- 120км на 5 предавка и нещата се получават :icon_wink2: :icon_wink2:



Колеги, благодаря и на вас за съветите!

Лека и безаварийна!
Мнението беше редактирано от Михаил Колев: 02 февруари 2022 - 09:12
Отговори

kvn снимка kvn 03 февруари 2022 - 20:27

Потвърждавам всичко по темата, тъй като и при мен случаят е твърде аналогичен. Имам колата от април миналата година и съм минал 15к, точно съм за първа смяна на масло вече. Разходът откакто съм я взел е 4,6 като се качи зимата, преди това беше 4,5. За тези 10 месеца съм усетил 3-4 пъти моментно показване на разхода до 8-8,5 при движение малко над 100. Любопитното е, че последните 2 пъти се случи на едно и също място( и то сега - зимата), и на което съм вдигнал до 110 км/ч, като преди това имам отсечка, на която се кара с 80-90. Т.е. колата ме " чака" да ускоря и тогава започва този процес. Струва ми се обаче, че трае по-кратко, може би ок. 2 км само. Вероятно защото почти не карам колата градско! Няколко пъти съм поглеждал в борд компютъра "Живот на горивния филтър" и винаги си показва 100%. Т.е. при мен са такива реалностите: по-често се чисти през зимата, трае кратко, и не съм усещал при високи скорости, а съм я "настъпвал до дупка" и по двете магистрали.
Мнението беше редактирано от kvn: 03 февруари 2022 - 20:27
Отговори

benzy снимка benzy 05 февруари 2022 - 00:20

 kvn, на 03 февруари 2022 - 20:27, каза:

и съм минал 15к, точно съм за първа смяна на масло вече.
Струва ми се обаче, че трае по-кратко, може би ок. 2 км само.

Колега, ако мислиш да я караш повечко колата сменяй маслото преди 15 хил км. 12 хил, даже идеално 10 хил. Аз почти нямам градско, мога да се закълна в който каквото пожелае, че след 8000 км вече има забележима разлика в работата на мотора.
Различно трае регенерацията, компа си го смята, аз я "изцеждам" по-дълго защото това само по себе си чисти по-високото налягане на газовете ще изхвърлят изгорелите сажди от самата регенерация. тая гад е скъпа, а с тия еко дивотии не е опция и да я махнеш...
Отговори

KzK снимка KzK 16 февруари 2022 - 00:35

Здравейте,някой има ли наблюдения какви са симптомите за смяна на веригата? Мотора е 1.6 дизел,95 коня на 160000км
Отговори

Sim снимка Sim 16 февруари 2022 - 07:29

Изтракване \звук от удар метал в метал\ при палене и почти ритмично почукване при работа на двигателя.
Мнението беше редактирано от Sim: 16 февруари 2022 - 07:29
Отговори

KzK снимка KzK 21 февруари 2022 - 21:11

Благодаря.Имам едно ромулене около 2000 оборота е най-силно изразено,а преди мисля че го нямаше и за това се чудя дали не е време.
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 21 февруари 2022 - 21:29

Жужи, като на Велосипед не успял да премести скоростите, звука е потресаващ. Принципно повече се усеща на празен ход, когато налягането на маслото е ниско. Иди някой монтьор да я преслуша за твое успокоение.
Мнението беше редактирано от Rosen Popov: 21 февруари 2022 - 21:29
Отговори

KzK снимка KzK 21 февруари 2022 - 22:45

Да,сега като стане за обслужване ще я видят в Стефанов.
Сетих се че скоро като карах балкански път,на ляв завой шумът се усилваше,а на десен изчезваше.
Отговори

FaKeR снимка FaKeR 05 май 2022 - 11:03

Това може и да е лагер главина, не си уточнил дали шума се появява в движение или на място. Но това не е толкова по темата.
Аз имам питане свързано с модела - при 1.6 110 дизел (2018та,2019та) предимно веригата ли им е слабо място и има ли някакъв предписан интервал на смяната й? Или няма такъв интервал и е когато се появи потракване? И това тракане само на студен мотор ли се появява или и на загрял при палене може да се чуе? Също така коя версия на 1.6 110 е без старт стоп? И кой код (ако има настина смислена разлика) на 1.6 110 е най-препоръчителен в тези години на производство.
Също така как са със сглобката - потракват ли пластмасите в купето, лесно ли се дерат пластмасите, при 120 как е в шума в купето, като окачване държат ли? И може би финален въпрос - какво друго освен веригата е общ проблем на модела (като например водата в стоповете на Зафира Б или течовете в багажника й).
Мнението беше редактирано от FaKeR: 05 май 2022 - 11:07
Отговори

Sim снимка Sim 05 май 2022 - 12:33

За веригата прочети тази тема:
https://www.opelclub...pic=138796&st=0
Относно шума. Няма нищо общо с предходните дизелови двигатели. Колата е тиха и шумовете при движение не са дразнещи. Обезшумяването е добро.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg