Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Информация за конкретен модел Опел

Колко интелигентни са iLux фаровете на Астра К

kvn снимка kvn 26 ноември 2021 - 22:05

Половин година след закупуването на Астра К вече имам първото си сериозно оплакване и това са прословутите фарове iLux. Оплакванията ми от тях са цели 3:
1.Настройката става само с автоматично ниворегулиране със сензори, но в резултат на това късите ми светят като дълги, а дългите съвсем към МКС (Международната Космическа Станция)! Явно има бъг в системата, защото за тези 6 месеца откакто карам колата, точно 3 пъти ми се появи съобщение "Проблем в системата за ниворегулиране на фаровете". Има и съответна оранжева лампа на таблото, която обаче светва за кратко. Не съм се обръщал към сервиза все още, оставил съм го за следващото обслужване, заедно с масло и филтри.
2.Автоматично превключване на дневни и къси. И това работи дразнещо - достатъчно е да мина под сянката на 2-3 дървета и веднага включва късите, но после твърде дълго време си остава на къси, преди да превключи отново на дневни. И това през лятото, посред бял ден! Хем има висока чувствителност на сензорите, хем после софтуера "увисва". Ако отбия и изключа двигателя и после запаля отново - естествено се оправя. Това е единственият начин водачът да влияе на избора на сензорите ! Изгаси и запали отново! Електроника!
3. Автоматични дълги. Първо, така и не разбрах какъв е смисълът на този режим! Това е всъщност автоматично обръщане на късите в дълги, при достигане на някаква скорост. След което няма връщане обратно към къси. Това не е автоматично превключване на къси/дълги, както е при много други марки. Това май е нещо "започнато недовършено". Дано аз нещо не съм разбрал, ако може някой да ме "светне" как точно работи това бутонче "А" и каква практическа полза мога да имам от него ?!? Аз в момента недоумявам !

Предвид горното, моето заключение може да бъде само, че iLux е иновативна и уж интелигентна система, ама думичката "уж" май си е съвсем на мястото! :thd:
Мнението беше редактирано от kvn: 26 ноември 2021 - 22:06
Отговори

d_kalchev снимка d_kalchev 26 ноември 2021 - 22:32

И на моята светлините не са върха на сладоледа, но като цяло... Сякаш са добре. Да уточня, че са ксенон. И мен ме дразни това, че денем като минеш под сянката на някое дърво и се включват късите. Автоматичният режим на дългите не е много наред. Сякаш имат общи бъгове в софтуера. Не знам обаче, къде се занимават с регулирането на фарове и софтуера за тях. По официалните сервизи предполагам, че нямат идея за какво става въпрос.
Отговори

benzy снимка benzy 26 ноември 2021 - 22:59

Колега, ще кажа "почти" нормално... системата реално я нямаше в нито една друга кола от този клас, а и в 2021 си е рядкост. Обикновено се монтира в коли с 6 цифрена стойност, Опел я предложиха в масовия сегмент и все от някъде трябваше да се режат разходите, за да се върже бюджета. Явно са спестили от качеството на сензорите и калибровката на системата.

Не съм се сблъсквал лично с ИнтелиЛукса в К, но от четено и гледано, това бутонче А, е за включване-изключване. Ако го изключиш можеш да командваш фаровете като обикновен халоген с лостчето напред назад и може би да те дразни по-малко. Имаше някаква "врътка", че дори да си избрал "full inteligent beam" или нещо от рода от менюто с настройките, трябва да се активира и "High beam assist" - идеята беше че си вечно на режим дълги и превключва на къси само ако засече насрещен трафик или прецени, че си в градска среда. Като цяло повечето имащи ИнтелиЛукс фарове ги хвалят, има го "проблема" че лесно "пали" и трудно "гасне" в тунели и тъмни места, но като цяло автоматичното превключване е с добри отзиви...

Иначе съм изненадан от казаното в другата тема, за обезшумването, едно от нещата, които най-много харесвам на мойта J-ка е точно колко е тиха, с уточнение НА ХУБАВ ПЪТ, който в БГ си е рядкост - на 130 има много ниски нива на шума, трябва да наближа 150, за да почне да става дразнещо шумно. От друга страна качеството на материалите (пластмасите) ми е с голяма въпросителна откъм дълговечност. Сравнено със старите ми Астри не виждам как ще изкара по-сериозни години - сериозно са пестили, което пак ни връща в началото - за да предложат подобни фарове и толкова електронни помощници в далечната вече 2016та са намирали сфери, в които счетоводителите са чертали здраво с молива :) ... но пък разхода им е супер а :)
Мнението беше редактирано от benzy: 26 ноември 2021 - 23:00
Отговори

kvn снимка kvn 27 ноември 2021 - 09:42

Всъщност пропуснах една чудесна страна на iLux-a, и това е осветяването на пресечката при 90о завой. Не знам дали някаква светлина се върти(по-скоро впечатленията ми са, че фиксирана крушка светва напречно на колата когато се завива. Няколко пъти ми се случи, когато на кръстовище от голям булевард се влиза в тясна тъмна уличка, тази малка лампа осветява чудесно пресечката, и то светва точно в момента в който започвам движението. Наистина е уникално и неповторимо.

П.С. За обезшумяването съм съгласен с това, че J-ката има такова. Това всъщност е проблема: Atra J има обезшумяване, но Астра К няма!
И друг свързан с икономиите проблем: дебелината на ламарината на К е колкото станиол на шоколад, не повече! Това най-добре се вижда от вътрешната страната на предния капак, където има огънати краища на ламарината. Без особени усилия, бих могъл да си отчупя парченце!
Мнението беше редактирано от kvn: 27 ноември 2021 - 09:48
Отговори

sladura снимка sladura 27 ноември 2021 - 10:39

Според мен негативните ти впечатления идват заради това че имаш някакъв конкретен проблем със системата. Аз не забелязвам такива ядове при Insignia А с такива фарове.
1. Няма проблем с нивото или къси / дълги.
2. Късите се палят сами доста трудно. Очудвал съм се понякога какъв сумрак е навън, а колата все още е на дневни светлини.
3. Автоматичните дълги светлини работят отлично. Използвах ги скоро на извънградски път с няколко населени места. Когато си в населено място или идва кола срещу теб връща на къси, също и при падане на скоростта под 40 км. мисля. Но когато си сам на пътя, извън населено място, със скорост по-висока от 40 км. си на дълги и това е супер удобно.
Единствено което ме дразни при фаровете е, че късите светкат късно като съм в тунел и после доста време след излизането от тунела се гасят. И то не ме дразнят фаровете, а това че вътре мултимедията се затъмнява.
Иначе по другите въпроси. Инсигния А е с тънка ламарина още от излизането й през 2008 год., та какво остава за Астра която е по-нисък клас. И при повечето нови коли това е така заради теглото. При Инсигния дори има алуминиеви детайли по купето с цел олекотяване, за Астра не знам.
Шумоизолацията обаче е брутално добра. Толкова е тиха, че чувам таблото как скърца;) Говоря за фейслифта, но предполагам, че и преди фейса е така. Шумно става след 180-200 км./ч и пак не е много шумно.
Мнението беше редактирано от sladura: 27 ноември 2021 - 12:00
Отговори

ulieliadi снимка ulieliadi 27 ноември 2021 - 16:59

И аз мисля, че цялото ти впечатление е повлияно от грешната работа на някой от сензорите.
Ще напиша само за автоматичните дълги - не очаквай да превключва къси-дълги, то просто променя осветеността на платното, а не връща къси. Щом имаш проблем с нивелирането на фаровете, явно там е разковничето.
Иначе за дневните и при мен го има по-късното палене и гасене на късите, но не в толкова голяма степен. Това си е стара и често срещана болка при повечето Астри.
За мен лично не е проблем ако покарам малко на къси.
Отговори

sladura снимка sladura 27 ноември 2021 - 21:49

 ulieliadi, на 27 ноември 2021 - 16:59, каза:

...Ще напиша само за автоматичните дълги - не очаквай да превключва къси-дълги, то просто променя осветеността на платното, а не връща къси...

Сигурен ли си в това? Аз не съм слизал да гледам фаровете отпред, но при Insignia с AFL фарове в книжката ясно пише, че се сменят къси и дълги светлини съпроводено и със съответния знак на таблото.
Отговори

ulieliadi снимка ulieliadi 28 ноември 2021 - 09:20

Абсолютно сигурен съм. Сменя на къси единствено като влезеш в населено място.
В книжката също така пише. Отначало ми беше странно, но се свиква.
Отговори

sladura снимка sladura 28 ноември 2021 - 10:04

При мен пише, че превключва от дълги на къси. Възможно е при Астра да е променено.
Публикувано изображение
Отговори

ulieliadi снимка ulieliadi 28 ноември 2021 - 10:17

При мен е нещо коренно различно. Не мога да кача снимка, а и не искам, но явно фаровете са много по-различни.
Отвори книжката на астра К и чети, стр. 152 и 153!
Отговори

sladura снимка sladura 28 ноември 2021 - 13:22

Очевидно при Astra K са променени нещата при фаровете, но дали към по-добро...? Става ясно, че при Insignia A връща на къси, а при Astra K, според това което казваш, не връща на къси, а сваля дългите надолу и променя посоката на снопа светлина.
Отговори

Hotblooded снимка Hotblooded 28 ноември 2021 - 15:32

При колите със светодиодни матрици във фаровете в режим AFL "къси" и "дълги" са относителни ... При приближаващо насрещно МПС примерно левия фар започва да свети по ниско, а десния - леко надясно, без да се сваля надолу. Когато настигате МПС пред вас - сваля надолу, но ако разпознае знак или табела отстрани - десния фар веднага осветява тях.
При изпреварване - се държат огледално на случая с приближаващо МПС.
Лошото е ТИРове или автобуси по магистралата - камерата не вижда фаровете им, а шофьорите им стоят високо и се оплакват от нашите фарове... Ако е някакво успокоение - и на Ауди А8 2017та става по същия начин
Отговори

d_kalchev снимка d_kalchev 28 ноември 2021 - 17:08

 kvn, на 27 ноември 2021 - 09:42, каза:


... За обезшумяването съм съгласен с това, че J-ката има такова. Това всъщност е проблема: Atra J има обезшумяване, но Астра К няма!
И друг свързан с икономиите проблем: дебелината на ламарината на К е колкото станиол на шоколад, не повече! Това най-добре се вижда от вътрешната страната на предния капак, където има огънати краища на ламарината. Без особени усилия, бих могъл да си отчупя парченце ...



Един приятел си беше поиграл малко с неговата Тойота на тема шумоизолация. Някаква Корола беше, май. И имаше много добър ефект. Японските повечето дрънчат като консервени кутии. Особено в средния и ниския клас. С минерална вата по кухините и шумоизолираща подложка по пода и дъното на багажника. Някакъв дунапрен по тавана също. С нищо и никакви материали като пари, ефекта е осезателен.
Отговори

kvn снимка kvn 28 ноември 2021 - 17:31

 ulieliadi, на 28 ноември 2021 - 10:17, каза:

При мен е нещо коренно различно. Не мога да кача снимка, а и не искам, но явно фаровете са много по-различни.
Отвори книжката на астра К и чети, стр. 152 и 153!

Книжката съм я чел безброй пъти и ако всичко се случваше както пише там, нямаше да пускам въобще тема. Например, автоматичните фарове превключвали на къси в населено място. Ей това не мога да я накарам да направи. И как разбира колата кое е населено място - по знаците, по скоростта ( точно 50км/ч е границата за къси /дълги), или по осветеността в населеното място?!? В ръководството на каквато и да е иновативна и непозната система е наложително да се дадат малко повече разяснения! Ама няма ! Дадох ви пример: как колата разбира кога се движи в населено място?
Отговори

Hotblooded снимка Hotblooded 28 ноември 2021 - 17:58

Всъщност изобщо не прави разлика между населено и не-населено място, а следи осветеността :)
В населено място, на неосветена улица си пуска дългите
Отговори

ulieliadi снимка ulieliadi 28 ноември 2021 - 18:13

В населено място на неосветена улица, при скорост под 50км/ч НЕ превключва на дълги!
Отговори

kvn снимка kvn 28 ноември 2021 - 21:23

 ulieliadi, на 28 ноември 2021 - 18:13, каза:

В населено място на неосветена улица, при скорост под 50км/ч НЕ превключва на дълги!


Прилагам цитат от книжката: Дългите светлини се включват автоматично при скорости над 50 км/ч. Дългите светлини се изключват при скорости под 35 км/ч, но асистентът за дългите светлини остава активен.
Имам 2 въпроса:
1. От горните две изречения от книжката, какво става при скорост между 35 и 50 км/ч?
2. При автоматично превключване от дълги на къси(режим А), поради осветеността в населено място и/или достатъчно ниска скорост, синята лампа на таблото(за дълги светлини) изгасва ли? Въпросът макар и наглед тъп, всъщност е фундаментален! Моля за отговор на него!
Мнението беше редактирано от kvn: 28 ноември 2021 - 21:24
Отговори

ulieliadi снимка ulieliadi 28 ноември 2021 - 21:32

1. Нищо. Караш на къси с включен асистент.
2.Синята лампа изгасва, остава светеща тази на асистента.
Отговори

benzy снимка benzy 29 ноември 2021 - 10:39

Веднъж минал 50 км и вече включени от асистената дълги между 35 и 50 не става нищо - караш си на дълги като системата следи осветеността и разпределя светлинния сноп. Съответно синия индикатор за дълги трябва да си е включен.
Чак когато паднеш под 35 съответно трябва да превключи на къси и синия индикатор да изчезне.
Просто изключването са го направили при различна от включването скорост
Отговори

kvn снимка kvn 30 ноември 2021 - 14:11

Ефект от темата и курса по ограмотяване, който преминавам, вече има. Вчера вечерта правих някои тестове, спазвах ограничениeтo (50) в населено място, имах и шанса да шофирам точно в момента на заздрачаване(т.е. имах и дневен и нощен режим) и всичко това потвърди някои от режимите, които коментираме. Във всеки случай имаше автоматично превключване от дълги на къси при навлизане в населено място, както и обратното, при излизане. Не е малко. След още няколко такива теста, може би ще реша да не съдя "Adam Opel" AG в Страсбург :icon_razz2:
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg